چاپ کد خبر: 138742
12 فروردین 1403

ترفندهای مفید و کاربردی برای جلوگیری از کپک زدن خیارشور در منزل

اگر از سبزیجات و ظروف کاملا تمیز در تهیه خیار شور استفاده نکنید و یا آبی که استفاده کرده اید کلر دار باشد باز هم شاهد کپک زدگی خیارشور خاهید بود. در این مطلب  تمام عوامل موثر در مورد علت خراب شدن خیارشور را بررسی کرده و اصول نگهداری و جلوگیری از کپک زدن خیارشور را آموزش می دهیم. با ما همراه باشید.

کپک زدن خیارشور

ترفند جلوگیری از کپک زدن خیارشور در منزل

ظرف مناسب

جلوگیری از کپک زدن خیارشور، مطمئن شوید ظرفی که برای خیارشور استفاده کردید درب محکمی داشته و فاقد هرگونه ترک روی ظرف بوده تا جلوی هرگونه ورود هوا به داخل آن گرفته شود.

هرباری که از ظرف خیارشو برمی دارید دوباره از سفت بسته شدن ظرف مطمئن شوید ، اگر هوا راه ورودی به داخل ظرف پیدا کند درجا خیارشورها کپک می زنند. پیشنهاد می شود از ظروف شیشه ای شفاف بجای ظروف پلاستیکی استفاده کنید.

 خیارها را در آب نمک غوطه ور کنید

یکی از علت‌های کپک زدگی و خراب شدن خیارشور این است که تمام خیارها داخل آب شور قرار نمی‌گیرند و کپک همیشه روی سطح خیار شورهایی که از آب بیرون زده‌اند تشکیل می‌شود پس سعی کنید آب شور شما تمام خیارها را بپوشاند زیرا باکتری‌های مولد کپک در محیط آب نمک نمی‌توانند رشد کنند.

استفاده از سبزیجات تازه

جلوگیری از کپک زدن خیارشور، از دیگر اصول جلوگیری از کپک زدن خیارشور استفاده از مواد تازه در تهیه خیارشور است. اشتباه رایجی که وجود دارد این است که بیشتر افراد سعی میکنند از سبزیجات بی کیفیت و مانده ای که از مصرف روزانه باقی مانده یا به دلیل بی کیفیت شدن ارزان فروخته میشوند باید ترشی و شوری بگیرند.

استفاده از سبزیجات و مواد اولیه بی کیفیت خود یکی از دلایل اصلی کپک زدن خیارشور است چراکه این مواد بیشتر در معرض فساد هستند و سرعت فساد بالاتری دارند.

خیارشور را در جای خنک قرار دهید

یکی از علل خراب شدن خیارشور قرار دادن خیارشورها در محیط گرم است زیرا محیط گرم جای مساعدتری برای رشد کپک‌ها خواهد بود پس برای رسیدن خیارشور عجله نکنید و آن را در جای خنک و حتما سایه نگهداری کنید.

رعایت کردن بهداشت

جلوگیری از کپک زدن خیارشور، خیار و سبزجیات معطری که برای طعم دار شدن خیارشور استفاده میکنید حتما باید عاری از آلودگی، گردو خاک و قسمت های پلاستیده و فاسد شده باشد. همچنین از ظروف و وسایل کاملا تمیز استفاده کنید و حتما بهداشت دست ها را در هنگام تهیه خیارشور رعایت کنید.

استفاده به اندازه از نمک

جلوگیری از کپک زدن خیارشور، آنچه که از رشد باکتری ها در خیارشو می تواند جلوگیری کند تخمیر ایمنی است که توسط نمک در برابر رشد باکتری های مضر ایجاد می شود. از طرفی نمی توان بیش از اندازه از نمک استفاده کرد چراکه شوری خیار شور زیاد می شود.

در حالت نرمال برای هر لیتر آب استفاده از دو قاشق غذاخوری نمک کافی خواهد بود که هم میتواند میزان شوری لازم را به خیارشور بدهد و اینکه محیط یک تخمیری ضد باکتری را ایجاد کند.

کپک زدن خیارشور

هم زدن خیارشور

جلوگیری از کپک زدن خیارشور، برای اینکه از تکشیل و تمرکز کپک ها بر روی سطح خیار شورهایی که بالای ظرف قرار دارند جلوگیری کنید سعی کنید هروز آن ها را هم بزنید یا درب ظرف را محکم ببندید و سپس آن را تکان دهید.

از آب تصفیه‌شده یا جوشیده استفاده کنید

یکی از علل خراب شدن خیارشور استفاده از آب تصفیه نشده است زیرا آب شیر حاوی مقادیری مواد شیمیایی مانند کلر و دیگر ترکیبات است که می‌تواند محیط مساعد رشد باکتری کپک باشد. می‌توانید در تهیه خیار شور از آب جوشیده استفاده نمایید.

نمک

جلوگیری از کپک زدن خیارشور، نمک معمولی یا همان نمک یدداری که در سفره استفاده می کنیم مواد افزدونی دارد که می تواند از تخمیر مثبت جلوگیری کند پس در حد امکان سعی کنید نمک دریایی با کیفیت تهیه کنید.

سرکه

جلوگیری از کپک زدن خیارشور، در تهیه شوری ها از جمله خیارشور هیچ نیازی به استفاده از سرکه نیست و همانطور که از اسم آن پیدا است شوری میباشد نه ترشی و سرکه باعث ایجاد کپک در خیارشو می شود.

عضو کانال ما در تلگرام شوید

نمک را کامل حل کنید

جلوگیری از کپک زدن خیارشور، برخی از افراد خیارها را در ظرف میچینند و پس از اضافه کردن آب نمک را روی سطح آن می ریزند در حالی که نمک باید بخوبی در آب حل شود. پس ابتدا محلول آب نمک را درست کنید و سپس اضافه کنید.

 

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار