چاپ کد خبر: 133920
21 بهمن 1402

۸ ماده غذایی که هرگز نباید قبل پختن شسته شوند

شستن برخی از مواد غذایی که مورد استفاده قرار می گیرند بسیار واجب است اما لازم است بدانید که برخی از مواد غذایی که در اکثر اوقات استفاده می کنید نیازی به شست و شو ندارند و در واقع هرگز نباید اینکار را برای این مواد انجام داد.در این قسمت قصد داریم مواد غذایی را به شما معرفی کنیم که قبل از پختن نباید آن ها را بشویید پس با ما همراه باشید.

مواد غذایی که نباید شسته شوند

۱-قارچ را نشویید

کمتر کسی می‌داند که نیازی به شستشوی قارچ پیش از پخت نیست. آب زیاد باعث می‌شود قارچ از هم وا برود و مزه اش را از دست بدهد. اگر خاک و کثیفی‌ای روی قارچ‌ها نبود بهتر است یکراست آن‌ها را بپزید. قسمت‌های کثیف قارچ را می‌توانید با کارد جدا کنید.

۲-تخم مرغ

تخم مرغ باید درست پیش از پخت شسته شود، اما اگر قصد داشتید بعداً از تخم مرغ هایتان استفاده کنید، از شستشوی آن‌ها خودداری کنید. تخم مرغ اینگونه بهتر می‌ماند. تخم مرغ شسته نشده را می‌توان هفته‌ها در دمای اتاق نگه داشت و تخم مرغ شسته شده باید فوراً داخل یخچال گذاشته شود.

۳-بعضی از انواع برنج 

بسیاری تصور می‌کنند پیش از پخت برنج باید آن را آنقدر با آب شستشو دهند تا آب شفاف شود. اما نکته اینجا است که با این کار همه‌ی نشاسته‌ی طبیعی برنج که برایتان مفید است از بین می‌رود.
به همین دلیل دانشمندان به روشی رسیده اند که هم کثیفی‌های برنج تمیز شود و هم خواص آن حفظ گردد: برای این منظور برنج شسته نشده را درون آب جوش بریزید و ۵ دقیقه بعد آب را خالی کنید و به جایش آب تازه بریزید و برنج را بپزید. به خاطر داشته باشید که گاهی بر اساس دستور تهیه‌ی یک غذا، شستشوی برنج ضروری است.

۴-پاستا

بعضی از افراد عادت دارند که قبل از پخت پاستا آن را زیر شیر آب می شویند اما شستن پاستا باعث می شود که نشاسته آن از بین برود. این نشاسته عاملی برای خوش طعم شدن و افزایش خاصیت پاستا است. پس بهتر است که آن را زیر آب شستشو ندهید.

مواد غذایی که نباید شسته شوند

۵-مرغ

شاید تا به حال این گونه فکر نمی کردید؛ اما معمولاً توصیه می شود که گوشت پاک شده مرغ را در زیر آب شستشو ندهید. شستن مرغ خام داخل سینک ظرفشویی باعث پراکنده شدن باکتری ها در کل آشپزخانه می شود و حتی ممکن است این باکتری ها روی سطوح کابینت آشپزخانه هم بنشینند. در نتیجه احتمال مسمومیت غذایی افزایش پیدا می کند. اگر تصمیم به شستن مرغ دارید بهتر است آن را در شرایط کنترل شده بشویید، به عنوان مثال میتوانید آن را در حیاط یا فضایی به دور از آشپزخانه شستشو دهید.

۶-ماهی خام

شستن ماهی خام می تواند خطرات مربوط به شستن گوشت بوقلمون یا همان مرغ را در سینک ظرفشویی داشته باشد. در نتیجه آن هم باکتری های مضر را انتشار می دهد و باعث آسیب دیدگی و انتشار سموم در هوا می شود.

۷-گوشت قرمز

مادر‌ها و مادربزرگ هایمان به ما یاد دادند که گوشت خام باید شسته شود. در گذشته، گوشت را اغلب از افراد خریداری می‌کردند، به همین دلیل ممکن بود خاک، علف یا شن و ماسه به آن چسبیده باشد. امروزه، اما گوشت را از فروشگاه‌ها و دامپروری‌های مجاز خریداری می‌کنیم که قوانین سختگیرانه‌ای رعایت می‌کنند و گوشت مرغ، ماکیان و گاو طی فرآیند تولید شستشو داده می‌شود. یک دلیل دیگر برای نشستن گوشت این است که باکتری‌های موجود بر روی سطح گوشت می‌توانند هنگام شستشو به پوست ما و سطوح آشپزخانه انتقال یابند و در نهایت وارد غذای ما شوند. با پخت گوشت شسته نشده، تمامی باکتری‌های آن از میان می‌رود. بعد از پخت گوشت، کارد و تخته برش را به خوبی بشویید.

۸-گوشت بوقلمون

بعضی از متخصصان بر این عقیده هستند که گوشت بوقلمون را فقط در یک شرایط باید شستشو دهید که آن هم برای از بین بردن نمک اضافه است. در غیر این صورت لازم به شستن گوشت خام بوقلمون نیست. علت آن هم پخش شدن جرم ها و آلودگی ها در کل آشپزخانه است پس اگر نمیتوانید بدون شستن، این گوشت را مصرف کنید نکات ذکر شده برای مرغ را رعایت کنید.

مواد غذایی که نباید شسته شوند

مواد غذایی که شستن آنها واجب است: 

در ادامه خوب است که با مواد غذایی که شستن آنها برخلاف مواد بالا واجب است را بشناسید.

۱- سبزیجات را بشویید
سبزیجات باید در چند مرحله شسته شوند. ابتدا آن‌ها را با آب سرد بشویید تا همه‌ی کثیفی‌های قابل مشاهده شسته شود. سپس آن‌ها را در آب بخیسانید و صبر کنید تا خاک و شن و ماسه‌ها ته نشین شوند. سبزیجات را درست پیش از پخت بشویید. برای تمیز شدن هر چه بهتر سبزیجات، هنگامی که آن‌ها را در آب خیسانده اید، به آب سرکه یا جوش شیرین اضافه کنید.

۲- آجیل را بشویید
آجیل و میوه‌های خشک شده باید شسته و حتی در بعضی موارد در آب خیسانده شوند. چون گاهی برای جلوگیری از کپک زدن آن‌ها مواد شیمیایی خاصی به آن‌ها می‌زنند. آجیل را می‌توانید شب تا صبح در آب بخیسانید.

۳- سبزیجات کنسروی را بشویید
کمتر کسی این نکته را می‌داند، اما سبزیجات کنسروی مثل ذرت یا نخود فرنگی باید پیش از پخت شسته شوند. نکته اینجا است که سبزیجات کنسروی نمک و نشاسته‌ی بسیار زیادی دارند و با شستشوی آن‌ها می‌توانید از آن طعم فلزی خلاص شوید.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار