• 15 / مرداد 1402 / 13:31
  • شناسه خبر : 117875

معنای علائم روی ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف که حتما باید بدانید

خوب است بدانیم علائمی که بر روی ظروف مختلف حک شده‌اند بی معنا نیست و هر کدام نشانگر بایدها و نبایدهای استفاده است. به عنوان مثال برخی از این علامت ‌ها بیانگر این است که آیا می ‌توان این نوع ظروف را در ماشین ظرفشویی یا مایکروویو قرار داد یا خیر؟ پس بهتر است با معنای علائم روی ظروف پلاستیکی آشنا باشیم تا بتوانیم به شکل صحیحی از آن ها نگهداری و استفاده کنیم.

معنای علائم روی ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف که حتما باید بدانید

اگر نگاهی به ته ظروف یکبار مصرف و پلاستیکی و انواع نایلون بیاندازید احتمالا متوجه علامت هایی خواهید شد. آیا می دانید معنای این علایم اختصاری چیست؟ در قسمت تحتانی اکثر ظروف پلاستیکی علائم خاصی حک شده است که هر کدام بیانگر معنای خاصی هستند. برخی از این علائم مربوط به بازیافت و بعضی از آن ها نشان دهنده موارد مصرف و شرایط نگهداری ظروف پلاستیکی می باشند. شناخت این حروف و علامت ها از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که به ما کمک می کند تا محصول را در شرایط بهتری نگه داریم تا برای سلامتی مان خطرناک نباشد. به علاوه، با تشخیص این نشانه ها می توانیم در بازیافت آن ها بهتر عمل کرده و گامی در حفظ منابع طبیعی زمین برداریم. پس این علائم راهنمای خوبی جهت نگهداری، استفاده درست از محصول و بازگردانی بسته بندی است. در این مطلب تصمیم داریم در مورد نمادهای پرکاربردی که روی ظروف پلاستیکی و بسته بندی های پلاستیکی کالاها درج می شود صحبت کنیم. تعداد این نمادها بسیار زیاد است و ما سعی کردیم مجموعه نسبتا کاملی از مهم ترین و پرکاربردترین این نمادها را جمع آوری کرده و در مورد هر کدام توضیح مختصری بدهیم.

معنای علائم روی ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف که حتما باید بدانید

علائم روی ظروف پلاستیکی

علامت PET یا PETE

Capture

این علامت بیشتر بر روی ظروف یک بار مصرف ساخته شده در کارخانه ‌ها همچون ظرف سس ‌ها، بطری‌ های آب معدنی، بطری انواع نوشیدنی ‌ها، ظرف مواد دهان شویه و مواردی از این دست مشاهده می‌ شود. این ظروف از مواد مختلف و متخلخلی ساخته شده‌ است و همین امر باعث می‌شود تا باکتری ‌ها و میکروب ‌ها به سرعت جذب آن ها شود. توصیه می شود هیچ ‌گاه این ظروف را درون فریزر یا یخچال قرار ندهیم و بعد از استفاده آن‌ ها را دور بیاندازیم. همچنین به هیچ عنوان درون این ظروف مایع داغ نریزیم؛ زیرا ظرف‌ های یک بار مصرف دارای علامت PTE رادیکال ‌هایی را هنگام برخورد با یک مایع و جسم داغ آزاد می‌کند که باعث ایجاد اختلال در غدد درونی انسان می‌شود.

PETE یا PET که همان بطری های آب معدنی است که نسبتا بی خطرند اما بدلیل متخلخل بودن آن امکان نفوذ باکتری ها به درون بطری وجود دارد پس متاسفم که بگویم بهتر است آنها را استفاده مجدد نکنید.به زباله های خشک بسپاریدشان

علامت HDPE

download

این علائم روی ظروف یک بار مصرف مات مانند بطری شیر، روغن‌ها، مواد ضد عفونی کننده و انواع شوینده‌ها، شامپوها، کیسه زباله، بسته بندی لبنیات و موارد مشابه حک می‌شود. این علامت نشان دهنده بی خطر بودن آن‌ هاست، زیرا این نوع ظروف از مواد «پلی اتیلن» متراکم تولید شده‌ که ضرری برای سلامت انسان‌ ها ندارد و به طور کامل قابل بازیافت است.

علامت PVC بر روی ظروف یک بار مصرف

PVC

اگر چنین علامتی را بر روی هر کدام از ظروف یک بار مصرف مشاهده کردید باید در استفاده از آن‌ ها دقت بسیاری به خرج دهید. زیرا ظروفی که علامت PVC را به همراه دارد، حاوی «کلرین» بوده و بسیار خطرناک است. این نوع ظروف به هیچ عنوان نباید در معرض حرارت قرار گیرد. این ظروف قابل استفاده در مایکروویو نیست، زیرا گرما سبب می‌شود تا مواد شیمیایی موجود در PVC آزاد شده و به مواد غذایی درون آن نفوذ کند.

پلی وینیل کلراید بیشتر در اسباب‌بازی‌های پلاستیکی نرم، بطری‌های روغن خوراکی و بسته‌بندی‌های پلاستیکی شفاف مواد غذایی یافت می‌شود. این ماده پلاستیکی به عنوان پلاستیک سمی هم شهرت دارد.

علامت LDPE

علامت LDPE

این علامت را بیشتر بر روی بطری های انعطاف پذیر، کیسه نان، بسته بندی مواد غذایی منجمد شده، کاور لباس‌ها، کاور مبلمان، کیسه جارو برقی، فرش‌های ماشینی و موارد مشابه مشاهده می کنیم. این نوع از ظرف ‌های پلاستیکی با علامت LDPE به دلیل اینکه از «پلی اتیلن» با تراکم کم ساخته می‌شود، بی‌ خطر بوده و بیشتر از پلاستیک ‌های دیگر قابل دسترس است. البته نکته قابل توجه اینجاست که اگرچه این نوع پلاستیک برای سلامتی انسان خطری ندارد، اما اغلب غیر قابل بازیافت بوده و برای طبیعت مضر است.

علامت PP روی ظروف پلاستیکی

علامت PP روی ظروف پلاستیکی

علامت PP روی ظروف پلاستیکی نشان‌ دهنده بی‌خطر بودن این نوع ظروف است. ظروف پلاستیکی دارای این علامت، از «پلی پروپیل» ساخته شده که یک ماده بی خطر است. به همین دلیل برای اکثر مواد غذایی از ظروفی استفاده می‌شود که دارای علامت PP هستند. همچنین از این ظروف PP برای مواد غذایی داغی مانند آش، حلیم و موارد مشابه نیز استفاده می ‌شود. زیرا این ظروف فاقد مواد شیمیایی بوده و رسیدن حرارت بالا به آن نیز موجب بروز بیماری و مسموم شدن غذا نمی شود. البته باید بدانیم که این ظروف به طور کامل قابل بازیافت نیست و فرآیند بازیافت شدن آن‌ ها بسیار زمان بر است.

علامت PS روی ظروف یک بار مصرف

علامت PS روی ظروف یک بار مصرف

این علامت را بیشتر بر روی شانه‌ های تخم مرغ، بطری‌ ها و ظروف حاوی قرص و کپسول، بسته بندی مرغ و گوشت مشاهده می‌ کنیم. این ظروف از مواد سمی ساخته شده‌ است و به هیچ عنوان نباید در معرض دمای بالا قرار گیرد. از این نوع ظروف نمی‌ توان برای نگهداری مایعات داغ و خوراکی ‌های چرب استفاده کرد. این ظروف در صورت مجاورت با غذا و مایعات داغ، به طور کامل سمی شده و سلامت انسان را به خطر می‌اندازد. باید دقت کنیم که این ظروف پلاستیکی PS قابل استفاده در مایکروویو و فر نیست.

علامت OTHER بر روی ظروف و قطعات پلاستیکی

download 1

این علامت را می‌ توان بر روی بطری ‌های آب بزرگ و نایلون ‌ها مشاهده کرد. ظروف پلاستیکی دارای علامت OTHER، برای سیستم ایمنی بدن مضر بوده و باعث ایجاد اختلال در هورمون‌ها می‌شود. بنابراین سعی کنیم برای خوردن و آشامیدن مواد غذایی و نوشیدنی‌ ها از ظروف دارای این علامت استفاده نکنیم یا بعد از یک بار استفاده، آن‌ ها را دور بیاندازیم.

سایر علائم روی ظروف پلاستیکی

علاوه بر نمادهای مربوط به بازیافت، ممکن است علائم دیگری را نیز روی مواد ساخته شده از پلاستیک ببینید. این نشانه ها به ما کمک می کنند تا ماده پلاستیکی مورد نظر را در شرایط مطلوب نگهداری کنیم تا از نظر بهداشتی مشکلی پیش نیاید. پرکاربردترین این علامت ها عبارتند از:

علامت گیلاس و چنگال نشان می ‌دهد که ظرف مورد نظر به ‌طور خاص برای نگهداری مواد غذایی ساخته شده است.

علائم روی ظروف پلاستیکی

علامت با سه خط موجی ‌شکل (نشان ‌دهنده تابش مایکروویو) تایید می‌ کند که ظرف مورد نظر را می ‌توانید داخل مایکروویو حرارت دهید.

2 1

ظروف پلاستیکی را همان ‌قدری که نباید بی‌هوا در مایکروویو گرم کرد در فریزر هم نمی‌توان گذاشت. از بین ظروف پلاستیکی تنها آن هایی را می ‌توانید برای نگهداری غذا در یخچال یا فریزر استفاده کنید که حامل نشان برفی‌ شکل پایین باشند.

3 1

در علامت زیر، عدد بالای کسر حداکثر و عدد پایین حداقل دمای قابل ‌تحمل برای ظرف مورد نظر را نشان می ‌دهد.

4 1

علامت زیر نشان می دهد که ظرف پلاستیکی شما قابلیت قرار دادن در ماشین ظرف ‌شویی را دارد. اگر ظرف مورد نظر از این علامت برخوردار بود، بهتر است که در طبقه بالای ماشین ظرف ‌شویی شسته شود چرا که اگر ظروف پلاستیکی را در طبقه پایین بچینید ممکن است بر اثر حرارت المنت آب شوند.

5 1

BPA (بیسفنول‌آ) نوعی ماده شیمیایی صنعتی است که به ‌ویژه در تولید محصولات پلاستیکی از جنس پلی ‌کربنات کاربرد دارد. گفته می ‌شود که BPA می ‌تواند از ظرف به ماده غذایی یا نوشیدنی داخلش راه پیدا کند. مواجهه مکرر بدن با این ماده شیمیایی اتفاق خوبی نیست و با عوارض احتمالی مختلفی خصوصا برای رده سنی کودکان در ارتباط است. از این ‌رو ظروف پلاستیکی فاقد BPA گزینه کم ‌خطرتری برای سلامتی به ‌شمار می ‌روند.

6 1

جمع بندی

علائم روی ظروف پلاستیکی همگی معنا و مفهومی دارند که با دانستن آن ها به سلامت خود و اطرافیانتان می توانید کمک کنید. بعضی علائم برای طرز صحیح استفاده از ظروف پلاستیکی هستند که با آگاهی از آن ها هم به سلامت خود کمک می کنید هم باعث افزایش طول عمر ظروف پلاستیکی خود می شوید.

متاهل ها می توانند فیلم های پورنو ببینند؟

بیشتر بخوانید:

۱۶ تا از ظروفی که هرگز نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهید
آب‌خوردن از ظروف گِلی یا کوزه سفالی در تابستان چه مزیتی دارد؟
چند نکته کلیدی برای خرید لوازم آشپزخانه

ثبت دیدگاه