• 16 / خرداد 1402 / 19:54
  • شناسه خبر : 113759

۹ حقیقت جالب در مورد ستاره دریایی که ممکن است ندانید

ستارهٔ دریایی جانوری از شاخهٔ خارپوستان و ردهٔ ستاره‌دریاییان (نام علمی: Asteroidea) است. این نام همچنین به خانواده‌هایی از آبزیان که خویشاوند با ستاره‌های دریایی که از ردهٔ ستاره شکننده هستند، استفاده شده‌است. حدود ۲۰۰۰ گونه ستارهٔ دریایی در تمام اقیانوس‌های جهان، از مناطق گرم و گرمسیری گرفته تا مناطق سرد و قطبی در بستر دریا زندگی می‌کنند. آن‌ها از ناحیه بین جزر و مدی تا اعماق ناحیه مغاکی و عمق ۶٬۰۰۰ متری یافت می‌شوند اما بیشترین گوناگونی آن‌ها در مناطق نزدیک به ساحل قابل مشاهده است.

 Fascinating Facts About Starfish / حقیقت جالب در مورد ستاره دریایی

به گزارش اول فارس ، ستاره های دریایی موجوداتی رنگارنگ هستند که در زیستگاه های اقیانوسی زندگی می کنند. تقریباً اکثر گونه های ستاره دریایی وجود دارد که همگی از نظر شکل، اندازه و رنگ منحصر به فرد هستند – از آبی و بنفش گرفته تا صورتی و نارنجی. این موجودات دریایی ستاره ای شکل با انواع الگوهای جالب مانند لکه ها، راه راه ها و حتی برخی از چرخش های فانتزی و طرح های گل مانند پوشیده شده اند.

این ستاره های جذاب دریا را می توان در استخرهای جزر و مدی و صخره های مرجانی و همچنین در میان بسترهای کلپ و علف های دریایی یافت. ستاره دریایی فقط می تواند در آب شور زندگی کند، بنابراین شما آنها را در محیط های آب شیرین پیدا نخواهید کرد. آنها همچنین نمی توانند بیش از چند دقیقه در خارج از آب زنده بمانند.

در اینجا ۹ حقیقت دیگر در مورد ستاره دریایی وجود دارد که ممکن است ندانید.

نام رایج: ستاره دریایی یا ستاره دریایی
نام علمی: Asteroidea
میانگین طول عمر در طبیعت: ۳۵ سال
میانگین طول عمر در اسارت (اگر حیوان معمولی باغ وحش): ۵-۱۰ سال
برخی از آنها به شدت در خطر انقراض هستند، مانند ستاره دریایی آفتابگردان.

۱. ستاره دریایی ماهی واقعی نیست

1

درست است – ستاره دریایی به عنوان یک نام گمراه کننده است. ستاره‌های دریایی مانند دلارهای شنی و خارپشت‌های دریایی ستون فقرات ندارند، به این معنی که آنها بی مهرگان هستند. ماهی ها دارای ستون فقرات هستند که باعث می شود آنها مهره داران و در کلاسی متفاوت از ستاره های دریایی قرار بگیرند.

نام دقیق‌تر ستاره‌های دریایی اشاره ای به  به پنج عضوی است که بسیاری از گونه‌ها معمولاً دارند.

۲.همه ستاره های دریایی ستاره ای شکل نیستند

2

در حالی که ستاره های دریایی که اکثر مردم با آن آشنا هستند دارای پنج بازو هستند، برخی از گونه ها می توانند بازوهای بیشتری داشته باشند. برای مثال، ستاره‌های دریایی تاج خار (Acanthaster planci) تا ۲۱ بازو دارند.

به همین ترتیب، ستاره‌های خورشیدی – ستاره‌های دریایی که به دلیل شباهتشان به خورشید نامگذاری شده‌اند – حدود ۱۲ بازو دارند. این زیرگونه ممکن است دارای سایه های روشن نارنجی یا نوارهای متحدالمرکز ورزشی صورتی، نارنجی، سفید و زرد باشد.

۳. ستاره دریایی پای لوله ای دارد

3

صدها فنجان مکش پا مانند به ستاره‌های دریایی کمک می‌کنند تا از مکانی به مکان دیگر حرکت کنند. امتیاز دیگر پای آنها؟ آنها حاوی یک ماده چسب مانند هستند که به آنها کمک می کند به سطوحی مانند سنگ بچسبند، بنابراین از بین نمی روند یا با امواج شسته نمی شوند.

۴. آنها می توانند اندام های از دست رفته را بازسازی کنند
ستاره‌های دریایی این توانایی را دارند که اندام‌های از دست رفته را در مواقع آسیب بازسازی کنند، مثلاً اگر در اثر برخورد جزر و مد با سنگ برخورد کنند. در واقع، ستاره دریایی قادر است تمام بدن را تنها از یک بازو و حداقل یک پنجم دیسک مرکزی خود دوباره رشد دهد. این یک روند کند است که می تواند تا یک سال طول بکشد. ستاره های دریایی همچنین قادر به بازسازی نورون های خود هستند، کاری که تعداد کمی از حیوانات می توانند انجام دهند.

۵. آنها خون ندارند
ستاره‌های دریایی به‌جای جریان یافتن خون در رگ‌هایشان، سیستم عروقی آب دارند. این سیستم – که در خارپوستان مانند ستاره‌های دریایی و خیارهای دریایی رایج است – از کانال‌هایی تشکیل شده است که پای لوله‌ای را به هم متصل می‌کنند که آب دریا را به سراسر بدن ستاره‌ماهی پمپاژ می‌کند. آب تصفیه شده دریا مواد مغذی را از طریق سیستم عصبی خود ارسال می کند.

۶. ستاره دریایی گوشتخوار هستند

4

این موجودات بی گناه فقط از جلبک ها و گیاهان لذت نمی برند. ستاره‌های دریایی از موجوداتی مانند ماهی زخمی، صدف، صدف، صدف و دلارهای شنی تغذیه می‌کنند. در برخی موارد، ستاره های دریایی حتی می توانند آدم خوارهای تهاجمی باشند. به طور خاص، ستاره‌های دریایی نوجوان، ثابت شده‌اند که یکدیگر را می‌خورند.

۷. از پاهای خود برای غذا خوردن استفاده می کنند
وقتی صحبت از غذا شد، ستاره های دریایی وعده های غذایی خود را به روشی نسبتاً منحصر به فرد می خورند. پاهای آنها – یا بهتر است بگوییم، مکنده های کوچک پشت پاهایشان – به آنها کمک می کند تا غذای خود را نگه دارند. این پاها همچنین به آنها کمک می کند تا صدف هایی مانند صدف و صدف را باز کنند.
۸. غذای ستاره های دریایی در خارج از بدن آن هضم می شوند

5

سبک منحصر به فرد غذا خوردن ستاره‌های دریایی با استفاده از پای لوله‌ای آن‌ها متوقف نمی‌شود – ستاره‌های دریایی نیز در خارج از بدن خود هضم می‌شوند. هنگامی که غذای خود را باز کردند، شکم خود را بیرون از دهان خود دراز می کنند و شکار خود را با شکم خود می پوشانند. پس از هضم جزئی طعمه، طعمه را به غدد گوارشی خود می کشانند تا مصرف کامل شود.
۹. ستاره های دریایی روی بازوهای خود لکه های چشمی دارند
آیا تا به حال به چشمان ستاره دریایی توجه کرده اید؟ ستاره‌های دریایی در حالی که چشم‌هایی مانند چشم ما نیستند، نوک هر یک از بازوهایشان خال‌های چشمی دارند. هر یک از این نقاط چشمی یک پیکسل از تصویری را که حیوانات می بینند ایجاد می کند. ستاره‌های دریایی وقتی با تمام نقاط چشمی دیگر روی پاهایشان ترکیب می‌شوند، می‌توانند همه اطراف خود را به یکباره ببینند. در حالی که مطالعات نشان داده است که قابلیت‌های مشاهده آنها هنوز به دلیل وضوح پایین محدود است، آنها حداقل قادر به تشخیص اشکال در هنگام حرکت در دریا هستند.

بیشتر بخوانید:

چه غذاهای دریایی را در دوران بارداری نباید مصرف کرد
دوام آوردن عجیب این مرد و سگش سه ماه با ماهی خام و آب باران!
بهترین و سالم ترین ماهی ها برای خوردن ، ماهی های جنوبی یا شمالی؟

ثبت دیدگاه