• 28 / دی 1399 / 9:17
  • شناسه خبر : 43091

چند واقعیت جالب در مورد مالزی که از آن بی خبر بودید + تصاویر

 

به گزارش گروه گردشگری اول فارس، زمانی کشور مالزی رتبه نهم جهان در زمینه توریسم را در جهان در اختیار داشت. می‌توانیم با اطمینان بگوییم که این کشور چند فرهنگی به خاطر ویژگی‌های دیگری که نمی‌توان در هیچ جایی از جهان دید نیز مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۵ واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد کشور مالزی آشنا کنیم تا سفر بعدی تان به مالزی متفاوت از سفر‌های قبلی باشد.

۱- یک قطعه جنگل بارانی واقعی در داخل فرودگاه کوالالامپور وجود دارد

به محض اینکه اولین قدمتان را در خاک مالزی می‌گذارید، این کشور شروع به سرگرم کردن شما خواهد کرد. در فرودگاه کوالالامپور می‌توانید در داخل یک جنگل بارانی کوچک قدم بزنید. در طول ساخت این فرودگاه، تصمیم گرفته شد تا بخشی از طبیعت واقعی این منطقه حفظ شود و بدین ترتیب بود که اکنون مسافران این فرودگاه می‌توانند هنگام انتظار برای سوار شدن به هواپیما در یک جنگل بارانی واقعی قدم بزنند و حتی بدون ترک فرودگاه نیز زیر باران خیس شوند.

۲- موتورسواران در مالزی کاپشن هایشان را برعکس می‌پوشند

وقتی بحث آب و هوای مالزی می‌شود باید بدانید که به طور متوسط ۲۱۰ روز از سال این کشور شاهد طوفان است. در عرض چند دقیقه ممکن است یک روز آفتابی به یک روز بارانی تبدیل شود. علاوه بر این، هوای شهر‌های مالزی بسیار آلوده بوده و به گفته مردم این کشور، لباسهایشان در جاده به سرعت کثیف می‌شوند. این بخشی از دلیل موتورسواران در این کشور برای برعکس پوشیدن کاپشن هایشان است. حتی در روز‌های گرم و صاف نیز موتورسواران همیشه کاپشن هایشان را به این شکل می‌پوشند، زیرا این شکل پوشیدن از آن‌ها در برابر گرد و خاک و باد محافظت کرده و قسمت باز پشت باعث تهویه مناسب هوا می‌شود.

۳- مالزی بزرگ‌ترین میدان جهان را در خود جای داده است

این میدان در منطقه پوتراجایان واقع شده و شعاع آن ۲.۲ مایل است.

۴- هر روز بیش از ۴۵۰،۰۰۰ نفر از مرز بین مالزی و سنگاپور عبور می‌کنند

بسیاری از مردم مالزی برای کار به کشور همسایه خود، سنگاپور، می‌روند و به همین دلیل مرز بین دو کشور یکی از شلوغ‌ترین مرز‌های جهان به شمار می‌آید. با گذشتن از یک پل می‌توان به کشور دیگر رفت و روزانه بیش از نیم میلیون نفر از جاده چهار بانده روی این پل برای رفت و آمد استفاده می‌کنند.

۵- پادشاه سابق مالزی با یک ملکه زیبایی روسی ازدواج کرده و از تاج و تخت دست کشید

اوکسانا وئووودینا در سال ۲۰۱۵ عنوان ملکه زیبایی مسکو را بدست آورد و چند سال بعد با سلطان محمد پنجم پادشاه آینده مالزی آشنا شود. مدت کوتاهی بعد از انتخاب محمد پنجم به عنوان سلطان جدید مالزی در سال ۲۰۱۸، اوکسانا به اسلام گرویده و همسر پادشاه شد. با این وجود، این دو یکسال بعد به دلیل یک رسوایی از هم جدا شدند و پسر آن‌ها اکنون توسط مادرش بزرگ می‌شود.

۶- مالزیایی‌ها عاشق فیلم ترسناک هستند

پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای مالزی دو فیلم ترسناک در مورد زامبی‌ها و ارواح هستند. این کشور در زمینه تولید فیلم‌های ترسناک در جهان رکورددار است.

۷- سینما‌های مالزی در طول پخش فیلم‌ها چراغ‌ها را روشن می‌کنند

و البته این بدین دلیل نیست که سینمارو‌ها در مالزی از تماشای فیلم‌های ترسناک در تاریکی می‌ترسند. نکته این است که مالزی یک کشور مسلمان بوده و قوانین اخلاقی در برخی از استان‌های این کشور سختگیرانه‌تر از دیگر نقاط جهان است. در سینما‌های مالزی در تمام طول پخش فیلم چراغ‌ها را روشن می‌گذارند و مردان و زنان در صورتی که زن و شوهر نباشند اجازه ندارند کنار هم بنشینند.

۸-تبلیغ خدمات وکلا و پزشکان و همچنین دارو‌های ضد بارداری در مالزی ممنوع است

در تلویزیون مالزی و همچنین فضا‌های عمومی امکان تبلیغ برای خدمات وکلا و پزشکان و همچنین دارو‌ها و ابزار‌های ضد بارداری وجود ندارد.

۹- در مالزی مسابقه چای درست کردن وجود دارد

نوشیدنی مورد علاقه مالزیایی‌ها «ته تاریک» به معنای تحت اللفظی چای کشیده شده است. این نوشیدنی ترکیبی از شیر و چای است که به شکل ماهرانه‌ای از یک لیوان به لیوان دیگر ریخته می‌شود تا روی آن کف کند. این کار چنان هنرمندانه است که مسابقه‌هایی بر اساس آن در این کشور انجام می‌شود. گاهی اوقات این نوشیدنی در پلاستیک ریخته شده و با نی نوشیده می‌شود.

۱۰- کوچکترین خرس جهان در مالزی زندگی می‌کند

خرس آفتابی تنها ۵۵ تا ۱۴۳ پوند وزن دارد و به ندرت قد آن از ۴.۶ فوت فراتر می‌رود. خز این خرس کوتاه، نرم و نوک تیز است و از حشرات و میوه‌ها و گاهی اوقات پرندگان و خزندگان تغذیه می‌کند. همچنین مالزی خانه یک نوع دیگر خرس به نام بینتورونگ است که با نام خرس گربه نیز شناخته می‌شود، اما هیچ ارتباطی با این دو نوع حیوان ندارد. این حیوان بسیار آرام بوده و به ندرت تهاجمی می‌شود به همین دلیل رام کردن آن‌ها آسان است. اما بینتورونگ حیوان خانگی خوبی نیست، زیرا نمی‌تواند جلوی ادرارش را بگیرد.

۱۱-در مالزی نام کودک متولد شده توسط یک خروس انتخاب می‌شود

در مالزی رسمی وجود دارد که بر اساس آن نام اعضای درگذشته خانواده را روی فرزندان تازه متولد شده می‌گذارند. والدین چندین نام مناسب انتخاب کرده و سپس چند گلوله برنجی تهیه می‌کنند که هر کدام معادل یکی از آن نام هاست. توپ برنجی که خروس جنگی خانواده اول از همه انتخاب کند به عنوان نام فرزند جدید به کار گرفته خواهد شد. در استان ساراواک تمام کودکانی که هنوز نامگذاری نشده اند را «اولات» به معنای کرم می‌نامند که از نظر مردم منطقه نامی خوشایند است. همچنین بعد از سال ۲۰۰۶ دیگر از نام میوه ها، سبزیجات، رنگ ها، حشرات، حیوانات، ارواح، اعداد یا خودرو‌های ژاپنی برای کودکان استفاده نمی‌شود، زیرا دولت استفاده از آن‌ها را ممنوع کرده است.

۱۲-پیام‌ها و تابلو‌های مهم در قالب دو زبان نوشته می‌شوند

ساکنان اصلی مالزی مالایی ها، چینی‌ها و هندی‌ها هستند. گاهی اوقات این جماعت‌ها تنها به زبان مادریشان صحبت می‌کنند. به همین دلیل گاهی اوقات دولت مالزی مجبور می‌شود پیام‌ها و تابلو‌های مهم را به زبان‌های ماندرین و تامیلی ترجمه می‌کند. انگلیسی زبان نیمه رسمی مالزی است که برای توریست‌ها و دیگر گروه‌های قومی کوچک‌تر استفاده می‌شود و همچنین در مدارس و دانشگاه ها.

۱۳- افرادی که تازه ازدواج کرده اند نمی‌توانند تا سه روز به دستشویی بروند

در میان مردمان تیدونگ در مالزی، عروس و داماد بعد از عروسی تا سه روز اجازه استفاده از دستشویی را ندارند. در این مدت عروس و داماد تحت نظر بوده و مقدار کمی غذا و آب دریافت می‌کند. به باور تیدونگ ها، رعایت نکردن این سنت به بدشانسی منجر می‌شود.

۱۴-زنان تا یک ماه پس از زایمان باید در خانه بمانند

بر اساس سنت ها، زنان مالایی بعد از زایمان بین ۳۰ تا ۴۵ روز خانه را ترک نمی‌کنند. در این مدت تنها اعضای خانواده می‌توانند مادر و فرزندش را ببینند. همچنین در این مدت زنان حق ندارند موهایشان را بشویند هر چند برخی اجازه حمام کردن با گیاهان دارویی را دارند.

۱۵- در مالزی غاری وجود دارد که در آن لانه‌های پرندگان را برداشته و می‌خورند

غار‌های گومانتونگ در استان صباح یکی از معروف‌ترین مکان‌های شناخته شده در مالزی است که به خاطر لانه‌های پرندگان قابل خوردنش شناخته می‌شود. از این لانه‌ها معمولاً در سوپ‌ها استفاده می‌شود.

منبع: روزیاتو

مطالب مرتبط

سریال‌های ترکی قلب‌ها را تسخیر و گردشگری را گسترش می‌دهند،اما چگونه؟

افرادی که مسافرت رفتن با آنها اشتباه بزرگی است!

چرا درب کاروان‌سرای جهانی ایزدخواست به‌روی گردشگران بسته است؟

نظرات