چاپ کد خبر: 1237
2 آبان 1397

نقل وانتقال گورخرها بین سه استان

طی روزهای اخیر خبری منتشر شد با عنوان مرگ ۵ گورخر کمیاب حسین انتقال به پارک ملی کویر مرکزی در سمنان منتشر شد که با واکنش مقامات رسمی سازمان محیط زیست مواجه شد.به گزارش اول فارس ، مدیر کل دفتر حیات وحش وآبزیان آبهای داخلی سازمان حفاظت محیط زیست با تشریح عملیات زنده گیری ۱۰ راس گورخر از منطقه توران و انتقال به پارک ملی کویر گفته بود: علل مرگ ۵ گورخر در حین انتقال در حال بررسی است.

همچنین روز گذشته یک منبع مطلع در حوزه حیات وحش اعلام کرد ۵ گورخری که از حمل‌ونقل مرگبار جان سالم به در برده و به منظور رهاسازی در کویر، در قرطینه‌ای واقع در کویر مستقر شده بودند، روز گذشته فرار کردند تا کمدی تلخ طرح احیای گورخر در پارک ملی کویر توسط سازمان حفاظت محیط زیست را به پایان برسانند.

از جزئیات فرار گورخرها اطلاعی در دست نیست اما شنیده‌ها حاکی از آن است که طی روزهای گذشته، تیمی از کارشناسان و دامپزشکان معتمد سازمان حفاظت محیط زیست از تهران به منظور بررسی وضعیت سلامت گورخرها عازم کویر شده بودند.

۱۵ گورخر آسیایی در حیات وحش سمنان

در جدیدترین واکنش به حاشیه انتقال گورخرهایی آسیایی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: ۱۵ گورخر آسیایی از سایر استان های کشور به زودی به عرصه های طبیعی استان در پارک ملی کویر منتقل می شوند.

عباسعلی دامنگیر افزود: پیش بینی می شود با تکمیل تحقیقات و پژوهش ظرف مدت یک ماه آینده، این ۱۵ گورخر به پارک ملی کویر مرکزی در شهرستان گرمسار در استان سمنان منتقل شوند.

وی ادامه داد: ۱۲ گورخر از استان کرمان و سه گورخر از استان یزد به پارک ملی کویر مرکزی در استان سمنان منتقل می شوند و احتمال انتقال پنج گور خر از استان فارس نیز وجود دارد.

دامنگیر اظهار داشت: کارشناسان به منظور انتقال گورخرها در شرایط سلامت کامل به استان سمنان، در حال بررسی تمام جوانب کار هستند تا از تکرار حادثه تلخ تلف شدن نیمی از ۱۰ راس گورخر آسیایی در نوزدهم مهر ماه امسال حین انتقال از پارک ملی توران شاهرود به پارک ملی کویر مرکزی در گرمسار جلوگیری شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان، انتقال گورخرها به پارک ملی کویر مرکزی در گرمسار را یک طرح ملی به منظور معرفی و بازگشت این گونه به زیستگاه قبلی خود عنوان کرد.

در طرح انتقال ۱۰ گورخر از توران شاهرود به پارک ملی کویر در گرمسار، پنج گورخر جان باختند، و پنج گورخر انتقال یافته پس از بررسی، تایید و مطمئن شدن تیم پزشکی و کارشناسی سازمان حفاظت محیط زیست کشور از سلامت آن ها، عصر یکشنبه هفته جاری در پارک ملی کویر رهاسازی شدند.

روز گذشته خبری به صورت فراگیر در شبکه های اجتماعی مبنی بر فرار پنج گورخر آسیایی انتقال یافته از پارک ملی توران در شاهرود به پارک ملی کویر مرکزی در گرمسار انتشار یافت که از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان تکذیب شد.

پارک ملی کویر در غرب استان سمنان، یکی از زیستگاه‌های مهم گورخر ایرانی در کشور است که آخرین گزارش‌ها از مشاهده این گونه در پارک ملی کویر، مربوط به اوایل دهه ۱۳۶۰ است.

برنامه احیای جمعیت گورخر ایرانی در پارک ملی کویر از سال گذشته با شروع گام مطالعاتی آغاز شد، گورخر آسیایی تنها بازمانده علف خوران تک سُم و از گونه های شاخص حیات وحش استان سمنان است.

گورخر آسیایی در گذشته جمعیت فراوانی در خاورمیانه، آسیای میانه و چین داشت اما اکنون نسل آن در اغلب مناطق منقرض شده و از زیرگونه ایرانی تنها ۲۲۰ راس در منطقه خارتوران شاهرود و جمعیت کوچکی در سایر استان های کشور باقی مانده ‌است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار