چاپ کد خبر: 138855
13 فروردین 1403

۸ وسیله ای که هرگز نباید آنها را با سرکه تمیز کنید

سرکه سفید مقطر در رسوب زدایی از دستگاه قهوه ساز به خوبی عمل می کند زیرا اسید آن با مواد شیمیایی آلی موجود در لکه ها واکنش نشان داده و آن ها را از بین می برد اما همان طور که لکه های قهوه را از بین می برد تصور کنید همان کاررا با سایر سطوح خانه نیز انجام می دهد. در ادامه این بخش از وسایلی معرفی شده اند که هرگز نباید برای تمیز کردن آن ها از سرکه استفاده کرد و باید ماده تمیز کننده دیگری را درنظر بگیرید.

وسایلی که نباید با سرکه تمیز کرد

هشدار مهم:

اگر تصمیم دارید از سرکه به عنوان مایع تمیز کننده استفاده کنید هرگز آن را با مایع سفید کننده دیگری مانند امونیاک یا پراکسید هیدروژن مخلوط نکنید زیرا هریک ازاین مخلوط ها باعث ایجاد گاز های سمی خواهند شد.

چیزهایی که نباید با سرکه تمیز کرد 

در ادامه وسایلی را که نباید با سرکه تمیز کنید را به شما معرفی می کنیم تا دچار خطا نشوید.

۱-استفاده از سرکه سیب برای تمیزکاری اتو

استفاده از سرکه برای تمیز کردن محفظه داخلی اتو بسیار اشتباه است؛ چرا که هنگام گرم شدن اتو، اسید موجود در سرکه می‌تواند پوشش محافظ داخل اتو را از بین برده که به دنبال آن قطعات فلزی موجود در دستگاه نیز از بین خواهد برد. برای جلوگیری از به وجود آمدن جرم در اتو بهتر است از آب جوشیده سرد شده استفاده نمایید.

۲-میز های پیشخوان

اگر می خواهید میزهای سنگی خود را زیبا جلوه دهید به دنبال سرکه نباشید زیرا اسید سرکه سنگ طبیعی مانند گرانیت، مرمرو آذرین را می خورد و همچنین باعث می شود سنگ درخشش خود را از دست داده و حفره هایی در آن ایجاد کند.در عوض توصیه می شود که میز ها را با اسفنج یا حوله ی ظروف آغشته به مواد شوینده ملایم پاک کنید. برای از بین بردن لکه های سرسخت نیز فقط از پد اسکراب پلاستیکی استفاده کنید.

۳-صفحات الکترونیکی

سرکه سیب برای تمیزکاری صفحات الکترونیکی عالی است؛ اما هرگز از آن برای پاک کردن وسایلی چون رایانه، تلفن همراه، تبلت یا تلویزیون استفاده نکنید؛ چرا که می‌تواند به لایه ضد انعکاس صفحه آسیب برساند و حتی قدرت لمس را در این صفحات کاهش دهد. بنابراین اگر قصد دارید این وسایل را تمیز کنید، بهترین روش این است که مقداری پودر صابون را با آب مخلوط کنید و روی یک پارچه بریزید سپس با آن صفحات الکترونیکی را پاک کنید.

وسایلی که نباید با سرکه تمیز کرد

۴-ماشین ظرفشویی

شاید شنیده باشید که سرکه به از بین بردن رسوب آب سخت و بوهای ماندگار ماشین ظرفشویی کمک می کند. حتی برخی از افراد از سرکه به عنوان کمک شستشو استفاده می کنند.طبق آزمایشی که در این باره انجام شد ، سرکه کمکی به از بین بردن رسوب ماشین ظرفشویی نکرده است ! بنابراین بهتر است از پاک کننده های مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید.سرکه نه تنها در ازبین بردن رسوب آب بی تاثیر است بلکه تولید کنندگان ماشین ظرفشویی هشدار می دهند که اسید استیک می تواند قطعات لاستیکی آن را از بین ببرد.

۵-کفپوش

به هیچ عنوان از سرکه سیب برای تمیزکاری کفپوش‌ها استفاده نکنید؛ چرا که سرکه رقیق شده می‌تواند لایه محافظتی چوب را از بین ببرد. بهتر است برای تمیز کردن کفپوش‌های چوبی با مبلمان‌ها، از محلول‌های مخصوص استفاده کنید.

۶-چاقو ها

سرکه را باید از فلزات دور کرد خصوصا ابزارهایی که دارای لبه هایی تیز هستند مانند چاقوهای آشپزخانه. از دیگر فلزات رایج در آشپزخانه که باید از سرکه دور نگه دارید آلومینیوم و مس است. بهترین گزینه برای تمیز کردن فلزات و موارد ذکر شده ، مایع ظرفشویی و آب گرم است.

۷-لوازم کوچک

سطوح پلاستیکی و شیشه ای موجود در اکثر وسایل کوچک آشپزخانه مانند مخلوط کن ها، دستگاه های قهوه ساز و توسترها به راحتی با سرکه تمیز نمی شوند بلکه این قطعات پلاستیکی و فلزی توسط سرکه خورده می شوند. انواع مختلفی از فولاد ضدزنگ وجود دارند اما معمولا برای وسایل کوچک لوازم کم کیفیتی استفاده می شود که مقاومت کم تری در برابر زنگ زدگی دارند که توسط اسید تحریک می شوند. برای تمیزکردن این وسایل از صابون ظرفشویی رقیق شده با آب استفاده کنید.

۸-ماشین لباسشویی

گاهی اوقات از سرکه به عنوان نرم کننده پارچه یا برای ازبین بردن لکه ها و بو در لباسشویی استفاده می شود اما بدانید که سرکه همانند ماشین ظرفشویی می تواند به قطعات لاستیکی و شلنگ ماشین لباسشویی آسیب برساند تا جایی که باعث نشت شود زیرا به واشر های مخصوص بارگیری آسیب می رساند.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار