چاپ کد خبر: 61277
27 تیر 1400

کشف یک عارضه‌ خطرناک مصرف قرص ضدبارداری در زنان


 
به گزارش اول فارس ، باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از الشرق الاوسط نوشت یک مطالعه جدید نشان داده است زنانی که از قرص‌های جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنند بیشتر به گلوکوم یا آب سیاه مبتلا می‌شوند؛ یک بیماری شایع چشم که می‌تواند به عصب بینایی که چشم را به مغز متصل می‌کند آسیب برساند.

به گزارش الشرق الاوسط ، گلوکوم دومین علت اصلی نابینایی در سراسر جهان و یک بیماری شایع است. با این حال، متخصصان اظهار داشتند که خطرات کم است و داده‌ها نباید مانع استفاده زنان از این قرص شود.

این تجزیه و تحلیل که در مجله British Clinical Pharmacology منتشر شده است، سوابق الکترونیکی زنان ۱۵ تا ۴۵ ساله را از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ بررسی کرده است.

مشخص شد زنانی که از دارو‌های ضد بارداری هورمونی استفاده می‌کنند بیش از دو برابر دیگران در معرض خطر ابتلا به گلوکوم قرار دارند.

 این نمونه شامل اطلاعات بیش از ۵ میلیون زن بود. همچنین شامل اطلاعات مربوط به ۲، ۳۶۶ زن مبتلا به گلوکوم و ۹، ۴۶۴ زن تحت کنترل بود.

کارشناسان گفتند که خطر زیادی در زنانی که در گذشته از این قرص‌ها استفاده می‌کردند مشاهده نشده است.

آن‌ها همچنین گزارش دادند که زنانی که بیش از ۴ نسخه برای پیشگیری از بارداری هورمونی در دو سال گذشته داشته اند بیشتر از زنانی که فقط یک یا دو نسخه دارند، به گلوکوم مبتلا می‌شوند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار