چاپ کد خبر: 125394
چهارشنبه 17 آبان 1402

۹ ترفند بسیار کاربردی برای از بین بردن برق افتادگی اتو از روی لباس

در بعضی موارد تنظیم نبودن دما و تجمع رسوبات آهک موجب داغ شدن بیش‌ازحد اتو می شود و باعث سوختگی پارچه و ایجاد لکه روی آن می‌شود. در این شرایط لازم است المنت گرمایشی یا سایر قطعات مرتبط تعمیر یا تعویض شود یا اینکه اتو کاملا رسوب‌زدایی شود.روش‌های متفاوتی برای از بین بردن جای اتو (برق افتادگی) بر روی لباس‌ها وجود دارد که به آنها کمک می‌کند تا به حالت طبیعی و اولیه خود برگردند.

از بین بردن جای برق اتو
برق افتادگی یا سوزاندن لباس‌ها، اشتباهی است که برای همه پیش می آید. در پارچه‌های پلی استر اگر این آثار سطحی باشند قابل تعمیر و جبران هستند اما اگر هنگام اتو کشیدن پارچه ذوب و یا جمع شده باشد، قابل تعمیر نیست. با این وجود راه هایی برای از بین بردن برق افتادگی روی لباس دارد که در ادامه این مقاله شرح می دهیم.

دلایل متعدد به جا ماندن اثر اتو روی لباس
اگر جنس پارچه و لباس از الیاف مصنوعی مانند پلی استر و آکرلیک و … باشد، بر اثر حرارت بالای اتو پارچه برق می‌افتد، در واقع فیبرهای پارچه بر اثر حرارت ذوب شده و این موضوع باعث برف اداختن پارچه خواهد شد. به علاوه امکان دارد که کثیف بودن کف اتو نیز باعث چنین اتفاقی شود، کف اتو بر اثر رسوب و یا سوختگی پارچه‌ و … کثیف خواهد شد و اگر با این اتو بخار لباس‌ها را اتو بکشید قطعاً جای اتو بر روی لباس باقی خواهد ماند. یکی دیگر از دلایلی که برق اتو بر روی لباس به جای می‌ماند، مدت زمان ماندن اتو روی لباس است. در واقع اگر مدت زمان زیادی پارچه روی لباس بماند بر اثر درجه حرارت بالای اتو، جای اتو بصورت لکه‌ی‌ براق روی پارچه خواهد ماند.

چگونه می‌توان برق‌افتادگی اتو را از روی لباس از بین برد؟

با مقداری پراکسید هیدروژن می‌توان جای اتو، سوختگی یا برق افتادگی را از بین برد. در پارچه‌هایی با الیاف طبیعی که برق افتادگی در آنها رخ داده است، استفاده از بخار یا سرکه در محل مورد نظر می‌تواند به بازیابی فیبرهای پارچه به حالت طبیعی و صاف شدن آنها کمک کند. در ادامه تکنیک‌هایی معرفی شده است که اگر به طور کامل مشکل را برطرف نکند، می‌توانند به بهتر شدن آن کمک کنند.برای جلوگیری از برق افتادن روی لباس‌های تیره، هنگام اتوکشی یک پارچه رنگ روشن روی لباس تیره‌تان قرار دهید و سپس به اتوکشی اقدام کنید. از این روش می‌توانید برای اتوکشی پارچه‌های حساس و ظریف هم استفاده کنید.

۱- تشخیص جنس پارچه

شما ابتدا باید نوع پارچه لباس خود را تشخیص دهید. در پارچه‌هایی با الیاف طبیعی مانند پنبه در مقایسه با الیاف مصنوعی مانند پلی استر، احتمال از بین بردن جای اتو و برق افتادگی بیشتر است. اگر الیاف مصنوعی به دلیل قرار گیری در معرض حرارت زیاد ذوب شده باشند، احتمال از بین بردن کمتر است.

۲- شستن مجدد لباس

اگر شاهد جمع شدگی یا برق افتادگی لباس بودید، می‌توانید آن را با مقدار کمی سرکه به همراه ماده شوینده بشویید . بهتر است مقداری سرکه نصف میزان ماده شوینده باشد.

۳- استفاده از بخار اتو

این یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای خنثی کردن لکه در سریع‌ترین حالت ایجاد شده است، بدون این که اجازه دهید اتو با پارچه برخورد داشته باشد، اول بخار اتو را اعمال کنید و آن را به محلی بزنید که لکه افتاده است. این کار باعث می‌شود که پارچه کمی شل شود و همچنین می‌توانید لباس را آویزان کنید و از ویژگی اتو بخار به شکل عمودی استفاده کنید. همچنین می‌توانید از براش یا فرچه مخصوص لباس یا یک حوله خشک برای شل کردن بافت لباس و خارج کردن آنها از حالت کمپرس و فشرده استفاده کنید. اگر احساس کردید که اتو وضعیت را خراب‌تر کرده است، اول لیست مربوط به اتو بخارهای تست شده و امتحان شده برای مصارف خانگی را بررسی کنید. از خروجی قدرتمند بخار از اتو بهترین نتیجه را خواهید دید.

۴- استفاده از سفیدکننده‌ها
برای پاک کردن لکه اتو از روی لباس سفید توصیه می‌کنیم، قبل از هر اقدامی ابتدا شناسنامه لباس را بررسی کنید. اگر استفاده از سفیدکننده برای لباس مشکل ایجاد نمی‌کند، می‌توانید از این روش استفاده کنید.ابتدا یک محلول رقیق آب گرم و مایع سفیدکننده آماده کنید. مثلاً درون یک لگن به نسبت ۴ به ۱ به ترتیب آب و سفیدکننده بریزید و سپس لباس را درون آن قرار دهید و پس از ۱۵ دقیقه لکه را ماساژ دهید، زمانی که لکه محو شد لباس را در مجاورت نور مستقیم خورشید خشک ‌کنید.

جای برق اتو

۵- خیساندن در آب

این روش برای از بین بردن برق افتادگی پارچه موثر است. بدین منظور هر زمان که متوجه چنین علائمی شدید، لباس را به مدت ۲۴ ساعت در آب سرد بخیسانید و سپس آن را آبکشی کرده و اجازه دهید خشک شود. این کار باعث نرم شدن الیاف پارچه شده و می‌تواند آنها را به حالت طبیعی خود نیز برگرداند.

۶- استفاده از یک برس برای کمک به بلند کردن الیاف

در برخی از پارچه‌هایی که الیاف آنها جمع شده است، ممکن است لازم باشد از یک برس برای بلند کردن الیاف آنها کمک بگیرید. برای پارچه‌های جین و ضخیم‌تر می‌توانید از برسی نسبتا سفت استفاده کنید و کمی فشار را حین کشیدن آن روی پارچه اعمال کنید. برای پارچه‌های نازک‌تر می‌توانید از یک مسواک نرم کمک بگیرید.

۷- شستشو با پارچه‌ای آغشته به سرکه

این روش دیگری برای رفع برق افتادگی پارچه است. یک تکه پارچه تمیز را به سرکه آغشته کنید و آن را روی قسمت براق لباس بکشید و سپس با یک تکه پارچه که با آب مرطوب شده پاک کنید. این کار را چند بار و به طور متناوب تکرار کنید تا اثر برق افتادگی از بین برود.

۸- استفاده از آب یخ
استفاده از آب یخ برای پاک کردن لکه اتو از روی لباس معمولاً در مورد لکه‌هایی پیشنهاد می‌شود که بسیار کوچک و محو هستند. پس اگر لکه کوچکی بر روی لباس خود مشاهده می‌کنید تنها کافیست یک ساعت لباس را درون لگنی مملو از آب سرد و یخ بخیسانید و سپس لباس را آبکشی کنید.همچنین در موارد اضطرار می‌توانید لباس را درون فریزر قرار دهید تا منجمد شود، سپس لباس را آبکشی کنید. به خاطر داشته باشید که در این روش از پاک کردن لکه اتو از روی لباس کمترین آسیب به الیاف لباس شما وارد خواهد شد.

۹- استفاده از پراکسید هیدروژن برای رفع سوختگی

یک پارچه سفید تمیز را در پراکسید هیدروژن ۳ درصد خیس کنید و سپس آن را روی قسمت برق افتاده پارچه پهن کنید و اتو بزنید. بعد تکه پارچه را از روی لباس بردارید و این کار را تا از بین رفتن کامل لکه براق تکرار کنید.خواهید دید که علائم سوختگی بر روی پارچه سفید شروع به کمرنگ شدن کرده و تبدیل به زرد کمرنگ می‌شود. بسته به شدت سوختگی، ممکن است لازم باشد این روند را چند بار تکرار کنید.

*پراکسید هیدروژن در اکثر داروخانه‌ها موجود است و لازم است محلول ۳ درصد آن را خریداری کنید. بهتر است این کار را روی پارچه‌های سفید انجام دهید زیرا پراکسید هیدروژن دارای اثر سفید کنندگی ملایم است. برای لباس‌های سیاه یا رنگی، ابتدا کمی از پراکسید هیدروژن را روی درز داخلی آن امتحان کنید تا مطمئئن شوید رنگ آن تغییر نمی‌کند. در نهایت پس از اتمام کار، لباس را به حالت عادی بشویید و خشک کنید.

از بین بردن برق اتو از روی لباس

چگونه از ایجاد برق لباس جلوگیری کنیم؟
به جای آنکه به دنبال نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب باشید و به دنبال روش هایی برای از بین بردن برق اتو از روی لباس بگردید، بهتر است از بروز این اتفاق جلوگیری کنید. بنابراین اولین قدم آن است که قبل از اتو کردن یا حتی شستن یک لباس، برچسب راهنمای آن را به دقت مطالعه کنید. اگر از تنظیمات مناسب اتو برای لباستان مطمئن نیستید، همواره عاقلانه است که از حداقل درجه‌ حرارت ممکن شروع کنید چون هر زمان که بخواهید می‌توانید آن را بیشتر کنید.

و در نهایت:

  • هنگام اتو کشیدن لباس‌ها از یک میز اتوی با کیفیت استفاده کنید.
  • لباس‌ها را پشت و رو اتو بکشید، به خصوص آن‌هایی را که پارچه‌ی حساس یا تیره دارند.
  • برای محافظت از لباس‌هایتان هنگام اتو، از پارچه‌ی محافظ اتوکشی استفاده کنید. این محصول را می‌توانید از بسیاری از فروشگاه‌ها به صورت آنلاین یا حضوری خریداری کنید. این پارچه‌ها با ایجاد یک لایه‌ی محافظ میان اتو و لباس، از تماس مستقیم سطح اتو با پارچه‌ی لباس و ایجاد برق یا سوختگی جلوگیری می‌کنند.

نکته

قبل از اتو کشی برای جلوگیری از کثیف شدن لباستان به کف اتو توجه کنید. برخی اوقات کف اتو کثیف است و باعث می‌شود لباس شما کثیف شود.

برای تمیز کردن کف اتو مقداری خمیر دندان را روی یک تکه پنبه قرار دهید و روی کف اتو بمالید. سپس بعد از چند دقیقه خمیر دندان را با یک پارچه نمدار پاک کنید یا تکه‌ای پارچه را به محلول آب گرم و مواد شوینده یا الکل صنعتی آغشته کنید و به کف اتو بکشید.

پس از پایان کار به طور حتم آب درون اتو را خارج کنید و دکمه مخصوص خروج بخار را فشار دهید تا آب درون اتو به طور کامل تخلیه شود.

منبع:همشهری

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال