چاپ کد خبر: 82714
15 اردیبهشت 1401

انتخاب و تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری ؛ راست یا دروغ ؟

 انتخاب و تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری

برای انتخاب و تعیین جنسیت جنین ، نه ارگاسم داشتن یا نداشتن در نزدیکی زناشویی مهم است و نه زمان برقراری رابطه جنسی! زیرا پزشکان می گویند فرقی نمی‌کند که ارگاسم دارید یا نه و این که چه زمانی رابطه جنسی دارید. هیچ راهی برای کنترل جنسیت کودک شما وجود ندارد.

در اوایل سال جاری، یک زن پاکستانی به قدری از داشتن یک پسر ناامید شده بود که بنا به توصیه یک “شفا دهنده ایمان” میخ را به سر خود کوبید. در حالی که خانمِ این داستان فوق العاده شورش را درآورده است، اما تمایل شدید بسیاری از والدین برای کنترل جنسیت نوزادان متولد نشده خود را پررنگ می کند.

پزشکان می گویند تا زمانی که تحت IVF قرار نگیرید و غربالگری ژنتیکی قبل از لانه گزینی را انجام دهید، هیچ راهی برای کنترل جنسیت جنین وجود ندارد. مهم نیست که زن‌های مسن و داستان‌های خاله زنکی چه ادعایی در این مورد دارند.

دکتر شری راس، متخصص زنان و زایمان، گفت:

«علم به ما می گوید که شما در هنگام بارداری اساساً ۵۰-۵۰ شانس پسردار شدن یا دختردار شدن دارید.»

 انتخاب و تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری

چرا نمی توانید جنسیت کودک خود را کنترل کنید؟

برای اینکه بهتر درک کنید چرا نمی توانید جنسیت کودک خود را کنترل کنید، خوب است کمی به زبان ساده بیولوژی باروری را برای شما توضیح دهیم:

ماده ها یک تخمک دارند که دارای کروموزوم X است. مردان دارای اسپرم هایی هستند که حامل کروموزوم X یا Y هستند. اگر تخمک توسط اسپرم X بارور شود، جنین XX یا از نظر بیولوژیکی ماده است. اگر توسط کروموزوم Y بارور شده باشد، جنین XY یا از نظر بیولوژیکی مذکر است.

اگرچه اکثر مردم از واژه‌های جنسیت و جنس را به جای یکدیگر استفاده می‌کنند، اما XX یا XY بودن لزوماً تعیین نمی‌کند که فرزند شما به عنوان پسر یا دختر شناخته شود. این کروموزوم ها فقط جنسیت بیولوژیکی آنها را تعیین می کند.

در بسیاری از فرهنگ ها، داستان های خاله زنکی یا نصیحت پیرزن‌هایی وجود دارد که به والدینی که می خواهند پسر یا دختر داشته باشند توصیه هایی ارائه می دهند. افسانه ها متنوع هستند و در مورد این می گویند که چه چیزی باید بخوریم، زمان رابطه جنسی چه زمانی است، در چه موقعیتی باید رابطه جنسی را انجام دهیم، و اینکه آیا به ارگاسم برسیم یا نه. این افسانه ها فقط یک چیز مشترک دارند: «همه آنها فقط افسانه ها هستند و هیچ کدام درست نیستند.»

هیچ مدرک پزشکی وجود ندارد که نشان دهد شما می توانید جنسیت را تحت تاثیر قرار دهید.

 انتخاب و تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری

فقط یک استثنا وجود دارد

یک استثنا وجود دارد: اگر شما تحت IVF قرار می گیرید و جنین خود را قبل از لانه گزینی آزمایش ژنتیکی می دهید، می توانید جنین نر یا ماده را انتخاب کنید. این گزینه به ویژه برای افرادی که سعی می کنند از انتقال بیماری هایی مانند کم خونی داسی شکل که بیشتر در مردان یافت می شود جلوگیری کنند، مهم است.

برخی از کلینیک‌های کمک باروری شست‌وشوی اسپرم یا مرتب‌سازی آن را پیشنهاد می دهند که هدف آن جداسازی اسپرم X و Y است تا شانس شما برای داشتن جنسیت دلخواه شما افزایش یابد. این روش که با لقاح داخل رحمی استفاده می شود می تواند شانس دختر دار شدن شما را تا ۶۰ درصد و شانس پسردار شدن را تا ۷۰ درصد افزایش دهد.

همانطور که در مورد بارداری و سلامت باروری بیشتر می آموزیم، علم انتخاب پسر یا دختر در حال تغییر است.

تحقیقات گذشته نشان داده است که اسپرم Y که نر تولید می کند، سریعتر شنا می کند. به همین دلیل، دانشمندان فکر می‌کردند که داشتن رابطه جنسی نزدیک به تخمک‌گذاری می‌تواند احتمال پسردار شدن را افزایش دهد – به طور خلاصه، اسپرم‌های مرد احتمال بیشتری دارد که در این رقابت با تخمک پیروز شوند. با این حال، یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که هیچ تفاوتی در اندازه یا الگوی حرکت بین اسپرم X و Y وجود ندارد.

مقابله با ناامیدی جنسیتی

طبیعی است که والدین جنسیت خاصی را بخواهند و وقتی متوجه می شوند که پسر یا دختر کوچکی را که تصور می کردند ندارند، ناامید می شوند. برای اکثر مردم، این احساس گذراست و پس از تولد نوزاد از بین می رود.

با این که درگیر شدن با قصه های خاله زنکی و مادربزرگ‌ها می تواند سرگرم کننده باشد، اما بهتر است انتظارات خود را کنترل کنید.”زومیت”

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار