چاپ کد خبر: 123386
سه شنبه 18 مهر 1402

عکس دیده نشده آرامگاه ابش خاتون تنها حاکم زن فارس بزرگ ۱۱۰ سال پیش

ابش خاتون آخرین اتابک از اتابکان فارس و دختر ترکان خاتون (همسر سعد بن ابوبکر) بود.

ابش خاتون آخرین اتابک از اتابکان فارس و دختر ترکان خاتون (همسر سعد بن ابوبکر) بود.

به گزارش اول فارس ، ابش خاتون دختر اتابک سعدبن ابوبکر بن سعد بن زنگی و ترکان خاتون٬ ملکه ایران در قرن هفتم قمری بود و تنها فرمانروای زن استان فارس می‌باشد که از سوی ایلخان مغول، اتابک فارس بوده است.هولاکو خان مغول وی را به همسری پسر خود منکوتیمور درآورد و فارس به طور رسمی ضمیمهٔ دولت ایلخانان گردید. وی در سال ۶۸۵ قمری به دلیل بیماری از دنیا رفت. وی را همانند مغولان با ظرفهای سیمین و زرین پر از باده در چرنداب تبریز دفن کرند. اما پس از مدتی دخترش جنازه وی را از تبریز به شیراز آورد و در رباط اَبش به خاک سپرد.

عکس آرامگاه ابش خاتون را در ۱۰۰ سال پیش می بنید:

ابش خاتون

ابش خاتون آخرین اتابک از اتابکان فارس و دختر ترکان خاتون (همسر سعد بن ابوبکر) بود. ترکان خاتون پس از مرگ پسرش در سال ۶۶۰ هجری کارها را زیر نظر داشت و داماد خود را یعنی محمد بن سلغور را که نوادهٔ سعد بن زنگی بود به امارت برداشت؛ اما چندی بعد او را به اتهام بیدادگری و هرزگی در رمضان ۶۶۱ هجری برکنار کرد و به اردوی خان مغول روانه داشت. بعد از او هم برادرش سلجوقشاه بن سنقر را که در زندان بود، بیرون آورد و به امارت نشاند. اما سلجوقشاه که از تسلط ترکان خاتون بر کارها، نگرانی و ناخرسندی داشت وی را کشت و داعیهٔ استقلال یافت. با این حال، در جنگی که برای دفع او و انتقام خون ترکان خاتون بر ضد او و تا حدی به اصرار اتابک یزد که به خونخواهی خواهر خود ترکان خاتون برخاسته بود، درگرفت، در سال ۶۶۲ هجری شکست خورد و به قتل رسید.

پس از مرگ سلجوقشاه فرمانروایی ابش خاتون چندان طولی نکشید و هولاکو خان او را نامزد پسر خود منگوتیمور کرد و با عزیمت او از شیراز در سال ۶۶۳ هجری حکومت اتابکان سلغری در فارس خاتمه یافت و آن سرزمین به دست امرای مغول و کسانی که مالیان آن را به مقاطعه می‌گرفتند، افتاد و بازگشت ابش خاتون و بعدها دخترش کردوجین ۶۹۰ هجری به حکومت فارس دیگر ادامه حکومت اتابکان به شمار نمی‌آید.

نظر

۳ عکس زیرخاکی از شیراز ۱۲۰ سال پیش که عتیقه اند

گرم کردن چای سرد و خوردن آن ضرری دارد و باعث خطر می‌شود؟

آشنایی با پیچک انگلیسی گیاهی بسیار زیبا و بادوام + نحوه تکثیر

عضو یکی از کانال های خبری اول فارس شوید

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

سید اسماعیل سبحانی سه شنبه , ۱۸ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۰

متاسفانه اینجور که در شأن خود آبش خاتون بعنوان یک بانوی تاثیرگذار و فرمانروای آن دوران و یا یک اثر فرهنگی باید به این آرامگاه توجه کرد
هیچ ارگانی مسئولیت آن را گردن نمیگیرد و بصورت مخروبه ای درآمده است.

فال