• 12 / شهریور 1402 / 19:51
  • شناسه خبر : 120161

۹ چیز که هرگز نباید در مایکروویو قرار دهید

مایکروویو یکی از تجهیزات پخت و پز است که تقریبا در هر خانه‌ای وجود دارد. با این حال، هر کسی متوجه آسیب‌هایی که از قرار دادن محصولات خاصی مثل فلزات، وسایل کاغذی و پلاستیکی در آن به وجود می‌آید، نیست.

120790 954 1024x718 1قرار دادن برخی از خوراکی ها یا وسایل خاصی مثل فلزات، وسایل کاغذی و پلاستیکی می تواند به سلامتی شما یا به مایکروویو آسیب بزند. ستاره برای محافظت از خود در برابر این آسیب ها، لیستی از چیزهایی را که نباید در مایکروویو قرار گیرند تهیه کرده است و به شما ارائه می کند.

۱- میوه‌هایی که نباید در مایکروویو بگذارید
بعضی از میوه ها مانند سیب یا موز را اگر در مایکروویو قرار دهید فقط کمی از طعم و بافت خود را از دست می دهند. اگر انگور را در مایکروویو قرار دهید منفجر خواهد شد، همچنین میوه های خشک شده مانند کشمش و آلو، آشپزخانه شما را پر از دود می کنند.

انگور۲- جعبه‌های سفارش غذا
این ظروف در مایکروویو آتش می گیرند. همچنین ظروفی که دستگیره های فلزی دارند، در مایکرویو جرقه می زنند و به مایکروویو شما به طور جدی آسیب می رسانند.

ظرف غذا۳- ورقه‌ی آلومینیومی را در مایکرویو نگذارید
هر فلزی، فویل یا بشقاب های فلزی، مایکروویو شما را خراب می کند. به هیچ وجه فلزات را داخل مایکرویو قرار ندهید! فلزات نازک مانند فویل، خطر بیشتری نسبت به فلزات ضخیم ایجاد می کنند. اگر از ظروف ضخیم استفاده کنید، مثلا یک تابه با دیوارهای ضخیم را در مایکروویو بگذارید، غذای شما هرگز گرم نخواهد شد.
زیرا فلز منعکس کننده اشعه های مایکروویو است و اشعه ها به سادگی نمی توانند به چیزی که در داخل آن است دسترسی پیدا کنند. اما فلز نازک، توسط جریان الکتریکی تولید شده در داخل مایکروویو بسیار سریع گرم می شود، و خطر آتش سوزی ایجاد می کند.

ورقه آلومینیوم۴- ظروف پلاستیکی
۹۵ درصد از پلاستیک های گرم شده گازهای شیمیایی آزاد می کنند، البته بعضی از آنها دارای برچسب ایمنی در مایکرویو یا “microwave safe” هستند. سعی کنید از استفاده از هر ظرف پلاستیکی یا ظرف استریو فوم اجتناب کنید زیرا آنها مواد شیمیایی مضر را آزاد می کنند.

119165 619۵- تخم مرغ را در مایکروویو نگذارید
بهتر است بدانید که گرمای سریع بخار زیادی را در زیر پوسته تخم مرغ تولید می کند. از آنجا که بخار که هیچ راه فراری ندارد، منفجر خواهد شد. این انفجار لزوما مایکروویو شما را نابود نخواهد کرد، اما تمیز کردن آن نیز بی دردسر نیست. اگر قصد دارید تخم مرغ را در مایکروویو بپزید، یک سوراخ کوچک در بالای آن ایجاد کنید تا بخار از تخم مرغ بیرون برود.

تخم مرغ۶- لیوان‌های مسافرتی
درست است بعضی از لیوان ها می توانند در مایکروویو استفاده شوند، اما فقط لیوان هایی که دارای ایمنی در مایکرویو یا “microwave safe” هستند. در بهترین حالت، لیوان محتویات داخلش را از گرم شدن محافظت می کنند، زیرا آنها برای جلوگیری از تغییر دما ساخته می شوند. در بدترین حالت، این لیوان ها اواقعا می توانند مایکروویو شما را از بین ببرند، زیرا در ساخت اکثر این لیوان ها از جنس فولاد ضد زنگ استفاده می کنند.

لیوان۷- گوشت منجمد
گوشت منجمد، حتی در دمای پیشنهادی برای یخ زدگی، به صورت نابرابر پخته می شود. مثلا در حالی که لبه های گوشت پخته شده است، قسمت های داخلی آن همچنان یخ زده می ماند.

119168 927۸- فنجان‌ها و بشقاب‌های قدیمی
این ظروف قدیمی اما معروف چینی به مایکروویو تعلق ندارد. لیوان ها و بشقاب های خاصی که پیش از دهه ۱۹۶۰ تولید می شوند، می توانند از اشعات را بگیرند و سرب و سایر فلزات سنگین که در لعاب وجود دارد را آزاد کنند.

119169 279۹- کیسه‌های کاغذی قهوه‌ای
هیچ چیزی به عنوان یک کیسه کاغذی بی ضرر نیست، با این وجود کیسه های کاغذی قهوه ای نه تنها غیر بهداشتی هستند، بلکه می توانند گازهای سمی را نیز منتشر کنند. همچنین تحت گرمای شدید، آتش می گیرند.

مایکروفر

بیشتر بخوانید:

فوت وفن تازه نگهداشتن میوه‌ خوش طعم و پرطرفدار انگور در خانه
از ریش بابا تا لابروسکا ، پرورش ۳۰ نوع انگور مختلف روی یک درخت 
« جابوتیکابا » درختی زیبا که روی تنه اش میوه انگور می روید(+عکس)

ثبت دیدگاه