چاپ کد خبر: 132764
7 بهمن 1402

۸ راهکار بسیار ساده برای اینکه بتوانیم اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم

برخی از افراد آنگونه که باید به خود باور ندارند و نمی توانند به قدر کافی به خود اطمینان کنند.حتی این افراد یه جای تمرکز بر زندگی کنونی خود به گذشته و اتفاقات تلخ گذشته فکر می کنند.گاهی اوقات ممکن است حس ناکافی بودن و یا ناتوان بودن در انجام کاری به این عده افراد دست بدهد که همگی ناشی از عدم داشتن اعتماد بنفس است.این موضوع می تواند مانع بسیار جدی برای رسیدن به اهداف و پیشرفت در زندگی باشد.پس اگر شما هم با این مشکل سر و کار دارید بهتر است که هرچه زودتر برای رفع آن اقدام کنید. در این مقاله راه های بسیار ساده ای را برای افزایش به نفس معرفی کرده ایم که با کمک این روش ها می توانید به خود حس بهتری داشته باشید پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

افزاش اعتماد به نفس

برای اینکه بتوانیم شرایط بهتری در زندگی خودمان به وجود بیاوریم، باید رفتارمان را عوض کنیم. همه چیز از خود ما شروع می‌شود. باید دیدگاه‌مان را تغییر دهیم و با ذهنی باز به سمت مسایل مختلف حرکت کنیم. در ادامه ۸ روش برای اینکه بتوانیم اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم را معرفی می‌کنیم.

۱-با کسی که شما را به خوبی می‌شناسد صحبت کنید

یکی از بهترین کارها این است که به سراغ کسی بروید که شما را بهتر از سایرین می‌شناسد. با این افراد درباره‌ی اهداف زندگی‌تان، چیزهای که میزان اضطراب را در شما افزایش می‌دهند و مسایل مختلف صحبت کنید. این افراد می‌توانند به شما بگویند که تا این لحظه چه چیزهایی را به‌دست آورده‌اید و چه کارهایی انجام داده‌اید. با این کار اعتماد به‌ نفس بیشتری به‌دست خواهید آورد.

‌‌۲-منفی بافی و بدبینی را فراموش کنید
منفی بافی و بدبینی را کنار بگذارید. زیرا اعتماد به نفس شما را در خود می بلعند. در مقابل روی نکات مثبت خود، شرایط و اتفاقات تمرکز کنید. به عنوان مثال به جای تمرکز بر پیش بینی آینده، به دستاوردهای مفید خود فکر کنید. یا به جای اینکه تصور کنید چرا هیچ چیز درست پیش نمی رود، به این فکر کنید که چه کارهایی تا الان درست پیش رفته.

۳-لیستی از کارهایی که تا این لحظه انجام داده‌اید، درست کنید

بسیاری از ما لیستی برای کارهایی که باید انجام دهیم، درست می‌کنیم. لیستی که هر روز موارد مختلفی به آن اضافه می‌شود یا مواردی از آن خط می‌خورند. بد نیست که لیستی از کارهایی که تا این لحظه انجام داده‌اید، به وجود بیاورید. در این لیست بنویسد که چه پروژه‌هایی را به پایان رسانده‌اید و چه چیزهایی را رعایت کرده‌اید که باعث شده‌اند زندگی خوبی داشته باشید. قطعا لیست بزرگی به وجود می‌آید که با نگاه کردن به آن احساس غرور خواهید کرد. اگر بسیاری از این کارها را انجام نمی‌دادید به جایگاه کنونی خود دست پیدا نمی‌کردید.

در این لیست مواردی را یادداشت کنید که به آن‌ها افتخار می‌کنید و یا برای به‌دست آوردن آن‌ها بسیار تلاش کرده‌اید.

۴- با ۱۰ نفر مصاحبه کنید

۱۰ نفر که در طول سال‌ها با آن‌ها سروکار داشته‌اید و شما را به خوبی می‌شناسند را پیدا کنید. افرادی را پیدا کنید که به شما شبیه هستند و کارهایی شبیه به خودتان را انجام داده‌اند. می‌توانید با این افراد مصاحبه کنید. صحبت‌های آن‌ها را ضبط کرده و سپس از میان صحبت‌ها نکته‌های مهم را یادداشت کنید.از آن‌ها درباره‌ی خودتان سوال کنید و به جواب‌هایی که می‌دهند توجه داشته باشید. آن‌ها چیزهایی خوبی به شما خواهند گفت که دانستن آن‌ها بسیار مفید است.

 

افزایش اعتماد بنفس

۵- روی نقاط قوت خود تمرکز کنید و از آنها بهره ببرید
سعی کنید به جای تمرکز روی نقاط ضعف خود، به دنبال بهره بردن از نقاط قوتتان باشید. به عنوان مثال اگر در ریاضیات ضعیف هستید، نباید به دنبال شغل حسابداری بروید.

۶- مدیتیشن کنید

مدیتیشن کردن میزان اضطراب را به شدت کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که بتوانید بهتر فکر کنید. با این کار می‌توانید احساس بدی که نسبت به خودتان دارید را از بین ببرید. سعی کنید که در طول روز زمانی را به مدیتیشن کردن بپردازید.

۷-خود را با دیگران مقایسه نکنید
هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید و تنها خود را معیار مقایسه با خودتان قرار دهید. از سوی دیگر وقتی شما دائم به دنبال مقایسه خود با دیگران باشید، همیشه به خود می گویید: «چرا من کارها را به خوبی دیگران انجام نمی دهم؟». دراین صورت اعتماد به نفس خود را کاهش می دهید.

۸-نقش یک مربی را ایفا کنید

می‌توانید مربی خودتان باشید. باید در طول روز رفتار خودتان را کنترل کنید تا همیشه حس خوبی داشته باشید. اینکه بتوانید مربی خودتان باشید، باعث می‌شود که شرایط بهتری به وجود بیاورید و می‌توانید مسیرهای درست را برای خودتان انتخاب کنید. این موضوع باعث می‌شود که بتوانید دیگران را هم بهتر راهنمایی کنید.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار