چاپ کد خبر: 125439
17 آبان 1402

۸ کاری که برای افزایش عملکرد ماشین ظرفشویی خود باید انجام دهید

ماشین ظرفشویی یک وسیله بسیار کاربردی برای صرفه جویی در زمان و انرژی است. باید بدانید که این دستگاه بهترین روش ممکن برای شستشن و تمیز کردن ظروف است و نسبت به شستن با دست، آب بسیار کمتری صرف می‌شود. همچنین ماشین ظرفشویی دقیقا چون انسان یا حتی بهتر از آن می‌تواند کار شستشو را انجام دهد.

افزایش کارایی ماشین ظرفشویی

افزایش عملکرد ماشین ظرفشویی:

ماشین ظرفشویی به آسانی می تواند ظروف و قابله ها را تمیز کند و آن ها را برق بیاندازد. به مرور زمان و استفاده از ماشین ظرفشویی ممکن است عملکرد آن کاهش یابد اما نگران نباشید،در این مقاله، ما ۸ روش را بررسی خواهیم کرد که می تواند کارایی و عملکرد ماشین ظرفشویی شما را بهبود ببخشد.

۱- به چیدن صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی توجه کنید
بسیاری از افراد بدون هیچ نظمی ظروف خود را در ماشین ظرفشویی می‌گذارند و دستگاه را روشن می‌نمایند. این یک روش نامناسب برای بارگذاری ماشین ظرفشویی بوده و به شدت باعث کاهش کارایی آن می شود. برای انجام این کار تکه‌های بزرگ بقایای مواد غذایی را از روی ظروف پاک کنید و بعد ظرف را درون ماشین ظرفشویی بگذارید. تکه های بزرگ غذا اثر تمیز کردن را کاهش داده و موجب بروز ایراد و اشکال در عملکرد ماشین ظرفشویی می شوند. همیشه قبل از شروع شستشو از پر بودن ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید، این کار باعث کاهش مصرف آب و انرژی می شود. فاصله بین ظروف را حفظ کنید، اگر آن‌ها با هم تماس داشته باشند، چرخه شستشو اثر کمتری خواهد داشت. برای آبکشی بهتر و موثرتر بهتر است وسایل کوچک‌تر در گوشه دستگاه چیده شوند. وسایل بزرگ‌تر باید در قسمت پایین یا پشت قرار بگیرند و از پر نمودن بیش از حد سبد قاشق و چنگال نیز اجتناب شود.

۲- به طور مرتب آن را تمیز کنید

باید برای تمیز کردن ظرفشویی وقت بگذارید. بسیاری از افراد این کار را فراموش می‌کنند. خیلی‌ها فکر می‌کنند این دستگاه برای تمیز کردن طراحی شده است، پس به تمیز شدن نیاز ندارد. اما بهتر است بدانید تمیز کردن ماشین ظرفشویی یک بخش ضروری از نگهداری آن است. با هر بار استفاده بقایای مواد غذایی می‌توانند در فیلتر جمع شوند و کف صابون و چربی می‌توانند میکروب‌ها را انباشته کنند. حتی ممکن است به مرور زمان رسوب آهکی در لوله‌ها ایجاد شود و کارایی ماشین را مختل می‌کند. با رعایت نکردن این موارد عملکرد کلی ماشین ظرفشویی شما ضعیف می‌شود.

برای تمیز کردن ظرفشویی باید فیلتر را بین هر چرخه‌ی شستشو بررسی و تمیز کنید. با این کار مطمئن می‌شوید ظروف برای بار بعدی بهتر تمیز خواهند شد. یک بار در هفته یا هر دو هفته یکبار باید شستشوی فیلتر و پاک کردن درب داخلی را انجام دهید. سپس ماهی یکبار تمیزکاری عمیق را انجام دهید. تمیزکار عمیق شامل شستن لوازم جانبی و استفاده از موادی مانند سرکه سفید است. بنابراین برای بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی حتماً به طور مرتب آن را تمیز کنید.

۳-مخزن نمک و جلادهنده را پر کنید

چراغ‌های نشانگر ماشین ظرفشویی را نادیده نگیرید. اگر نمک یا جلادهنده کم باشد  روی صفحه‌ی کنترل ظرفشویی نشان داده می‌شود. برای بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی این دو مورد را حتماً در نظر بگیرید. نمک ماشین ظرفشویی به نرم شدن آب شستشو کمک می‌کند و در نهایت باعث تمیزتر شدن ظروف می‌شود. همچنین باعث کاهش رسوب آهک در دستگاه نیز می‌شود. برای پر کردن نمک باید به مخزنی دسترسی داشته باشید که معمولاً در کف ماشین ظرفشویی قرار دارد ( در بعضی مدل‌های پیشرفته مخزن در در‌ها تعبیه شده است). با استفاده از قیف نمک را به آرامی اضافه کنید تا مخزن پر شود. اگر آب بیرون رفت نگران نباشید. برای راهنمایی به دفترچه‌ی راهنما مراجعه کنید. اگر نمک در کف ماشین ریخت، ماشین ظرفشویی را در یک چرخه‌ی کوتاه روشن کنید تا نمک‌ها شسته شود. جلادهنده ساختار آب را می‌شکند و باعث جریان یکنواخت آب روی ظروف می‌شود. در واقع مایع جلادهنده موجب تنظیم سختی آب ماشین ظرفشویی می‌شود تا جای قطرات آب پس از خشک شدن ظروف روی آن‌ها باقی نماند. مخزن جلادهنده را حتماً پر کنید.

ماشین ظرفشویی

۴-انتخاب ماده شوینده مناسب
نکته مهم دیگر برای بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی این است که از مواد شوینده مناسب و مفید مخصوص ماشین‌های ظرفشویی استفاده کنید. مواد شوینده مناسب کیفیت کار ماشین ظرفشویی را مشخص می‌کند. این مواد در سه دسته تقسیم می‌شوند که در میان آن‌ها قرص‌ها قدرت بالاتری در شست‌وشو دارند (قرص معمولی، قرص کوانتوم، قرص همه‌کاره) و پودرها قیمت پایین‌تری دارند.قرص کوانتوم برای انواع ماشین ظرفشویی توصیه می‌شود. زیرا در شست‌و‌شوی ظروف بسیار بی‌نظیر است و به‌دلیل پوسته ژله‌ای که دارد قابلیت انحلال در آب را داراست و نیاز به جداکردن پوسته از قرص نیست.

۵- بگذارید تا خشک شود
هنگامی که ماشین ظرفشویی کار خود را به پایان رساند، در آن را باز کنید و بگذارید حداقل ۳۰ دقیقه به طور طبیعی تهویه و خشک شود. برخی از ماشین‌های ظرفشویی دارای عملکرد باز شدن خودکار هستند. فقط مطمئن شوید که قبل از تخلیه زمان قابل توجهی برای هواگیری دارد. هوا دادن به ماشین ظرفشویی نیز می‌تواند به جلوگیری از ایجاد کپک در داخل آن کمک کند. برخی از ماشین‌های ظرفشویی نیز دارای برنامه‌های خشک کردن هستند. فقط به خاطر داشته باشید که این می‌تواند انرژی و هزینه بیشتری را صرف کند. برای بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی حتماً بعد از استفاده در آن را باز نگه دارید.

۶- باقیمانده‌های غذا را تمیز کنید
برای بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی قبل از این که ظروف را درون دستگاه قرار دهید، بقایای مواد غذایی را از بشقاب‌ها تمیز کنید. اضافه‌های مواد غذایی معمولاً درون فیلتر گیر می‌کنند و در کل بهداشتی نیست. در برخی ماشین‌ها یک مخزن مواد غذایی تعبیه شده است که می‌تواند به تجزیه‌ی ذرات بزرگ غذا کمک کند. همچنین نیازی نیست ظروف خود را قبل از قرار دادن در ماشین بشویید. ماشین ظرفشویی می‌تواند این سطح از باقیمانده‌ها را تحمل کند. شستشوی پیشگیرانه فقط باعث هدر رفتن زمان و آب می‌شود. بین هر بار چرخه‌ی شستشو فیلتر را بررسی و تمیز کنید تا انسدادی پیش نیاید.

افزایش کارایی ماشین ظرقشویی

۷- از چرخه های شست و شوی صحیح استفاده کنید
در فرآیند بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی انتخاب چرخه مناسب شستشو از اهمیت خاصی برخوردار است. بسیاری از افراد از چرخه‌ای برای شستشوی ظروف استفاده می کنند که ماشین ظرفشویی آنها روی آن تنظیم شده است. این کار اشتباه است، کمی وقت بگذارید و چرخه شستشو را بر اساس نوع ظروف و میزان کثیفی آن‌ها تنظیم کنید. شما می‌توانید یک چرخه معمولی یا سنگین انتخاب کنید و این بسته به نوع چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی اقدام مفیدی خواهد بود. گاهی هم پیش می‌آید که بخواهید یک چرخه شستشوی سبک‌تر را برای شستن ظروف شکننده یا ظریف که به راحتی آسیب می‌بینند، انتخاب کنید. وقتی چرخه شستشو تمام شد می‌توان از گزینه خشک کردن با استفاده از جریان هوا (Air Dry) به جای هوای گرم(Heat Dry) استفاده کرد. این یک روش عالی برای صرفه جویی در هزینه است، زیرا در چرخه Air Dry دستگاه از هوای اتاق استفاده می کند و اگر شما آخر شب ماشین ظرفشویی خود را روشن کنید، به هر حال ظرف ها به طور طبیعی خشک می شوند.

۸- آب گرم را باز کنید
این نکته در مورد  ظرفشویی‌هایی که به طور مستقیم به دریچه‌های آب گرم متصل می‌شوند صدق می‌کند. به طور کلی هرچه آب گرمتر باشد، عملکرد تمیز کردن ماشین ظرفشویی شما بهتر می‌شود. اگر می‌خواهید عملکرد ظرفشویی را بهتر کنید، باز کردن شیر آب گرم در آشپزخانه برای چند ثانیه می‌تواند کمک کند. این کار باعث می‌شود قبل از این که ظرفشویی را روشن کنید آب بتواند زودتر گرم شود. توجه داشته باشید که دمای آب قبل از ورود به ماشین ظرفشویی باید حداقل به ۴۹ درج سانتی گراد برسد.

کلام آخر
یکی از وسایل کاربردی خانه ماشین ظرفشویی است. این دستگاه نسبتاً گران است و برای بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی می‌توانید چند کار انجام دهید. زیرا اگر مراقب این دستگاه نباشید ممکن است باعث هزینه‌های زیادی برای شما شود. برای مثال همیشه فیلتر دستگاه را بررسی کنید، مخزن نمک و جلادهنده را بررسی کنید، از تنظیمات درست استفاده کنید و بعد از هر بار استفاده در ماشین را چند دقیقه باز بگذارید.

منبع:دیجی کالا مگ

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

سید اسماعیل سبحانی چهارشنبه , ۱۷ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۹

در مجموع دستگاه بیخودی است و در مدت کوتاهی دچار نقص شده و سرویس آن هم هزینه زیادی در بر دارد.

آخرین اخبار