چاپ کد خبر: 38559
1 آذر 1399

۹ نشانه تنظیم نبودن موتور خودرو

کشش خودروی شما کم شده؟ سروصدا دارد؟ قابل اطمینان نیست؟ یا لرزش بدنه دارد؟ درصورت بروز هرکدام از این حالات، احتمالاً مشکلی برای خودروی شما پیش آمده است و یا زمان تنظیم خودروتان رسیده است.

به گزارش اول فارس ، خودرو‌های امروزی با خودرو‌های مشابه قدیمی در دهه‌های گذشته، که به ازای هر ۱۵۰۰۰ کیلومتر یا ۳۰۰۰۰ کیلومتر نیاز به تنظیم داشتند، تفاوت می‌کنند. در خودرو‌های جدید، با رعایت دوره‌های تنظیم و کنترل توصیه شده از طرف کارخانه، درصورت عدم نیاز به تعمیر و تنظیم قسمت خاصی از خودرو، مانند تعویض شمع‌ها، این مسافت به ۱۶۰۰۰۰ کیلومتر هم می‌رسد.

با این حال نمی‌توان روند معمول نگهداری خودرو یا علائم خطر بالقوه را نادیده گرفت. ضمن اینکه جایگزین کردن یک خودروی جدید بسیار هزینه بر است، به صرفه‌ترین کار نگهداری از همان خودرویی است که دارید. برای شروع باید خودروی خود را عیب یابی کنید. مشاهده‌ی هر یک از این ۹ مورد نشانه‌ی آن است که زمان تنظیم خودرو فرارسیده است.

۱- چراغ‌های اخطار
چراغ‌های اخطار روی داشبورد خودرو هدفمند طراحی شده اند. این چراغ‌ها با روشن شدن خودرو روشن می‌شوند و گاهی به دلایل خاصی و برای اشاره به یک مشکل بالقوه در سیستم خودرو یا قطعات آن روشن می‌مانند. به این چراغ‌های اخطار توجه کنید؛ اگر ضمن حرکت ماشین همچنان روشن می‌مانند، در اولین فرصت برای رفع مشکل اقدام کنید. ممکن است علت ساده‌ای مانند سوختن لامپ چراغ عقب و یا مشکلی جدی مانند ایرادی در سیستم انتقال سوخت پیش آمده باشد. تشخیص و رفع عیب یک مشکل جزئی به شما کمک می‌کند که از مشکلات بزرگتر و هزینه بر در این راه اجتناب کنید.

۲- ریپ زدن

اگر خودرو شما به طور ناگهانی – موقع گاز دادن یا موارد مشابه – گاهی ریپ می‌زند، این مسئله نه تنها نشانه‌ی بروز یک عیب است، بلکه ممکن است شما را در موقعیت خطرناکی قرار دهد. موتور‌ها طوری طراحی شده اند که به خصوص زمانی که بیش از همیشه به آن‌ها احتیاج دارید (مثلا در بزرگراه)، عملکرد قابل قبول و قابل اطمینانی داشته باشند؛ علت این مشکل ممکن است کثیفی شمع‌ها یا گرفتگی فیلتر سوخت و یا مواردی کاملا متفاوت باشد.

۳- بد استارت خوردن
شما ممکن است در اوایل صبح کمی خواب آلود باشید، اما مسلماً خودروی شما این اجازه را ندارد! اگر زمانی که به آن نیاز دارید استارت نمی‌خورد یا برای روشن شدن باید چندین بار استارت بزنید، و یا اینکه استارت میخورد، اما روشن نمی‌شود، مطمئناً مشکلی وجود دارد؛ علت این مشکل می‌تواند ضعیف بودن باطری، نقصی در سیستم استارت و یا انواع مشکلات دیگر باشد.

۴- سوخت نامناسب
اگر علی رغم اینکه اطمینان دارید همان مسافت همیشگی را طی می‌کنید و شخص دیگری هم از ماشین شما استفاده نمی‌کند، احساس می‌کنید مصرف بنزین ماشین زیاد شده، احتمالاً خودرو شما در مصرف سوخت دچار مشکل شده است. در این حالت، با مصرف یک گالن سوخت مسافت کمتری را طی می‌کنید و باید دلیل این مشکل را پیدا کنید. افت ناگهانی درجه‌ی بنزین در مسافت تعیین شده برای هر واحد سوخت نشان می‌دهد که خودرو آنطور که باید عملکرد خوبی ندارد. علت این مشکل شاید فشار باد نامناسب چرخ‌ها یا گیر کردن قطعه‌ای از سیستم ترمز باشد، شاید هم زمان تنظیم خودرو فرا رسیده است. میزان مصرف سوخت خودروی خود را کنترل کنید تا قبل از اینکه دچار مشکل جدی شود، از وضعیت سیستم آن مطلع شوید.

۵- ترمز‌های نرم یا پر سروصدا

ترمز سالم باید سریعاً خودرو را متوقف کند و نیاز نباشد پای خود را آنقدر روی پدال فشار دهید که پدال به کف خودرو بخورد. اگر ترمز‌ها با سروصدای بدی کار می‌کنند یا هنگام ترمز گرفتن ماشین می‌لرزد، احتمال وجود نقص در ترمز بسیار زیاد است. همین داستان در مورد پدال “نرم” یا “اسفنجی” هم مطرح است؛ اگر نیروی بسیاری برای فشار دادن آن نیاز است یا برای عمل کردن باید پدال ترمز به کف ماشین برخورد کند، نشانه‌ی بروز مشکل است. برخی قطعات ترمز از نوع قطعات مصرفی هستند که باید به صورت دوره‌ای تعویض شود.

۶- صدا‌های اضافی

اگر ترمز خودرو صدای نامطلوبی ندارد، اما ناگهان صدا‌های ناخوشایند دیگری به گوش می‌رسد، ممکن است مشکل از جای دیگری باشد. مواردی مانند سروصدای فرمان وقتی که با سرعت کم می‌پیچید احتمالاً نشانه‌ی سفتی فرمان است؛ سروصدا و لرزش زیر کاپوت هنگام استارت زدن احتمالا نشانه‌ی شل بودن یک یا چند پیچ و مهره است؛ صدای یک یا چند چرخ شاید نشانه‌ی بالانس نبودن لاستیک‌ها باشد؛ و مواردی از این قبیل که دلیل آن هر چه باشد، این قبیل سروصدا‌ها اصلا نشانه خوبی نیست، خصوصا اگر صدایی باشد که قبلاً وجود نداشته است.

۷- مشکل تعویض دنده‌ها
خودرو‌های دنده اتوماتیک کار تعویض دنده را به جای راننده انجام می‌دهند. این سیستم‌ها نرم، قابل اطمینان و کارآمد هستند. اما گاهی این طور نیست. اگر زمانی که از دنده عقب به جلو و یا برعکس دنده عوض می‌کنید خودرو شما با تاخیر حرکت می‌کند، اگر به سختی دنده عوض می‌کنید یا خودبخود دنده عوض می‌شود و به صورت ناگهانی و درست زمانی که انتظار ندارید به دنده بالا یا پایین تغییر می‌کند، یا اگر علی رغم بالا رفتن دور موتور تغییر دنده امکان پذیر نباشد، سیستم تأمین نیروی خودرو نیاز به توجه و بازبینی دارد. دنده‌هایی که به کمک آن خودرو شما به حرکت در می‌آید با جریان انتقال قدرت، فیلتر‌ها و دیسک و صفحه وابسته است و همه‌ی آن‌ها باید به طور مرتب کنترل و بازبینی شوند.

۸- کندی در شتاب گرفتن یا کاهش توان خودرو

این مشکل ممکن است خطرآفرین باشد. گاهی لازم است توان خودرو را بالا ببرید و شتاب بگیرید، مثلا وقتی که وارد بزرگراه می‌شوید، در خیابانی با دو مسیر حرکت از ماشینی دیگر سبقت می‌گیرید، یا از سربالایی بالا می‌روید. اگر توان لازم و مورد انتظار از خودرو برای این حرکت تأمین نشود یا ناگهان افت کند، ممکن است در شرایط بدی قرار بگیرید. برای اجتناب از بروز این مشکلات، علاوه بر کنترل و تنظیم دوره‌ای خودرو، اگر متوجه افت توان خودروی خود شدید، حتماً آن را برای بررسی نزد یک متخصص ببرید.

۹- لرزش

لرزش ناگهانی خودرو، اگر به علت ناهمواری مسیر حرکت نباشد، زنگ خطری برای سلامت خودرو به شمار می‌رود. لرزش ممکن است فقط در فرمان و در سرعت خاصی ایجاد شود یا اینکه کل بدنه‌ی خودرو را بلرزاند. اما در هر صورت می‌تواند نشانه‌ی مشکلات زیادی از جمله بالانس نبودن، شل بودن چرخ‌های خودرو، پنچری لاستیک و یا موارد دیگری باشد.

دستورالعملی برای مالک خودرو

در قدم اول، راهنمای استفاده برای مالک خودرو راه حل مناسبی برای جلوگیری از بسیاری از مشکلات است. علاوه بر متخصص مورد اعتماد شما، این کتابچه، مرجع اطلاعاتی مفیدی است که به شما می‌گوید خودرو و متعلقاتش چه زمانی نیاز به بازبینی و تنظیم دارند. دوره‌های سرویس به صورت واضح و شفاف در بخش تعمیر و نگهداری ارائه شده اند و مسافت طی شده و فواصل زمانی برای مراجعه در هر دوره را به صورت دقیق مشخص کرده است. اگر میخواهید مشکلات خودرویی کمتری را تجربه کنید همواره به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید، توصیه‌ها و پیشنهادات آن را اجرا نموده، و همچنین به مشکلات و علامت‌های اخطار خودرو توجه نمائید.

تنظیم موتور چه فوایدی دارد؟

  • کاهش آلایندگی
  • افزایش شتاب خودرو
  • کاهش مصرف سوخت
  • کم شدن صدای موتور
  • کاهش گرمای موتور
  • بهبود عملکرد موتور
  • افزایش طول عمر قطعات خودرو

تنظیم موتور باید توسط تعمیرکار متخصص انجام شود زیرا کار تخصصی و پیچیده‌ای است. همچنین بهتر است خودرو در سال ۲ تا ۴ بار تنظیم موتور شود تا عملکرد بهتری داشته باشد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار