• 07 / تیر 1403 / 11:33
  • شناسه خبر : 147687

۹ کاربرد نان بیات که تاکنون نمی دانستید

شاید زمانی که می بینید نان هایتان بیات شده آن ها را فورا دور می اندازید.اما بای بدانید که از این نان استفاده های دیگری می توان که شاید نمی دانستید.تا انتها با ما همراه باشید تا ۹ کاربرد نان بیات را به شما معرفی کنیم.

کاربردهای نان بیات

۱-تهیه پودر سوخاری از نان بیات 

اولین موردی که در استفاده از نان بیات به ذهن میرسد ، تهیه پودر سوخاری است . به جای دور ریختن نان باگت بیات خشک شده، آن ها را در هاون بکوبید تا تقریباً به صورت آرد در بیاید. سپس آنها را داخل یک ظرف شیشه ای نگهدارید و در پخت غذاهای روزانه مانند کتلت و … استفاده کنید.

۲-استفاده از نان بیات برای درمان جوش

از نان بیات به عنوان مرهمی برای جوش ها استفاده نمایید. برای این کار یک تکه نان را در شیر داغ بخیسانید، شیر را خارج کنید و وقتی نان سرد شد، آن را روی جوش های خود قرار دهید. سپس جوش ها را برای چند ساعت یا تمام شب با نوار یا ماسک پارچه ای بپوشانید.

۳-تمیزکاری دستگاه آسیاب کن با نان بیات

به منظور پاک کردن این دستگاه چند قطعه نان بیات را برش داده و درون آسیاب بریزید تا پودر شوند. نان های خرد شده تکه هایی که از پیش درون دستگاه جامانده را به خوبی تمیز می کند.

۴-ممانعت از اشک ریختن در زمان برش زدن پیاز

به منظور این که در هنگام خرد کردن پیاز اشک از چشم هایتان چاری نشود یک قطعه از نان بیات را با چاقو برش بزنید و آن را در نزدیکی دسته چاقو بگذارید.

کاربردهای نان بیات

۵-استفاده از نان بیات برای تهیه نان با عطر و طعم سیر

برای تهیه نان با عطر و طعم سیر چاقو را تا نیمه داخل نان کرده و ببرید اما برش ها را از هم جدا نکنید. کره آب کرده و سیرهای کوبیده شده، جعفری خرد شده و کمی فلفل را با هم مخلوط کرده و مابین برش های نان قرار دهید. سپس نان را داخل کاغذ آلومینیومی پیچیده و داخل فر قرار دهید و به مدت ۶ دقیقه صبر کنید. بعد از در آوردن نان از فر و باز کردن کاغذ آن دوباره به مدت ۵ دقیقه ی دیگر آن را در فر قرار دهید تا کاملاً آماده شود.

۶-استفاده از نان بیات برای تهیه نان برشته 

برای تهیه نان برشته و به قول فرنگی ها کروتون ، نان ها را با قطعات بزرگ و کوچک خرد کنید و آن ها را با افزودن کمی ادویه ی مورد دلخواهتان در روغن زیتون سرخ کنید و در کنار سوپ سرو کنید.

۷-پاک کردن اثرانگشت های روغنی روی عکس با نان بیات

یکی دیگر از کاربردهای نان بیات این است که گلوله ای از نان کهنه و مانده را برداشته و به آهستگی لکه های موجود بر روی عکس را تمیز کنید.

۸-استفاده از نان بیات برای تهیه نان دارچینی 

برای تهیه نان دارچینی، نان خشک را برش دهید وه  نان ها را به  شیردارچین  آغشته کنید. سپس تخم مرغ را بزنید و دو طرف نان را در آن بغلتانید و نان ها را سرخ کنید تا طلایی شوند. در آخر کمی شکر و دارچین روی نان ها بپاشید و میل کنید.

۹-استفاده از نان بیات برای تهیه نان سبزیجات 

برای تهیه نان سبزیجات برای صبحانه نان ها را ورقه ورقه کنید و به کمی روغن آغشته کرده و فلفل بزنید و تست کنید. زمانی که نان ها طلایی شدند روی آن ها را با تکه های ماهی یا مرغ به همراه سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی گیلاسی، سیر و کمی پنیر پر کنید و نان ها را داخل فر قرار دهید تا پنیر آب شود.

مطالب مرتبط

۱۴ کاربرد جالب غیر آشپزی کره خوراکی که نمی دانستید

طرز تهیه و فوت و فن‌ خوشمزه شدن نان شیر خرما

این یه ذره نان در شیراز ۸۰۰۰ تومان+عکس

نظرات