• 06 / بهمن 1402 / 16:37
  • شناسه خبر : 132653

۹ نوشیدنی که هرگز نباید با قرص مصرف شوند

شاید تاکنون نمی دانستید که نوشیدن چیزهای دیگر به همراه قرص ها به جز آب به دلیل داشتن مواد موجود در آنها و یا خواص دیگرشان ممکن است مشکل آفرین باشد.در این مطلب شما را با خطرناک‌ترین نوشیدنی‌هایی که ممکن است برای استفاده از برخی داروهای خاص انتخاب کنید آشنا می کنیم.

نوشیدنی هایی که هرگز نباید به همراه قرص خورده شوند

۱-شیر

شیرسویا و اسموتی‌های حاوی شیر: کلسیم با داروهای تیروئید تداخل ایجاد می‌کند. باید حداقل ۴ ساعت از زمانی که داروی تیروئید خورده‌اید، صبر کنید و سپس می‌توانید نوشیدنی حاوی کلسیم (مثل شیر) بنوشید.

۲-آب انار

در آب انار آنزیمی وجود دارد که باعث شکسته شدن بسیاری از داروھای ضد فشار خون می‌شود.

۳-کافئین

(قهوه، چای سبز و نوشیدنی‌های انرژی‌زا): مصرف کافئین همراه با داروهای محرک، می‌تواند تهدید جدی برای سلامتی محسوب شود. مثلا، اگر از داروی افدرین، آسم و آمفتامین استفاده شود و همزمان نوشیدنی حاوی کافئین مصرف شود، برای سلامتی فرد خطرناک است.

۴-نوشیدنی‌های ورزشی:

پتاسیم موجود در نوشیدنی‌های ورزشی، در صورت مصرف همزمان نوشیدنی با بعضی از داروهای قلبی یا داروهای ضد فشارخون، می‌تواند خطرناک باشد.

۵-آب پرتقال فقط برای جذب آهن

آب پرتقال باعث بالا رفتن سطح پتاسیم در خون می‌شود و با علایمی مانند تپش قلب و گرفتگی عضلات همراه است، مگر در مواردی که فرد فقر آهن داشته باشد و پزشک برای جذب بهتر آهن توصیه به مصرف آب پرتقال ‌کند.

۶-داروهای ضد آکنه، آب هویج

مصرف همزمان داروهای ضد آکنه مانند ایزوتروتونوئین با مکمل‌های ویتامین A جذب آن را با اختلال مواجه می‌کند. آب هویج به‌دلیل داشتن مقادیر زیاد ویتامین A نباید با این دارو مصرف شود.

۷-چای سبز

چای سبز و نیز سایر خوراکی‌های حاوی ویتامین K مثل بروکلی و کلم پیچ را نباید با داروهای رقیق کننده خون مثل کومارین یا وارفارین مصرف کرد، چون اثردهی آن‌ها به شدت کاهش می‌یابد.

۸-دوغ

دوغ هم اثراتی مشابه شیر دارد؛ بنابراین استفاده از آن هم با دارو توصیه نمی‏‌شود. این نوشیدنی نیز حاوی کلسیم است که برخی داروها با اتصال به آن از جذب کلسیم جلوگیری می‏‌کند؛ پس به طور کلی آب گزینه بهتری برای خوردن قرص‌ها نسبت به سایر نوشیدنی‌ها است.

۹-آب گریپ فروت کلا ممنوع

گریپ فروت ترکیباتی دارد که باعث به هم زدن فعالیت آنزیمی در بیش از ۵۰ دارو می‌شود. همچنین اثر بعضی داروها را در خون بالا می‌برد. استاتین‌ها گروهی از داروها هستند که برای پایین آوردن کلسترول خون استفاده می‌شوند و آب گریپ فروت با اختلال در عملکرد آنزیم‌ها اثر این دارو را افزایش می‌دهد.

مطالب مرتبط

۵ قرص و دارویی که مصرف آنها افزایش وزن را به همراه می آورد

وزارت بهداشت: برای مصرف قرص‌ از مصرف این ۶ نوشیدنی خودداری کنید

این ۶ مکمل را هرگز در شب مصرف نکنید

نظرات