چاپ کد خبر: 126407
29 آبان 1402

۸ علت رایجی که باعث چرب شدن سریع موها می شوند

بسیاری از ما، هر روز در حال شستن موهای خود هستیم تا بتوانیم از شر چربی آن خلاص شویم، اما اینکار ممکن است باعث چرب تر شدن آن ها نیز شود. عادات اشتباه رایجی وجود دارند که باعث چرب تر شدن موهای ما می شوند که در ادامه به آنها می پردازیم.

چرب شدن مو

۸ علت رایج چرب شدن مو:

۱. زیاد دست زدن به مو دلیل چرب شدن مو
همانطور که دست زدن به صورت باعث انتقال چربی از نوک انگشتان به پوست و ایجاد جوش می شود، زیاد دست زدن به موها نیز تولید چربی را تحریک می کند.

۲. زیاد شستن مو از دلایل چرب شدن مو
بله شما موهای تان را می شویید تا از شر چربی اضافی آن خلاص شوید در حالی که نه تنها کمکی نمی کند بلکه شامپو زدن روزانه، چربی خود پوست را از بین می برد و درنتیجه پوست شروع به تولید چربی می کند تا خشکی آن را جبران کند. سعی کنید یک روز در میان یا ۲ الی ۳ بار در هفته از شامپو استفاده کنید.

۳. زیاد شانه زدن از دلایل چرب شدن مو
زیاد شانه کردن مو، می تواند باعث چرب تر شدن آن شود. شاید با شانه زدن ابتدا موها براق به نظر برسند اما حتما به سرعت چرب خواهند شد. اگر خیلی عادت به شانه زدن موها دارید، حداقل فقط ساقه و انتهای موها را شانه بزنید و از کشیدن شانه بر پوست سر خودداری کنید.

۴. استفاده زیاد از نرم کننده از دلایل چرب شدن مو
در استفاده از نرم کننده ها دقت کنید. ممکن است نرم کننده ای که استفاده می کنید برای موهای شما قوی باشد و باعث ریزش آن شود. گاهی نیز ممکن است آن را خوب آبکشی نکنید و همین امر باعص چرب شدن سریع تر مو می شود. همچنین از استفاده آن بر روی پوست سر خودداری کنید و فقط بر روی ساقه و ریشه مو تمرکز کنید تا ریشه های مو را چرب نکنید.

علت چرب شدن مو

۵. برس یا شانه پر از مو
شاید شانه پر از مو، از نظرتان مشکلی نداشته باشد چون موهای خودتان است. اما اگر موهای چربی دارید و همیشه از این بابت ناراحت هستید بدانید که همان موهای مرده داخل شانه می توانند عامل چربی مضاعف موهای شما باشند.

۶. شانه یا برس آلوده از علت های چرب شدن مو
شانه شما می تواند حاوی همه نوع ماده از گرد و خاک گرفته تا ذرات سرم ها و ماسک هایی که استفاده می کنید باشد. برس یا شانه آلوده می تواند آلودگی ها را به موهای تان انتقال دهد و آن ها را کثیف کند. بنابراین پس از هر بار استفاده از برس یا شانه آن ها را تمیز کنید.

۷. محصولاتی که نیاز به سم زدایی دارند.
محصولاتی هستند که می توانند موها را مسدود نمایند و در هنگام شانه کردن موهایتان احساس کنید که اگر کمی بیشتر بر روی شانه فشار بیاورید می توانند موهای شما را از جایشان بکنند و اگر از شامپوهای نرم کننده دو تا چهار بار در ماه استفاده نمایید می توانند این حالت نامطلوب و ناخوشایند را کاملا از بین ببرند.

۸. استفاده از محصولات نامناسب از دلایل چرب شدن مو
ممکن است محصولات آرایشی و بهداشتی غلطی انتخاب کرده باشید که با جنس موهای شما سازگار نیستند. سعی کنید به دنبال موادی با فرمول ها یسبک باشید و گول محصولاتی را که قول درخشندگی و لطافت فراوان می دهند نخورید زیرا آن ها احتمالا مناسب موی عروسک ها هستند.

چرب شدن مو

جلوگیری از چرب شدن مو

۱-نرم کننده ممنوع
فرقی ندارد که پوست سر شما خشک یا چرب باشد، استفاده از نرم کننده را فراموش کنید. زیرا پوست سر شما را چرب می‌کند و ریزش مو و رشد باکتری را افزایش خواهد داد. البته منظور ما این نیست که اصلاً از نرم کننده استفاده نکنید بلکه باید نرم کننده را به نوک مو‌ها بزنید و کمی به سمت بالا بروید، اما به پوست سر نزدیک نشوید.

۲- شست وشو با سرکه سیب
استفاده از سرکه سیب رقیق شده به حذف محصولات زائد پوست سر، تنظیم میزان PH و کاهش وز شدن مو کمک می‌کند. سرکه سیب از درمان‌های خانگی فوق‌العاده برای مو‌های چرب و پوست چرب است. اسید استیک موجود در آن کمک می‌کند تا pH سطح پوست سر به تعادل برسد. این روش به کنترل تولید چربی بیش از حد کمک می‌کند.

۳-به‌طور صحیح مو و سر را بشویید
چند دقیقه بیشتر وقت بگذارید تا تمام شامپویی که به موهایتان زده‌اید، شسته شود. این مسئله تاثیر زیادی بر حالت و سلامت مو‌های شما دارد. محصولاتی که کاملا شسته نمی‌شوند، روی مو را می‌پوشانند و باعث می‌شوند کثیف دیده و کف سر دچار خارش شود.

۴با موهایتان بازی نکنید
تاب دادن موها، خاراندن سر یا دست را داخل مو‌ها فرو بردن، همه عواملی هستند که سبب می‌شوند مو حالت خود را از دست بدهد؛ هرچه با مو‌ها بیشتر بازی کنید، باعث تولید چربی بیشتر می‌شود.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال حافظ