چاپ کد خبر: 80787
23 فروردین 1401

راز ناپدید شدن بسته‌های پرمصرف اینترنت همراه اول و ایرانسل

سازمان تنظیم مقررات رادیویی با دستور حذف تعدادی از بسته‌های اینترنت ایرانسل و همراه اول چراغ سبز افزایش قیمت اینترنت را نشان داد. به نظر می‌رسد گران شدن بسته‌های اینترنت پس از شاتل و مخابرات به اپراتور‌های تلفن همراه یعنی همراه اول و ایرانسل نیز رسیده است. چرا که به دستور سازمان تنطیم مقررات تعدادی از بسته‌های اینترنتی (بسته‌های به‌صرفه) حذف شدند.

تجارت نیوز: سازمان تنظیم مقررات رادیویی با دستور حذف تعدادی از بسته‌های اینترنت ایرانسل و همراه اول چراغ سبز افزایش قیمت اینترنت را نشان داد.

به نظر می‌رسد گران شدن بسته‌‌های اینترنت پس از شاتل و مخابرات به اپراتورهای تلفن همراه یعنی همراه اول و ایرانسل نیز رسیده است. چرا که به دستور سازمان تنطیم مقررات تعدادی از بسته‌های اینترنتی (بسته‌های به‌صرفه) حذف شدند.

1239166 373

در بخشنامه جدید سازمان تنظیم مقررات آمده است: «با سلام به اطلاع می‌رساند با توجه به دستور سازمان تنظیم مقررات رادیویی کشور و ایمیل اپراتورهای ایرانسل و همراه اول بسته‌های اینترنتی از فردا یکشنبه تاریخ ۲۱/۰۱/۱۴۰۱ (روز گذشته) حذف می‌گردد و تا زمان ارائه بسته‌های جدید از سمت اپراتورها بسته‌های ارائه شده در پنل در دسترس قرار داده خواهد شد.»

پاسخ اپراتورها چیست؟

پیگیری‌ها از یکی اپراتورهای تلفن همراه به این نتیجه رسید: «سال گذشته وزارتخانه و رگولاتوری اعلام کرد که با تعرفه‌های کنونی نمی‌شود کیفیت خدمات را بهبود بخشید. چون تعرفه‌های حال اصلا برای اپراتورها مقرون به‌صرفه نیست. اپراتورهای ثابت و همراه نیز برای افزایش کیفیت و توسعه زیرساخت‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری و در نهایت پول بیشتری هستند.

از سوی دیگر چون تعرفه‌ها از سال ۹۵ تغییری نکرده، درآمد اپراتورها نیز در چند سال اخیر افزایش نداشته‌است. اما هزینه‌های تامین اینترنت در یک سال اخیر به ویژه برای اینترنت بخش ثابت بالا رفته‌است.

با وجود این حالا هم قرار نیست تعرفه به آن صورت افزایش پیدا کند. رگولاتوری یک سقف و کف برای اینترنت در نظر گرفته‌است. سقف به معنای این است که هر کیلوبایت اینترنت ۰٫۴ ریال است برای سیم‍‌کارت‌های دائمی و برای سیم‌کارت‌های اعتباری ۰٫۶ ریال است. در نهایت هر یک گیگ برای سیم‌کارت‌های دائمی قیمت ۴۰ هزار تومان و سیم‌کارت‌ اعتباری ۶۰ هزار تومان می‌شود.

کف قیمتی که رگولاتوری در نظر گرفته‌است به این معنی است که اپراتور ۱٫۱۴ این مبلغ را نمی‌توان ارزان‌تر بدهد. در حال حاضر نیز اپراتورها (ثابت و همراه) کف قیمت را انتخاب کردند.

طبق قانون رگولاتوری هر اپراتور مجوز این را دارد که هر گیگ اینترنت را ۴۰ هزار تومان یا ۶۰ هزار تومان بفروشد. اما برای اینکه مردم قدرت خرید داشته‌باشند و به نوعی بحث رقابت در میان است، قیمت اینترنت در پایین‌ترین سطح خود است.

در نهایت اپراتورها برای جلوگیری از ورشکستگی، کمی قیمت اینترنت را افزایش می‌دهند. در واقع اکنون تعدادی از بسته‌های شاتل، مخابرات، همراه اول، ایرانسل و رایتل حذف شدند و هنوز افزایش قیمتی اتفاق نیافتاده است.

با این حال حتی اگر قیمت بسته‌های اینترنت افزایش یابد، براساس اعلام رگولاتوری، اقدامی قانونی است. همچنین، با توجه به سه برابری شدن مصرف اینترنت در کشور، اگر زیرساخت‌ها توسعه پیدا نکند و آنتن‌های جدید اضافه نشود، کیفیت اینترنت بهبود پیدا نمی‌کند.»

واکنش‌ها به حذف بسته‌های اینترنتی همراه اول و ایرانسل

واکنش تعدادی از کاربران در شبکه اجتماعی توییتر به حذف بسته‌های اینترنتی اپراتورها: «ایرانسل و همراه اول خیلی چراغ خاموش بسته‌ها رو گرون کردن و بعضی از بسته‌ها رو حذف کردند. بسته ۱۰ گیگ یک ماهه ایرانسل که قیمتش بود ۳۲ تومن حذف شده و به جاش بسته پنج گیگ ماهانه با قیمت ۲۵ تومن اومده! واقعا متاسفم…»

«کندی و کاهش ترافیک اینترنت به کنار. گویا قرار است بسته‌های اینترنت ایرانسل و همراه اول در تصویر نیز حذف و تغییر قیمت پیدا کنند. آقای زارع پور دارید چه بلایی سر ملت می‌آورید؟»

«از فردا این بسته‌های پرمصرف اینترنت همراه اول و ایرانسل رو دیگه نمی‌تونید بخرید!!! همون گرون میکردین بهتر بود که. فردا یکی پیدا میشه میگه این بسته هارو حذف کردیم که دانش‌آموزا برن به درس و مشقشون برسن!»

«بسته‌های اینترنتی که در عکس می‌بینید با دستور سازمان تنظیم مقررات رادیویی از فردا از مجموعه ایرانسل و همراه اول حذف میشن. این شروع چراغ خاموش همون طرح صیانت هست که قراره درش اینترنت گرون بشه.»

«به دستور سازمان تنظیم مقررات رادیویی بسته‌های اینترنت ایرانسل و همراه اول موجود در عکس از فردا حذف می‌شوند. صیانتو خیلی مویرگی شروع کردن.»

حالا که اپراتورهای ایرانسل و همراه اول بعضی از بسته‌های خود را حذف کردند، قرار است که گزینه‌های محدودتری ارائه کنند. اما این باعث می‌شود که در عمل مشتریان ناچار به پرداخت تا دو برابر قیمت برای دریافت همان خدمات قبلی شوند.

در این میان هم برخی از افراد کندی سرعت اینترنت و حذف شدن و افزایش قیمت بسته‌های اینترنتی را به اجرای چراغ خاموش طرح صیانت مرتبط می‌دانند. اما مسئولان افزایش قیمت اینترنت را برای توسعه زیرساخت‌ها ضروری تلقی می‌کنند. افزایشی که معلوم نیست آیا صرف افزایش پهنای باند خواهد شد یا توسعه شبکه ملی اطلاعات که در نهایت به قطعی اینترنت جهانی ختم خواهد شد.

وات 1 1

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

مدعی العموم یکشنبه , ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۶

سازمان مقررات… خورد.سازمان مقررات دیگه کدوم… هست؟سازمان مقررات باید نظارت کنه روی اینکه کدام خلاف و بی قانونی پیش نیاد نه اینکه بیاد گرون کنه.حتما دستش تو کاسه هست یا اینکه یه بازی مسخره ای هست که تماشاگرش خودشون هستن

محمد جمعه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۲

وای خدایا چرا همچین میکنید با مردم اینا خودشون پول دارن اصلا براشون مهم نیست بقیه چ مشکلاتی دارن یا پول ندارن ولقعا اصلا انسانیت رفته این این جور ادما پول یک یارانه رو. کردن اندازه ی بسته اینترنت خیلی ها در امدنشون از اینترنت هست و همچین بلای سر مردم بیچاره میارن قبلا هم اینجوری نبود رفتن خراب کردن بسته هارو باز ایندفغه هم گرون کردن بسته هارو اون بیچاره های ک داخل روستا زندگی میکنن دگه چجور اینترنت بگیرن که وضع مالیشون خرابه ادمای که خودشون پول داشته باشن فکر میکنن بقیه هم مثل خودشون پول دارن

ناشناس جمعه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۲

این ها پیش ساخت های طرح سیانته … به طرح سیانت با این تصمیم گیریشون

ناشر جمعه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۸

تا اینجا کار ما فقط شاید گران کردن در تمام ستوح زندگی هستیم یعنی صبح که بیدار میشویم فقط با گرانی همراه هستیم حالا چون خیلی اینترنت خوبی هم داریم گرانتر هم خواهد شد واقعا نمیدانم در کشور چرا بجز گرانی چیزی بپستمان نمی خورد آخه ملت که نیاید کسری بو مه دولت کم خاطرات رو برداران اگر این ملت کمی از خودشان جربزه نشون بدن اینطور نمیشه نخرین چیزی که گران میشه رو نخرین بخدا اگه یکهفته نهرین خودشان متوجه میشن چه خبره من دیگه نت نمیخرم تا بعد ..

علی جمعه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۱

ای کاش همه یک ماه بسته نخریم، بعد ورشکستگی این اپراتورهارو خواهیم دید

ناشناس جمعه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۶

با سلام دولت سید محرومان عجب اینترنت رایگان دادن به مردم

ناشناس جمعه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۳

سلام دیگه از دولت رئیسی از این بیشتر انتظار نداشته باشید واقعاً عجب ارزونی آورد

dr.parsa جمعه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۱

دوستی نوشته پس رئیسی رئیس جمهور میخواد چکار کنه؟؟؟ عرض کنم میخواد….

ناشناس جمعه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۳

عجب مخابرات سید محرومان داره چکار میکنه با قیمت اینترنت

خ ش جمعه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۵

به ماه مبارک رمضان مخابرات هر چی دستگان خارجی داره اتیش بگیرن دیگه تا یک ماه بیشتر اینترنت قطع بشه

ناشناس جمعه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۳

جوابتون با خدا لا…..را

ناشناس جمعه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۱

بشینید مثل پیرزنا دردودل کنید فقط تا هر…

ناشناس جمعه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۸:۲۴

اینترنت در اغلب کشورها رایگان هست اونم با چه سرعتی و ما برای اینترنت حلزونی که در اختیار داریم باید چه هزینه هایی را پرداخت کنیم دم شما گرم با این اقتصاد پکیده همین را کم داشتیم اندک سرگرمی هم که بود حذف بشه از خونه ها

ناشناس جمعه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۲:۴۲

واقعا معنی استقلال ازادی چی شده

محمد‌رسول‌فرمانی جمعه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۱:۱۲

واقعا متاسفم

کارگر جمعه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۰:۰۷

مردم عرضه ندارن اگه داشته باشند دیگه اینترنت نمیخرن تالین اپراتورها ورشکست بشن خودمون باعث شدیم که این گروهی بیفته

امیر پنجشنبه , ۲۵ فروردین ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۸

پول یک بسته اینترنت =با یارانه یک ماه خیلی جالب بود تو مملکت که هر جور… به…. میشه.

هوشیار پنجشنبه , ۲۵ فروردین ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۶

مگه ایرانسل همراه اول چندین چند ساله از مردم … نمیکنن باآهنگ پیشواز یه پول کلان گذاشتن تو جیب تو اروپا مثلا اگه پنجا کرون شارژ بخری در قبال پنجاه کرون هفتاد کرون شارژ میشه سیمکارتت اما ما پنجاه هزار شارژ بخریم ۳۰هزار شارژ میشه سیمکارتمان..

ناشناس پنجشنبه , ۲۵ فروردین ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۱

به نظرم اینترنت دایل آب سیمی ‌به صرفه تر باشه……

ناشناس پنجشنبه , ۲۵ فروردین ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۴

چرا نارضایتی ایجاد می کنید،مثلا می‌خواین ابروشو درست کنید چشمش هم کور میکنید

بی نام پنجشنبه , ۲۵ فروردین ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۲

همه اینها زیر سر حسن روحانی است…فقط این را بدانید

آخرین اخبار