• 21 / تیر 1402 / 6:13
 • شناسه خبر : 116345

با شکایت مشتری شیرازی فروشنده سکه های تقلبی در بازار طلافروشان گیر افتاد

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان فارس از کشف سکه با عیار پایین در یکی از واحدهای صنفی شیراز خبر داد.

سکه تقلبی
به گزارش اول فارس از شیراز، حمید رضا ایزدی با بیان این خبر گفت: یکی از شهروندان شیرازی با مراجعه به واحد بازرسی این سازمان، عنوان کرد ۴۷ سکه تمام بهار آزادی را از یکی از طلافروشان شیراز خریداری کرده اما به نظر می رسد این سکه ها تقلبی است.

وی افزود: برای مشخص شدن این موضوع، ۴۷ سکه به اتحادیه صنف طلا و جواهر شیراز برای کارشناسی اصل و یا تقلبی بودن آن و همچنین کارشناسی سنجش عیار سکه ها ارجاع داده شد.

وی اضافه کرد: هرچند که نحوه تشخیص سکه تقلبی از اصل برای افراد عادی مشکل است، ولی باید دانست که سکه‌هایی که توسط بانک مرکزی ضرب می‌شود دارای عیار هزار در ۹۰۰ است، در حالی سکه‌های تقلبی این عیار را ندارند.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان فارس اظهار داشت: کارشناس اتحادیه یاد شده با سنجش عیار سکه ها متوجه شد که ۱۶ سکه با عیار هزار در ۹۰۰ است و ۳۱ سکه دیگر عیارشان بین ۷۳۵ تا ۸۹۳ است و تخلف تقلب و کم فروشی سکه ها محرز شد.

به گفته وی با توجه به نتیجه کارشناسی پرونده تقلب و کم فروشی برای این واحد صنفی به ارزش بیش از ۸۴۲ میلیو ن و ۵۷۲ هزار ریال تشکیل و برای صدور رای به تعزیرات حکومتی استان ارسال شد.

ایزدی در ادامه گفت: با هماهنگی و دستور معاون صیانت از حقوق عامه و پیشگیری از حقوق جرم دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان فارس در حال حاضر گشت مشترک ویژه ای با حضور بازرسان این سازمان، کارشناسان اداره کل استاندارد فارس و اتحادیه صنف طلا و جواهر شیراز، به بررسی سکه های موجود در واحدهای صنفی تحت پوشش اتحادیه یاد شده می پردازند.

ایزدی  به خریداران عادی توصیه ‌کرد: از آنجا که تشخیص سکه تقلبی از اصل کمی سخت است، حتما سکه بسته‌بندی شده با هلوگرام از واحدهای دارای جواز کسب خریداری کنید.

این مقام مسئول در عنوان کرد: مردم از صرافی‌های مجاز اقدام به خرید سکه کنند، ضمن اینکه تشخیص سکه اصل از تقلبی، بدون بسته بندی آسان‌تر است، با این وجود اگرافراد خواهان خرید سکه بسته بندی هستند باید سکه را از جایی بخرند که اسم و آدرس واحد روی سکه ثبت شده باشد.

وی به خریداران سکه یادآور شد: فاکتور رسمی از فروشنده بگیرند و آن را نزد خود نگه داری کنند، زیرا در فاکتور تاریخ، آدرس، قیمت طلا و میزان وزن درج شده و می تواند مستندی مهم برای آنها جهت حصول اطمینان از اصل بودن خریدشان باشد.

ایزدی در پایان ضمن تشکر از دادستان شیراز از مردم خواست در صورت مشاهده هر گونه تخلف موارد را از طریق تلفن ۱۲۴ سامانه رسیدگی به شکایات مردمی سازمان صمت استان و یا تلفن ۰۷۱۳۲۳۴۰۰۰۰ سامانه رسیدگی به شکایات اتاق اصناف فارس اطلاع دهند تا در اسرع وقت بازرسان آن را مورد بررسی قرار دهند.

باورتان نمی شود شادمهر عقیلی چقدر پیر شده خودتان ببینید+عکس

این زن شیک پوش را شناسایی کنید ، خیلی را خانه خراب کرده!

عکس دیده نشده یکی از دروازه های شیراز ۱۲۵ سال پیش که باور نمی کنید !

با عضویت در  کانالها زیر از اخبار اول فارس آگاه شوید

اشاره 1

 کانال تلگرام 

 کانال واتساپ 

در کانال ایتا

کانال سروش 

 کانال روبیکا

 کانال بله

بیشتر بخوانید:

خداحافظی با نوستالژی زیبای قصردشت شیراز که فقط ۷۰۰ هکتارش مانده/ خودتان ببینید!
اطلاعیه قطع آب برخی شهروندان شیرازی در ۴ مهرماه
درخشش شیرازی ها در دومین دوره مسابقات کشوری پرشین کیوکوشین

ثبت دیدگاه

 • رضا

  تاریخ : ۲۳ - تیر - ۱۴۰۲

  خداوکیلی …که فقط و فقط ۸۴ میلیون تومن جریمه کنی؟آیا این مبلغ کم نیست؟ اطلاع دارید که سر چندین وچند نفر کلاه گذاشته تا ایشون خبردارشده وشکایت کرده.


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۲ - تیر - ۱۴۰۲

  طلا فروشان ‘ فاکتور فروش سکه صادر نمی‌کنند
  شما جایی را سراغ دارید که برای فروش سکه فاکتور صادر کند؟


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۱ - تیر - ۱۴۰۲

  امان‌ازغربت?