چاپ کد خبر: 49959
17 فروردین 1400

جزئیات تعهدنامه کتبی شاهزاده حمزه برای وفاداری به پادشاه اردن

شاه زاده حمزه

اخبار بین الملل|اول فارس:شاهزاده حمزه بن حسین، ولی‌عهد سابق اردن روز دوشنبه ۵ آوریل ۲۰۲۱ نامه‌ای برای اعلام وفاداری به ملک عبدالله دوم، پادشاه این کشور امضاء کرد.

شاهزاده حمزه بن حسین، برادر ناتنی ملک عبدالله، پادشاه اردن دو روز پس از آن که مدعی شده بود در حبس خانگی است، به ملک عبدالله، قانون اساسی و دربار هاشمی ابراز وفاداری و دوباره بیعت کرد.

او پیشتر در پیامی ویدیویی که به دست بی‌بی‌سی رسید، از حبس خانگی خود خبر داده بود وگفته بود که متهم به تلاش برای براندازی و بی‌ثباتی کشور شده است اما روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای رسمی و پس از ان که یکی از نزدیکان خاندان سلطنتی میان او و شاه اردن وساطت کرد، اعلام کرده که به قانون اساسی کشورش پایبند است.

ارددن ولی عهد

مقام‌ها می‌گویند ملک عبدالله، شاه اردن، از عموی خود، شاهزاده حسن خواسته بود که به او برای حل این مناقشه و تنش بی‌سابقه در دربار کمک کند.

شاهزاده حمزه عصر دوشنبه در بیانیه‌ای رسمی که زیر ان را امضاء کرده بود گفت: «من خودم را در اختیار مقام سلطنت، پادشاه قرار می‌دهم… و همچنان به قانون اساسی و دربار هاشمی گرانقدر اردن وفادار و متعهد باقی خواهم ماند».

به گزارش آسوشیتد پرس، ملک دهلان، که یک میانجی‌گر حرفه‌ای است و از دوستان نزدیک خانواده سلطنتی اردن است در بیانیه‌ای جداگانه از «موفقیت» در آشتی دادن این دو عضو ارشد دربار اردن خبر داده بود گفته بود که انتظار دارد به زودی بیانیه‌ای از سوی طرفین صادر شود.

شاهزاده حمزه که اکنون ۴۱ سال دارد، در سال ۲۰۰۴ به عنوان برادر ناتنی ملک عبدالله، اولین جانشین رسمی او بود اما ملک عبدالله بعدا پسر خود را به عنوان ولیعهد رسمی اردن معرفی کرد و شاهزاده حمزه را از این مقام خلع کرد.

اگرچه بروز تنش میان اعضای خاندان سلطنتی اردن بی‌سابقه نیست اما کشیده شدن این تنش به صحنه عمومی و رسانه‌ها در این کشور امری بسیار نادر بوده است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که روز یکشنبه ۴ آوریل، ابتدا مخالفان دولت پیامی صوتی از شاهزاده حمزه منتشر کردند که در آن می‌گوید دستورات دولت را اطاعت نخواهد کرد.

او در این پیام که در توییتر منتشر شده گفت: “من فعلا قصد جابجایی یا تشدید تنش ندارم اما قصد هم ندارم از دستور آنها اطاعت کنم که می‌گویند از خانه خارج نشو، توییت نکن و با دیگران در ارتباط نباش.”

او این شرایط را “غیرقابل قبول” توصیف کرد.

روز شنبه گذشته هم‌زمان با وضع محدودیت برای شاهزاده حمزه، تعدادی از مقام‌های و چهره‌های سیاسی اردن هم به ظن تلاش برای به هم زدن ثبات و امنیت اردن دستگیر شدند.

حکومت اردن پادشاهی مشروطه است اما خاندان سلطنتی نقشی اساسی در عرصه سیاسی و اجتماعی دارند و ملک عبدالله، پادشاه اردن قدرت و اختیارات فراگیر دارد.

این کشور متحدی کلیدی برای آمریکا و کشورهای غربی محسوب می‌شود و بازداشت خانگی ولیعهد سابق باعث نگرانی آنها از تاثیرات گسترد‌ه‌تر این وقایع بر ثبات منطقه شده است.

قدرت‌های منطقه‌ای و متحدان غربی، از جمله آمریکا و بریتانیا، در واکنش به تحولات اخیر حمایت خود را از پادشاه اردن اعلام کرده‌اند.

دولت ایران گفته با “هر گونه بی‌ثباتی داخلی و دخالت خارجی” در اردن مخالف است و اسرائیل را به ایجاد تنش و بی‌ثباتی در خاورمیانه متهم کرده است.

ولیعهد سابق با چه اتهاماتی روبرو بود؟

روز یکشنبه دولت اردن، ولیعهد سابق این کشور را به “ارتباط با بیگانه” و “توطئه‌ برای بی‌ثبات کردن” اردن متهم کرده بود.

ایمن صفدی، معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه اردن درباره دستگیری‌ها و حبس خانگی شاهزاده حمزه گفته بود اقدامات این افراد برای مدتی زیر نظر بوده و تحقیقات اولیه نشانی می‌دهد “فعالیت‌ها و تحرکات آنها به نقطه‌ای رسیده بود که مستقیما امنیت و ثبات کشور را تهدید می‌کرد.”

ایمن صفدی با متهم کردن شاهزاده حمزه به ارتباط با یک کشور بیگانه مدعی شد که سرویس اطلاعاتی یک کشور خارجی با همسر ولیعهد سابق در ارتباط بوده تا برنامه خروج آنها از اردن با یک هواپیمای شخصی را سازماندهی کند.

آقای صفدی همچنین باسم عوض‌الله، وزیر سابق دارایی و از سیاستمداران بانفوذ اردن و همین‌طور حسن بن زید، از اعضای خاندان پادشاهی هاشمی را به همدستی با شاهزاده حمزه متهم کرد. این دو نفر به همراه بیش از ده مقام و چهره شناخته‌شده دیگر دیگر روز شنبه بازداشت شدند.

معاون نخست‌وزیر اردن ولیعهد سابق را به “تلاش برای تحریک عناصر مختلف در میان قبایل اردن با هدف آسیب زدن به ثبات پادشاهی” متهم کرده است. پیشتر گزارش شده بود که حبس خانگی شاهزاده حمزه با دیدار او با رهبران بعضی قبایل و تلاش برای کسب حمایت آنها مرتبط بوده است.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار