چاپ کد خبر: 122688
10 مهر 1402

۸ نشانه که خبر از خراب شدن یخچال شما می دهند

چگونه باید فهمید که یخچال نیاز به تعمیر یا نیاز به تعویض دارد ؟ پاسخ این سوال گاهی واضح است و گاهی واضح نیست . تعمیر کردن پی در پی یخچال علاوه بر زمان و حوصله ، هزینه ی زیادی نیز می طلبد و گاهی بهتر است با یک بار هزینه کردن برای خرید یخچال جدید ، هم در وقت صرفه جویی کنیم و هم از هزینه های پی در پی تعمیر یخچال که ممکن است سر به فلک بکشد .

در این قسمت از اول فارس ، به چند مورد از علائم خرابی یخچال هستند می ‎پردازیم :

خرابی یخچال
علائم نشان دهنده خرابی یخچال 

۱-غذای شما قبل از تاریخ انقضا خراب می ‎شود

اگر مواد غذایی خیلی سریع تر از حد معمول خراب می ‎شوند، این می ‎تواند به این معنا باشد که یخچال شما در حال از کار افتادن است و البته نه همیشه ! ابتدا باید تنظیمات یخچال را بررسی کرد که طبق گفته کارشناسان ، دمای داخل یخچال باید بین ۳۷ تا ۴۱ درجه باشد و اگر دمای یخچال در حد طبیعی خود باشد ، مرحله بعدی بررسی کردن درب یخچال است و برای سالم ماندن لاستیک های موجود روی در یخچال بهتر است که آن ها را همیشه تمیز نگه دارید .

۲- دمای فریزر خیلی پایین است

بله طبق گفته سازمان غذا و داروی آمریکا دمای فریزر باید دقیقا صفر درجه سانتی گراد باشد و بنابراین اگر دمای فریزر بیش از اندازه پایین باشد ممکن است نشانگر خراب بود آن باشد و همچنین اگر فریزر بیش از حد برفک بزند لازم است که محکم بودن درب آن چک شود ، زیرا ورود هوای گرم و مرطوب به داخل فریزر یکی از دلایل ایجاد برفک در آن است و اگر مشکل برفک زدن به این دلیل نبود ، ممکن است در سیستم یخ زدایی یخچال و فریزر مشکلی وجود داشته باشد . اگر فریزرتان خراب است ، برای ارزیابی مشکل با تکنسین تماس بگیرید و اگر به یخچال جدید نیاز دارید ، ابتدا تحقیق کنید که کدام نوع از یخچال ها بهتر هستند .

 ۳-می‏ توانید به راحتی صدای موتور یخچال را بشنوید

در میان همه لوازم آشپزخانه ، یخچال ها و فریزرها صدای بیشتری از خود تولید می ‎کنند اما اگر یخچالتان سال های زیادی بدون صدا کار کرده و به تازگی موتورش با صدای بیشتری کار می ‎کند ، این نشانه خوبی نیست و صفحه کنترل دما ، ولتاژ را به موتور های کمپرسور و فن ها می رساند و بنابراین اگر این قسمت از کار افتاده باشد ممکن است برق مداوم بفرستد و باعث سرد شدن بیش از حد یخچال شود و بنابراین انرژی غیر ضروری مصرف می‎شود. در چنین شرایطی مصرف برق شما نیز افزایش می ‎یابد .

۴- پشت یخچال به شدت داغ می‎ شود

در مطالب قبلی نمناک توضیح دادیم که قسمت پشت یخچال باید از جلوی آن گرم تر باشد زیرا موتور در این قسمت قرار دارد اما اگر گرمای آن بیش از حد باشد ، می ‎تواند نشانه ای از مشکل در عملکرد یخچال باشد و چندین مشکل می ‎تواند باعث گرمای بیش از حد در قسمت پشتی یخچال شود، مانند کندانسور کثیف یا مشکل در سیم پیچ های پشت یخچال و یا سیستم تهویه یخچال و در ابتدا بهتر است سیم پیچ های پشت های یخچال را با اتصال سری مویی جاروبرقی تمیز کنید . تمیز کردن سیم پیچ های یخچال به کارامد تر شدن یخچال و کاهش هزینه های عملیاتی ان کمک می ‎کند .

نشانه های خرابی یخچال

۵- هزینه برق شما به طور غیر منتظره بالا می ‎رود

اگر اجزای خاصی از یخچال و فریزر درست کار نکند ، سبب افزایش مصرف انرژی می ‎شود و تاثیرات آن بر روی قبض برق قابل مشاهده است . برای مثال اگر یخچال دارای واشر معیوب باشد ، سایر اجزای یخچال مانند فن ها ، کندانسور و ترموستات باید سخت تر کار کنند و به همین دلیل انرژی بیشتری مصرف می ‎شود و همچنین بهتر است واشر یخچال مرتبا با یک اسفنج گرم و صابون تمیز شود و با این حال ، به طور کلی ، یخچال و فریزر های قدیمی مصرف برق بیشتری نسبت به مدل های جدید دارند .

۶- یخچال بیش از حد برفک می ‎زند

ایجاد برفک و یخ زدگی های بیش از حد یکی از نشانه های خرابی یخچال هستند . این مشکلات همچنین می‎توانند نشان دهند که واشر نیاز به تعویض شدن دارد و همچنین می ‎توانید از یک تعمیر کار بخواهید تا یخچال را بررسی کند تا در صورت وجود مشکل جدی در آن ، به فکر خرید یخچال جدیدی باشید .

۷-یخچال شما مرتبا به تعمیر کار نیاز پیدا می‎ کند

تقریبا مانند ماشین ، وقتی یخچال به پایان چرخه عمر خود می ‎رسد، دائما به تعمیر کار نیاز پیدا می‎ کند و هربار که تعمیر کار قطعه ای از آن را تعمیر می ‎کند، مدت زیادی طول نمی ‎کشد که قطعه ی دیگری از آن مشکل پیدا می‎ کند و در چنین وضعیتی بهتر است که یخچال خود را عوض کنید .

۸- یخچال شما بیش از ۱۰ سال عمر دارد

تمامی لوازم برقی ، عمر محدودی دارند و حتی آن هایی که از همه با دوام ترند . اگر هر یک از مشکلات فوق دائما در حال رخ دادن هستند ، بهتر است نگاهی به تاریخ تولید وسیله خود بیندازید

۷ ترفند عالی برای شاداب و باطراوت نگه داشتن گل شاخه بریده در گلدان

ترفندی آسان و بسیار کاربردی برای پاک کردن زردی لوازم برقی

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال حافظ