• 13 / خرداد 1402 / 7:55
  • شناسه خبر : 113484

راهنمای تازه کارها برای کود دادن به گیاهان آپارتمانی

اگر تازه وارد دنیای گیاهان آپارتمانی شده اید، شاید ندانید که کود بخش مهمی در حفظ سلامت گیاهان شماست. بسیاری از صاحبان گیاهان فکر می کنند تا زمانی که گیاهان خود را به طور منظم آبیاری می کنند و نور خورشید زیادی به آنها می دهند، نیازی به کود دادن به گیاهان آپارتمانی خود ندارند.

houseplant fertilizer

هوشنگ جهانبخش| اول فارس : گر تازه وارد دنیای گیاهان آپارتمانی شده اید، شاید ندانید که کود بخش مهمی در حفظ سلامت گیاهان شماست. بسیاری از صاحبان گیاهان فکر می کنند تا زمانی که گیاهان خود را به طور منظم آبیاری می کنند و نور خورشید زیادی به آنها می دهند، نیازی به کود دادن به گیاهان آپارتمانی خود ندارند.در این راهنمای مراقبت از گیاهان، همه چیزهایی را که باید در مورد کود دادن به گیاهان آپارتمانی خود به عنوان یک باغبان مبتدی بدانید، مرور خواهیم کرد.

در این راهنمای مراقبت از گیاهان، ما قصد داریم به این موضوعات نگاه کنیم:

چگونه به گیاهان آپارتمانی خود کود بزنم؟
هر چند وقت یک بار باید گیاهان آپارتمانی خود را کود دهم؟
آیا می توانم به گیاهان آپارتمانی خود بیش از حد کود دهی کنم؟
چه نوع کودهایی برای گیاهان آپارتمانی مناسب هستند؟
آیا می توانید از کود برای گیاهان خاص برای گیاهان دیگر استفاده کنید؟
کدام نوع کود برای گیاه من بهتر است؟
آیا گیاهان آپارتمانی هستند که نیازی به کود دهی نداشته باشند؟
آیا می توانم از کودهای خارجی برای گیاهان داخلی استفاده کنم؟
چگونه بفهمم که گیاه آپارتمانی من به کوددهی بیشتری نیاز دارد؟
آیا می توانم گیاهان آپارتمانی خود را با ضایعات آشپزخانه یا کمپوست کود دهم؟
پس آماده شوید – وقت آن است که با راهنمای مبتدیان ما برای کود دادن به گیاهان آپارتمانی، انگشت سبز درونی خود را آزاد کنید!

چگونه به گیاهان آپارتمانی خود کود بزنم؟
در ابتدا، زمانی که برای اولین بار برای تغذیه گیاه خود کود دریافت می کنید، ممکن است نحوه استفاده از کود کمی گیج کننده باشد. نحوه استفاده از کود به نوع کود بستگی دارد، بنابراین بیایید به تفاوت ها نگاه کنیم.

بیشتر کودهای گیاهان آپارتمانی به صورت محلول در آب یا دانه ای وجود دارند. اگر از کودهای محلول در آب استفاده می کنید، می توانید آن را با آب مخلوط کرده و روی خاک اطراف گیاهان خود بریزید یا قبل از آبیاری گیاهان خود آن را در یک قوطی آبیاری حل کنید. کودهای دانه ای را می توان با خاک اطراف گیاهان خود مخلوط کرد، اما مراقب باشید که روی برگ ها وارد نشود زیرا ممکن است آنها را بسوزاند.

به طور کلی، مهم است که هیچ کودی روی برگ های گیاهتان نریزید، زیرا ممکن است آنها را بسوزاند. برای نتیجه مطلوب، کود را مستقیماً روی خاک بمالید. هنگامی که گیاه خود را به طور منظم کود می دهید، مهم است که دستورالعمل های همراه کود را دنبال کنید، زیرا دوز ممکن است قوی تر یا ضعیف تر باشد. بیایید ببینیم چرا این دوز مهم است!

هر چند وقت یک بار باید گیاهان آپارتمانی خود را کود دهم؟

افزودن کود به آب

تعداد دفعاتی که به گیاهان آپارتمانی خود کود می دهید برای سلامت گیاه مهم است. اگر به اندازه کافی گیاه خود را کود ندهید، ممکن است به این بزرگی یا سریع رشد نکند و ممکن است از حشرات بیمار شود. اما اگر بیش از حد کود دهی کنید، می تواند به ریشه ها آسیب برساند و حتی می تواند گیاه را از بین ببرد.

به طور متوسط در فصل بهار و تابستان هر ۲ تا ۴ هفته یکبار به گیاهان آپارتمانی خود کود بدهید و در پاییز و زمستان اصلا کود داده نشود. البته اینکه هر چند وقت یکبار به گیاه خود کود بدهید بستگی به نوع گیاهی که از آن مراقبت می کنید و نوع کودی که استفاده می کنید دارد.

اگر از کودهای شیمیایی استفاده می کنید، باید دستورالعمل های روی برچسب را در مورد دفعات استفاده از آنها دنبال کنید، زیرا این نوع کودها در صورت استفاده زیاد یا زیاد، ممکن است ریشه گیاه شما را بسوزانند. اگر از کودهای طبیعی یا ارگانیک استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد گیاهان خود را بیشتر کود دهید، زیرا آنها سطح مواد مغذی پایین تری دارند.

در نهایت، توجه به گیاهان آپارتمانی و نحوه عملکرد آنها بسیار مهم است. گاهی اوقات آنها را بررسی کنید تا ببینید آیا نیاز به تغییر روال کود دهی خود دارید یا خیر. اگر گیاه سالم به نظر می رسد، چیزی را تغییر ندهید، شما کار فوق العاده ای انجام می دهید!

اگر گیاه سالم به نظر نمی رسد، ممکن است به کود بیشتری نیاز داشته باشد. نشانه هایی که نشان می دهد گیاه سالم نیست، زرد بودن برگ ها یا رشد کند است. قبل از کوددهی مجدد، سعی کنید به آخرین باری که گیاه خود را کود داده اید فکر کنید، زیرا نباید بیش از یک بار در ماه به گیاه خود کود دهید. اگر به تازگی آن را بارور کرده اید، ممکن است مشکل دیگری وجود داشته باشد.

آیا می توانم به گیاهان آپارتمانی خود بیش از حد کود دهی کنم؟
بنابراین شما کود خود را دریافت کرده اید و یک یا دو بار به گیاه خود کود داده اید. اما اکنون به این فکر می کنید که آیا می توانید گیاه خود را بیش از حد کود دهید. متأسفانه، شما می توانید گیاه خود را بیش از حد کود دهید و اگر مراقب نباشید می تواند گیاه شما را از بین ببرد. اما نترسید: یک یا دو بار کود دهی بیش از حد گیاه شما را از بین نمی برد!

مانند همه چیز در زندگی، کلید کوددهی مناسب گیاه آپارتمانی این است که این کار را در حد اعتدال انجام دهید. زیاد بودن یک چیز خوب در واقع می تواند بد باشد. همین امر برای کود دادن به گیاهان شما نیز صدق می کند. اگر به طور مداوم به گیاه خود بیش از حد کود داده اید، به این معنی که برای چندین ماه متوالی بیش از حد به آن کود داده اید، ممکن است علائم کوددهی بیش از حد را در گیاه خود مشاهده کنید. اگر مشاهده کردید که برگ‌های گیاهانتان قهوه‌ای یا زرد می‌شوند، نشان‌دهنده این است که به آنها کود زیادی داده‌اید و باید فوراً آن را قطع کنید.

هنگامی که گیاهان خود را برای ماه ها بیش از حد بارور می کنید، گیاه شما با چندین مشکل دیگر از جمله ساقه های ضعیف دست و پنجه نرم می کند. اگر گیاهان خود را بدهید.

کود بیش از حد، می تواند مانع از دریافت مواد مغذی مورد نیاز آنها شود. بدون مواد مغذی مناسب، گیاه شما نمی تواند زنده بماند و در نهایت می میرد. بنابراین بسیار مهم است که میزان کود مصرفی خود را کنترل کنید و مطمئن شوید که در مصرف آن زیاده روی نکنید!

چه نوع کودهایی برای گیاهان آپارتمانی مناسب هستند؟
چوب کود

اگر قبلاً کودهای مختلف را در یک فروشگاه گیاهی دیده اید، ممکن است در مورد اینکه کدام یک به آن نیاز دارید و کدام یک برای گیاه شما بهتر عمل می کند، کمی سردرگم شده باشید. انواع مختلفی از کودها وجود دارد، برخی برای گل ها، برخی دیگر برای ساکولنت ها یا درختان. نه تنها کود برای گیاهان مختلف وجود دارد، بلکه انواع مختلفی از کودها نیز وجود دارد: مایع، چوب جامد، و حتی توپ های کوچک.

آیا می توانید از کود برای گیاهان خاص برای گیاهان دیگر استفاده کنید؟
کدام کود برای شما و گیاهتان مناسب است؟ آیا برای درخت از کود آبدار استفاده می کنید؟ تفاوت این کودها چیست؟ بیایید کاوش کنیم!

کودهای مختلف برای انواع مختلف گیاهان برای سایر گیاهان مناسب است. همه اینها شامل ۳ ماده یکسان هستند: نیتروژن N، فسفرP و پتاسیم K.

این مواد با نام مختصر NPK شناخته می شوند و روی کودی که خریداری کرده اید نمایش داده می شوند. به عنوان مثال، ممکن است ۷-۲-۷ را ببینید که ۷٪ نیتروژن، ۲٪ فسفر و ۷٪ پتاسیم است.

هر گیاهی نسبت های مختلف NPK را ترجیح می دهد، اما همه آنها به برخی از هر یک از آنها نیاز دارند. به همین دلیل است که مخلوط‌های گیاهی خاص برای آن گیاه خاص بهترین کار را خواهند داشت و همچنان برای گیاهان دیگر (اما کمتر مؤثر هستند).

کدام نوع کود برای گیاه من بهتر است؟
کودهای مایع یک گزینه عالی برای گیاهان آپارتمانی هستند زیرا به راحتی جذب خاک می شوند و به سرعت مواد مغذی را تامین می کنند. کودهای مایع به سرعت حل می شوند و می توانند سریعتر به ریشه گیاهان آپارتمانی برسند و به آنها اجازه می دهد مواد مغذی ضروری را فورا جذب کنند.

با این حال، چوب کود جامد یا سنبله نیز برای گیاهان آپارتمانی مفید است. این کودها کودهای آهسته رهش هستند و بنابراین عمر طولانی تری نسبت به کودهای مایع دارند و در طول ماه ها به گیاهان آپارتمانی مواد مغذی ثابتی می دهند.

من شخصاً ترجیح می‌دهم از کود مایع استفاده کنم، زیرا یادآوری اینکه کدام گیاه در چند هفته اخیر کود داده شده است بسیار آسان‌تر از پیگیری گیاهی است که ۳ ماه پیش با کود آهسته رهش کود داده شده است.

اگر مایلید در مورد اینکه کدام کود برای گیاهان آپارتمانی شما مناسب است بیشتر بخوانید، نگاهی به «بهترین نوع کود برای گیاهان آپارتمانی چیست؟» بیندازید.

آیا گیاهان آپارتمانی هستند که نیازی به کود دهی نداشته باشند؟
کاکتوس در گلدان تراکوتا

کاکتوس در گلدان تراکوتا

بنابراین می دانید که باید به گیاهان خود غذا بدهید، اما شاید ترجیح می دهید گیاهان خود را کود ندهید. اکنون ممکن است تعجب کنید که آیا هیچ گیاهی هرگز نیازی به کوددهی نخواهد داشت و همچنان عالی به نظر می رسد! خوشبختانه، حتی برای کسانی که ترجیح می دهند گیاهان خود را کود ندهند، هنوز گیاهان عالی وجود دارند که می توانید از آنها مراقبت کنید!

گیاهانی مانند ساکولنت ها و کاکتوس ها برای سالم ماندن نیازی به کوددهی ندارند. این گیاهان در خاک/ماسه‌ای رشد می‌کنند که فاقد مواد مغذی است، بنابراین عادت کرده‌اند که هیچ ماده غذایی از خاک دریافت نکنند. در عوض، این گیاهان مقداری مواد مغذی را از بارندگی هایی که به طور طبیعی اتفاق می افتد، دریافت می کنند. این گیاهان زیبا خواهند ماند، حتی اگر هرگز آنها را کود ندهید.

آیا می توانم از کودهای خارجی برای گیاهان داخلی استفاده کنم؟
آیا می دانید که آیا می توانید به گیاهان داخل خانه خود کودهای خارجی بدهید؟ در حالی که ممکن است، مهم است که از نوع کود و میزان مصرف آن آگاه باشید. کودهای گیاهان آپارتمانی که به طور خاص برای گیاهان داخلی ساخته می شوند ممکن است به اندازه کودهای فضای باز دارای مواد مغذی نباشند، بنابراین باید بسیار مراقب دوز مصرفی برای جلوگیری از کود دهی بیش از حد گیاهان خود باشید.

اگر تصمیم به استفاده از کود در فضای باز برای گیاهان آپارتمانی در داخل خانه دارید، بهتر است با دقت با یک گیاه آزمایش کنید تا دوز صحیح را پیدا کنید. بهتر است کود را طبق دستورالعمل روی بطری یا جعبه استفاده کنید و ببینید گیاه شما چگونه به آن واکنش نشان می دهد. اگر متوجه علائمی شدید که نشان می دهد گیاه شما ممکن است بیش از حد بارور شده باشد، مانند برگ های زرد و نوک برگ سوخته، باید دوز را کاهش دهید و دوباره امتحان کنید.

کود در فضای باز اغلب قوی تر از کود گیاهان آپارتمانی است. اما نکته دومی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید: گیاهان آپارتمانی که در داخل خانه رشد می کنند نسبت به گیاهانی که در فضای باز رشد می کنند به کود کمتری نیاز دارند، زیرا نور کمتری دریافت می کنند، بنابراین رشد کندتری دارد.

برخی از گیاهان آپارتمانی دارای ویژگی های بسیار ظریف یا ریشه های حساسی هستند که قادر به تحمل کودهای بیرونی نیستند. برای اطمینان از سالم ماندن گیاهتان، بهتر است از کود مخصوصی که فقط برای گیاهان داخلی ساخته شده است استفاده کنید تا به گیاه شما آسیبی نرسد.

چگونه بفهمم که گیاه آپارتمانی من به کوددهی بیشتری نیاز دارد؟
کودمایع

ما در مورد اینکه چقدر کود زیاد می تواند برای گیاهان مضر باشد صحبت کرده ایم، اما اگر آنها به اندازه کافی از آن استفاده نکنند، چه؟ بیایید به برخی از نشانه هایی که گیاه شما می تواند به شما بدهد تا به شما بگوید به غذای بیشتری نیاز دارد نگاه کنیم!

آیا شما اطلاع دارید

هیچ یک از گیاهان آپارتمانی خود را که خیلی عالی به نظر نمی رسند، ced دادید؟ اگر برگ‌های آن‌ها زرد می‌شوند، یا گیاه رشد چندانی ندارد، یا ساقه‌ها ضعیف هستند، می‌تواند به این معنی باشد که گیاه آپارتمانی شما به کود بیشتری نیاز دارد. سعی کنید مقداری اضافه کنید و ببینید که آیا کمک می کند.

اگر می خواهید گیاهان آپارتمانی خود را به بهترین شکل حفظ کنید، مهم است که هر چند وقت یکبار خاک را بررسی کنید. اگر خشک یا گرد و غبار به نظر برسد، گیاه شما ممکن است تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نکند. افزودن کود طراحی شده برای گیاهان آپارتمانی می تواند مواد مغذی را برای حفظ سلامت و رشد آنها فراهم کند!

با بررسی گیاه خود هر چند وقت یکبار و به دنبال نشانه هایی مبنی بر اینکه گیاه شما به کود بیشتری نیاز دارد، می توانید هر مشکل احتمالی را زود تشخیص دهید و قبل از اینکه آسیب واقعی وارد شود، گیاهان خود را کود دهید.

آیا می توانم گیاهان آپارتمانی خود را با ضایعات آشپزخانه یا کمپوست کود دهم؟
استفاده از هر یک از ضایعات آشپزخانه یا کمپوست راهی ارزان برای تغذیه گیاهان شما است، اما آیا انجام این کار اشکالی ندارد؟ آیا با این کار گیاهان آپارتمانی شما رشد خوبی خواهند داشت؟ بیایید دریابیم!

اگر به دنبال تقویت بیشتر گیاهان آپارتمانی خود هستید، ضایعات آشپزخانه و کمپوست می توانند منابع کود عالی باشند. با این حال، هنگام استفاده از آنها باید مراقب باشید – کمپوست را خوب مخلوط کنید، خاک را برای سطوح pH مناسب آزمایش کنید و با استفاده از آن با دوز کمتر شروع کنید. آزمایش خاک را به طور منظم ادامه دهید و دوز را به تدریج افزایش دهید تا زمانی که مقدار مناسبی برای گیاه خود پیدا کنید! به این ترتیب، می توانید از هر گونه مشکلی در مورد کود دهی بیش از حد یا سوختن مواد مغذی جلوگیری کنید.

بنابراین از نظر فنی می توانید از ضایعات آشپزخانه خود برای کمک به تغذیه گیاهان خود استفاده کنید، اما دریافت کودی که برای تغذیه گیاهان آپارتمانی شما طراحی شده است بسیار ساده تر و ایمن تر است.

نتیجه
کود دادن به گیاهان آپارتمانی می تواند کار دشواری باشد، اما با دانش و ابزار مناسب، می توانید از سلامت گیاهان آپارتمانی خود مطمئن شوید. همیشه قبل از مصرف هر کودی باید دستورالعمل روی آن را مطالعه کنید تا زیاد یا خیلی کم ندهید.

برای کود دهی آسان گیاهان آپارتمانی بدون نگرانی در مورد کوددهی بیش از حد، از کودهای مخصوص گیاهان داخلی به جای کودهای فضای باز استفاده کنید. ضایعات آشپزخانه و کمپوست نیز در صورت استفاده با دقت گزینه هایی برای تغذیه گیاهان هستند – فقط به یاد داشته باشید که به طور مرتب خاک را از نظر سطح pH بررسی کنید! با در نظر گرفتن این نکات، می توانید تمام گیاهان آپارتمانی خود را به بهترین شکل حفظ کنید!

حتما این راهنمای مراقبت از گیاه را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارید تا به آنها کمک کنید گیاهان خود را شاد و سالم نگه دارند!

برای مطالعه این پست از شما سپاسگزارم! امیدوارم به شما کمک کند تا گیاهان خود را سالم و زیبا نگه دارید! منبع:plantcareforbeginners

نظرتان در مورد این مطلب حتما برای ما بنویسید

بیشتر بخوانید:

پاییز گیاهان آپارتمانی مراقبت ویژه میخوان ، این ۱۰ نکته را بدانید
نحوه افزایش طول عمر گل و گیاهان گلدانی در آپارتمان و باغچه منزل
چه تعداد گیاه بامبو برای خوش شانسی در خانه نگهداری کنیم؟

ثبت دیدگاه