• 30 / مرداد 1402 / 8:30
 • شناسه خبر : 119103

نشانه های ۱ هندوانه نیترات‌دار که مسموم تان می کند و نباید بخورید

پدران ایرانی، خود را استاد تشخیص هندوانه خوب می‌دانند. این عزیزان، تشخیص هندوانه خوب و شیرین را در ذات خود می‌دانند. تازه؛ ادعا می‌کنند که با چند حرکت و حقه ساده، می‌توانند بهترین هندوانه را انتخاب کنند. اما خب در نهایت، شاید بتوان گفت که در بیشتر از پنجاه‌درصد مواقع، تنها چیزی که نصیب خانواده بخت‌برگشته می‌شود، هندوانه‌ای سفید با مزۀ هیچی است! اما دور از شوخی و مزاح، تشخیص هندوانه خوب واقعاً چگونه انجام می‌شود؟

هندوانه نیترات‌دار شما را مسموم می کنند نشانه های هندوانه نیترات‌دار

آیا چیزی درباره هندوانه نیترات‌دار شنیده‌اید؟ می‌دانید که نشانه‌های هندوانه‌ هایی که در لیست این مورد قرار می‌گیرند چه نشانه و علامت‌هایی دارند؟

به گزارش مجله زندگی اول فارس هندوانه یک نوع میوه آبدار است که معمولاً در فصل تابستان مصرف می‌شود. این میوه محبوب گاهی، می‌تواند نیترات داشته باشد که معمولاً به علت کودهای شیمیایی یا فرآورده‌های کشاورزی استفاده شده در کشت و پرورش آن ممکن است اتفاق بیفتد. با شناخت علائم وجود نیترات در هندوانه که در ادامه خواهیم گفت، از مصرف این هندوانه‌ ها خودداری کنید تا دچار عوارض و مسمومیت‌های ناشی از آن نشوید. برای آنکه بدانید آیا هندوانه‌ ای که خریداری کرده‌اید، نیترات دار است یا خیر، با ما همراه باشید.

تکه‌ای از گوشت هندوانه را در آب قرار دهید

برای بررسی میزان نیترات در هندوانه و جلوگیری از مسمومیت، می‌توانید یک تکه از گوشت هندوانه را در آب تمیز قرار داده و منتظر بمانید. اگر آب تغییر رنگ داده و به رنگ صورتی تند تبدیل شود، این نشانه‌ای از وجود نیترات‌های زیاد در هندوانه است و بهتر است از مصرف آن خودداری کنید.

رنگ زرد پوست هندوانه نمایانگر میزان بالای نیترات است

نیتروژن یک عنصر اساسی برای رشد گیاهان است اما برخی کشاورزان در پرورش هندوانه از افزودن نیترات به زمین بیش از حد استفاده می‌کنند تا به رشد سریع‌تر هندوانه کمک کنند. این عمل می‌تواند منجر به تجمع نیترات‌های اضافی در گوشت هندوانه شود که مصرف آن می‌تواند به مسمومیت منجر شود. به همین دلیل باید توجه داشت که زردی پوست هندوانه نشانه‌ای از افزایش نیترات است. هنگام خرید هندوانه، به رنگ داخل پوست آن نیز توجه کنید. اگر رنگ آن زرد باشد، بهتر است از خرید آن خودداری کنید. همچنین، گوشت هندوانه نباید خطوط سفید رنگ داشته باشد.

رنگ زرد پوست هندوانه نمایانگر میزان بالای نیترات است

هندوانه که در وسطش حفره دارد مشکوک است

اگر هندوانه دارای حفره‌ بزرگ و عمیق در وسط آن باشد، این می‌تواند نشانه‌ای از استفاده از هورمون‌های رشد یا مانده در هندوانه باشد. هندوانه‌ ای که هورمون‌های رشد دارد ممکن است مواد مضر را در خود جذب کرده باشد و مصرف آن می‌تواند به مسمومیت منجر شود. بهتر است از مصرف هندوانه‌ های دارای حفره‌های بزرگ و عمیق خودداری کنید.

وزن هندوانه را بررسی کنید

برای تشخیص هندوانه‌ ای که ممکن است مشکل داشته باشد، باید وزن آن را مورد بررسی قرار دهید. هندوانه باید به نسبت اندازه اش، سنگین و سفت باشد. اگر احساس می‌کنید هندوانه خیلی سبک است یا احساس می‌کنید که دارای حجم زیادی هوا درون آن است، احتمالاً مشکلی وجود دارد. هندوانه‌ ای که به خوبی رسیده است، هنگام بلند کردن بسیار سنگین خواهد بود.

رنگ زرد پوست هندوانه نمایانگر میزان بالای نیترات است

سوراخ‌های هندوانه را بررسی کنید

به گزارش اول فارس تشکیل سوراخ‌ها در هندوانه ممکن است به دلیل ورود حشرات یا مشکلات رشد ایجاد شود. در برخی موارد، این سوراخ‌ها به عنوان نشانه از حشرات تلقی می‌شوند، اما در واقعیت ممکن است مرتبط با مقدار زیاد نیترات باشند. حتی اگر داخل هندوانه خوب باشد، وجود سوراخ می‌تواند باعث خرابی گوشت هندوانه شود. بنابراین بهتر است هندوانه‌ای که سوراخ دارد را خریداری نکنید.

خواص هندوانه چیست؟

بد نیست حال که حرف از تشخیص هندوانه خوب به میان آمده، نیم‌نگاهی هم به خواص هندوانه داشته باشیم. مصرف هندوانه به‌صورت مرتب و گنجاندن آن در رژیم غذایی روزانه، می‌تواند فواید زیر را برای شما به دنبال داشته باشد:

 • هندوانه برای سلامت قلب و عروق مفید است،
 • هندوانه آب موردنیاز بدن را تأمین می‌کند،
 • هندوانه آنتی‌اکسیدان دارد و برای پیشگیری از سرطان مفید است،
 • هندوانه ضدالتهاب است،
 • هندوانه برای درمان مشکلات کبد و کلیه مفید است
 • هندوانه قبل از غذا، موجب کاهش اشتهای کاذب می‌شود،
 • هندوانه به فرایند هضم و دفع کمک می‌کند و …

سؤالات متداول

برای تشخیص هندوانه خوب به چه چیزهایی باید توجه کرد؟

برای تشخیص هندوانه خوب از بد، باید به‌ظاهر، رنگ، صدا و وزن هندوانه توجه کنیم.

نشانه‌های یک هندوانه رسیده و شیرین چه هستند؟

هندوانه شیرین روشن‌تر بوده و راحت‌تر قاچ می‌خورد. البته باید به نشانه‌های دیگر آن نیز توجه کرد.

چه هندوانه‌ای برای خریدن مناسب نیست؟

هندوانه‌ای که لک، پوسیدگی یا خوردگی داشته باشد، یا اینکه بوی ترشیدگی بدهد، برای خریدن مناسب نیست.

شرط جدید دادن نهاده‌های کشاورزی به باغ ها در استان فارس که باغداران باید بدانند

مردان ایرانی این دروغ ها را از زنان زیاد می شنوند! تاثیر دروغ در رابطه زناشویی

بیشتر بخوانید:

علائم مسمومیت غذایی که هر فردی باید از آن مطلع باشد +درمان خانگی آن
علائم ناگهانی حمله قلبی که شناخت آن جانتان را نجات می‌دهد
۴۰ علائمی که خانم ها باید جدی بگیرند

ثبت دیدگاه

 • قشقایی

  تاریخ : ۳۰ - مرداد - ۱۴۰۲

  هندونه خوب باید وقتی بهش تلنگر میزنی صدای دنگی بده یا اصلاحات دنگ deng باشه
  اگه اینجوری باشه وقتی چاقو میزنی توش خودش ترک میخوره تا آخر میره