چاپ کد خبر: 134090
23 بهمن 1402

۹ عقیده اشتباه رایج در آشپزی که نباید آنها را باور کنید

برخی باورهای غلط درمورد آشپزی بسیار پراکنده است و بسیاری از مردم این باورهای پذیرفته اند اما حقیقت این است که بسیاری از این باورها اشتباه اند.در ادامه این مطلب شما را با این باورهای اشتباه آشنا می کنیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

باور غلط رایج

۱-نمک، آب را سریعتر جوش می آورد

اگرچه آشپزها قبل از زیاد کردن شعله گاز، مقدار زیادی نمک در آب می ریزند تا زودتر جوش بیاید اما تنها تاثیر آن این است که مزه را بد می کند.درواقع نمک زمان پخت را افزایش می دهد.

۲-اگر شما سرکه را به آب اضافه کنید، تخم مرغ های پخته شده را ساده تر می توان پوست کند

برای پوست کردن راحتر تخم مرغ های پخته شده ، راهنمایی های زیادی وجود دارد. من از هر ترفندی در کتاب ها استفاده کردم از آب اسیدی (با افزودن سرکه) تا سوراخ هایی در پوسته تخم مرغ اضافه کردن.
به دمای آب جوش مربوط است. تخم مرغ خود را در آب جوشان بگذارید و تخم مرغ بهتر پخته شده و پوست را نیز آسان تر می توان کند ، از این دستورالعمل برای پختن تخم مرغ ها استفاده کنید و دیگر روش مرسوم یاد شده را کنار بگذارید .

۳-پخت و پز مواد مغذی را از سبزیجات حذف می کند

بسیاری از مردم معتقدند که خوردن سبزیجات خام بهترین راه برای دریافت مواد مغذی آنها است. اگر سبزی را گرما دهید، ویتامین ها و مواد معدنی تجزیه می شوند و سبزیجات دیگر مقوی نمی مانند.
اکثر ویتامین ها به دلیل گرمای آب جوش یا بخار شدن بیش از حد تحت تاثیر قرار نمی گیرند، و در واقع پخت و پز سبزیجات ممکن است هضم آنها را آسان تر کند. ویتامین های محلول در آب (مانند ویتامین C و B) برخی از مواد مغذی را در آب از دست می دهند، اما بیشتر آنها باقی می مانند.

۴-آرد خراب نمی شود

شاید فکر کنید یک کیسه آرد که چند سال است در کابینت نگه داشته اید خراب نشده درحالیکه بیشتر از آنچه که فکر می کنید خراب است.اگرچه فرایند تخریب آن زمان زیادی طول می کشد اما آرد به مرور زمان طعم و کیفیتش را از دست می دهد.اما یک نشانه برای اینکه بفهمید آرد خراب شده این است که بوی نامطبوعی بدهد و شپشک بگذارد.

باورهای غلط درمورد آشپزی

۵-پی و چربی گوشت ناسالم است حتی خود کلمه پی، بیشتر برای مردم تداعی ناسالم بودن را دارد 

استفاده از پی و چربی حیوانی در آشپزی حرفه ای توصیه نمیشود و کره جایگزین بهتری برای آن است.
پی و چربی گوشت دارای چربی اشباع شده و کلسترول کمتری نسبت به کره است و بر خلاف روغن های گیاهی هیدروژنه، هیچ چربی ترانسی ندارد.این چربی باعث می شود بهترین کیک پای و ترتیلا را بپزید، بنابراین از استفاده از آن البته در حد مجاز و بدون داشتن محدودیت های مربوط به سلامت جسمی نترسید ! (یا از روغن زیتون برای نان ذرت مکزیکی یا همان ترتیلا استفاده کنید).

۶-آبکشی و شستن پاستا و ماکارونی با آب

اگرچه بسیاری از افراد معتقدند که شستن پاستا با آب سرد باعث بهتر شدن طعم و بافت آن می شود.اما با آبکشی پاستا شما نشاسته آن را از بین می برید در این صورت باعث چسبیدن سس پاستا به آن می شود.

۷-سرخ کردن یا گریل کردن گوشت در آب میوه 

من این کار را بیش از هر زمان دیگری شنیده ام و آن را برای مدتی باور داشتم چرا که بارها در برنامه های تلویزیونی کارشناسان آشپزی به آن اشاره کرده بودند.
بر طبق نظر هارولد مک گای، دانشمند مواد غذایی فوق العاده و نویسنده “در مورد غذا و پخت و پز”، پختن گوشت به این روش در واقع باعث می شود که رطوبت را از دست بدهد و گوشت را کم آبدارتر کند. Searing یک بافت خوشمزه روی گوشت ایجاد می کند، اما بهترین راه برای این روش این است که گوشت خود را پنج دقیقه قبل از برش در آب میوه بگذارید.

۸-هرچه گوشت بهتر بپزد سالم تر است

هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که اگر گوشت بیشتر و بهتر بپزد باکتری های بیشتری در آن از بین می رود.برای کشتن باکتری های گوشت فقط کافی است گوشت در دمای ۶۵ درجه سانتیگراد بپزد.

۹-در ادویه و مواد غذایی خواباندن ( ماریناد کردن) گوشت باعث ترد شدن آن می شود

ماریناد واقعا یک روش مرسوم است، مخصوصا برای کاهش سختی گوشت اما آیا اجزای اسیدی ماریناد واقعا گوشت را ترد می کند؟
درست است که مواد اسیدی پروتئین ها را تخریب می کنند (ساختار خود را تغییر می دهند)، اما بیشتر مارینادها عمق نفوذ عمیق تر از سطح گوشت نیست. دلیل واقعی، استفاده از یک ماریناد، طعم غذا و کمک به رطوبت آن است.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار