چاپ کد خبر: 144933
10 خرداد 1403

۹ نشانه که مسیرتان اشتباه و سریعا باید خودتان را اصلاح کنید

این ۹ نشانه می گوید بدون اینکه خودتان بدانید آدم بدی هستید،شاید پذیرش این واقعیت تلخ باشد، اما گاهی اوقات ممکن است که ما بدون اینکه بدانیم، آدم بد داستان باشیم.

9 نشانه که مسیرتان اشتباه و سریعا باید خودتان را اصلاح کنید

به گزارش اول فارس، به نقل از geediting آدم بدی بودن لزوماً به این معنی نیست که شما نیت های پلیدی دارید. برای مثال، شاید به تأثیر اعمال خود روی اطرافیانتان توجهی نداشته باشید.

اگر بخواهیم صادق باشیم، باید بپذیریم که هیچ کس نمی خواهد چنین شخصی باشد. همه ما می‌خواهیم باور کنیم که آدم خوب و قهرمان داستان زندگی خودمان هستیم.

به همین دلیل، باید به علائمی توجه کنید که به شما می گویند ممکن است که در مسیر اشتباهی قرار گرفته باشید و قبل از اینکه خیلی دیر شود، مسیر خود را اصلاح کنید.

 ۱) گفتگوهای خودمحور
بی شک همه ما دوست داریم درباره خودمان صحبت کنیم. اما میان به اشتراک گذاشتن تجربیات خود و خودمحور بودن در هر مکالمه مرز باریکی وجود دارد.

ما به راحتی می‌توانیم در دنیای خود گرفتار شویم و گاهی فراموش می کنیم که ارتباط باید مانند یک جاده دو طرفه باشد.

آخرین باری که واقعاً در مورد روز یا حال شخص دیگری پرسیدید و بدون دخالت و صحبت در مورد تجربیات خود به او گوش دادید، چه زمانی بوده است؟

اگر دائماً بر مکالمات تسلط دارید و خود را در مرکزیت قرار می دهید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که بررسی کنید آیا دچار خودمحوری شده اید یا خیر.

داشتن این ویژگی به این معنی نیست که شما ذاتاً فرد بدی هستید، اما این عادتی است که به دیگران احساس بی اهمیتی می دهد.

۲) عدم همدلی
شاید شما هم یکی از افرادی باشید که منطقی بودن را در اولویت قرار می دهید و باور دارید که احساسات روی قضاوت شما تاثیر منفی می گذارند. همچنین ممکن است که احساسات دیگران را در صورتی که با دیدگاه‌های شما هماهنگ نباشند، نادیده بگیرید.

اگر چنین فردی هستید، به جای حمایت کردن از طرف مقابل، به سرعت سراغ توصیه های خود می روید.

عدم همدلی می تواند تاثیر مخربی روی روابط شما داشته باشد. همدلی به این معنی نیست که با همه موافق باشید یا دیدگاه خودتان را کنار بگذارید؛ بلکه به معنای تلاش برای درک و اهمیت دادن به احساسات دیگران است.

۳) انتقاد مداوم
آیا می دانستید که مغز انسان تمایل دارد تجربیات منفی را بیش از تجربیات مثبت به خاطر بسپارد؟ این پدیده ای است که به عنوان «سوگیری منفی» شناخته می شود. در نتیجه، تاثیر یک انتقاد می تواند بیشتر از چندین حرف مثبت باشد.

شما با انتقاد بی وقفه از دیگران به صورت ناآگاهانه روی آن ها تأثیر منفی می گذارید. ارائه بازخورد سازنده با انتقاد مداوم، بدون اینکه طرف مقابل از شما چنین چیزی را خواسته باشد، تفاوت دارد.

به یاد داشته باشید که همه تلاش خود را می کنند و هیچ کس کامل نیست.

۴) نادیده گرفتن مرزها
همه ما مرزهای فیزیکی، عاطفی و ذهنی خود را داریم. این مرزها به دیگران می گویند که مایلیم با ما چگونه رفتار شود.

نادیده گرفتن یا بی احترامی به مرزهای دیگران نشانه آشکاری از بی توجهی است، حتی اگر غیرعمدی باشد. به عنوان مثال، نادیده گرفتن مرزها می‌تواند به صورت اصرار روی بحث‌هایی باشد که برای طرف مقابل ناخوشایند است.

اگر متوجه شدید که سایر افراد اغلب هنگام گفتگو با شما معذب می شوند یا می خواهند بحث را عوض کنند، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که رفتارتان را ارزیابی کنید. آیا واقعاً به مرزها و حد و حدود طرف مقابل احترام می گذارید یا آنها را نادیده می گیرید؟

به یاد داشته باشید که درک و احترام به مرزها، یک جنبه مهم از روابط و تعاملات سالم و سازنده است.

۵) دروغ گفتن
همه ما هر از چندگاهی دروغ سفید می گوییم؛ این بخشی از انسان بودن است. اما اگر دروغ گفتن برای شما یک عادت باشد، مشکل‌ساز می شود.

دروغگویی مکرر می تواند اعتماد را از بین ببرد و به روابط آسیب برساند. همچنین بر شخصیت شما تاثیر منفی می گذارد، حتی اگر این دروغ ها بی اهمیت به نظر برسند.

اگر اغلب دروغ می‌گویید، چه برای رهایی از موقعیت‌های ناخوشایند یا برای بهتر جلوه دادن خود، باید روی صداقت خود کار کنید.

به هر حال، اعتماد پایه و اساس هر رابطه معناداری بوده و کسب اعتماد از دست رفته بسیار دشوار است.

۶) عذرخواهی نکردن
«متاسفم» یا «ببخشید» از دشوارترین و در عین حال تاثیرگذار ترین عبارات در هر زبانی هستند. اعتراف به اشتباه خود و درخواست بخشش، نیاز به قدرت و فروتنی دارد.

با این حال، برخی از ما فکر کنیم که عذرخواهی کردن نشانه ضعف است، یا ممکن است بیش از حد مغرور باشیم که اشتباهات خود را بپذیریم.

اگر نمی توانید آخرین باری را که از صمیم قلب عذرخواهی کرده اید، به یاد بیاورید یا اگر گفتن «ببخشید» برایتان سخت است، ممکن است نشانه ای از این باشد که مسئولیت اعمال خود را برعهده نمی گیرید.

همه ما اشتباه می کنیم. اما اعتراف به اشتباه خود و جبران آن، چیزی است که به رشد و حفظ روابط سالم کمک می کند.

۷) بی توجهی به روابط
دوره ای در زندگی من بود که آنقدر درگیر حرفه ام شدم که شروع به غفلت از روابطم کردم. اغلب در آخرین لحظه برنامه ها را لغو می کنم، تاریخ های مهم را فراموش می کنم و به ندرت برای عزیزانم وقت می گذارم.

با گذشت زمان، متوجه شدم که بین من و دوستان و خانواده‌ام فاصله‌ای در حال افزایش است. آن موقع بود که به من ضربه زد – آنقدر روی اهداف خودم متمرکز بودم که ناخواسته به افرادی که برایم مهم بودند آسیب می زدم.

نادیده گرفتن روابط خود، چه با خانواده، دوستان یا شریک زندگی خود، می تواند نشانه ای از مضر بودن ناخواسته باشد. روابط نیازمند تلاش و زمان است. آنها را نمی توان بدون عواقب درنگ یا نادیده گرفت.

بنابراین اگر متوجه می‌شوید که دائماً برای عزیزانتان بیش از حد مشغول هستید یا به آن‌ها توجهی که شایسته آن است نمی‌کنید، ممکن است نشانه‌ای از این باشد که باید اولویت‌هایتان را دوباره ارزیابی کنید.

۸) بی توجهی به وقت دیگران
زمان یکی از معدود چیزهایی در زندگی است که با از دست دادن آن، هرگز نمی‌توانیم آن را برگردانیم. به همین دلیل است که بی‌احترامی به زمان دیگران، چه با تأخیر مداوم یا لغو مکرر برنامه‌ها، می‌تواند نشانه اصلی بی‌حساسیت باشد.

تأخیر دائمی این پیام را می‌فرستد که وقت شما از زمان آنها ارزشمندتر است. به همین ترتیب، لغو مداوم برنامه ها می تواند باعث شود افراد احساس بی ارزشی و بی اهمیتی کنند.

اگر متوجه شدید که اغلب دیر انجام می‌دهید یا برنامه‌ریزی مجدد می‌کنید، ارزش این را دارد که چرا این اتفاق می‌افتد. آیا بیش از حد متعهد هستید؟ آیا در مدیریت زمان ضعیف هستید؟ یا صرفاً به وقت طرف مقابل احترام نمی گذارید؟

تلاش برای وقت شناس بودن و قابل اعتماد بودن می تواند تا حد زیادی روابط شما و درک دیگران از شما را بهبود بخشد.

۹) عدم تأمل در خود
مهم‌تر از همه، بزرگ‌ترین علامتی که نشان می‌دهد ممکن است بدون اینکه متوجه باشید، فرد بدی باشید، عدم تأمل در خود است. اگر هرگز برای ارزیابی اعمال خود وقت نگذارید، تأثیر آنها را بر دیگران درک نکنید یا اشتباه خود را قبول نکنید، احتمالاً به تکرار همان اشتباهات ادامه می دهید.

خود اندیشی کلید رشد و توسعه شخصی است. این به ما امکان می دهد نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنیم، اعمال و رفتار خود را درک کنیم و تغییرات لازم را ایجاد کنیم.

بنابراین اگر قبلاً این کار را انجام نداده‌اید، هر روز زمانی را به فکر کردن در مورد اعمال خود و تأثیر آنها بر اطرافیان خود اختصاص دهید. آیا شما بهترین فردی هستید که می توانید باشید؟ یا جایی برای پیشرفت هست؟ به یاد داشته باشید، هیچ کس کامل نیست. اما هر روز فرصت جدیدی برای ما فراهم می کند تا نسخه های بهتری از خودمان شویم.

بیشتر بخوانید:

عدد و روز شانس متولدین هر ماه از سال چیست؟

قدرت خودآگاهی

زیبایی طبیعت انسان در توانایی ما برای تغییر، سازگاری و رشد است. هیچ کس ذاتا بد یا خوب نیست. ما توسط اعمال، نگرش ها و تعاملات خود شکل می گیریم.

تشخیص نشانه هایی که نشان می دهد ممکن است در برخی جنبه ها «آدم بدی» باشید، به معنای برچسب زدن یا سرزنش خودتان نیست. در عوض، درک این موضوع است که چگونه اعمال شما ممکن است بر دیگران تأثیر بگذارد و از این بینش برای ایجاد تغییرات مثبت استفاده کنید.

به یاد داشته باشید، هیچ کس کامل نیست. همه ما اشتباه می کنیم. این چیزی است که از آن اشتباهات یاد می گیریم که ما را تعریف می کند.

روانشناس کارل راجرز یک بار گفت: “تناقض عجیب این است که وقتی خودم را همانگونه که هستم بپذیرم، می توانم تغییر کنم.”

بنابراین، این لحظه را به فکر کردن در مورد رفتارها و نگرش های خود اختصاص دهید. آیا زمینه هایی وجود دارد که بتوانید پیشرفت کنید؟ چگونه اعمال شما می تواند با فردی که آرزوی آن را دارید هماهنگی بیشتری داشته باشد؟

این خودآگاهی و تمایل به تغییر همان چیزی است که واقعاً زمینه را برای تبدیل شدن به نسخه بهتری از خودمان فراهم می کند

نظرتان را بنویسید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار