• 14 / مرداد 1402 / 14:08
 • شناسه خبر : 117797

رستوران‌های شیراز دیگر مشتری ندارند ، فروش صفر / بازار گرم غذاهاى ارزان قیمت ، دستفروشان و دوره گردها

کاهش تدریجى استقبال مردم شیراز از رستوران‌ها با گرانى مواد غذایى و قیمت تمام شده غذا در رستوران رو به افزایش است و در این شرایط بسیارى از مردم، رستوران گردى در روزهاى آخر هفته و یا وعده یکبار رستوران رفتن در ماه را حذف مى‌کنند.

کاهش تدریجى استقبال مردم شیراز از رستوران‌ها با گرانى مواد غذایى و قیمت تمام شده غذا در رستوران رو به افزایش است و در این شرایط بسیارى از مردم، رستوران گردى در روزهاى آخر هفته و یا وعده یکبار رستوران رفتن در ماه را حذف مى‌کنند.

 ایلنا: ریزش مشتریان فست فودها، سوپر مارکتى و دیگر اقلام پروتئینى، تجربه کسادى و نبود مشترى را براى بسیارى از رستوران داران  هم رقم زده است و این درحالى است که بسیارى به جاى رفتن به رستوران، به غذاهاى ارزان قیمت و گاها بى کیفیت روى آورده‌اند که جنبه تهدید بهداشت و سلامت آن جاى بررسى دارد.

نگاهى به منوى غذایى رستوران‌هاى نه چندان تراز اول شهر، نشان از گرانى شدید اقلام عرضه شده دارد و  در این شرایط حتى رستوران‌هاى پررونق سال قبل نیز در کسادى مشترى به سر مى‌برند و حتى ترفند غذاهاى نیم پرسى و یا پیتزاهاى برشى براى جذب مشترى با استقبال چندانى روبرو نشده است.

شیراز یکى از شهرهایى است که علاقه مردم آن به رستوران گردى و فست فود، زبانزد است و براساس آمارهاى رسمى بیش از یک هزار واحد پیتزا و اغذیه فروشى در این شهر فعالیت دارند. اما گرانى و افزایش قیمت‌هاى مواد اولیه و در نهایت گران شدن محصول نهایى، منجر به کاهش مشترى این مغازه‌ها شده است.

رستوران‌های شیراز دیگر مشتری ندارند ، فروش صفر / بازار گرم غذاهاى ارزان قیمت ، دستفروشان و دوره گردها

شهروندان به غذاهاى ارزان قیمت روى آورده‌اند

آنطور که نایب رئیس اتاق اصناف فارس و رئیس اتحادیه پیتزا و اغذیه فروشان شیراز مى‌گوید: مشترى این واحدهاى صنفى به کمتر از یک سوم رسیده است.

محمدرضا احمدپناه با اشاره به اینکه مردم شیراز حدودا یک سال است که از لحاظ خرید مواد غذایى آماده مانند پیتزا به مشکل خورده‌اند، عنوان مى‌کند: این شرایط منجر شده است که این افراد به غذاهاى ارزان قیمت مانند کتلت، فلافل، سیب زمینى، سالاد و… رو بیاورند و گروه‌هایى هم که از نظر مالى توان بهترى دارند، زمانى که قیمت‌ها بالا مى‌رود در فاصله زمانى بیشترى به رستوران و فست فودها مراجعه مى‌کنند.

وى مى‌گوید: در زمان افزایش قیمت مواد اولیه، کارفرما و رستوران داران امکان کار کردن ندارند و از طرفى وقتى قیمت‌ها بالاتر مى‌رود، خرید غذاهاى آماده در توان همه مردم نیست.

وى خاطرنشان مى‌کند: فروش واحدهاى غذایى در سال گذشته یک سوم شده است و برخى از واحدها به سمت تعطیلى رفته‌اند.

احمدپناه با اشاره به اینکه دیگر مواد غذایى نیز که قبلاً ارزان بوده است اکنون افزایش قیمت داشته‌اند، مى‌افزاید: قیمت ساندویچ‌هایى مانند فلافل و کتلت به بالاى ۶۰ هزار تومان رسیده است و این قیمت در توان مشترى‌هایى که قبلاً خریدار این محصولات بودند، نیست.

شیراز+رستوران خوب

 فروش در واحدهاى عرضه مواد غذایى به زیر ۵۰ درصد رسید

رئیس اتحادیه پیتزا و اغذیه فروشان شیراز مى‌گوید: در حال حاضر میزان فروش در واحدهاى عرضه مواد غذایى به زیر ۵۰ درصد و بین ۲۰ تا ۲۵ درصد رسیده است و در برخى از واحدها نیز بین صفر تا ۲۰ درصد است.

احمدپناه با بیان اینکه تعطیلى واحدهاى صنفى و اغذیه فروشى بالا رفته است، عنوان مى‌کند: بسیارى از مغازه‌ها پروانه کسب را باطل کرده‌اند، اما متاسفانه شاهد هستیم که یک سرى افراد دوباره در همان واحد صنفى براى دایر کردن اغذیه فروشى اقدام مى‌کنند و دوباره این چرخه تکرار مى‌شود.

به گفته وى در حال حاضر بیش از هزار واحد صنفى اغذیه و پیتزا فروش در شیراز وجود دارد که از ابتداى امسال تاکنون حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد واحد اقدام به تعطیلى مغازه کرده اند.

 مطابق بازار باید روزانه قیمت‌ها را افزایش دهیم

احمدپناه با اشاره به اینکه دخل و خرج واحدهاى غذا فروش با هم نمی‌خواند و مخارج صنوف بسیار بالا رفته است، خاطرنشان مى‌کند: در ۱۰ روز گذشته با گرانى گوشت و دیگر مواد اولیه، هزینه‌ها و قیمت تمام شده مواد غذایى بسیار بالا رفته است.

احمدپناه ادامه مى‌دهد: با وجود اینکه گوشت و مواد اولیه گران شده است اما براى غذاها افزایش قیمت نداده‌ایم و در واقع تمایلى به افزایش قیمت نداریم، چرا که اگر قیمت را بالا ببریم دوباره با کاهش مشترى مواجه می‌شویم.

وى مى‌گوید: اگر بخواهیم مطابق بازار قیمت را افزایش بدهیم باید روزانه قیمت‌ها را زیاد کنیم و این وجهه خوبى ندارد و در نتیجه تعداد مشترى کمتر مى‌شود.

رئیس اتحادیه پیتزا و اغذیه فروشان شیراز تصریح مى‌کند: انتظار داریم که با این شرایط و گرانى‌هایى که وجود دارد و باوجود شرایط سختى که براى فعالیت اعضاى این صنف بوجود آمده است، قیمت‌ها ثابت بماند تا مجبور به افزایش قیمت در واحدهاى صنفى نباشیم.

احمدپناه با اشاره به اینکه مسئولان باید کنترل قیمت مواد غذایى و مواد اولیه را مد نظر داشته باشند، تصریح مى‌کند: مواد پروتئینى به این دلیل گران شده است که دام زنده از استان فارس خارج مى‌شود لذا باید جلوى این کار گرفته شود تا شرایط بدتر از این نشود.

غذای ارزان+غذای خوب+غذای عالی+رستوران شیراز

دکه‌هاى سیار اغذیه فروشی باید ساماندهى شوند

رئیس اتحادیه پیتزا و اغذیه فروشان شیراز همچنین در خصوص واحدهاى صنفى دستفروش و دوره گرد نیز که تعداد آن در معابر شیراز رو به افزایش است، مى‌گوید: چند سال است که درگیر این موضوع هستیم؛ درحالیکه واحدهاى صنفى درگیر بحث اجاره، حقوق، دستمزد و مالیات هستند، اما این موارد شامل واحدهاى دوره گرد نمى‌شود و اغذیه فروشان سیار نه تنها وجهه شهر را تخریب کرده‌اند بلکه به سلامت مردم نیز لطمه وارد مى‌کنند.

احمدپناه مى‌گوید: اداره بهداشت بارها به این واحدهاى صنفى ورود کرده، اما متاسفانه برخوردها مقطعى است.

وى با اشاره به اینکه در این خصوص باید یک مکان مشخص و خاص براى این دکه‌هاى سیار و ساماندهى آنها معلوم شود، عنوان مى‌کند: در واقع این افراد باید در یک فضاى کاملاً بهداشتى فعالیت داشته باشند نه اینکه در جاى جاى شهر، معابر و پل‌ها شاهد دکه‌هاى فروش غذا باشیم.

 به گفته احمد پناه، پیگیرى‌ها در این خصوص شاید ۱۰ تا ۲۰ درصد جواب داده است.

بر اساس این گزارش ف  شرایط تورمى مرتبط با مواد غذایى بارها موجب افزایش هزینه‌ها و حذف مواد غذایى در سبد مصرف خانوارها شده است و هزینه رستوران گردى را نه براى طبقات پایین اقتصادى که عمدتا به رستوران نمى‌روند، بلکه براى طبقات متوسط روبه بالا هم افزایش داده است و تقاضا به شدت کاهش پیدا کرده است.

گزارشی تلخ از گور «مرزبان شهر باستانی بیشاپور کازرون» در حوضِ دخترگَبر اِقلید

بدترین و بهترین غذا برای پوست شما کدام است؟

با انتخاب یک رنگین کمان رویای خود را از نظر روانشناسی تحلیل کنید

طرز تهیه قارچ سوخاری خوشمزه بدون استفاده از پودر سوخاری

اشاره 1

عضو یکی از کانال های اخبار اول فارس شوید

 کانال تلگرام 

 کانال واتساپ 

در کانال ایتا

کانال سروش 

 کانال روبیکا

 کانال بله

بیشتر بخوانید:

طرز تهیه شیش برک ۱ غذای اصیل لبنانی که پرسفارش ترین است
۵ عادت مراقبت از مو که به موهای شما آسیب می زند
وداع تلخ با چلوکباب برای همیشه !

ثبت دیدگاه

 • محمد

  تاریخ : ۱۷ - مرداد - ۱۴۰۲

  رستوران و بیرون بر بیش از اندازه باز شده در خیابان ما حدودا بیست تا وجود داره


 • رسول

  تاریخ : ۱۷ - مرداد - ۱۴۰۲

  مشکل اینجاست که رستوران ها و فست فودی ها به سود کم قانع نیستند . آخه خریدن شاسی بلند و باغ شهر پول میخواد


 • گمنام امام زمان

  تاریخ : ۱۶ - مرداد - ۱۴۰۲

  چطور دست فروش با مرغی که تو میدی دست مردم وبرنجی میدی قیمتون سربه فلک کشیده سزای شما همین دست فروش ها هست حالا اینم اگه پول به بهداشت شوهرداری رشوه ندین که هرکه غذا دست فروشی کنن جریمه میشه که همه چی به این کشور بعید نیست چون طرف دار مظلوم نیست طرف دار پول هست


 • مجتبی

  تاریخ : ۱۶ - مرداد - ۱۴۰۲

  با سلام. چندی قبل رفتم بیرون بر وقتی حساب کرد متوجه گرانتر از نرخی شدم که اعلام کرده.
  علت جویا شدم تا اداره مالیات ودارایی نه درصد از مشتری مالیات میگیره وبیرون بر دستورالعمل نوشته وبر دیوار زده ومن متوجه نشدم.
  گفتم اگه اول دونسته بودم غذا نمیگرفتم.
  صاحب بیرون بر هم با ناراحتی اظهار داشت مشتری بشدت ریزش کرده.
  نمیخوام کسی را زیر سوال برم ولی اگه درآمد مالیات وهزینه های ان شفاف باشد مردم میل بیشتری به پرداخت دارند.
  مسلما دولت هایی که مالیات میگیرند با مردمشان هم شفاف برخورد میکنند‌به امید ان روز.


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۶ - مرداد - ۱۴۰۲

  اینجا ایران است هرچه قدر هم گرون تر بشه و اوضاع خرابتر مردم بیشتر حرص میزنن و بیشتر میخرن و مصرف میکنن،وگر نه که این همه شلوغی برا چی هست ،بابا بی خیال


 • معلم

  تاریخ : ۱۶ - مرداد - ۱۴۰۲

  فروش از این هم کمتر میشه……. وقتی دو ریال نمی برند رو حقوق. چند دلار غذا گرون بشه… چطور بخریم


 • رستوراندار

  تاریخ : ۱۶ - مرداد - ۱۴۰۲

  بیا برو بابا شهر ببین شبها رستوران‌ها چه خبره شلوغ جای سوزن انداختن نیست


 • آیهان شیراز

  تاریخ : ۱۶ - مرداد - ۱۴۰۲

  اولا هیچ کدوم نه خیابونی نه رستورانی مالیه
  دوما یه ساندویچ کباب ترکی یه نفره صدوهشتاد چه خبره.
  چند درصد سود. مواد اولیه چی ریختی توش مگه بی رحم.


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  علتش گرانی افسار گسسته است . پدر همه را دراوردند


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  دیگه گرونی قابل تحمل نیست .شرایط هر روز بدتر می شه عجیب این که مسئولین منکر این مسئله می شند.


 • ....

  تاریخ : ۱۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  کاری کردید تا مردم دیگه حتی .. رو هم به تعبیق بندازن تا گرسنه نشن

  دست مریزاد که این همه به فکر مردم هستید


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  از بس همه چی گرون شده .پدرمون درومد از گرونی!!وااااااای


 • رضا

  تاریخ : ۱۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  چرا بی …شعر میگی، اینها از تو بی …. تر هستند و اگه مشتری نباشه هم باز تا مسه میندازن اشغال ها رو به مردم مثل گوشت خر های سلاخی شده


 • علی

  تاریخ : ۱۴ - مرداد - ۱۴۰۲

  من از غذاهای خیابانی استفاده نمیکنم ولی غذاهای رستورانی هم خیلی ازبهداشت بهره مندنیست