چاپ کد خبر: 133727
18 بهمن 1402
نظرسنجی انتخابات جمهوری آذربایجان:

علی‌اف با بیش از ۹۰ درصد آرا پیروز می‌شود

نظرسنجی خروجی انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان که روز چهارشنبه هجدهم بهمن، برگزار شد، نشانگر پیروزی قاطع الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری فعلی این کشور، است؛ امری که از پیش انتظار آن می‌رفت.

انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان

به گزارش خبرگزاری رویترز بر اساس این نظرسنجی که گروه مشاوره «اوراکل» از ۶۳ هزار تن انجام داد، آقای علی‌اف احتمالا با ۹۳.۹ درصد آرا پیروز می‌شود.

او در سال ۲۰۰۳ میلادی جانشین پدرش حیدر علی‌اف به عنوان رئیس‌جمهوری آذربایجان شد.

گروه‌های حقوق بشری می‌گویند انتخاباتی که باکو برگزار کرده است، آزاد و منصفانه نیست.

مقامات جمهوری آذربایجان مدعی هستد که انتخابات ریاست‌جمهوری که پس از سرکوب اخیر رسانه‌ها برگزار شد، منصفانه و شفاف است و محبوبیت الهام علی‌اف پس از پیروزی در قره‌باغ افزایش یافته است.

نظامیان جمهوری آذربایجان در یک درگیری ۲۴ ساعته که روز دوم مهر آغاز شد، نیروهای جمهوری خودخوانده قره‌باغ کوهستانی را شکست دادند.

در جنگ اخیر قره‌باغ، حدود یک صدهزار تن از ارمنیان مجبور شدند خانه‌های خود را ترک کنند. در این ارتباط، باکو اتهام «پاک‌سازی قومی» در آن منطقه را رد کرده است.

انتخابات در جمهوری آذربایجان در شرایطی برگزار شده بود که دو حزب اصلی مخالف در این کشور آن را تحریم کرده بودند.

باکو، متحد نزدیک ترکیه که روابط خود را با روسیه نیز حفظ کرده است، انتقادهای غرب از جمهوری‌آذربایجان را به مخالفت با جمعیت عمدتا مسلمان این کشور نسبت می‌دهد.

الهام علی‌اف فرزند حیدر علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳ است مادرش ظریفه علیوا، چشم‌پزشک آذربایجانی بود. او همچنین یک خواهر بزرگ‌تر به نام سویل علیوا دارد. علی‌اف دکترای تاریخ دارد و در دانشگاه دولتی مسکو در رشتهٔ روابط بین‌الملل هم تحصیل کرده‌است. او بین ۱۹۸۵–۱۹۹۰ در پژوهشکده دولتی ارتباطات بین‌المللی مسکو تدریس می‌کرد.

نام این شهر فارس ۱۶ بار در شاهنامه فردوسی آمده است/لهجه مردم پهلوی ساسانی است

زنان شاهنامه| رودابه همسر زال و مادر رستم دو قهرمان کلیدی شاهنامه

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار