• 28 / شهریور 1402 / 11:34
 • شناسه خبر : 121327

ترفند تشخیص سالم بودن تخم مرغ و نکات نگهداری صحیح آن

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا در سوپر مارکت ها تخم مرغ را در فضای مغازه نگه می دارند اما در خانه آن ها را داخل یخچال می گذارند؟ آیا می خواهید نحوه صحیح نگهداری از تخم مرغ ها و چندین مورد مهم دیگری در باره ی این ماده ی غذایی پرکاربرد را بدانید؟ در این قسمت از اول فارس جزئیات مهمی را در مورد نگه داشتن صحیح تخم مرغ به شما خواهیم گفت، پس با ما همراه شوید.

تخم مرغ

از کجا بفهمیم تخم مرغ سالم است؟

برای اینکه بفهمیم تخم مرغ سالم است یا خیر، می توانید:

۱-برای اطمینان از سالم بودن تخم مرغ ، تخم مرغ را در آب شناور کنید و داخل ظرفی که ارتفاع آب داخل آن دوبرابر ارتفاع تخم مرغ باشد، قرار دهید :۱. اگر تخم مرغ برای یک هفته قبل باشد، در ته ظرف به صورت مایل قرار می گیرد. ۲. اگر تخم مرغ برای ۳ هفته پیش باشد از سمت انتهای کوچکش در ته ظرف قرار می گیرد . ۳. اگر تخم مرغ ناسالم باشد ، بر روی آب شناور می شود.

۲-برای اطمینان از سالم بودن تخم مرغ آن را بو کنید ، اگر بوی ناخوشایند و قوی به مشامتان رسید تخم مرغ ناسالم است.

۳-برای اطمینان از سالم بودن تخم مرغ آن را کنار گوشتان تکان دهید، اگر صدایی از آن شنیدید که تخم مرغ ناسالم است. دلیل صدایی که از تخم مرغ ناسالم شنیده می شود کیسه هوایی است که در اثر رطوبت و دی اکسید کربن بزرگ شده است.

۴-برای اطمینان از سالم بودن تخم مرغ، درون ظرفی آب سرد کمی نمک اضافه کنید و تخم مرغ را داخل آن بیندازید، در صورت خارج شدن حباب هایی از اطراف تخم مرغ تخم مرغ سوراخ شده و نا سالم است.

۵-برای اطمینان از سالم بودن تخم مرغ، تخم مرغ ها را بر روی یک سطح صاف بچرخانید، در صورت راحت چرخیدن تخم مرغ ها سالم هستند.

از کجا بفهمیم که یک تخم مرغ تازه است؟ 

یکی از راه های ارزیابی تازگی تخم مرغ، بررسی کردن بافت سفیده آن است. تخم مرغ تازه در قسمت سفیده و زردی دو بافت مجزا دارد که یکی از آن پایدار تر و دیگری مایع تر است. زمانی که تخم مرغ تازه باشد ، سفیده آن سفت تر و ژلاتینی تر است و هر موقع که تازگی تخم مرغ از بین برود، از میزان سفتی سفیده تخم مرغ کاسته می شود. زمانی که تخم مرغ را باز می کنید و نمی توانید زرده و سفیده را از یکدیگر مجزا کنید، یعنی تخم مرغ تازه نیست.

سالم بودن تخم مرغ

چگونه تخم مرغ را نگهداری کنیم؟ 

تخم مرغ ها یک غذای ضروری برای مصارف انسانی هستند. در واقع بهترین پروتئین های رژیمی داخل تخم مرغ قرار گرفته و سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است و البته بهتر است که بدانید چگونه آن ها را ذخیره و نگهداری کنید.

در محیط خانه و منزل مخصوصا در فصل تابستان بهتر است که تخم مرغ ها را داخل یخچال بگذارید. سفیده تخم مرغ غلظت دارد و اگر هوا وارد قسمت داخلی آن شود، غلظت خود را از دست می دهد.

بهتر است که تخم مرغ را داخل کارتون خودش نگه دارید و آن را داخل یکی از طبقات یخچال بگذارید. بسیاری از افراد تخم مرغ ها را از کارتون خود در می آورند و آن را داخل یخچال می کنند. البته که این کار اشکالی ندارد اما معمولاً داخل کارتون محیط بهتری ایجاد می شود و باعث می شود که تخم مرغ ها در معرض تغییرات دما، رایحه ها و دیگر مواد داخل یخچال قرار نگیرند. این کارتون ها هم تاریخ انقضا دارند.

ترفند پاک کردن فوری لکه خودکار روی لباس

خوب، با وجود این تفاسیر:چرا در سوپر مارکت ها تخم مرغ ها را داخل یخچال نمی گذارند؟ 

زیرا تخم مرغ تا زمانی که دمای محیط تقریباً ۷۷ درجه فارنهایت باشد، به سرما نیاز ندارد. از آن جایی که تغییر دمای ناگهانی ممکن است کوتیکول تخم مرغ را بشکند، به همین دلیل  داخل مغازه آن ها در یخچال قرار نمی دهند. کوتیکول یک لایه نازک اطراف پوسته تخم مرغ است بنابراین همانطور که متوجه شدید، بهتر است که تخم مرغ ها در یک دمای پایدار قرار بگیرند. به همین دلیل آنها را در سوپر مارکت ها خارج از یخچال می گذارند اما اخیرا مسئولان بهداشت غذایی تاکید دارند که تخم مرغ را فقط از فروشگاه هایی که آن را داخل یخچال نگهداری می کنند خریداری کنید.

تخم مرغ

آیا خوردن تخم مرغ بعد از گذشتن تاریخ انقضاء اشکال دارد ؟ 

قطعا باید در این مورد محتاط عمل کنیم، شما می توانید چند روز بعد از تاریخ انقضا تخم مرغ را در صورتی که داخل یخچال قرار داده بودید، مصرف کنید اما اگر تخم مرغ در فضای بیرون از یخچال نگهداری شده است هرگز نباید پس از تاریخ درج شده روی آن، مصرف کنید. تخم مرغ ها تا زمانی که شرایط زیر برایشان فراهم باشند، تازه باقی می مانند:

 • نگهداری و ذخیره آن ها در محل مناسب
 • حفظ کیفیت و امنیت تخم مرغ

آیا باید تخم مرغ ها را بشوییم؟ 

هرگز تخم مرغ ها را نشویید زیرا راه ورود میکروب از طریق منافذ موجود روی پوسته ی آن  باز شده و موجب ورود آلودگی به داخل آن می شوند. از طرفی فشار آب ممکن است کوتیکول آن ها را از بین ببرد بنابراین بعد از خرید تخم مرغ ، آن را نشویید.

طبق مطالعات انجام شده باکتریوم توانایی ایجاد مشکلات شکمی خفیف تا شدید و مشکلات معده را دارد . عفونت سالمونلا هم در صورت رعایت نکردن بهداشت تخم مرغ اتفاق می افتد بنابراین بسیار مهم است که نکات زیر را رعایت کنید:

 • بعد از استفاده از تخم مرغ دستان خود را بشویید.
 • تخم مرغ را به طور کامل بپزید.
 • تخم مرغ را داخل دمای اتاق قرار ندهید، مخصوصاً در فصل تابستان.

چند نکته ی مهم در رابطه با خرید تخم مرغ

 • همیشه قبل از خرید، هر گونه شکستگی را در تخم مرغ بررسی کنید و در صورت وجود شکستگی برای حفظ سلامت خود آن را خریداری نکنید.
 • تخم مرغ را در یخچال در دمای صفر تا ۴ درجه سانتی گراد و رطوبت ۸۵ درصد نگهداری کنید.
 • اگر تخم مرغ را داخل یخچال و کارتون خودش نگه داری کنید ، تا ۳ الی ۴ هفته امکان استفاده از آن وجود دارد.
 • اگر تخم مرغ را پختید و خواستید آن را بعدا مصرف کنید، فقط یک هفته فرصت دارید.
 • برای قرار دادن تخم مرغ داخل یخچال ، زرده و سفیده را از یکدیگر جدا نکنید.
 • اگر غذایی درست کردید که در آن تخم مرغ به کار رفته بود ، فقط ۳ یا ۴ روز فرصت مصرف آن را دارید.

۱۳ ترفند برای تشخیص مرغ سالم از فاسد که به شما نمی گویند

با چند ترفند ساده ۱۰ سال جوان تر شوید!!!

مطالب مرتبط

باکتری سالمونلا چگونه تخم مرغ را آلوده می‌کند؟ تخم‌مرغ باید در یخچال نگهداری شود

با سیب‌زمینی، تخم‌مرغ و پیاز برای صبحانه وناهار چی بپزم؟

مزایای مصرف روزانه ۲ عدد تخم‌مرغ از نظر تحقیقات علمی

نظرات