چاپ کد خبر: 100651
7 دی 1401

۹ حقیقت عجیب در مورد کلاغ ها که حتما باید بدانید

شاید باورنکردنی نباشد که کلاغ های  از ساخت ابزار گرفته تا نگه داشتن کینه و انجام کارهای باورنکردنی هستند.

هوش در خانواده بزرگ کلاغ ها که شامل بیش از ۱۲۰ گونه پرنده هست وجو د دارد و مانند بسیاری از نابغه ها، کلاغ ها و بستگانشان معمولا مورد سوء تفاهم و عدم درک صحیح از سوی ما انسانها قرار می گیرند.

9 حقیقت عجیب در مورد کلاغ ها که حتما باید بدانید

ترجمه: هوشنگ جهانبخش

به گزارش اول فارس ، خانواده کلاغ ها از پرندگان که به عنوان کوروید شناخته می شوند، نه تنها شامل کلاغ ها، بلکه شامل کلاغ ها، روک ها، ژی ها، ژاکداوها، زاغی ها، درختان، آجیل شکن ها و آجیل ها نیز می شوند.

آنها از جِی کوتوله (۲۹ گرمی)پرنده جنگلی کوچکی که فقط در مکزیک یافت می شود، تا کلاغ معمولی (۱۳۰۰ گرمی) فرصت طلبی حیله گر که در سراسر نیمکره شمالی یافت می شود، متغیر است.

کورویدها در کل بسیار باهوش هستند و بیشترین نسبت اندازه مغز به بدن را در بین پرندگان دیگر دارند، اما پرندگانی که در جنس Corvus قرار دارند به ویژه باهوش هستند. این جنس شامل کلاغ‌ها، زاغ‌ها، روک‌ها و جکداوها می‌شود که حدود یک سوم از کل گونه‌های کوروید را تشکیل می‌دهند. بسیاری از اینها نسبت اندازه مغز به بدن (یا «ضریب انسفالیزاسیون») دارند که از یک میمون انتظار دارید، نه از یک پرنده. در واقع، طبق مطالعه ای که در مجله Current Biology منتشر شده است، “مغز کلاغ به اندازه مغز شامپانزه ها است.”

انسان‌ها مدت‌هاست که به حیله‌گری کلاغ‌ها و کلاغ‌ها پی برده‌اند، همانطور که در قرن‌ها فولکلور پرندگان را به عنوان دزد، حیله‌گر، حل‌کننده مشکلات، مشاوران خردمند خدایان یا حتی خود خدایان می‌نگرند. با این حال، ما همچنین تمایل داریم که از این پرندگان کلیشه ای بسازیم و بسیاری از پیچیدگی های آنها را نادیده بگیریم تا آنها را به عنوان شبح وار، دردسرساز یا کاملاً شرور معرفی کنیم. خوشبختانه، شناخت ما از هوش آن‌ها در سال‌های اخیر افزایش یافته است، به لطف تحقیقاتی که نشان می‌دهد کوویدها چه کاری می‌توانند با این همه قدرت مغز انجام دهند. در زیر فقط نمونه‌ای از چیزهایی است که در مورد زندگی ذهنی و اجتماعی آن‌ها آموخته‌ایم، که عمدتاً روی کلاغ‌ها تمرکز می‌کند، اما کلاغ‌ها و سایر بستگان را نیز شامل می‌شود:

۱. کلاغ ها راه های زیرکانه ای برای دریافت غذا دارند:

کلاغ ها معمولا فرصت طلب و خلاق هستند و معمولا از منابع غذایی جدید استفاده می کنند یا استراتژی های تغذیه جدیدی را برای آسان تر کردن زندگی خود اتخاذ می کنند. به عنوان مثال، کلاغ آمریکایی برای خود ماهی صید می کند، به عنوان مثال، در برخی موارد حتی از نان یا مواد غذایی دیگر به عنوان طعمه برای جذب وبه دام انداختن ماهی استفاده می کند.

9 حقیقت عجیب در مورد کلاغ ها که حتما باید بدانید

در عین حال، این گونه اغلب غذای حیوانات دیگر را می دزدد، حتی گاهی اوقات به طور مخفیانه قربانیان را تا لانه یا انبارهای غذایی خود تعقیب می کند. به گفته آزمایشگاه پرنده‌شناسی کورنل، در یک مورد، گروهی از کلاغ‌های آمریکایی دیده شدند که حواس یک سمور رودخانه‌ای را پرت می‌کردند تا بتوانند ماهی آن را بدزدند، در حالی که گروهی دیگر به دنبال کلک های معمولی بودند تا اردک‌هایی را که در آب‌های کم عمق تعقیب می‌کردند، رهگیری کنند.

بسیاری از کلاغ ها نیز در حین پرواز، حلزون ها و آجیل های پوست سخت را از هوا پرتاب می کنند و از نیروی جاذبه و زمین برای انجام کارهای سخت برای آنها استفاده می کنند. این کار توسط پرندگان دیگر نیز انجام می شود، اما به نظر می رسد برخی از کلاغ ها این کار را چند قدم جلوتر برده اند. به عنوان مثال، کلاغ ها در ژاپن، گردوها را در جاده ها قرار می دهند تا اتومبیل ها پوسته ها را خرد کنند، سپس منتظر می مانند تا چراغ راهنمایی تغییر کند تا بتوانند با خیال راحت مهره باز شده را جمع کنند.

۲. کلاغ ها فقط از ابزار استفاده نمی کنند بلکه آنها ابزار را می سازند

در اوایل دهه ۱۹۶۰، جین گودال، نخستین شناس، جهان را با کشف خود مبنی بر اینکه شامپانزه های وحشی از شاخه ها به عنوان ابزاری برای گرفتن موریانه ها استفاده می کنند، شوکه کرد و این ایده را که انسان ها تنها گونه ای هستند که از ابزار استفاده می کنند، رد کرد. استفاده از ابزار نیاز به سطح معینی از پیچیدگی شناختی دارد، اما اکنون می دانیم که بسیاری از حیوانات دیگر نیز از ابزار در طبیعت استفاده می کنند و نه فقط پستانداران همکار ما. در واقع، یکی از نمونه‌های مورد مطالعه استفاده از ابزار غیرپریمات از یک کوروید می‌آید: کلاغ کالدونیای جدید.

9 حقیقت عجیب در مورد کلاغ ها که حتما باید بدانید

بسیاری از کورویدها از ابزار استفاده می کنند، اما کلاغ های کالدونیای جدید به ویژه پیشرفته هستند. آنها مانند شامپانزه ها از چوب یا مواد گیاهی دیگر برای صید حشرات از شکاف ها استفاده می کنند. این به تنهایی قابل توجه است، به خصوص بدون دست، اما این تنها یکی از بسیاری از ترفندها در آستین آنها است. کلاغ‌های کالدونیای جدید علاوه بر انتخاب ابزارهایی که به طور طبیعی برای یک کار خاص شکل خوبی دارند، ابزارهایی را در طبیعت نیز تولید می‌کنند که بسیار نادرتر از استفاده از اشیاء یافت شده است. این کار از کوتاه کردن برگ های چوب گرفته تا ایجاد ابزارهای قلاب مانند خود از شاخه ها، برگ ها و خارها را شامل می شود.

در آزمایش‌های کنترل‌شده، کلاغ‌های کالدونیای جدید مواد منعطف را به ابزارهای قلاب‌دار خم کرده‌اند، و حتی «استفاده از فراابزار» خود به خود را نشان داده‌اند – توانایی استفاده از یک ابزار روی ابزار دیگر.

محققان در یک مطالعه خاطرنشان کردند که میمون‌های بزرگ مانند شامپانزه‌ها و اورانگوتان‌ها می‌توانند وظایف متاتولیک را حل کنند، اما حتی میمون‌ها نیز شناخته شده‌اند که با آنها مبارزه می‌کنند.

این کلاغ‌ها از چوب کوتاهی برای رسیدن به چوب بلندتری استفاده کرده‌اند که به عنوان مثال می‌تواند به پاداش برسد، اما همچنین از دو یا چند عنصر غیر کاربردی ابزارهای ترکیبی جدیدی ساخته‌اند. همانطور که یکی از نویسندگان این مطالعه به بی‌بی‌سی گفت، این امر مستلزم این است که تصور کنیم یک ابزار قبل از وجود آن چه کاری انجام می‌دهد – با وجود اینکه قبلاً چنین ابزاری را ندیده‌ایم – سپس آن را موجود کرده و از آن استفاده کنیم.

۳. کلاغ ها می توانند پازل ها را همتراز با بچه های انسان حل کنند

در افسانه ازوپ «کلاغ و پارچ»، یک کلاغ تشنه با پارچ با کمی آب مواجه می‌شود، اما در ابتدا با سطح پایین آب و گردن باریک بطری مانع می‌شود. سپس کلاغ شروع به ریختن سنگریزه در پارچ می کند، اما در نهایت سطح آب را به اندازه ای بالا می برد که بتواند بنوشد.

9 حقیقت عجیب در مورد کلاغ ها که حتما باید بدانید

تحقیقات نه تنها تأیید کرده است که کلاغ‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند، بلکه نشان می‌دهند که آنها می‌توانند آزمایش جابجایی آب را در سطحی مشابه کودکان انسان بین سنین ۵ تا ۷ سال پشت سر بگذارند. کلاغ‌ها آزمایش‌های پیچیده دیگری را نیز غلبه کرده‌اند. شرکت پخش بی‌بی‌سی حتی یک کلاغ را در حال حل یک معمای هشت مرحله‌ای در سریال خود در درون ذهن حیوانات نشان داد. طبق مطالعه‌ای در مجله Current Biology، کلاغ‌ها همچنین می‌توانند استفاده از ابزار خود را برنامه‌ریزی کنند، که نشان می‌دهد کلاغ‌ها می‌توانند مشکل فراابزار را در زمانی که هر مرحله از دید دیگران خارج می‌شد حل کنند و سه رفتار را برای آینده برنامه‌ریزی کنند. محققان نوشتند که پرندگان توانایی “نمایندگی ذهنی اهداف و اهداف فرعی مشکلات متاتول” را نشان دادند، و حتی با موفقیت ابزار اضافی را که در مسیر آنها کار گذاشته شده بود تا حواس آنها را پرت کرد نادیده گرفتند.

۴. کلاغ ها برای مردگان خود مراسم تدفین برگزار می کنند

کلاغ‌ها به برگزاری مراسم تشییع جنازه در زمانی که یکی از هم نوعانشان مرده است معروف هستند. ممکن است یک فرد تنها یا گروهی از کلاغ ها باشد – البته به عنوان قتل شناخته می شود – و ممکن است کاملاً ساکت یا بی صدا باشد. در برخی موارد، کلاغ ها ممکن است روزهای متوالی بر روی پرنده افتاده بیدار باشند. آیا واقعاً ممکن است عزادار باشند؟

9 حقیقت عجیب در مورد کلاغ ها که حتما باید بدانید

کائلی سوئیفت، محقق فوق دکتری و متخصص بیماری کووید در دانشگاه واشنگتن توضیح می دهد که این احتمال زیاد است. همانطور که سوئیفت در وبلاگ خود می نویسد، اگرچه او “کمی تردید دارد که آنها هوش هیجانی دارند”، آزمایش این احتمال از نظر علمی مشکل ساز است، زیرا “هنوز هیچ راهی وجود ندارد که ما واقعاً بفهمیم در سطح احساسی در سر یک حیوان چه اتفاقی می افتد.”

بنابراین، بدون رد کردن غم و اندوه، سوئیفت و سایر محققان بیشتر بر “یادگیری خطر” به عنوان محرک احتمالی برای تشییع جنازه کرونا تمرکز کرده اند. سوئیفت می نویسد: “اگر بخواهم یک مرده را در جنگل پیدا کنم، ممکن است احساس ناراحتی کنم، اما همچنین نگران می شوم و احتمالاً به دنبال علت مرگ می گردم تا مطمئن شوم نفر بعدی نیستم.” شاید کلاغ‌ها همین کار را می‌کنند و به دنبال منبع خطر می‌گردند و عناصر کلیدی این تجربه را به خاطر می‌آورند که به حفظ امنیت آنها در آینده کمک می‌کند.»

۵. کلاغ ها شایعات می کنند، کینه به دل می گیرند و می دانند شما کی هستید

انواع مختلفی از کورویدها در تشخیص چهره انسان مهارت نشان داده اند. به عنوان مثال، زاغی ها و زاغ ها، هر دو برای سرزنش محققان خاصی که در گذشته بیش از حد به لانه های خود نزدیک شده اند، بدون توجه به لباس های محققان، شناخته شده اند. برخی از بهترین شواهد این توانایی از کلاغ‌هایی در ایالت واشنگتن می‌آیند، جایی که سویفت و همکارانش آزمایش‌های گسترده‌ای را روی واکنش پرندگان به چهره‌های انسانی انجام داده‌اند که یاد گرفته‌اند به آنها بی‌اعتماد باشند.

9 حقیقت عجیب در مورد کلاغ ها که حتما باید بدانید

این آزمایش که توسط جان مارزلوف، استاد علوم حیات‌وحش در دانشگاه واشنگتن هدایت می‌شد، از درک این موضوع که به نظر می‌رسد کلاغ‌ها از افراد خاصی که آنها را برای تحقیق توری و بسته‌بندی کرده بودند، کینه دارند، متولد شد. هنگامی که محققان این کار را انجام دادند شروع به پوشیدن ماسک لاستیکی غارنشین کردند که نشان داد چگونه کلاغ ها دشمنان خود را شناسایی می کردند.

کلاغ ها هر کسی که ماسک غارنشین را می پوشید، بدون توجه به اینکه واقعاً زیر آن قرار داشت، سرزنش و اوباش می کردند. در آزمایش‌های بعدی، محققان با پوشیدن ماسک در حالی که یک کلاغ مرده (تاکسیدرمی شده) را در دست داشتند، به تأثیر مشابهی دست یافتند، که منجر به آزار کلاغ‌ها برای استفاده کنندگان آینده از همان ماسک‌ها شد. مارزلوف به فدراسیون ملی حیات وحش (NWF) گفت: “بخش جالب این بود که چیزهای زیادی به جز چهره مهم نبود.”

9 حقیقت عجیب در مورد کلاغ ها که حتما باید بدانید

بسیاری از حیوانات دیگر نیز می‌توانند چهره انسان‌ها را تشخیص دهند، اما کلاغ‌ها همچنان از هم جدا می‌مانند، هم به خاطر طولانی بودن خاطراتشان و هم به خاطر نحوه به اشتراک گذاشتن اطلاعات بین خود. NWF توضیح می‌دهد که سال‌ها پس از شروع مطالعه، کلاغ‌ها «به آزار دادن ماسک نواری ادامه می‌دهند، حتی اگر آن را فقط دو بار در سال و هر بار چند ساعت می‌بینند». اما این خصومت فقط از سوی کلاغ هایی نیست که رویداد اصلی گروه بندی را دیدند. درصد پرندگانی که ماسک غارنشین را سرزنش می‌کردند و اوباش می‌کردند با گذشت زمان افزایش یافت و تقریباً در عرض هفت سال دو برابر شد، حتی اگر اکثر آنها هرگز باند بسته نشده بودند و بعید بود که شخصاً شاهد انجام کار توهین‌آمیز این ماسک باشند. حتی برخی از آنها کلاغ های جوانی بودند که هنوز هنگام شروع کینه به دنیا نیامده بودند. ظاهراً کلاغ ها اطلاعات مهمی – هویت یک فرد به ظاهر خطرناک – را به خانواده و همراهان خود منتقل می کنند.

همانطور که کت مک گوان در سال ۲۰۱۶ برای مجله Audubon نوشت، تقریباً تمام پرندگانی که در ابتدا توسط غارنشین به دام افتاده بودند، احتمالاً تا به حال مرده اند، اما “افسانه شیطان کلاغ بزرگ سیاتل هنوز در حال رشد است.”

یادگیری شناسایی انسان ها می تواند یک مهارت ارزشمند برای کلاغ های شهری باشد، زیرا برخی از ما خطرناک، برخی خنثی و برخی مفید هستند. کلاغ های وحشی تا حد زیادی نسبت به چهره افرادی که به آنها ظلم نکرده اند بی تفاوت به نظر می رسند، و همچنین می توانند روابط مثبتی با ما ایجاد کنند – مانند دختری در سیاتل که معروف است مجموعه ای از ریزه کاری ها را از کلاغ هایی که به آنها غذا می داد دریافت کرد.

۶. کلاغ ها لهجه دارند
شما با صدای “کاو، گاو ” کلاغ ها آشنا هستید اما آیا می دانستید که صداهای آنها گویش هایی دارد؟ مشابه انسان‌ها که زبانشان می‌تواند از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت باشد، کلاغ‌ها در زبان هوانوردی خود بین دو جمعیت کلاغ انحراف دارند. به گفته جان ام. مارزلوف، پرنده شناس و نویسنده تونی آنجل، که کتاب «در گروه کلاغ ها و کلاغ ها» را نوشته اند، صداها «از نظر منطقه ای متفاوت است، مانند گویش های انسانی که می تواند از دره ای به دره دیگر متفاوت باشد».

9 حقیقت عجیب در مورد کلاغ ها که حتما باید بدانید

و اگر یک کلاغ جمعیت خود را تغییر دهد، صداهای خود را با گروه جدید سازگار می کند. مارزلوف و آنجل نوشتند: «وقتی کلاغ‌ها به گله جدیدی می‌پیوندند، گویش گله را با تقلید از تماس‌های اعضای غالب گله یاد می‌گیرند».

۷. کلاغ ها برای زندگی با هم ازدواج می کنند و “تک همسر” هستند

کلاغ ها نه تنها پرندگان اجتماعی هستند، بلکه بیشتر از آنچه بسیاری از مردم تصور می کنند، خانواده محور هستند. آنها مادام العمر با هم جفت می شوند، به این معنی که یک جفت جفت شده معمولاً تا پایان عمر با هم می مانند، اما زندگی خانوادگی آنها نیز ممکن است کمی پیچیده تر از آن چیزی باشد که نشان می دهد. سوئیفت می نویسد، کلاغ ها “تک همسر” هستند، و توضیح علمی بیشتری اضافه می کند که آنها را “از نظر اجتماعی تک همسر اما از نظر ژنتیکی بی بند و بار” می دانند. این بدان معناست که آنها معمولاً تا آخر عمر با یک شریک زندگی می‌مانند، اما تجزیه و تحلیل‌های ژنتیکی نشان می‌دهد که کلاغ‌های نر فقط ۸۰ درصد فرزندان خانواده‌شان را پدر می‌کنند.

طبق گفته آزمایشگاه پرنده‌شناسی کرنل، برخی از کلاغ‌ها «زندگی مضاعف» دارند و زمان را بین خانواده‌های خود و خانه‌های بزرگ جمعی تقسیم می‌کنند. به عنوان مثال، کلاغ‌های آمریکایی در تمام طول سال منطقه‌ای را حفظ می‌کنند، جایی که کل خانواده بزرگ در آن زندگی می‌کنند و با هم غذا می‌خورند. “اما در بیشتر اوقات سال، کلاغ‌های منفرد قلمروی خود را ترک می‌کنند تا به گله‌های بزرگ در زباله‌دانی و مزارع کشاورزی بپیوندند و در زمستان در اتاق‌های بزرگ بخوابند. اعضای خانواده با هم به گله می‌روند، اما در میان جمعیت با هم نمی‌مانند. یک کلاغ ممکن است بخشی از روز را در خانه با خانواده‌اش در شهر و بقیه را با گله‌ای بگذراند که از غلات ضایعاتی در کشور تغذیه می‌کنند.»

۸. کلاغ های جوان ممکن است برای مدتی در خانه بمانند تا به پدر و مادرسان کمک کنند

کلاغ ها در اوایل بهار شروع به لانه سازی می کنند و لانه های خود را از چوب می سازند و آنها را با مواد نرم مانند علف، خز یا پر می پوشانند. (اگر فکر کنند کسی مشکوک به آنها نگاه می کند، ممکن است لانه های طعمه بسازند.) کلاغ های جوان تا چند ماه پس از فرار به والدین خود وابسته می مانند، اما همچنین تمایل دارند برای مدتی بیشتر در کنار خانواده خود بمانند، حتی پس از نقل مکان. خارج از لانه سوئیفت می نویسد که این جوجه ها هنوز به شدت توسط والدینشان دفاع می کنند و نوعی نوجوانی طولانی ایجاد می کند که به آنها زمان و انرژی برای رفتارهای بازی می دهد که ممکن است برای رشد و یادگیری فرهنگی آنها مهم باشد.

9 حقیقت عجیب در مورد کلاغ ها که حتما باید بدانید

کلاغ‌های جوان در نهایت زمان کمتری را با والدین خود و زمان بیشتری را با گله‌های بزرگ‌تر می‌گذرانند و با شروع پاییز و زمستان با تصمیم‌گیری مواجه می‌شوند. سوئیفت می نویسد، “یا در زمین خانه خود باقی بمانند و به عنوان “یاری” برای نسل سال آینده عمل کنند.” دومی به عنوان پرورش تعاونی شناخته می شود که در آن بیش از دو نفر به مراقبت از فرزندان در یک نوزاد کمک می کنند.

طبق گفته آزمایشگاه کرنل، در اکثر جمعیت های کلاغ ها، فرزندان مسن تر به والدین خود برای پرورش جوجه های جدید برای چند سال کمک می کنند. یک خانواده کلاغ ها ممکن است شامل ۱۵ نفر باشد که فرزندان پنج سال مختلف همگی برای کمک به آنها کمک می کنند. سوئیفت می‌نویسد، مشخص نیست که چرا این تکامل یافته است، اما ممکن است به تاخیر انداختن پراکندگی کلاغ‌های جوان در زمانی که قلمروی باز کافی در این نزدیکی وجود ندارد، کمک کند تا بتوانند ادعا کنند. (او می افزاید: «ببینید، هزاره ها فقط کاری را انجام می دهند که به طور طبیعی حاصل می شود.»)

۹. کلاغ ها باهوش هستند، اما شکست ناپذیر نیستند

مردم عادی معمولا  کلاغ ها را تحقیر می کنند و اغلب این ناشی از یک عادت و رفتار ناخواسته است، اما ویژگی های  نجات بخش کلاغ ها را نادیده می گیرند.

به عنوان مثال، کلاغ آمریکایی در گذشته مورد تلاش های نابودی قرار گرفته است، از جمله استفاده از دینامیت در خانه های زمستانی بزرگ. با این حال، این تلاش ها در نهایت شکست خوردند، و عمدتاً به لطف هوش و سازگاری آن، کلاغ  اکنون بیش از هر زمان دیگری در طیف وسیعی از زیستگاه ها، از جمله مزارع، شهرک ها و شهرهای بزرگ زندگی می کنند.9 حقیقت عجیب در مورد کلاغ ها که حتما باید بدانید

سایر کورویدها نیز به همین ترتیب با تمدن سازگار شده اند یا حتی از آن استفاده کرده اند، اما باهوش بودن تضمینی نیست که این پرندگان از دست ما در امان باشند. به عنوان مثال، کلاغ هاوایی یک مرکب باهوش است که میل به استفاده از ابزار دارد، اما در سال ۲۰۰۲ پس از نابود شدن توسط ترکیبی از بیماری، شکارچیان مهاجم، از دست دادن زیستگاه و آزار و اذیت انسان در طبیعت منقرض شد. خوشبختانه، دانشمندان به اندازه کافی از پرندگان را نجات دادند تا یک برنامه موفق پرورش در اسارت را آغاز کنند و این گونه را دوباره به طبیعت معرفی کردند.

کلاغ‌ها گاهی به مزارع و باغ‌ها حمله می‌کنند، اما هرگونه آسیبی که ایجاد می‌کنند ممکن است با مزایای زیست‌محیطی مانند پراکندگی بذر و خوردن حشرات آفات جبران شود. بعلاوه، در حالی که هر گونه ای حق ذاتی وجود دارد، ما به ویژه خوش شانس هستیم که مغزهایی مانند کورویدها در میان ما زندگی می کنند. آنها می توانند به ما کمک کنند تا در مورد هوش خود بیشتر بدانیم، اما همچنین به ما یادآوری می کنند که هنوز چقدر با حیات وحش اطرافمان مشترک هستیم.

شما هم نظرتان را برای ما بنویسید

۱۸ نوع شاهین باشکوه و زیبا که تاکنون ندیده اید+ عکس

عجایب باورنکردنی اردشیر گور ، شهر دایره ای و اولین پایتخت ساسانیان + ویدیو

 در کانال اول فارس عضو شوید 

اشاره 1

 کانال اول فارس در  ایتا 

 کانال اول فارس در سروش

کانال اول فارس در روبیکا

 کانال اول فارس در  بله 

کانال اول فارس در واتساپ

 کانال اول فارس در  تلگرام

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

عباس بهرامیان شنبه , ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۱

خانم لی لی یا شایدم اقای لی لی!!!فقط کلاغارو ما داما به اسارت نکشیدیم اونم شما زحمتشو بکش …اگه واقعا دوسشون دارین همون تو طبیعت بهشون مخصوصا زمستونا غذا بدین مطمأن باشید ذات حیوانات مثه ادما نیست که محبت ببینن و وحشی تر بشن اگه بهشون محبت کنید حتما باهاتون دوست میشن مخصوصا کلاغا که با هوشن دیگه هر روز سر همون ساعت میان خونتون حتی نوک میزنن به شیشه ی پنجره ولی سر یه ساعت معین غذا بدید…اینجوری بهتره تا تو پرنده فروشی ببینیدشون!!!!

مهستی شنبه , ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۶

شوهر من قیافه اش عین کلاغه

فرهاد پنجشنبه , ۸ دی ۱۴۰۱ - ۹:۴۴

همه چی نسبت به همدیگه وفادارند بجز انسان واقعا ما انسانها که خدا ما رااشرف مخلوقات آفریده خیلی نامردیم

فرهاد پنجشنبه , ۸ دی ۱۴۰۱ - ۹:۴۳

همه چی نسبت به همدیگه وفادارند بجز انسان واقعا ما انسانها که خدا ما رااشرف مخلوقات آفریده خیلی نامردیم

لی لی پنجشنبه , ۸ دی ۱۴۰۱ - ۹:۱۱

عالی بود. همین دیروز تو پرنده فروشی بودم گفتم همه چی هست جز کلاغ. من عاشق کلاغها هستم چون فوق العاده باهوشن. ودلم میخواد یه روز بایه کلاغ دوست بشم!

محمد علی مجدی نسب پنجشنبه , ۸ دی ۱۴۰۱ - ۸:۴۴

کلاغها مثل ما بدبخت نیستند

مجید پنجشنبه , ۸ دی ۱۴۰۱ - ۸:۱۳

هوش کلاغها بی نظیر در فیلم های تلویزیون چندین بار با وسایل گوناگون ثابت کردن که این پرنده چقدر با هوش هست اما اتفاقی که برای خودم افتاد نو جوان که بودم داشتم با دوستم گردو بازی میکردم نگو کلاغی از روی درخت داشت تماشا می‌کرد همینکه گردو را رها کردم و فاصله گردو با من زیاد شد در یک چشم بهم زدن از بالای درخت شیرجه زد و گردو را برداشت و پرواز کرد در مورد همبستگی کلاغها زیاد گفته دیده آیم کافی به یک لانه کلاغ بر روی درخت نزدیک بشی کلاغ با صدای نکره اش تمام کلاغ ها را صدا میزند و همه به سر و کله کسی که به لانه نزدیک می‌شوند می‌ریزند و با منقار بر سر کله انسان و یا حیوانی که به لانه کلاغ نزدیک میشود حمله میکنند

فاطمه پنجشنبه , ۸ دی ۱۴۰۱ - ۷:۱۹

خیلی خوب بود
کلاغارو دوست دارم.. کامل نه ولی خوبن
یعنی دوست دارم
فقط خیلی بده که زبونشون بلد نیستم
سخت تر میشه ارتباط گرفت، البته خیلی از ارتباط خوششون نمیاد ولی اگه بشه دوست شد خوبه
امم فکنم تایپشون intj باشه از توضیحات
ولی ازشون خوشم میاد ، حالا میفرستم چون میدونم کلاغ نمیتونه اینو ببینه?

محمدی پنجشنبه , ۸ دی ۱۴۰۱ - ۰:۴۰

سلام. نظر آقای دالوند درسته.من هم در زندگیم فقط یک بار از دور جفت گیری شون رو دیدم.

محمودی چهارشنبه , ۷ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۴

در شهرستان مشاهده شده زمان کاشت برخی از دانه های روغنی بدلیل در امان بودن بذرها را داخل نوعی لوله پلاستیکی قرار میدهند ولی کلاغ ها یاد گرفته اند مورچه های بزرگ را انتخاب و داخل همان لوله ها میندازند وقتی مورچه دانه را از داخل لوله در میاورد کلاغ دانه خورده و دوباره مورچه را داخل لوله دیگری میندازد و بدبخت کشاورز میماند با یک مزرعه بدون بذر و….

نعمت اله دالوند چهارشنبه , ۷ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۴

کلاغ ها. محتاط هستند. سحر خیزند. و با جفت خود در ملاء عام نزدیکی نمی کنند

مسعود چهارشنبه , ۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۹

خیلی بیشتر از این حرفها باهوش و زیرک هستن چیزی که انسان هیچ گاه به اون پی نخواهد برد اینکه البته بیشتر حیوانات ولی من کلاغ و زاغ داشتم از روی نگاه انسان احساست درونی رو می‌فهمند یعنی میدونن طرف مقابل ترسیده یا مهربانه یا ممکن اذیتش بکنه و جالب‌تر اینکه اگه مدتی با شما زندگی بکنن حرفها رو متوجه میشن جوری که باورش برات سخته که چطور جملات رو میفهمه و بسیار وفادارن تا حدی که حاضرن از گشنگی بمیرن ولی به جز صاحبش از دست کسی غذا نگیرن و خیلی چیزهای دیگه.

ناشناس چهارشنبه , ۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۷

عالی بود

آخرین اخبار