چاپ کد خبر: 128914
26 آذر 1402

تردد برخی خودروها در شیراز ممنوع شد/تخفیف ۵۰ درصدی شش مرکز معاینه فنی برای شیرازی ها+اسامی

همزمان با آغاز هفته حمل و نقل و اجرای طرح محدوده کم آلاینده (LEZ) ، با هدف کاهش آلایندگی هوا ، از روز دوشنبه ۲۷ تا روز چهارشنبه ۲۹ آذر ماه معاینه فنی خودرو‌ها در شیراز با تخفیف ۵۰ درصدی انجام می‌شود.


به گزارش اول فارس، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز  گفت: داشتن شهری زیبا و بدور از آلایندگی نیازمند ایجاد محدودیت‌هایی هست که از انتشار مواد آلاینده و گازهای سمی و خطرناک جلوگیری کند. در حالیکه شهرها ناچار به طی مسیر توسعه هستند و روند شهرنشینی سرعت بیشتری به خود می‌گیرد؛ اعمال محدودیت‌هایی جهت کاهش هر نوع آلایندگی در زیستِ شهری اجتناب ناپذیر است.

هادی شه دوست شیرازی افزود: هوای پاکی که این روزها در شیراز زبانزد همگان است، پایدار نخواهد بود مگر اینکه محدودیت‌هایی را برای عناصر موثر در آلودگی هوا اعمال کنیم؛ بر اساس آخرین مطالعات صورت گرفته بیشتر از ۸۰ درصد الایندگی هوای شهرها به ویژه در مناطق مرکزی آنها، ناشی از تردد منابع متحرک آلاینده یا همان خودروهاست.

وی ادامه داد: بنابراین تردد خودروهای مختلف از سواری شخصی گرفته تا وسایل مسافرکش عمومی و حمل بار و نیز موتور سیکلت‌های بنزینی مهمترین عاملی است که هوای پاک شهرها را هدف قرار داده و اگر این نوع تردد به هر ترتیبی محدود نشود، آلودگی هوایی که امروز دامن‌گیر اکثر کلانشهرهای کشور است، بزودی هوای شیراز را در بر خواهد گرفت.

این مقام مسئول افزود: معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز در راستای سیاست‌های زیست محیطی بزودی بخش از مناطق مرکزی شهر را به عنوان محدوده قرمز کم آلاینده Low Emission Zone که به اختصار “محدوده LEZ کم آلاینده” نامیده می‌شود، معرفی می‌کند که تردد وسایل نقلیه در آن تابع برخی شرایط خاص خواهد بود.

این محدوده در شیراز از جنوب به بلوار سیبویه، از شمال به بلوار فردوسی، از شرق به بلوار زینبیه و از غرب به خیابان عفیف آباد ختم می شود.

شه دوست شیرازی ادامه داد: این طرح که برای کنترل وکاهش آلودگی هوا، ناشی از تردد انواع خودروها به اجرا در می‌آید، از سال ۲۰۰۸در اروپا طراحی و اجرا شده و مقرراتی را برای تردد انواع خودروها بر اساس میزان آلاینده‌های مجاز منطبق با استانداردهای جهانی محیط زیست اعمال می‌کند و به موجب آن تردد خودروهای موثر در چرخه ترافیک شهری بر مبنای میزان آلایندگی آنها و به نسبت شرایط آلودگی هوا محدود خواهد شد.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز در توضیح بیشتر طرح lez عنوان کرد:  خودروهای با سن بیشتر از پنج سال و خودروهای  فرسوده و کاربراتوری که توان اخذ معاینه فنی را ندارند در این طرح امکان تردد در محدوده کم آلاینده Lez را نخواهند داشت و در صورت تردد توسط پلیس اعمال قانون می شوند.

شه دوست شیرازی تصریح کرد: علاوه بر این تردد خودروهای حمل بار شهری نیز شامل محدودیت‌هایی در محدوده قرمز خواهد شد و همزمان با طرح محدوده کم آلاینده، طرح تردد مکانی- زمانی این نوع وسایل نقلیه نیز اجرا می‌شود.

وی گفت: در این طرح نیز با رنگ‌بندی مناطق شهری، شرط ورود و خروج خودروهای باری به محدوده قرمز (هسته مرکزی و پرتردد شهر)، ساماندهی این خودروها و دریافت پروانه فعالیت و اشتغال از شهرداری شیراز خواهد بود.

شه دوست افزود: اگر خودروهای حمل بار فاقد مجوز کار یا بار برگ(بارنامه) یا معاینه فنی باشد،  مجوز تردد در این محدوده را ندارد و در صورت تردد در محدوده قرمز شامل جریمه خواهند شد.

وی گفت: مدیریت کنترل ترافیک معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز با نصب سامانه‌های هوشمند پلاک خوان مبتنی بر دانش بومی پردازش تصویری و هوش مصنوعی در ورودی و خروجی‌های منطقه قرمز یا همان محدوده کم آلاینده‌ی LEZ وظیفه نظارت بر تردد وسایل نقلیه در محدوده قرمز را برعهده دارد و برای خودروهایی که فاقد شرایط تردد در منطقه قرمز باشند، از طریق همین سامانه‌های هوشمند نظارت ترافیکی به صورت پیامکی قبض جریمه صادر خواهد شد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز با اشاره به تخفیف ۵۰ درصدی شش مرکز  معاینه فنی همزمان با آغاز هفته حمل و نقل و به منظور تشویق دارندگان وسایل نقلیه به رفع نواقص خودرو بیان کرد:

خدمات معاینه فنی در مراکز معاینه فنی خودرو شهر شیراز از روز ‌دوشنبه مورخ ۲۷ تا روز چهارشنبه مورخ ۲۹ آذر ماه بصورت نیم بهاء با ۵۰ درصدتخفیف انجام می شود که شهروندان گرانقدر می توانند جهت استفاده از تخفیف مذکور ،  در روزهای اعلام شده جهت بازدید فنی به مراکز مشروحه زیر مراجعه نمایند .

_ مرکز معاینه فنی شماره یک: خیابان ساحلی شرقی جنب حوزه نظام وظیفه

_ مرکز معاینه فنی شماره دو: بلوار امیر کبیر جنب پایانه مسافربری امیر کبیر

_ مرکز معاینه فنی شماره سه: بلوار امیر کبیر _ خیابان فاخته ( ورودی کارخانه سیمان فارس)

_ مرکز معاینه فنی شماره چهار: بلوار آیت الله علوی (بزرگراه شیراز به سپیدان، گویم) _ جنب پمپ بنزین خلیج فارس

_ مرکز معاینه فنی شماره پنج :بلوار خلیج فارس ( بلوار پل فسا _ وزیر آباد ) جنب پمپ بنزین نیکان

_ مرکز معاینه فنی شماره شش : کمربندی جنوبی  _ روبروی کوشک میدان _ جنب نمایندگی سایپا فتوحی

روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز

توی جاده شیراز – سیاخ و دارنگون اشهدتان را بخوانید/ کشته شدن مردم تو این جاده تا کی؟

سریعا از آخرین اخبار و مطالب ما آگاه شوید

 کانال تلگرام 

 کانال واتساپ 

 کانال ایتا

کانال سروش 

کانال بله

روبیکا

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

ناشناس دوشنبه , ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۵

مگه سیستم حمل و نقل عمومیتون مثل اروپاست که میخواید برای تردد خودروها از اروپا الگو بگیرید؟

سعید دوشنبه , ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۷

هدف از معاینه فنی چیه / خودرویی که از روز اول مشکل داره یا دوگانه سوز کردن که توسط دولت صورت میگیرد میدونید چه خسارتهای به مردم بدبخت میزنه / شما اصلا فکر مردمید یا پر کردن جیب خودتون/ جمع کنید که حناتون دیگه رنگی نداره

آراد دوشنبه , ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۰

درود بر دوستان شیرازی
برای تعویض پلاک مجبور به اخذ معاینه فنی شدم ،همونجا یه آقایی که مامور نظم صف ورودی بود گفت اول معاینه فنی بگیر که معطل نشی و آدرس معاینه فنی نزدیک رو به من داد
عازم سفر بودم و تازه لنت جلو رو تعویض کرده بودم ولی ترمز دستی و انتهای عقب رگلاژ نبود و چون خودم فنی هستم ،این موضوع رو میدونستم ولی هیچگاه به کار فنی که به خودم مربوط نمیشه مثل همین رگلاژ لنت دست نمی‌زنم.
بلاخره با هزار مکافات و هزینه اضافی و چون میدونستم ماشین مشکل فنی نداره به معاینه فنی رفتم که متاسفانه چندین بار همه چیز چک شد و این دستگاه عیب یابی کمک فنر که ماشین رو همچنان تکان میداد که در ماشین کلی صدای اضافه ایجاد شد و بیرحمانه یک بار دیگه چک کرد،و ترمز جلو و رسید به لنت های عقب که یکی از اونها رو بخاطر اینکه پول به جیب بزنه تایید نکرد ،و هر چه گفتم تازه لنت عوض کردم و این فقط رگلاژ میخواد ،بی فایده بود و اجباراً لنت بی کیفیت و گرون قیمت رو در محل تهیه کردم و ماشین از قبل بدتر شد
و برای سری دوم هم ۲ بار روی دستگاه تکان دهنده گذاشت و خود مسئول پشت فرمان نشست و چک کرد و ماشین به سرو صدا افتاد و ترمز رو هم چک کرد و تایید و خدانگهدار.
ولی ماشین دیگه اون ماشین قبلی نشد،به کجا باید شکایت کنم!!!!!!
در همین حال اون بنده خدا که من رو به این معاینه فنی فرستاد رو دیدم که به اتاق مدیریت رفت و معلوم شد چه کلاه گشادی بر سرم رفت.
واقعا حماقت هست.و برای این افراد متاسفم که این طوری از موقعیت ،برای سود بیشتر تبلیغ میکنند
و در آخر ماشین از چشمم افتاده و پر از صدا شده
لنت عقب صدا میده
دستی رگلاژ نیست
حدود ۱ میلیون هزینه اضافی
که با یک رگلاژ که خودم هم میتونستم ،ترمز دستی رو بیشتر فعال کنم .از من گرفتند.
چرا
مسئولین در خواب کجا هستند؟
دولت ……

محمد دوشنبه , ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۹

تخفیف
۳۰درصدی بود نه ۵۰ درصدی… بجای ۹۳تمن ۶۵تمن گرفتند

هاشم دوشنبه , ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۹

دزدان سر گردنه. شما خودتان را مسخره کرده آید یا علنآ ابراز دزدی کرده و ترسی ندارید.یادتان باشد هروقت سیل حادث شود سفید و سیاه را نشناخته و همه را در گیر می‌کند.
چرا تردد هارا زوج و فرد نمیکنید،؟
چرا هر شش ماه ۴۰ یا ۵۰ درصد قیمت نرخ اتوبوس و مترو را افزایش می‌دهید؟ مسخره ها سال قبل عوارض ماشین من ۲۴۰ هزار بود ولی ۱۲۰ هزار در دفتر پیشخوان دریافت شد که به حساب شهرداری واریز میشود. شما موریانه وار کاسبی خود را با ناراضی تراشی خدمت به آمریکا و دشمنان انقلاب میکنید. روزی خواهد آمد که با خیانت های شما رسیدگی شود.

ابراهیم دوشنبه , ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۱

چرا مردم فقیر جامعه را حکومت تحت فشار گذاشته ؟ فکر میکنید اگر مردم توان خرید خودرو نو را داشتن سوار خودرو کهنه و داغون میشدن اصلا میدانید بابت تعمیر همین خودرو کهنه چقدر مردم هزینه میکنن اگر توان و عرضه تولید خودرو ندارید چرا اجازه واردات نمیدهید چرا مجدد سعی نمیکنید چند خودرو ساز خوب خارجی را تشویق به سرمایه گذاری در ایران نمیکنید کلا کشور را به امان خدا رها کردید و همه فکر و ذکر شما شده … خدا انشااله…که حداقل فرزندان ما زندگی کنن ،زندگی ما ،عمر ما که تباه شد …

آخرین اخبار