چاپ کد خبر: 135944
12 اسفند 1402

۸ تا از سمی و کشنده ترین ترکیبات شوینده ها که در نظافت خانه استفاده می کنیم

همه ما برای تمیز کردن بخض های متنوع خانه بخصوص حمام و دستشویی ها از مواد شوینده شیمیایی گوناگونی استفاده می کنیم و برخی اوقات برای اثردهی بیستر این مواد را با یکدیگر ترکیب می کنیم بدون اینکه بدانیم اینکار چه آسیب هایی را می تواند به ما وارد کند.در ادامه به شما چند ماده شوینده را معرفی می کنیم ترکیب آنها با یکدیگر سمی و کشنده هستند و باید از ترکیب آنها خودداری کنید.

ترکیب مواد شوینده خطرناک و سمی

۱- الکل را با وایتکس مخلوط نکنید

به شدت از مخلوط کردن این دو ماده شوینده پرهیز کنید؛ زیرا بسیار خطرناک و کشنده خواهد بود؛ بنابراین از هر کدام به صورت جداگانه استفاده کنید.

۲-جوهر نمک و وایتکس

جوهر نمک و وایتکس را باهم مخلوط نکنید زیرا موجب آزاد شدن گاز کلر می شود، این گاز سمی است و استنشاق آن می تواند ریه و تنفس عادی فرد را برای همیشه دچار مشکل کند.

۳-آمونیاک و وایتکس

مواد شوینده حاوی آمونیاک را با وایتکس مخلوط نکنید زیرا بسیار آسیب زا و خطرناک است، آمونیاک با کلر واکنش نشان داده و کلرامین را تولید می‌‌کند، مقدار زیاد کلرامین می‌‌ تواند علائم تنفسی مانند درد قفسه سینه و سرفه ایجاد کند. ترکیب مقادیر زیاد آمونیاک و وایتکس می‌تواند موجب انفجار خطرناکی شود.

۴-وایتکس با سرکه 

اگر وایتکس را با سرکه مخلوط کنید، باعث تولید گاز بسیار سمی کلر شده که این گاز بسیار خطرناک بوده و می‌تواند کشنده باشد.

ترکیب مواد شوینده خطرناک و سمی

۵-پراکسید هیدروژن و سرکه

ترکیب پراکسید هیدروژن یا آب اکسیژنه با سرکه ماده ای به نام پراستیک اسید تولید می کند که خورنده بوده و به پوست، چشم ها، گلو، بینی و ریه ها آسیب می رساند.

۶-سرکه و جوهرنمک

هیچگاه جوهرنمک را با سرکه مخلوط نکنید زیرا این ترکیب خطرناک است و موجب بروز مشکلاتی چون آسیب به ریه و چشم می شود.

۷-جوش شیرین و سرکه

جوش شیرین و سرکه در تماس با یکدیگر استات سدیم، آب و دی اکسید کربن تولید می کنند و اگر این واکنش در نزدیکی کربن در اکسید اتفاق بیافتد ممکن است باعث بروز انفجار ها کوچک شود.

۸-ترکیب دو مایع لوله بازکن متفاوت

دو مایع لوله بازکن متفاوت را با هم مخلوط نکنید زیرا این مواد شوینده دارای فرمولاسیون قوی هستند و اگر با هم ترکیب شوند می توانند موجب انفجار شوند.

نکات مهم

  • مواد شیمیایی همواره باید در ظرف های مخصوص به خود نگهداری شوند، ریختن مواد شیمیایی مثل شوینده ها در ظروف غیر مرتبط احتمال تماس اتفاقی و بلع را افزایش می دهد.
  • حتما هنگام استفاده از مواد شوینده شیمیایی در خانه تکانی از ماسک استفاده کنید.
  • پنجره ها را باز بگذارید و یک تهویه مناسب را امکان پذیر کنید.
  • به هیچ عنوان مارک های مختلف تمیزکننده راباهم مخلوط نکنید.
  • جهت نظافت هر قسمت از منزل خود حتما دستکش به دست کنید.
  • قبل از استفاده از هر یک از مواد شوینده و پاک‌کننده‌ به راهنمای استفاده از آن که روی بسته‌بندی نوشته شده توجه و طبق آن عمل نمایید.
  • اگر فردی در مجاورت این ترکیبات علائم تنفسی از خود نشان داد، به سرعت او را به هوای آزاد ببرید و در صورت شدید بودن واکنش ها حتما به اورژانس و پزشک متخصص مراجعه کنید.

منبع:نمناک

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار