چاپ کد خبر: 55471
9 خرداد 1400

۹ کاری که بعد از رابطه جنسی نباید انجام ندهید

سبک زندگی| اول فارس: بهداشت بعد از رابطه جنسی را باید جدی بگیرید. اگر متاهل هستید و رابطه جنسی فعالی دارید، با رعایت بهداشت بعد از رابطه جنسی می‌توانید از بروز بیماری و عفونت در خود و همسرتان پیشگیری کنید.

در این مطلب شما را با کارهایی که باید و نباید بعد از رابطه جنسی انجام دهید آشنا خواهیم کرد.

۱-شست‌وشو

بهداشت بعد از رابطه جنسی مهم است اما لازم نیست سریع از تخت بیرون بروید و دوش بگیرید. تمیز کردن ملایم خود پس از رابطه جنسی می تواند از شما (زنان و مردان) در برابر عفونت هایی مانند مجاری ادراری (UTI) محافظت کند. اطراف (نه داخل) دستگاه تناسلی خود را با آب گرم ساده بشویید. می توانید صابون های ملایم را نیز امتحان کنید ، اما اگر پوست حساسی دارید یا از قبل عفونت دارید ، استفاده از صابون ممکن است باعث خشک شدن یا تحریک ناحیه شود. مردان دارای پوست ختنه گاه باید آن را به آرامی عقب کشیده و از زیر بشویند.

۲-دوش واژینال ممنوع!

بعضی از خانمها فکر می کنند که بعد از رابطه جنسی با آب یا مایعات خاص باید داخل واژن خود را تمیز کنند. اما دوش گرفتن می تواند منجر به عفونت بیشتر شود. به این دلیل که تعادل طبیعی باکتری هایی را که از واژن شما محافظت می کنند بر هم می زند. بهترین راه برای مراقبت از واژن پس از رابطه جنسی ، این است که واژن را به حال خود بگذارید و کاری نکنید زیرا واژن خود را به طور طبیعی تمیز می کند. همچنین به خاطر داشته باشید که بوی ملایم واژن طبیعی است و ممکن است نشانه وجود مشکلی نباشد.

۳-پاکسازی ساده انجام دهید

فروشگاه های دارویی، علاوه بر دوش واژینال، مقدار زیادی دستمال مرطوب ، کرم و اسپری ارائه می دهند که ادعا می کنند به شما کمک می کنند تا “اندام شخصی خود را” تمیز کنید. برخی از آنها با صابون های خشن، شوینده ها، شامپوها، عطرها یا لوسیون هایی ساخته می شوند که می توانند باعث از بین رفتن پوست شما شوند. بعد از رابطه جنسی، فقط به آبکشی ملایم و آب گرم بچسبید. یادتان باشد از تامپون ها، پدها، پودرها و اسپری های معطر پرهیز کنید؛ خصوصاً اگر مستعد عفونت هستید.

۴-مثانه خود را خالی کنید

در هنگام رابطه جنسی، باکتری ها می توانند به مجرای ادرار ، لوله ای که ادرار را از بدن شما خارج می کند ، وارد شوند. همین اتفاق می تواند احتمال ابتلا در شما را افزایش دهد. وقتی ادرار می کنید، آن میکروب ها بیرون کشیده می شوند. بنابراین، با همسرتان از اوقات نوازش لذت ببرید اما بعد به دستشویی بروید. اگر خانم هستید و این مطلب را می‌خواهید، هنگام پاک کردن ، این کار را از جلو به عقب انجام دهید تا از گسترش باکتری جلوگیری کند.

۵-لباس‌های نازک بپوشید

مکان های گرم و عرق کرده، نقاط مناسبی برای رشد باکتری ها و مخمر هستند. بنابراین، لباس زیر و لباس هایی بپوشید که هوا به داخل آن راه یابد. خانم ها باید از پوشیدن جوراب شلواری ، کمربند و شورت خیلی تنگ خودداری کنند. لباس های پنبه ای برای مردان و زنان خوب است زیرا هوا بین الیاف لباس و پوست شما جریان دارد و رطوبت را جذب می کنند. حتی می‌توانید هنگام رفتن به رختخواب از لباس زیر کاملاً صرف نظر کنید.

۶-دست هایتان را بشویید

یکی از راه‌های رعایت بهداشت بعد از رابطه جنسی ، شست‌وشوی دست‌ها بهترین راه برای از بین بردن باکتری هایی است که ممکن است از لمس اندام تناسلی خود یا شریک زندگی خود برداشت کنید. این اقدام کلیدی برای جلوگیری از گسترش عفونت است. دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و آن را بخشی از برنامه تمیز کردن بعد از رابطه جنسی کنید.

۷-مراقب ابتلا به عفونت مخمر باشید

عفونت مخمر مسری است. بله. آقایان هم ممکن است به این عفونت مبتلا شوند. بنابراین، اگر علائم آن را مشاهده کردید، علائمی مانند خارش ، سوزش یا ترشحات سفید و ضخیم از واژن یا آلت تناسلی مرد، حتما به فکر درمان آن باشید. اگر پزشک خانواده دارید، بدون شک لازم است با پزشک خود صحبت کنید.

۸-به آزمایش دادن فکر کنید

اگر رابطه جنسی دارید، به خصوص اگر با فرد جدید در رابطه بوده اید، بهتر است آزمایش STD انجام دهید. در بیشتر اوقات، این عفونت ها هیچ علامتی ندارند. بنابراین، آزمایش تنها راهی است که می توانید به طور قطعی از این بیماری مطلع شوید. همچنین، می توانید علائمی مانند ترشح ، درد ، تاول ، زخم ، لکه یا توده های اطراف اندام تناسلی خود را مشاهده کنید.

۹-باردار هستید؟ بیشتر مراقب باشید!

رابطه جنسی معمولاً در دوران بارداری بی خطر است اما در این مدت، احتمال ابتلا به عفونت هایی مانند UTI بیشتر است. بنابراین، مراقبت اولیه بعد از رابطه جنسی حتی مهم‌تر می‌شود. پس، بعد از رابطه جنسی ادرار کنید، اطراف واژن خود را بشویید و آب بنوشید. همسر و شریک زندگی خود را به انجام همین کار تشویق کنید.منبع:روزیاتو

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار