چاپ کد خبر: 132677
6 بهمن 1402

۸ ویژگی اصلی افراد سمی و جملاتی که به شما می‌گویند

گاهی برخی  افراد با گذشت چند روز یا حتی چند ساعت، به‌کلی و بی هیچ دلیلی رفتار خود را با شما تغییر می‌دهدو گاهی باعث می شوند که نسبت به خود و رفتارتان احساس بدی پیدا کنید.این افراد بسیار خودخواه و ناپایدار هستند و می توان از آنها به عنوان افراد سمی نیز نام برد.در این مقاله می خواهیم شما را با ویژگی افراد سمی و جملاتی که بکار می برند آشنا کنیم تا شما قادر به شناسایی این افراد باشید و تا جایی که می توانید از آنها دوری کنید.پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

مشخصات افراد سمی

چرا جذب انسان های سمی می شویم؟
همه ما تا اینجا می‌دانیم که افراد سمی دائما به ما آسیب می‌زنند، ما را تحقیر می‌کنند و جز سوءاستفاده چیز دیگری در رابطه نصیب ما نمی‌شود. پس چرا جذب انسان های سمی می شویم؟ از آن مهم‌تر، چرا در رابطه سمی میمانیم؟ این سوال، پاسخ‌های متفاوتی ممکن است داشته باشد. بسیاری از ما در طرحواره وابستگی، تله زندگی ایثار یا طرحواره اطاعت گرفتار شده‌ایم و این طرحواره‌ها ما را به ماندن به جای ترک رابطه سمی وادار می‌کند. همچنین ترس از دست دادن رابطه و پیدا نکردن عشق جایگزین ممکن است دلیل تحمل چنین روابطی باشد.

افراد سمی چه ویژگی‌هایی دارند؟
آدم های سمی ۸ ویژگی اصلی دارند. توجه داشته باشید که وجود یا عدم هر یک از این ویژگی‌ها در یک فرد به معنای سمی بودن او نیست. این ویژگی‌ها صرفا چک‌لیستی برای اطمینان شما از این موضوع است و نمی‌توان آن‌ها را قطعی دانست:

۱-آنها خودخواه هستند

افراد خودخواه و خودبین به نیازهای اطرافیان خود توجهی ندارند و تنها به نیازها و خواسته های خود توجه می کند.ممکن است گاهی این افراد دوست داشتنی و مهربان به نظر برسند اما آنها اغلب خواسته های خود را در اولویت قرار می دهند و خواسته های شما را نادیده می گیرد

۲-خلق ناپایدار دارند
همه انسان‌ها ابعاد مختلفی دارند. هر کدام از ما ممکن است یک روز انرژی بالایی را تجربه کنیم و روز بعد خلق‌مان تنگ باشد. این طبیعت انسان است که روی یک ریتم ثابت و طبق قوانین دقیق تغییر نمی‌کند. به‌علاوه همه ما ویژگی‌های خوب و بدی داریم که در روابط خودشان را نشان می‌دهند. اما یک فرد سمی تقریبا هیچ‌وقت و با هیچ‌کس سازگار نیست، به وعده‌هایش عمل نمی‌کند، دروغ می‌گوید، رفتاری نامنظم و غیرقابل پیش‌بینی دارد و هر لحظه تغییر می‌کند. این ناهماهنگی رفتاری و شخصیتی در این افراد پررنگ و غیرقابل چشم‌پوشی است.

۳-حسادت یک ویژگی افراد سمی است

قبلا در ویکی روان توضیح دادیم که تعریف حسادت چیست و افراد حسور چقدر دیگران و البته خودشان را آزار می دهند!افراد حسود از موفقیت، پیشرفت و شادی دیگران در زمینه های مالی، تحصیلی و شغلی ناراضی هستند و فکر می کنند که خودشان لیاقت رسیدن به آن موقعیت را داشته اند.
این افراد از شکست و ناراحتی اطرافیانشان خوشنود می شوند. از این طریق می توانید افراد سمی زندگی خودتان را بشناسید و رابطتان را آنها را محدود نمائید.

۴-همیشه به توجه نیاز دارند

آدم‌های سمی به بهانه‌های مختلف شما را نزدیک به خود نگه می‌دارند. اگر کنارشان نباشید دائما با شما تماس می‌گیرند. اگر سر جلسه باشید پیامک می‌دهند. نیمه‌شب از خواب بیدارتان می‌کنند و از شما توجه دائمی می‌خواهند. آن‌ها برای حریم شخصی و آزادی‌های فردی شما هیچ ارزشی قائل نمی‌شوند. اما کاش تنها همین بود! در برابر همه حمایت‌هایی که افراد سمی از شما می‌گیرند تقریبا هیچ‌چیز به شما نمی‌دهند. آن‌ها به خودشان عشق می‌ورزند و می‌خواهند ارزشمند بودن خود را دائما ثابت کنند. از این جهت آن‌ها رفتاری شبیه به طرحواره بزرگمنشی و استحقاق از خود نشان می‌دهند.

۵-افراد سمی شر به پا می‌کنند
این افراد دائما مشکل به وجود می‌آورند، به دنبال بحث و جدل لذت هستند و علاقه‌ای به روابط سالم و پایدار ندارند. احساساتی و زودرنج به نظر می‌رسند و از کاه کوه می‌سازند. افراد سمی از فتنه به پا کردن لذت می‌برند و اگر شرایط نرمال و یکنواخت باشد احساس اضطراب می‌کنند. در توضیح آدم های سمی دکتر انوشه آن‌ها را دروغ‌گو، نمک‌نشناس و پرحاشیه معرفی می‌کند.

۶-قضاوت کننده هستند
بر اساس روانشناسی افراد سمی یک ویژگی آنها این است که همه چیز و همه کس را به محض برخورد مورد انتفاد قرار می دهند.ممکن است که شما سعی کنید یک چیز را با تمام جزئیات برای آنها توضیح دهید اما آنها از یک گوش می شنوند و از گوش دیگر آن را بیرون می کنند.

آنها به شدت دیگران را قضاوت میکنند و به حرف کسی گوش نمی دهندگرفتن نصیحت و یا بازخورد از این افراد بدجنس و سمی به نوعی اتلاف وقت است. پس در نتیجه وقت گذراندن با این افراد باعث بروز علائم انواع استرس در شما می شود چون به هیچ صراطی مستقیم نیستند.

۷-آدم‌های سمی به مرزهای دیگران احترام نمی‌گذارند
اگرچه بارها و بارها نیازهای خود را به او گفته‌اید و مرزهایتان را مشخص کرده‌اید، فرد سمی باز هم حریم شما را می‌شکند، بی‌احترامی می‌کند و خواسته‌هایتان را نادیده می‌گیرد. روابط سالم مبتنی بر اعتماد و احترام متقابل است و رعایت حریم شخصی از اصول ابتدایی هر رابطه‌ای است. انسان های سمی به این اصول اعتقادی ندارند.

۸-فرد سمی دیگران را بازیچه خود قرار می‌دهد
آیا در رابطه خود دائما احساس می‌کند مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اید؟ آیا طرف مقابل کارهایی را علی‌رغم میل شخصی‌تان از شما می‌خواهد و وادار به انجام آن‌ها می‌شوید؟ افراد سمی دیگران را وسیله‌ای برای رسیدن به خواسته‌های خود می‌دانند و در راه بازیچه قرار دادن دیگران از هر حربه‌ای استفاده می‌کنند: دروغ گفتن، انکار حقیقت، اغراق و هر رفتاری در راستای خواسته‌هایشان، حتی اگر به قیمت آسیب زدن به دیگران تمام شود.

مشخصات افراد سمی

جملاتی که افراد سمی به شما می‌گویند

در رابطه با یک فرد سمی اغلب جملات و عباراتی را می‌شنوید که حال شما را دگرگون می‌کند و آرامش‌تان را بر هم می‌زند. شناختن این جملات و بررسی منطقی و بی‌طرفانه آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند رابطه سمی را تشخیص بدهید، خودتان را پیدا کنید و برای مقابله با این رابطه قدم بردارید. نکته مهم این است که لزوما هر کسی این جملات را بگوید سمی نیست اما افراد سمی با این عبارات حال شما را خراب می‌کنند:

۱-داری زیاده‌روی می‌کنی! 

در هر رابطه درستی باید بتوانید احساس خود را بیان کنید بدون اینکه مورد قضاوت قرار بگیرید. اگر چیزی شما را آزار می‌دهد، هرچقدر هم که کوچک باشد، باید بتوانید به آدم‌های زندگی‌تان موضوع را بگویید. آدم‌های سمی نمی‌توانند بپذیرند که مرتکب کار اشتباهی شده‌اند و در صورت مواجهه با هر مشکلی می‌کوشند احساسات شما را بی‌اعتبار کنند.

۲-مشکل از توست، تو دیوانه‌ای!

حواستان باشد به دام افراد سمی نیفتید! آن‌ها شما را در هم می‌شکنند و بعد انگ دیوانگی بهتان می‌زنند. وقتی اعتماد به نفس خود را شکسته و ازدست‌رفته می‌بینید به‌سادگی تسلیم توهین‌ها و تحقیرهای پارتنر سمی خود خواهید شد. اما حقیقت این نیست. شما دیوانه نیستید و اتفاقا اوست که دارد مشکلات شخصی‌اش را به شما فرافکنی می‌کند.

۳-من چنین حرفی را نزده‌ام!

وقتی فرد سمی مرتکب اشتباهی می‌شود و ناگهان متوجه آن می‌گردد، به‌جای عذرخواهی و تلاش برای جبران، منکر رفتار و گفتار خود خواهد شد! تنها راهی که بتوانید مچ او را بگیرید این است که از رفتارش فیلم گرفته باشید یا صدایش را ضبط کرده باشید. در غیر این صورت تقریبا غیرممکن است به اشتباهش اعتراف کند. در عوض باز هم تلاش می‌کند شما را تحت کنترل خود داشته باشد.

۴-این‌قدر گذشته را وسط نکش!

این‌که گذشته را حل و فصل کنیم و کنار بگذاریم یک تصمیم سازنده و عالی است. اما هدف افراد سمی از گفتن «گذشته را فراموش کن»، واقعا این نیست! آن‌ها هر زمان که به نفع خودشان باشد دوباره درباره اتفاقات سابق صحبت خواهند کرد و شما را بارها و بارها مورد قضاوت قرار خواهند داد. اما این حق را برای شما قائل نیستند!

۵-به من نیاز داری! 

آدم‌های سمی معمولاً خودشیفته هستند و فقط به خودشان فکر می‌کنند. آنها نمی‌توانند تحمل کنند که دیگران بدون آنها زندگی کنند یا خوشبخت باشند و سعی می‌کنند شما را نیز به این باور برسانند. هدف آنها پایین آوردن ارزش شخصی شما و ایجاد این احساس هستند که موفقیت شما تنها با حضور آنها ممکن است.

۶-من همیشه خطاکار هستم و نمی‌توانم کارها را پیش ببرم!

افراد سمی اهدافی دارند که می‌خواهند به هر طریق به آن‌ها دست پیدا کنند و برای رسیدن به آن‌ها، دیگران را تحت کنترل خود می‌گیرند. وقتی تمام تلاش‌هایشان به بن‌بست بخورد آن‌ها ناگهان نقش قربانی را می‌گیرند و با مقصر دانستن و تحقیر کردن خود، تلاش می‌کنند احساس ترحم شما را برانگیخته نمایند. آن‌ها آن‌قدر در این نقش پیش می‌روند که شما نه تنها مورد شماتت قرارشان نمی‌دهید بلکه سعی می‌کنید دلجویی و حتی عذرخواهی کنید!

۷-شب بخیر!
این روزها شوخی‌های زیادی را در رابطه با این جمله در ارتباطات عاطفی می‌شنویم. اما راستش را بخواهید یک پارتنر دلسوز و همراه هرگز هنگام بحث و جدال، شما را با فکر و خیال و اعصابی درهم‌ریخته رها نمی‌کند و آسوده به خواب نمی‌رود! تنها یک پارتنر سمی است که رنج شما برایش اهمیتی ندارد و به آسایش خودش فکر می‌کند.

۸-مقصر تو هستی!”

همه اشتباه می‌کنند اما نباید مرتباً از اشتباهات آنها علیه‌شان استفاده کرد. آدم‌های سمی با یک اشتباه کوچک علیه شما استفاده می‌کنند تا رفتار بد خود را توجیه کنند. به عنوان مثال، اگر تولد شما را فراموش کنند، تقصیر شماست که به آنها یادآوری نکرده‌اید! یک فرد سمی همیشه راهی پیدا می‌کند تا مسیر سرزنش را تغییر دهد.

 ۹-تو به من اعتماد نداری!

راستش این جمله چندان هم بی‌ربط نیست. حقیقت این است که یک فرد سمی در رابطه با دیگران، اعتماد آن‌ها را از بین می‌برد و تلاشی برای بازسازی آن نیز نمی‌کند. بنابراین درست است که اغلب ما به پارتنر سمی خود اعتماد نداریم اما این مشکل ما نیست.

 

 

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار