• 09 / بهمن 1402 / 10:52
 • شناسه خبر : 132935

تصویر زن ایلامی و ندیمه اش در ۳۰۰۰ سال پیش که باورتان نمی شود+عکس

سنگ‌نگاره زن ایلامی و ندیمه از آثار باستانی دوره ایلام است. بر روی این سنگ نگاره نقش زنی ایلامی وجود دارد که در حال نخ‌ریسی است و موهایش را به زیبایی آراسته و ندیمه اش او را باد می‌زند. زن عیلامی بر روی چهارپایه‌ای نشسته و مشغول نخ ریسی است، جلوی او هم میزی با بشقاب غذا (ماهی سرخ شده) قرار دارد. این اثر در موزه لوور پاریس نگهداری می‌شود. تاریخ ساخت این سنگ‌نگاره سده هفتم و هشتم پیش از میلاد می‌باشد. این اثر تاریخی متعلق به دوران ایلامیان است و در منطقه شوش کشف شده‌است.

زن بر روی ۴ پایه‌ای مشغول نخ‌ریسی‌ست؛ جلوی او هم میزی با بشقاب غذا (ماهی) قرار دارد. تاریخ ساخت این سنگ‌نگاره حدود ۸۰۰سال پیش از میلاد مسیح است. تمدن عیلام شامل استان های کهگیلویه و بویراحمد ، ایلام، کرمانشاه، لرستان، خوزستان و بوشهر فعلی بوده است.

استفاده از میز و صندلی درآن دوران قابل توجه است وجای مقایسه دارد .

ایلام هَتَمتی

است که بخش بزرگی، در جنوب غربی فلات ایران را در پایان، هزارهٔ سوم قبل از میلاد در بر می‌گرفت و در دورهٔ هخامنشیان به منطقه جغرافیایی سوزیانا شوش (Susa) کاهش یافت. ایلامیان کشورشان را «هَتَمتی» (هَ (ل) تَمتی) (Ha(l)tamti/Hatamti) به‌معنی «سرزمین خدا» می‌خواندند، اکدیان بدان «اِلامتو» (Elamtu) می‌گفتند و سومریان آن را با اندیشه‌نگاشت NIM به معنای «بالا و مرتفع» می‌نوشتند. در ۲۷۰۰ پیش از میلاد، نخستین شاهنشاهی ایلامی در شوش «در جنوب غربی ایران» تشکیل شد. سفالینه‌های نقاشی شده متعلق به حدود ۳۵۰۰ پیش از میلاد در شوش واقع در ایلام بیانگر دوره‌ای پیشرفته از طرح‌های هندسی، ایجاد سبک خاص از انسان و شکل‌هایی از جانوران در آن‌ها می‌باشد.

این دو مطلب را حتما بخوانید:

در حدود ۲۰۹۴ تا ۲۰۴۷ پیش از میلاد ایلام توسط شولگی، دومین پادشاه سلسله سوم اور تسخیر گردید و بعداً در سال ۲۰۰۴ پیش از میلاد سلسله سوم اور توسط ایلام واژگون می‌شود.

در سال ۶۳۹ پیش از میلاد آشوربانیپال شاه آشور، ایلام را شکست داد و شوش را غارت کرد. پس از این جنگ، ایلام هرگز به عنوان یک قدرت مستقل ظاهر نگردید.

ایلامیان از آغاز دوره پیش ایلامی تا پایان دوره ایلام نو، حدود ۲۶۶۱ سال در جنوب غربی ایران زندگی و حکومت می‌کردند.

 

مطالب مرتبط

خودکشی نافرجام یک کارگر پتروشیمی به دلیل مشکلات ناشی از بیکاری

درگذشت رئیس سابق زندان مرکزی ایلام بر اثر غرق شدن در رودخانه سیمره

کشف حیرت انگیز یک گنج از داخل دو گور ۵۰۰۰ ساله در ایران

نظرات

 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - بهمن - ۱۴۰۲

  وچقدرجالب این بانوی زیبای ایلامی روی صتدلی نشسته وبه کارهای نخ ریسی مشغوله چقدرعاشق این بناهای تاریخی هستم هویت ایرانیم روبادیدنشون پیدامیکنم وبه خودم میبالم که چه بودیم وامروزتاسف میخورم چی شدیم


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - بهمن - ۱۴۰۲

  بانوی زیبای ایلامی رومیبینم با ی ماهی جلوش.ندیمش روهرچی سعی میکنم نمیتونم پیداش کنم.آیا چشمم نمیبینه?یادقتم کمه?یا ندیمش شکسته شده وازبین رفته ?یاچیستانه?لطفاندیمش روطوری عکس بندازید که منم ببینم