چاپ کد خبر: 123509
چهارشنبه 19 مهر 1402

هشدار سازمان هواشناسی : تشدید فعالیت سامانه بارشی در ۱۰ استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی در ۱۰ استان به مردم توصیه کرد از سفر غیرضروری، تردد و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها خودداری کنند.

هشدار سازمان هواشناسی : تشدید فعالیت سامانه بارشی در ۱۰ استان
به گزارش اول فارس ، پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، کردستان، کرمانشاه، همدان، زنجان، قزوین، البرز، تهران و شمال سمنان رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف انتظار می‌رود.

روز پنج شنبه پنجشنبه علاوه بر این مناطق سامانه بارشی در بخش‌هایی از شمال شرق، مرکز و غرب کشور فعال است و بیشترین بارش‌ها برای استان‌های ساحلی دریای خزر است.

روز جمعه در ارتفاعات و دامنه‌های البرز در استان‌های گیلان، مازندران، سمنان، تهران، البرز، قزوین و زنجان بارش‌های پراکنده همراه با رعدوبرق و در بخش‌هایی از مرکز کشور ابرناکی و بارش خفیف پیش‌بینی می‌شود.

شنبه و یکشنبه هفته آینده نیز در سواحل دریای خزر و شرق کشور بارش‌های پراکنده دور از انتظار نیست. امروز همچنین در شمال غرب، غرب و دامنه‌های جنوبی البرز و پنجشنبه علاوه بر این مناطق به‌تدریج در مرکز، شمال شرق و شرق و جمعه در شرق و جنوب شرق کشور افزایش سرعت باد و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک روی می‌دهد.

طی روزهای پنجشنبه و جمعه در نیمه شمالی کشور کاهش محسوس دما پیش‌بینی می‌شود. ۳ روز آینده نیز دریای خزر مواج خواهد بود.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۰

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق، در برخی مناطق احتمال تگرگ، وزش باد شدید موقت.

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۱۹: آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان.

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۰: گیلان، مازندران، گلستان، شرق اردبیل و شمال زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان.

اثر مخاطره: اختلال در سفرهای بین‌شهری، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر، وزش باد شدید موقت، صاعقه، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی، شکستن درختان کهنسال و اختلال در ناوگان حمل‌ونقل هوایی و ریلی.

توصیه: اجتناب از سفرهای غیرضروری، پرهیز از تردد و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، عدم فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: بعدازظهر چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۱۹

زمان پایان: صبح جمعه ۱۴۰۲/۰۷/۲۱

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد در سواحل ۲۰ تا ۳۰ نات و دور از سواحل حداکثر ۳۴ نات و افزایش ارتفاع امواج در سواحل ۲ تا ۳.۵ متر و دور از سواحل تا ۴ متر.

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان، در دریای خزر.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک و فعالیت‌های تفریحی، ایجاد اختلال در فعالیت‌های فراساحل و تردد کشتی‌ها.

توصیه: ممنوعیت و محدودیت فعالیت‌های تفریحی و شناورهای شیلاتی و تردد شناورهای سبک و تفریحی، اتخاذ محدودیت و تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورها و کشتی‌های تجاری و اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های فراساحل.

کشف شگفت انگیزی در دروازه پردیس پارسه تخت جمشید که ایرانی ها بدانند +عکس

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال