چاپ کد خبر: 129035
27 آذر 1402

توصیه‌های مهم آتش نشانی شیراز به شهروندان در صورت وقوع زلزله در فصل سرما

رئیس سازمان آتش نشانی شیراز گفت: لازم است شهروندان شیرازی هنگام وقوع زلزله بخصوص در فصل سرما نکاتی را مدنظر قرار دهند.


هادی عیدی پور مدیرعامل سازمان آتش نشانی شیراز اظهار کرد: باتوجه به ۲ زمین لرزه پی در پی به بزرگی ۳.۱ و ۳.۹ ریشتر به ترتیب در ساعت ۱۵:۳۸ دقیقه و ۱۵:۴۷ دقیقه بعد از ظهر ۲۷ آذر ماه ۱۴۰۲ در شیراز همه همشهریان که زلزله را در محل زندگی خود به هر شکل احساس کرده اند لازم است نکاتی را مدنظر قرار دهند از جمله آنکه امشب دودکش بخاری‌ها را چک کنند.

او تاکید کرد: کوچکترین لرزش ساختمان می‌تواند دودکش‌های بخاری را دچار مشکل کند و پس از زلزله احتمالا لوله‌های بخاری، آبگرمکن و پکیج جابه جا شده است و همشهریان باید از قرار داشتن لوله‌ها در محل خروجی دودکش اطمینان حاصل کنند.

در این رابطه رئیس سازمان آتش‌نشانی و ایمنی شهرداری شیراز توصیه‌هایی را به شهروندان هنگام وقوع زلزله به خصوص در فصل سرما ارائه داد.

او تاکید کرد: اگر در منزل یا مکانی که حضور داشتید و زلزله را احساس کردید، نکاتی را مدنظر قرار دهید.

عیدی پور افزود: دودکش‌های بخاری و آبگرم‌کن‌های گازسوز را بازدید کنید و اگر لوله دودکش از جای خود خارج شده آن را در محل مناسب خود نصب و محکم کنید تا باعث گاز گرفتگی ساکنان نشود.

او ادامه داد: تأسیسات آب و فاضلاب را کنترل کنید تا شکستگی لوله‌ها باعث آب گرفتگی یا هدر رفت آب و ایجاد شرایط غیر بهداشتی به لحاظ نشت فاضلاب نشود.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شیراز اضافه کرد: کنتور و تأسیسات گاز را مورد بازدید قرار دهید، زیرا نشتی گاز می‌تواند باعث آتش‌سوزی پس از زلزله شود.

او با بیان اینکه چراغ قوه و لباس گرم را در دسترس خود قرار دهید، افزود: در هنگام وقوع پس‌لرزه آرامش خود را به‌طور کامل حفظ کنید.

عیدی پور با بیان اینکه مکان‌های ایمن و تجمع ایمن را شناسایی و در صورت نیاز از آن استفاده کنید، تأکید کرد: تا پایان لرزش‌ها در داخل منزل بمانید. بیشترین صدمات هنگام زلزله، زمانی روی می‌دهند که افراد، هنگام ورود یا خروج در معرض خطر سقوط اشیا قرار می‌گیرند.

او با بیان اینکه به هیچ وجه از آسانسور استفاده نکنید، تصریح کرد: اگر داخل آسانسور هستید سریعاً در اولین توقف، از آسانسور خارج شوید.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شیراز با بیان اینکه احترام به سالمندان و کودکان را فراموش نکنیم، گفت: اگر در ساختمان (خانه یا محل کار) هستید؛ بهترین اقدام پناهگیری است.

او با بیان اینکه برای اینکه زلزله شما را زمین نزند، روی زانو‌های خود بنشیند، اظهار کرد: برای آنکه خودتان را در برابر اشیای پرتاب شده در فضای منزل، محافظت کنید؛ با بازوان خود، سر و گردنتان را بپوشانید.

عیدی پور افزود: اگر در معرض خطر اشیائی که سقوط می‌کنند هستید و می‌توانید بدون آنکه خطری شما را تهدید کند، حرکت کنید؛ برای محافظت بیشتر، به حالت چهار دست و پا حرکت کنید و در زیر یک میز یا نیمکت محکم قرار بگیرید.

او ادامه داد: اگر میز یا نیمکت محکمی در نزدیک شما نیست؛ به حالت چهار دست و پا حرکت کنید و کنار یک دیوار داخلی قرار بگیرید. هرگز کنار شیشه، پنجره‌ها، در‌های خروجی و دیوار‌های خارجی و هر چیزی که ممکن است سقوط کند (مانند لوستر، اشیای آویزان یا تزئینات منزل)؛ قرار نگیرید.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شیراز تصریح کرد: همان جا که پناه گرفته‌اید، بمانید تا لرزه‌ها تمام شود. به هیچ وجه جا به جا نشوید.

او بیان کرد: اگر هنگام وقوع زلزله، در رختخواب هستید، همان جا بمانید و بالش را روی سر خود قرار دهید. اما اگر رختخواب زیر اشیائی مانند لوستر قرار دارد، فوراً جا به جا شده و به نزدیکترین محل امن پناه ببرید.

عیدی پور گفت: برای پناهگیری، در چارچوب در‌ها قرار نگیرید، چون چارچوب در‌ها نمی‌توانند از شما در مقابل اشیای پرتاب شده در فضای خانه و یا اشیائی که سقوط می‌کنند، محافظت کنند. به علاوه، معلوم نیست که بتوانید در حالت ایستاده در چارچوب در، تعادل خود را حفظ کنید.

روش نگهداری و پرورش ایپومیا یا پیچک سیاه با برگ های قلبی که واقعا زیباست

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار