• 28 / شهریور 1402 / 19:55
  • شناسه خبر : 121365

شرایط نگهداری درختچه زینتی بنجامین در خانه که واقعا زیباست

گل بنجامین درختچه‌ای زینتی از خانواده انجیر است. نور کافی، خاک کمپوستی، کوددهی منظم و مه‌پاشی از شرایط نگهداری گل بنجامین در خانه است.

درخت بنجامین

بنجامین (Ficus benjamina) یکی از درختچه های زینتی بسیار زیبا و روح بخش برای فضای آپارتمان و محل کار است. بیشتر افراد در گلفروشی ها جذب برگهای کوچک و فراوان گیاه شده، آن را خریداری میکنند ولی پس از مدتی برگها ریخته و گیاه شادابی خود را ازدست میدهد. تعداد کمی از افراد از نحوه نگهداری بنجامین آگاهند. اگر شما هم علاقه‌مند به نگهداری گل بنجامین در خانه خود هستید و سوالاتی در زمینه نحوه نگهداری و پرورش گل بنجامین دارید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

طرز نگهدای گل بنجامین در خانه
نگهداری از گل بنجامین برای تازه کارها مشکل بوده، چرا که گیاه از حساسیت بالایی برخوردار است. نکات زیر میتواند به شما در نگهداری از گیاه کمک کند. همچنین شرایط محیطی مورد نیاز رشد و نگهداری این گیاه به شرح زیر میباشد:

درجه حرارت: درجه حررات مناسب برای رشد گیاه ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتی گراد میباشد.

آب: آب آبیاری برای گیاه بنجامین لازم است فاقد املاح بوده، لازم است بدانید استفاده از آب ولرم و همدما با محیط برای گیاه مطلوبتر است. میزان آبیاری لازم در تابستان حداکثر هفته ای دو بار و در زمستان هر ۱۰ روز یکبار کافی است. ذکر این نکته ضروری است که گیاه را زمانی آبیاری کنید که کاملا سطح خاک خشک شده ‌باشد.

رطوبت هوا: عمل مه پاشی برای گل بنجامین باید هر دو روز یکبار انجام گیرد به جز در مواقعی که درجه حرارت زیر ۱۵ درجه است.

نور: گیاه بنجامین به نور بیشتری نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی نیازمند است، اما تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی‌کند.

کوددهی: در فصل بهار و تابستان هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی با کودهای شیمیایی محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی برای این درختچه لازم است.

خاک: بهترین خاک برای فیکوس بنجامین ، خاک کمپوست (خاک برگ) یا خاک لومی (مخلوطی از شن، رس و مواد آلی) است.

تعویض گلدان: از تعویض مکرر گلدان بنجامین پرهیز شود. به طور کلی تا هنگامی که گیاه جوان است هر دو سال احتیاج به تعویض گلدان دارد. زمانی که گلدان به حداکثر حجم خود رسیده باشد تعویض خاکهای سطحی گلدان با خاک نو توصیه میشود.

شرایط بنجامین

قلمه زدن گل بنجامین
بنجامین را میتوان از اواسط بهار تا اوایل تابستان تکثیر کرد. البته این کار صبر و حوصله فراوان می خواهد. به این منظور در تابستان از ساقه چوبی نشده بنجامین قلمه بگیرید. برای تکثیر از قلمه هایی که حداقل یک برگ همراه دارد استفاده شود. استفاده از هورمون ریشه زا نیز توصیه می شود.

به این منظور قلمه انتهایی ساقه را به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر با قیچی باغبانی جدا کنید و در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و تک تک در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید و با کیسه پلاستیکی بپوشانید. این در صورتی است که محیط خیلی خشک باشد.

توجه داشته باشید، افتادن ناگهانی برگ، علامتی برای روبه نابودی رفتن یا و اشکالی در عمل تکثیر گل بنجامین است.

اگر ریشه دهی سالم و مناسب انجام شد، قلمه ها را در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ تا ۱۳ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید.

لازم به ذکر است، به طور کلی تکثیر این گیاه در خانه مشکل است و برای افرادی که در نگهداری گیاهان آپارتمانی تازه کار هستند تکثیر بنجامین توصیه نمی شود، زیرا گیاه خیلی حساسی است و تکثیر و ازدیاد این گیاه برای افراد کمی با تجربه بیشتر توصیه می شود.

شرایط نگهداری درخت بنجامین

مشخصات گیاه بنجامین
گیاه بنجامین از خانواده انجیر (‌موراسه‌) است و با نامهای انجیل یا انجیر مجنون نیز شناخته میشود. این گیاه دارای برگ‌های کوچک با رنگ سفید و سبز به‌صورت ابلق است، و به همین دلیل به بنجامین ابلق نیز شناخته مشود. برگ‌های گیاه، سبز روشن، بیضی شکل،نوک تیز و شاخه‌ها دارای خاصیت ارتجاعی و آویزان است. ارتفاع این درختچه در هوای آزاد به ۵ متر می‌رسد .معمولا این درختچه زیبا را به‌دلیل حساسیت بالا و مقاومت کم در برابر عوامل محیطی روی فیکوس بنجامین پیوند می‌زنند تا مقاوم‌تر شود.

مشکلات و سوالات رایج در زمینه نگهداری بنجامین

علت ریزش برگ بنجامین: مهمترین دلیل ریختن برگهای بنجامین در خانه کمبود نور است. با اضافه کردن نور مصنوعی این مشکل رفع کنید. همچنین آبیاری نامنظم و ناکافی به گیاه نیز میتواند علت ریزش برگها باشد.

لکه دار شدن برگهای پایینی و ریختن برگهای پایین: در زمستان و هوای سرد برگهای پایینی لکه دارشده و می افتند، این امر تا حدودی طبیعی است. به طور کلی با گذشت زمان برگهای پایینی درختچه های بنجامین ابلق زرد شده و میریزند. این وضع غیر معمول نبوده، پس از چند سال قسمتهای پایینی گیاه تهی میشود.

برگها چروکیده و خشک اند: تابش نور مستقیم آفتاب، کوتاهی در ایجاد رطوبت هوا یا خشک شدن خاک گلدان به مدت طولانی از عوامل این ناهنجاری است.

علت زرد شدن برگ بنجامین: این مشکل نشانه عارضه جدی برای گیاه بوده، مهمترین دلیل آن کمبود مواد غذایی برای گیاه است. بنابراین توصیه میشود گیاه را به طور مرتب کوددهی نمایید.

ریزش ناگهانی برگ بنجامین: گل بنجامین گیاه حساسی است و به احتمال زیاد کمبود نور یا جابه جایی گیاه از یک محیط به محیط دیگر باعث بروز این عارضه شده است، بنابراین توصیه میشود از چرخاندن و جابه‌جایی گلدان بنجامین بپرهیزید.

نحوه افزایش طول عمر گل و گیاهان گلدانی در آپارتمان و باغچه منزل

نگهداری این گیاهان داخل خانه باعث بدشانسی و انرژی منفی می شوند !

مطالب مرتبط

روش پرورش گُل پاچیرا ،گیاهی که پول و خوشبختی به منزل تان می آورد

پاییز گیاهان آپارتمانی مراقبت ویژه میخوان ، این ۱۰ نکته را بدانید

قصد خرید گلدان برای آپارتمان تان دارید این ۶ درختچه لوکس یادتون نره !

نظرات