چاپ کد خبر: 136672
20 اسفند 1402

غار شاپور ثبت ملی شد(+تصاویر)

غار شاپور

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس  گفت: به‌منظور حفظ انسجام و یکپارچگی مجموعه عناصر ساسانی شهر بیشاپور بستر طبیعی این مجموعه شامل چشمه، رودخانه، غار و دره مشرف‌ به تنگ چوگان ملی شدند.

به گزارش اول فارس، محمد ثابت اقلیدی  در شیراز با بیان اینکه غارها از جمله پدیده‌های ژئوتوریستی بسیار با ارزش هستند که هر ساله میلیون‌ها گردشگر و محقق در سراسر دنیا از آن‌ها بازدید می‌کنند، افزود: غار شاپور در نزدیکی شهر تاریخی بیشابور و در دیواره جنوبی دره‌ای وسیع بنام تنگ چوگان، واقع‌ شده که قسمت شمالی تاقدیس دشتک (کوه شاپور) است و به دلیل قرار گرفتن مجسمه شاپور بر دهانه آن به غار شاپور معروف شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس افزود: رودخانه شاهپور با ارتفاع ۸۵۰ متر، از وسط تنگ چوگان عبور می‌کند و در واقع رودخانه شاپور به‌عنوان یک منبع عظیم تغذیه آب موجب شده است که سیستم توسعه‌یافته‌ای از غار که حداقل از رودخانه تا غار شاپور امتداد داشته است، تشکیل شود بدین ترتیب غار شاپور در موقعیت کنونی، باقیمانده سیستم غار بسیار توسعه ‌یافته‌ای بوده است که در طول زمان و در اثر فرآیندهای فرسایشی ازمیان‌رفته و اکنون تنها قسمت انتهایی آن باقی‌مانده است.

غار شاپور 1

ثابت اقلیدی با بیان اینکه غارشاپور یکی از چندین غاری است که در قسمت غرب تنگ چوگان قرار گرفته‌اند. گفت: غار سمت چپ به غار مادر شاپور معروف است و غار سمت راست غار مرمر نامیده می‌شود. طول این غار یک هزار و ۸۱۵ متر و عمق غار از دهانه اول ۳۹- و از دهانه دوم ۱۰۳- است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس افزود: غار شاپور در تنگ چوگان در حال حاضر یکی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی شهرستان کازرون به شمار می‌رود و همواره مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی است.

به گزارش ایسنا، غار از آهک کارستی تشکیل‌شده و تنوع درجه حرارت در قسمت‌های مختلف غار، تنوع رسوبات آهکی، تنوع رطوبت، تغییرات باد، تغییرات سایه‌روشن‌ها، وجود شعاع‌های کوچک نور در قسمت‌هایی که با فضای بیرون ارتباط دارند و بسیاری از شاهکارهای شناخته و ناشناخته طبیعت، همگی به پیدایش یک مجموعه اثر طبیعی منحصربه‌فرد منجر شده است.

غار شاپور

پدیده‌های ژئومورفولوژیکی موجود در این غار عبارت‌اند از: استالاگمیت، استالاگتیت، ستون و فلاوستون و … . آثار باستانی دیوارهای ساخته شده از سنگ‌های نتراشیده و ساروج در زیر دهانه ورودی غار نشان می‌دهد که در زمان‌های قدیم از طریق تراس‌هایی که روی یکدیگر قرارگرفته بودند به غار دسترسی داشته‌اند امروزه با بالا رفتن از ۲۳۰ پله سنگی ساخته‌شده می‌توان به غار رسید. دو مسیر از مرکز استان فارس به‌طرف غار شاپور وجود دارد که یکی محور مواصلاتی شیراز – قائمیه به سمت غرب است و مسیر دیگری از محور مواصلاتی شیراز  ـ کازرون است.

با مطالعه عمیق‌تر در زمینه ژئومورفولوژی ـ هیدرولوژی مجموعه ثبت جهانی محور ساسانی فارس، معیارهای اصالت اثر تقویت ‌شده و با ثبت طبیعی آن‌ها علاوه بر تقویت جاذبه‌های گردشگری می‌توان به معرفی هر چه بیشتر و حفاظت هر چه تمام‌تر از آثار مزبور پرداخت. ثبت طبیعی ملی مجموعه غار و تنگ چوگان گام مهمی در جهت معرفی و حفاظت هر چه بیشتر از شهر باستانی بیشابور و ارزش‌های طبیعی- فرهنگی آن است. ( پایان نقل قول)


به گزارش اول فارس ، غار شاپور در انتهای تنگ چوگان و در چهار کیلومتری شهر بیشاپور در شهرستان کازرون مهمترین پایتخت ساسانیان در ارتفاع حدود ۸۰۰ متری از سطح زمین قرار دارد و دهانهٔ آن حدود ۳۰ متر می‌باشد.

در دهانهٔ این غار مجسمهٔ شاپور یکم (دومین پادشاه ساسانی) قرار گرفته‌است و به همین دلیل این غار به نام شاپور معروف شده‌است.

مجسمهٔ شاپور از یک ستون چکیده غول‌پیکر که در این غار وجود داشته تراشیده شده و با وجود گذشت ۱۷۰۰ سال هم‌چنان پابرجا می‌باشد و تنها مجسمهٔ باقی‌مانده از دوران ایران باستان است که حدود ۷ متر ارتفاع دارد.

روایتی ناگفته از تاریخ ایران در شهر باستانی بیشاپور +تصاویر

راز آخرین بازماندگان ساسانیان در غار عجیب و باستانی دادبنیان یا « بنوو » در جنوب فارس

ناگفته های پیروزآباد پایتخت بزرگ ساسانیان و آخرین قلعه یزدگرد سوم در فارس

بعد از گذشت سال‌ها کماکان سر این مجسمه سالم می‌باشد ولی دو دست آن شکسته‌اند. این مجسمه، شاپور را به صورت ایستاده نشان می‌دهد.

در دهانه غار دو کتیبه سنگی وجود دارد که یکی از آن‌ها ترجمه کتیبه شاپور در نقش رجب و دیگری نحوه برپاسازی مجدد مجسمه پس از ۱۰۰۰ سال و اندی در سال ۱۳۳۶ توسط ارتش را شرح می‌دهد. هر دو کتیبه توسط ارتش ایجاد شده‌است.

عنوان شده‌است که در جریان افتادن استان فارس امروزی به دست اعراب، ۲۵ اوت سال ۶۳۳ میلادی یک سردار عرب به نام نصر ابن سیار وارد غار شاپور شد و غار در آن زمان پر از آثار تاریخی و هنری ایرانیان بود. نصر دستور افکندن مجسمه شاپور از جایگاهش داد و آثار دیگر هم از آسیب در امان نماند. نصر پیشنهاد مردم محل را که در برابر دریافت مقداری زر از آنان، اجازه دهد که مجسمه را به حالت اول بازگردانند، رد کرد.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار