چاپ کد خبر: 135231
5 اسفند 1402

با مواد طبیعی برای خانه تکانی قسمت های مختلف خانه را تمیز و درخشان کنید

برای اینکه خانم ها از آسیب به دور باشند و سلامتشان به خطر نیافتدخوب است که برای تمیز کردن خانه تا جای ممکن از مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنند و به جای آن از مواد طبیعی در تمیز کردن خانه استفاده کنند. در این بخش  روش های تمیز کردن قسمت های مختلف خانه با مواد طبیعی را آورده ایم.

تمیز کردن خانه با مواد طبیعی

چگونه با مواد طبیعی قسمت های مختلف خانه را تمیز کنیم؟

آشپزخانه قلب خانه است بنابراین خانم ها ابتدا تمیز کردن خانه را از این نقطه آغاز می کنند. برای تمیز کردن نقاط مختلف آشپزخانه با مواد طبیعی، شما به جوش شیرین و سرکه و لیمو ترش نیاز دارید.

۱-تمیز کردن ظروف غذا

برای تمیز کردن ظرف هایی که لکه غذا از روی شان پاک نشده از لیمو کمک بگیرید. برای این کار نصف لیموترش را روی ظرف بچکانید، سپس روی آن نمک بپاشید و با اسفنج ظرف را تمیز کنید.

۲-پاک کردن شیشه‌ها: اسپری پاک کننده سرکه

مقدار مساوی از آب و سرکه سفید را داخل یک بطری اسپری بریزید و روی سطوح شیشه‌ای اسپری کنید. سپس با یک پارچه نرم برق بیندازید. این محلول با قیمتی بسیار ارزانتر همان کاری را می‌کند که یک شیشه شوی صنعتی می‌کند و حتی بهتر از آن.

۳-پاک کردن حلقه‌های آب

اگر کسی فراموش کرد که از زیر لیوانی استفاده کند، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک قاشق چایخوری آب مخلوط کند. سپس آن را با حرکتی چرخشی بمالد تا زمانی که لکه از بین برود. جوش شیرین به همین دلیل یک پاک کننده مشهور است.

۴-برای برق انداختن شیشه اجاق گاز
برای برق انداختن شیشه اجاق گاز جوش شیرین و آبلیمو را با هم مخلوط کنید و این مخلوط را به شیشه اجاقتان بمالید و برای ۳۰ دقیقه بگذارید سپس آن را بشویید شیشه اجاق گاز تمیز و براق خواهد شد.

۵-تمیز کردن سینک ظرفشویی

برای تمیزکردن سینک ظرفشویی در سینک مقداری جوش شیرین بریزید سپس روی آن سرکه ریخته و چند دقیقه صبر کنید. سپس آب داغ را باز کنید تا تاثیر پاک کنندگی این مواد بیشتر شود.

تمیز کردن خانه با مواد طبیعی

۶-پاک کردن جرم ماشین ظرفشویی

داخل ماشینهای ظرفشویی به دلیل رسوب مواد معدنی دچار جرم و پوسیدگی خواهد شد. یک پاکت پودر شربت لیمو را داخل بخش مواد پاک کننده ماشین ظرفشویی بریزید و آن را روی حالت چرخش داغ بگذارید. ماشین ظرفشویی شما برق خواهد زد! بعد از آن برای تمیز کردن ظرفها و سایر چیزهای دیگری که نمی دانستید می‌توانید در ماشین ظرفشویی بگذارید، استفاده کنید.

۷-برق انداختن سطوح چوبی: روغن زیتون
اکثر پولیشهای شیمیایی اکثرا سیلیکونی هستند که معمولا به مرور زمان کدر می‌شوند. در عوض، کمی روغن زیتون خالص را با یک پارچه تمیز روی آن بمالید و پولیش بکشید تا یک سطح براق و در عین حال سازگار با محیط زیست داشته باشید.

۸-درخشان کردن شیر آشپزخانه

برای درخشش بیشتر فلز کدر شده شیر آشپزخانه، پنبه ای را به سرکه آغشته کنید و به روی شیر آشپزخانه بکشید تا تمیز و درخشان شود.

۹-تمیز کردن کاشی های آشپزخانه با مواد طبیعی

برای جرم گیری و تمیز کردن کاشی و سرامیک، سرکه یا آب لیمو و کمی نمک پودر را با هم مخلوط کنید و خمیر نرمی تهیه کنید و آن را روی کاشی و سرامیک بمالید و ۳۰ دقیقه صبر کنید سپس دستمالی را به این مخلوط آغشته کرده و روی سطح سرامیکی بکشید. پس از اتمام کار، با دستمال مرطوب کاشی ها را پاک کنید.

اگر روی کاشی های آشپزخانه تان لکه چربی چسبیده، یک قطره اسانس لیمو را روی آن بچکانید و سپس با اسفنج لکه را تمیز کنید.

۱۰-تمیز کردن ظروف شیشه ای، چینی و لعابی

برای تمیز کردن ظروف شیشه ای، چینی و لعابی، خمیری از سرکه یا آب لیمو و نمک پودر تهیه کنید و آن را روی این ظروف بمالید و پس از حدود یک ساعت آب بکشید. برای تمیزی و شفافیت ظروف شیشه ای کمی سرکه به آب مورد استفاده برای آب کشی بی افزایید.

۱۱-تمیز کردن زمین

برای تمیز کردن زمین، آب گرم و سرکه سیب را مخلوط کنید و یک دستمال نخی را به این مواد آغشته کنید و روی زمین بکشید، سپس با یک دستمال خشک زمین را تمیز کنید تا برق بیفتد.

۱۲-رفع گرفتگی لوله تخلیه ظرف شویی

برای رفع گرفتگی لوله تخلیه ظرف شویی، جوش شیرین و نمک را به نسبت مساوی مخلوط کنید و در سوراخ سینک بریزید و مقداری سرکه روی این مخلوط بریزید، سپس بعد از گذشت مدت زمانی، یک کتری آب جوش روی این مواد بریزید تا لوله ظرفشویی باز شود.

۱۳-تمیز کردن ماشین ظرفشویی و لباسشویی

هفته ای یک بار در ماشین ظرفشویی و ماهی یک بار در ماشین لباسشویی یک فنجان سرکه بریزید و برنامه کوتاه شست وشو را بدون لباس یا ظرف اجرا کنید تا ماشین ظرفشویی و لباسشویی تمیز شود.

تمیز کردن خانه با مواد طبیعی

۱۴-تمیز کردن حمام و توالت با مواد طبیعی

کاشی و سرامیک تمیز ظاهر هر آشپزخانه و حمامی را بهبود می بخشد و سبب می شود فضا روشن تر، تمیزتر و بزرگتر به نظر برسد.برای از بین بردن قارچ روی سرامیک حمام یا دستشویی مقداری سرکه سفید روی قسمت مورد نظر بمالید و سپس حمام و دستشویی را تمیز کنید.

  • برای از بین بردن لکه آب و جرم از کاشی ها از جوش شیرین استفاده کنید.
  • یک بار در هفته نیز می توانید این سطوح را با نصف لیمو تمیز کنید و برای ۱۰ الی ۱۵ دقیقه اجازه دهید روی کاشی ها بماند، بعد با آب بشویید و آن ها را خشک کنید.
  • برای شستن وان و کف دستشویی و حمام از جوش شیرین و اسفنجی که با آبلیمو یا سرکه مرطوب شده، استفاده کنید و این سطوح را با آنها تمیز نمایید.
  • برای تمیز کردن فیلتر سردوش از رسوب های ایجاد شده یک کیسه پلاستیکی را با سرکه سفید پر کنید و آن را دور سر دوش ببندید پس از ۱۲ ساعت، کیسه را باز کرده و سر دوش را بشویید.

۱۵-تمیز کردن پنجره ها و شیشه ها

برای تمیز کردن پنجره ها و شیشه ها از شیشه شوی استفاده نکنید بلکه یک چهارم فنجان سرکه و دو فنجان آب و کمی جوش شیرین را با هم مخلوط کنید و این مخلوط را روی شیشه ها اسپری کنید و سطح شیشه را با روزنامه پاک کنید.

۱۶-تمیز کردن مبلمان

برای تمیز کردن مبلمان پس از گردگیری آن پنبه ای را به کمی آبلیموی طبیعی و روغن زیتون آغشته کنید و به قسمت های چوبی مبل بکشید تا مبل شما براق و تمیز شود.

۱۷-رفع سوسک و حشرات: پاک کننده طبیعی شکری

یک ترکیب عالی دیگر برای درست کردن پاک کننده طبیعی جوش شیرین و شکر است. اگر بچه یا حیوان خانگی داشته باشید دلتان نمی‌خواهد از محصولات سمی برای کشتن حشرات استفاده کنید. در عوض، مقادیر مساوی از شکر و جوش شیرین را با هم مخلوط کرده و در گوشه و کنار کابینت و پشت آنها بریزید. سوسکها جذب شکر می‌شوند اما با خوردن جوش شیرین می‌میرند. جوش شیرین فقط برای تمیز کردن نیست.

۱۸-تمیز کردن سطوح سرامیکی و لمینیتی

۱ سطل آب گرم را با ۱ پیمانه سرکه و چند قطره از روغن مورد علاقه خود مخلوط کنید و سطوح سرامیکی و لمینیتی را با این محلول، تی بکشید.

تمیز کردن خانه با مواد طبیعی

۱۹-جوش شیرین خوش بو کننده هوا

برای اینکه لباس ها و ملحفه هایی شما بوی خوبی بدهد در کمد رختخواب ها و لباس ها جوش شیرین قرار دهید. برای خوشبو کردن فرش، جوش شیرین را روی زمین بپاشید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند و سپس فرش را جارو برقی بکشید.

۲۰-تمیز کردن فرش و موکت

برای از بین بردن حشرات و تخم های آنها از لابه لای فرش در یک ظرف ۲ پیمانه پودر بوراکس، ۱ پیمانه جوش شیرین و ۱۰ قطره از عصاره گیاهی را بریزید و مخلوط کنید و فرش یا موکت را با این ترکیب و با برس فرش بسابید. سپس بعد از نیم ساعت فرش را جارو برقی بکشید.

۲۱-تمیز کردن مایکروفر و اجاق گاز

برای تمیز کردن مایکروفر یک چهارم فنجان سرکه و یک فنجان آب را با هم مخلوط کرده و در ظرفی بریزید سپس حدود یک دقیقه آن را داخل مایکروفر قرار دهید تا مخلوط به نقطه جوش برسد. سپس می توانید به راحتی لکه ها را تمیز کنید.

۲۲-تمیز کردن لکه های روی اجاق گاز

برای اینکه بتوانید گاز خود را تمیز کنید و لکه های غذا را از روی آن بزدایید، می توانید از جوش شیرین استفاده نمایید. برای این کار روی اجاقتان جوش شیرین بپاشید و سپس روی آن چند قطره آب بریزید. بگذارید تمام شب همانطور بماند و صبح توسط یک اسفنج آن را تمیز کنید.

برای تمیزکردن اجاق گاز می توانید از نمک نیز استفاده کنید، به این صورت که هنگامی که اجاقتان هنوز گرم است، لایه ای نمک روی سطح آن بپاشید. سپس بعد از مدت زمان اندکی با پارچه یا دستمالی کهنه آلودگی ها را پاک کنید.

برای پاک کردن لکه های غذا از روی اجاق گاز کمی سرکه روی شان اسپری کنید و چند دقیقه بعد سراغ لکه ها بروید و آنها را تمیز کنید.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار