چاپ کد خبر: 116323
20 تیر 1402

اسرار زندگی افغانی ها در ایران که فکرش را هم نمی کنید

یک روزنامه‌نگار با اشاره به حضور گسترده‌ی افغان‌ها  گفت: این اتباع برای خودشان قاضی و دادستان و بازپرس دارند؛ وقتی یک افغانستانی خلافی مرتکب شود در سیستم خودشان محاکمه و مجازات می‌کنند.

افغانی ها

روزی سه هزار میلیارد هزینه‌ی اتباع در ایران است

انصاف نیوز : سیدهادی کسایی‌زاده در گفت‌وگویی با اشاره به برخی آمارها گفت: یارانه‌ای که ایران برای اتباع دانشجو و طلبه و یا اقلام خوراکی مثل نان و شیر و… پرداخت می‌کند را کنار هم بگذاریم روزی سه هزار میلیارد تومان هزینه‌ی اتباع در ایران است.

او با اشاره به ورود افغانستانی‌ها به ایران در دهه‌ی شصت می‌گوید: افغان‌ها در دهه‌ی شصت و بعد از دستور امام مبنی بر اینکه افغان‌ها برادران دینی ما هستند به تدریج وارد کشور شدند اما بعد از حاکم شدن طالبان در افغانستان این آمار بسیار افزایش پیدا کرده است.

کسایی‌زاده با بیان اینکه «تعداد اتباع افغان که به دو میلیون نفر می‌رسید الان به هشت میلیون نفر در سراسر کشور رسیده است» می‌گوید: در بسیاری از استان‌ها مثل یزد، لرستان، آذربایجان شرقی و … حضور اتباع را نمی‌بینید و بیشتر آنها در مشهد و یا در تهران هستند.

این روزنامه‌نگار با اشاره به وجود دو شهرک بزرگ صنعتی در جنوب استان تهران گفت: اتباع برای زندگی در اطراف این دو شهرک صنعتی حضور دارند. با وجود گران بودن خانه در تهران اما ارزان‌ترین خانه‌ها در حسن آباد فشافویه است. از طرف دیگر به دلیل اینکه بنگاه‌های آنجا از اتباع کارت شناسایی نمی‌خواهند راحت‌تر خانه قولنامه می‌کنند.

کهریزک به‌خاطر کلونی مهاجران افغان ۳۰۰ بنگاه املاک دارد

او با بیان اینکه «شهر کهریزک ۳۰۰ بنگاه املاک دارد»؛ دلیل این موضوع را کلونی مهاجران افغان در آنجا می‌داند و می‌گوید: افرادی که سرمایه‌ای دارند برای مثال در کهریزک یک آپارتمان سه میلیاردی می‌خرند و به یک افغان کرایه می‌دهند و در واقع برای سرمایه‌گذاری به کهریزک و فشافویه می‌آیند.

کسایی‌زاده درباره‌ی جزییاتی از شکل زندگی افغانستانی‌ها در ایران می‌گوید: آنها پول پیش نمی‌دهند و فقط کرایه می‌دهند و در خانه‌ها هم به شکل معمول و «زن و شوهری» نیستند و ممکن است پانزده یا سی نفر یک خانه را اجاره کنند.

این روزنامه‌نگار در ادامه می‌گوید: اگر برای مثال یک ایرانی به کشوری اروپایی برود اینقدر با فرهنگ آن کشور سازگار می‌شود که ممکن است شهردار و فرماندار هم بشود و گاهی ممکن است فراموش کند که ایرانی است و در آن فرهنگ ذوب می‌شود. اما افغان‌ها فرهنگ خودشان را حفظ می‌کنند.

او برای مثال از وضعت افغان‌ها در کانادا می‌گوید که «حتی لباس خودشان را هم در کشورهای دیگر تغییری نمی‌دهند و برای نمونه در کانادا هم پانزده نفری در یک خانه زندگی می‌کنند».
سید هادی کسایی زاده

افغان‌های ساکن ایران تصمیم به شورش بگیرند کار ما تمام است

این روزنامه‌نگار که چند سالی در حاشیه‌ی تهران کار خبری کرده است با هشدار نسبت به این موضوع که «اگر افغان‌های ساکن ایران تصمیم به شورش بگیرند کار ما تمام است» می‌گوید: وقتی در ایران اتفاقی می‌افتد شاید درصدی از ایرانیان خارج از کشور علیه ایران و یا نظام هم شعاری بدهند اما مثلا در موضوع اخیر آب که مورد اختلاف ایران و افغانستان بود همان اتباعی که در کهریزک بودند هم به نفع طالبان شعار می‌دادند.

کسایی‌زاده معتقد است که «حضور افغان‌ها علاوه بر مشکل امنیتی، سبب ایجاد مشکل امنیت غذایی هم شده است» و می‌گوید: شهروند کهریزک یا باقرشهر می‌گوید که من مجبورم که نان را از شهرری بخرم به جهت اینکه نانی برای آنها نمی‌ماند.

او با اشاره به تماس یک مسئول فروشگاهی زنجیره‌ای در جنوب استان تهران از قول او می‌گوید: «من را بازخواست کرده‌اند که چرا یک‌ساعته اقلام غذایی مثل تخم مرغ و … تمام شده است؛ در حالی که افغان‌ها آمده‌اند و همه‌اش را خریدند و بردند».

روستاهایی در ری، قلعه نو و کهریزک از ایرانی‌ها خالی شد

کسایی‌زاده پیرامون حضور افغانستانی‌ها در جنوب استان تهران با بیان این توضیح که «روستاهایی در ری، قلعه نو و کهریزک از ایرانی‌ها خالی شده‌» می‌گوید: مثلا کویرآباد کهریزک که سه تا چهار هزار نفر جمعیت دارد همه‌شان اتباع هستند. یا روستای اشرف‌آباد یا روستای مجیدآباد هم همینطور. در روستاهایی در جنوب تهران در نماز جمعه و جماعات صرفا افغانستانی‌ها حضور دارند و ایرانی در آن نمی‌بینید.

این روزنامه‌نگار با اشاره به تاثیر حضور اتباع بر اقتصاد ایران گفت: قانون نانوشته‌ای در ایران داریم که افغان‌ها می‌توانند گواهینامه بگیرند و یا حساب بانکی داشته باشند و این موضوع به اقتصاد ما ضربه خواهد زد.

کسایی‌زاده درباره‌ی نحوه‌ی مواجهه‌ی سایر کشورها با پناهندگان می‌گوید: در همه‌جای دنیا وقتی پناهنده می‌شوید در قدم اول فرد را در جایی قرنطینه‌ می‌کنند بعد هم می‌گویند که پس از قرنطینه فقط می‌توانی در این شهر زندگی کنی. اما در ایران اتباع انتخاب می‌کنند که کجا زندگی‌ کنند.

کسایی زاده روزنامه نگار

اتباع با جیب خالی می‌آیند و با جیب پر برمی‌گردند!

سالانه پنجاه تا شصت میلیارد تومان به جیب استانداری تهران پول واریز می‌کنند

او در ادامه می‌گوید: نکته‌ی بعد این است که وقتی وارد کانادا، ترکیه، دبی و… می‌شوید می‌پرسند که چه کاری بلدید و چقدر پول دارید. در ایران اما اتباع با جیب خالی می‌آیند و با جیب پر برمی‌گردند!

مدیرمسئول ماهنامه‌ی «میدان آزادی» در گفت‌وگو با انصاف نیوز گفت: روزبه‌روز جمعیت اتباع افزوده می‌شود و البته آنها سالانه پنجاه تا شصت میلیارد تومان به جیب استانداری تهران پول واریز می‌کنند. هر اتباع طبق قانون باید دو – سه ماه یکبار سه تا چهار میلیون تومان به دولت برای تمدید گذرنامه پول بدهد.

با اتوبوس‌ افغان‌های روستاها را به شهرداری می‌برند

کسایی‌زاده در ادامه درباره‌ی اتفاقی عجیب پیرامون دریافت پول از اتباع سخن می‌گوید: «اگر آن افغان در یک روستا باشد باید پول را به دهیاری بدهد اما شهرداری‌ها با اتوبوس‌ افغان‌های روستاها را به شهرداری می‌برند که پول به حساب شهرداری واریز شود! دعوا بر سر پول است. آخر هر ماه جلوی نمایندگی اتباع در کهریزک و یا باقرشهر در صف ایستاده‌اند تا این پول را بدهند.»

مافیای بزرگ پلاستیک کشور در روستایی در کهریزک است

این روزنامه‌نگار مسئله بعدی حضور اتباع در ایران را «نیروی کار» می‌داند و درباره‌ی «مافیای پلاستیک» می‌گوید: مافیای بزرگ پلاستیک کشور در روستایی در کهریزک است. روستایی به نام قمصر پنج تا شش کیلومتر با آرادکوه که مرکز زباله‌های تهران است فاصله دارد.

او در ادامه می‌گوید: تمامی افرادی که در کوچه و خیابان می‌گویند «پلاستیک کهنه می‌خریم» پلاستیک‌هایی که می‌خرند را به آرادکوه نمی‌رود و همه‌ی آنها وارد قمصر می‌شود. در این روستا زمین‌های کشاورزی با ایرانیت تفکیک شده و داخل همه‌ی زمین‌های دستگاه‌های بزرگ خردکن پلاستیک است که با برق سه فاز کار می‌کند. با این دستگاه‌ها پلاستیک‌ها را خرد می‌کنند و به مواد اولیه‌ی پلاستیک تبدیل می‌شود.

کسایی‌زاده درباره‌ی وضعیت این روستا می‌گوید: چطور ممکن است که در یک روستای کشاورزی هشتاد فروشگاه مواد اولیه پلاستیک باشد؟! آنجا به مرکز مافیای پلاستیک تبدیل شده است. برای تخریب آن هم حکم قضایی آمده است اما هیچ کس جرات نکرده که آن را اجرایی کند. من درباره‌‌ی همین موضوع گزارشی تهیه کردم اما در نهایت اهالی روستا جلوی فرمانداری و در برابر دوربین‌های مداربسته من را زدند!

او در پاسخ به این سوال که «چرا این حکم قضایی اجرایی نشده است؟»، گفت: یا زورشان نمی‌رسد یا منفعتی دارند که هیچ کس با اینها برخورد نمی‌کند. فرد روستایی که این زمین را اجاره داده است برای اینکار صد میلیون تومان به شکل ماهیانه پول اجاره می‌گیرد. حدود سیصد قطعه زمین کشاورزی در اختیار مافیای پلاستیک است. مسئول جمع کردن زباله شهرداری است چرا به این روستا برده می‌شود؟!

این روزنامه‌نگار درباره‌ی معمای آمار اتباع حاضر در ایران می‌گوید: به جهت اینکه آنها به شکل قاچاقی می‌آیند آمار مشخصی از اتباع در ایران نداریم مگر اینکه طرح پایش از سوی پلیس اجرایی شود. نیروی انتظامی باید وارد این موضوع شود و از افغان‌هایی که در شهر هستند مثل دهه‌ی شصت کارت بخواهد.

او درباره‌ی علت عدم مداخله‌ی این چنینی پلیس در این موضوع احتمالاتی را مطرح می‌کند: «یا نیروی کافی را ندارند یا به آنها گفته شده که جوّ کشور را به هم نزنید و یا واقعا می‌ترسند که با افغان‌ها برخوردی کنند».

اگر یک افغان کسی را بکشد و به افغانستان برود هیچ کاری نمی‌توانیم کنیم

کسایی‌زاده با بیان اینکه «اگر یک فرد افغان کسی را بکشد و به افغانستان برود ما هیچ کاری نمی‌توانیم کنیم»؛ گفت: ۶۰ درصد پرونده‌های قضایی کهریزک مربوط به اتباع است و همینطور ۷۰ درصد جمعیت مدارس فشافویه اتباع و ۴۹ درصد مدارس کهریزک هم از اتباع هستند.

«اما راه حل چیست؟»؛ این روزنامه‌نگار در پاسخ به این پرسش خبرنگار انصاف نیوز گفت: راه حل قانونی وجود دارد که بنا بر آن به کارگیری اتباع جرم است و برای اجرای آن بازرس‌های اتاق اصناف باید همه‌ی کارگاه‌ها و دامداری‌هایی جنوب تهران را که اتباع در آن مشغول هستند بررسی کنند.

او در ادامه افزود: راه حل دیگر گرفتن اثر انگشت از اتباع است. اگر از آنها اثر انگشت گرفته شود پلیس به سادگی می‌تواند مجاز یا غیرمجاز بودن آنها را تعیین کند و با این کار غیرمجازها را به لب مرز برگردانند.

کسایی‌زاده پیرامون خبرهای مربوط به کمک سازمان ملل به ایران در مورد پناهندگان گفت: اینکه گفته می‌شود که سازمان ملل متحد برای اتباع پول می‌دهد حرف نادرستی است؛ سازمان ملل برای پناهندگان پول می‌دهد. اگر ما هشتصد هزار پناهنده در ایران داشته باشیم برای آن روزی پنج دلار داده می‌شود. اما مشکل ما اتباع غیرمجاز است.

موضوع اتباع را رها کرده‌اند تا نیروی کار تامین شود و جمعیت افزایش پیدا کند

این روزنامه‌نگار با انتقاد از عملکرد مسئولان در موضوع اتباع گفت: این موضوع را رها کرده‌اند تا نیروی کار تامین شود و از طرف دیگر جمعیت هم افزایش پیدا کند. ده درصد جمعیت ایران اتباع افغان هستند و بر اساس قانون باید پنج کرسی در مجلس شورای اسلامی داشته باشند!

کسایی‌زاده درباره‌ی راه حل دیگر مواجهه با اتباع می‌گوید: شاید افغان‌ها تمایل داشته باشند که در ایران زندگی کنند و خیلی‌هایشان در اینجا ازدواج کرده‌اند و بچه‌دار شدند؛ باید قانونی وضع شود که اگر آنها می‌خواهند در ایران بمانند باید مثل قوانین دبی و ترکیه خانه‌ای بخرند و سندش در استانداری گرو باشد و اگر هم می‌خواهند در ایران کار کنند باید بخشی از درآمد خود را به دولت بدهند و به جای اینکه دولت به اتباع یارانه بدهد این موضوع به عکس باشد.

موضوع افغان‌ها امنیتی است

او در پاسخ به این انتقاد که «راه‌حل‌های این چنینی مواجهه‌ای امنیتی و انتظامی با موضوعی فرهنگی و اجتماعی است»، گفت: موضوع افغان‌ها در حال حاضر امنیتی است؛ آنها برای خودشان کلونی‌های خاص خودشان را دارند و این موضوع دیگر موضوعی فرهنگی و اجتماعی نیست. ۳۶۵ هزار کانال برای اتباع است و در این کانال‌ها از همسریابی تا خرید و فروش مواد مخدر و کاریابی و… وجود دارد.

این روزنامه‌نگار در ادامه می‌گوید: اتباع برای خودشان قاضی و دادستان و بازپرس دارند؛ وقتی یک افغانستانی خلافی مرتکب شود در سیستم خودشان او را محاکمه و مجازات می‌کنند.

کسایی‌زاده در پایان گفت: برای مواجهه با اتباع قوانینی وجود دارد اما باید این قوانین به درستی اجرایی شود؛ از طرف دیگر دولت هم نمی‌خواهد که این کار انجام شود.

در پایی همین صفحه نظرتان را در باره این مطلب بدهید

مطالب پیشنهادی برای شما:

این زن در جستجوی پدر و مادر واقعی اش است کمکش کنید+عکس

با عضویت در  کانالها زیر از اخبار اول فارس آگاه شوید

اشاره 1

 کانال تلگرام 

 کانال واتساپ 

در کانال ایتا

کانال سروش 

 کانال روبیکا

 کانال بله

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فرشته دوشنبه , ۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۳

سلام. آره درست میگن همه اشون رو بیرون کنن برن کشور خودشون اگر برعکس بود و ما تو کشور اونا پناهنده شده بودبم روزگارمون رو سیاه میکردن سر تک تکمون رو میبریدن اصلا خیلی پرو شدن اومدن ایران آدم شدن فبلا … داشتن و لباسها و سر و وضع کثیف بوی … میدادن حالا از دولتی سر ایران تیپ میزنن مزاحم نوامیس ایرانی میشن گورشون رو گم کنن برن خراب شده خودشون ما باید یه تظاهرات هم برا افغانیها بکنیم تا دولت حساب کار بیاد دستش

ناشناس دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۸:۳۰

متاسفانه من. سوار اتوبوس شدم نیمی از اتوبوس افغان بود با تعدا.د زیادی بچه ی وخانم مسن ایستاده بود هر کار کردیم خانم افغان بچشون نذاشت کنارش ک خانم بشینه من اعتراض کردم خانم افغان گفت مملکت مال ماست شما مهمانید

لیلی یکشنبه , ۲۵ تیر ۱۴۰۲ - ۷:۴۴

تو رو خدا افغانیها رو از ایران اخراج کنید،خدا رو خوش نمیاد ،دخترامون از دست این افغانیهای بی ناموس امنیت ندارن،تو راه مدرسه جلوشون وایمیسن ،انقد پررو و وقیح هستن ک نگو

مهشید یکشنبه , ۲۵ تیر ۱۴۰۲ - ۷:۴۳

یه روز داشتم از محل کار به خونه میرفتم توسط دو جوان تعقیب شدم. علنی بمن پیشنهاد غیر اخلاقی میدادند..متاسفانه اینقدر زیاد شده اند که آدم سرگیجه میگیره

ناشناس پنجشنبه , ۲۲ تیر ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۱

اینایی که از افغانی ها حمایت میکنن خودشون افغانی ان

فرهاد پنجشنبه , ۲۲ تیر ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۷

بیست میلیون افغانی ریختن تو ایران باعث بیکاری مردم ایران شدند و منابع ایران و مصرف می کنند و هر نفرشون صدها جرم و جنایت انجام میدن چیزی به اسم افغانی قانونی وجود نداره اتفاقا اونایی که زودتر اومدن زودتر از بقیه باید اخراج بشن تمام افغانی ها باید اخراج بشن چون با این تعداد زاد و ولدشون ایران و تصاحب میکنن

محمد پنجشنبه , ۲۲ تیر ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۰

دولت باید مانند کشورهای اروپایی عربی امریکایی پناهندها راسروسامان دهد عین قانون بین المللی رادرمورد انها اجرا کند ولی متاسفانه دولت ما خیلی ضعیف عمل میکند دولت نباید این همه مهاجر رادرچند شهر وبه اختیار خودشون سکونت دهد بلکه باید انها را درکل کشور پخش کرد ببرد درجزایری که جمعیت خیلی کمه درشهرهای کویری اونوقت ببین ایا مهاجر دیگر میاید

ایران آباد پنجشنبه , ۲۲ تیر ۱۴۰۲ - ۵:۳۰

نمیدونم واقعا عین ملخ به ایران حمله کردند واقعا باید جلوی این همه اراذل و فساد و جرم و قاچاق و بیماری رو گرفت …همه افغانی ها رو باید اخراج کرد .کشور خودشان برایشان خیلی خوب و مناسبه .برای چه ول میکنند وقاچاقی به ایران مئان .بی فرهنگ و بیسوادن ول میچرخن و مزاحم ناموس ایرانی ها میشن و تفریح میکنن وبرای هم تعریف میکنن .لعنت بر هر چی افغانیه در ایران .زودتر گورشون رو گم کنن برن همون خرابشده خودشون که واقعا با فرهنگ نداشته شون جور در میاد .

ایران آباد پنجشنبه , ۲۲ تیر ۱۴۰۲ - ۵:۲۸

نمیدونم واقعا عین ملخ به ایران حمله کردند واقعا باید جلوی این همه اراذل و فساد و جرم و قاچاق و بیماری رو گرفت …همه افغانی ها رو باید اخراج کرد .کشور خودشان برایشان خیلی خوب و مناسبه .برای چه ول میکنند وقاچاقی به ایران مئان .بی فرهنگ و بیسوادن ول میچرخن و مزاحم ناموس ایرانی ها میشن و تفریح میکنن وبرای هم تعریف میکنن … بر هر چی افغانیه در ایران .زودتر گورشون رو گم کنن برن همون خرابشده خودشون که واقعا با فرهنگ نداشته شون جور در میاد .

حافظ چهارشنبه , ۲۱ تیر ۱۴۰۲ - ۹:۰۱

آینده مشخص می کند زاد و ولد افغان ها با زاد و ولد ایرانی ها گویای آینده خطرناک برای ایران وایرانی است البته قصد توهین به انسان های شریف وزحمت کشی دربین افغان ها را ندارم‌ ولی هستند مجرمان و طالبان هایی که بین مهاجران از طالبان گریخت که نون ایران را می خورند و به خون ایرانی تشنه باید با فوریت تفکیک صورت بگیرد و آنهایی که می مانند تابع قوانین وبا احترام در جامعه ایران جذب شوند و مابقی اخراج حداقل از کشورهای دیگر الگو برداری کنید آقایان مسؤل، چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی، گمانم حالا هم خیلی دورشده منافع گروهی ایران را در خطر بزرگی قرار داده

قادرشجاعی سه شنبه , ۲۰ تیر ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۰

نخود نخود هرکه رود خانه خود . حکومت میخواد بماند اینها هم موندن و سلام منبع فساد هستند روز به روز بدتر خواهد شد

الیاس سه شنبه , ۲۰ تیر ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۸

چی میگیدواسه خودتون بنظرمن افغانهامردم بدبختین که تواین کشورتحریم میان صبح تاشب جون میکنن اخرشم یاحقوقشون خورده میشه یااکه میگیرین خیلی کمه درحدی که فقط شکمشون سیربشه ایران اصلاکشورخوبی برای پناهندگی نیست چون مثل کشورهای اوروپایی حقوق بشری خوبی نداره میری کشوراروپادرسته یک سال توکمپی تحت نظرخودشان ولی بعدش بعنوان یک شهروندقبولت میکن میتونی درس بخونی کارکنی پیشرفت کنی یارانه بکیری ماشین بنامت بخری ولی ایران چی هرچی اتباع کارگروزیردستن.

علی سه شنبه , ۲۰ تیر ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۳

بیشتر این مطالب اشتباه هست وصحت ندارد

ممد سه شنبه , ۲۰ تیر ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۱

لعنت و نفرین به قدرت‌های جهانی علل الخصوص روسیه کمونیست که ۴۵ سال پیش با حمله دولت مرکزی افغانستان رو ساقط کرد و این مردم مظلوم و بی پناه و فارسی زبان را قتل عام و آواره کرد.

راستگو سه شنبه , ۲۰ تیر ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۵

من خودم به عنوان یک ایرانی با افغانی ها در ارتباط هستم مصاحبه صرفا برای افغان ستیزی است افغانی ها فقط مراسم عقد خودشان برگزار می کنند که چیزی طبیعی است .درضمن نماز عید قربان هم مربوط به مسجد اهل سنت شیراز است وبیشتر نمازگزاران هم هم وطنان اهل تسنن ساکن شیراز هستند

ایران دوست سه شنبه , ۲۰ تیر ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۱

متن ارسالی بزرگ نمایی واقفان هراسی است در منطقه ما افغانی‌های زیادی زندگی می کنند که بینواها در سخت ترین مشاغل که ما ایرانیها حاضر به انجام آن نیستیم با حداقل حقوق بدون بیمه مشغول به کار هستند درضمن غالب افغانی ها با عرق جبین نان خانواده خود را تامین می کنند .در رابطه با فیلم نماز عید قربان هم مربوط به مسجد اهل تسنن شیراز است که همه افراد افغانی نیستند بلکه دوسوم آنها ایرانی اهل تسنن هستند که ساکن شیراز هستند لطفاً افغانی ستیزی را رواج ندهیم

باهر سه شنبه , ۲۰ تیر ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۷

در واقع ایران توسط عوامل طالبان اشغال شده است و اگر کوچکترین برخوردی هم با آنها شود تمام کشورهای دنیا از آنها پشتیبانی خواهند کرد که با زن و بچه ها و پیرمردان افغان بد رفتاری شده است.
خلاصه با افزایش روزافزون افغانی ها در ایران باید فکری بکری بشود و تابع نظم و ارده کامل دولت و مردم ایران باشند نه کاملا آزاد که هر طور خواستند رفتار کنند.

بنده الله سه شنبه , ۲۰ تیر ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۲

افغانی جماعت کینه ای و عقده ای هستش اگر دولت اینارو جمع نکنه بفرسته کشورشون کشورمون رو ویران میکنند اینا ذاتشون خرابه ولی قیافه ی مظلومی دارند

عباس سه شنبه , ۲۰ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۴

در کل که افغانی خور شدیم!! ??

کماندار سه شنبه , ۲۰ تیر ۱۴۰۲ - ۹:۴۶

واقعا برای من هم سواله که چرا حکومت در قبال اتباع افغانی هیچ کاری نمیکنه
یه فیلمی از حضور اتباع افغانستان در نماز عید قربان در گویم شیراز منتشر شده که آدم وحشت میکنه از این همه تبعه بیگانه
تعدادشون آنقدر زیاد شده که دولت از این بعد بعیده بتونه اخراجشون کنه
طالبان مفت و مسلم یه لشکر خاموش تو ایران برای خودش درست کرده

حمزه سه شنبه , ۲۰ تیر ۱۴۰۲ - ۹:۲۰

متأسفانه بزودی ما باید از کشورشون بریم بیرون

آخرین اخبار