چاپ کد خبر: 121099
25 شهریور 1402

چند راهکار موثر برای تشویق کودکان به انجام تکالیف درسی

کودکان باید بدانند انجام تکالیف درسی وظیفه آنهاست نه والدینشان، والدین باید انجام تکالیف مدرسه را برای کودکان تسهیل کرده و به آنان کمک کنند.
تکلیف درسی یکی از منابع عمده تعارض بین والدین و فرزندان آنهاست. اغلب کودکان از انجام تکالیف درسی امتناع می‌ورزند. آنها تا آخرین دقیقه از انجام آن سرباززده و بهانه می‌آورند. والدین نسبت به این نگرش و طرز رفتار کودکان خود حساس بوده و دچار خشم و ناامیدی می‌شوند چرا که اغلب والدین کمال‌گرا بوده و دوست دارند همه کارها به نحو کاملا مطلوب انجام بگیرد. به همین خاطر وقتی می‌بینند که کودکشان در انجام دادن تکالیف مدرسه ضعیف عمل می‌کند احساس شرم و خجالت کرده و پیش خود فکر می‌کنند که معلم کودکشان در مورد آنها چه فکری خواهد کرد. در ادامه به راهکارهایی پرداخته‌ایم که به شما در حل مشاجره‌های مربوط به تکالیف درسی کودکانتان کمک می‌کند.

کودک

شیوه تسهیل انجام تکالیف درسی کودکان
بسیاری از والدین ارزش و اهمیت تکالیف مدرسه را به خوبی می‌دانند اما کودکان آن را خسته کننده و تکراری تلقی می‌کنند. والدین می‌دانند کودکانی که تکلیف درسی خود را بطور مطلوب انجام می‌دهند در مدرسه هم شاگردان خوبی در یادگیری بوده و نمرات درسی آنها بهتر است ولی بعضی از کودکان تکالیف مدرسه را به عنوان یک تنبیه تلقی می‌کنند که آنها مجبورند بابت عدم موفقیت در مدرسه انجام بدهند.

چندین فاکتور وجود دارد که موقع تدوین راهبرد موفقیت آمیز تکالیف مدرسه کودکان بایستی مد نظر قرار گیرند:

۱- معلم کودکتان را ببینید و در مورد خط مشی تکالیف مدرسه فرزند خود از او سوال کنید.

۲- لازم است کودکان بدانند که انجام تکالیف درسی جزء وظایف آنهاست نه جزء وظایف شما. بسیاری از والدین برای انجام تکالیف مدرسه فرزندان خود هر شب بالای سر آنها می‌ایستند و هر تکلیفی برای آنها یک چالش محسوب می‌شود. در حالی که تکالیف مدرسه چالشی بین معلم و کودک شماست و شما در این میان یک تسهیل کننده هستید. کار شما کمک رسانی به کودک در انجام تکالیفشان است. اگر قبلا به این وضعیت دشوار گرفتار آمده‌اید امشب آن را متوقف کنید و به کودک خود بگویید که وظیفه شما این است که به او در انجام تکالیف مدرسه کمک کنید نه اینکه تکالیف او را انجام بدهید. در اینجا به مواردی اشاره می‌شود که می‌توانید در این خصوص انجام بدهید:

82228 120 e1694878812566

  • اطمینان حاصل کنید که کودک شما زمان کافی برای انجام تکالیف درسی را در اختیار دارد.
  • فعالیت‌های فوق برنامه از قبیل فعالیت‌های ورزشی و کلاس‌های موسیقی خوب هستند اما تکالیف مدرسه در اولویت می‌باشد.
  • هر روز برای انجام تکالیف مدرسه زمان خاصی را اختصاص دهید. در صورت امکان در خصوص زمان خاص انجام تکالیف درسی با کودکان خود صحبت کنید و در صورت لزوم زمان فعالیت‌ها را تغییر دهید.
  • برای انجام تکالیف محل خاصی را اختصاص بدهید. چنین مکانی بایستی عاری از هرگونه سر و صدا و عوامل مزاحم باشد. در طول انجام تکالیف مدرسه تلویزیون باید خاموش باشد.
  • والدین می‌توانند از طریق مطالعه کردن الگوی خوبی برای فرزندان خود باشند.
  • حتی الامکان برای انجام تکالیف درسی میز و صندلی مناسب و نور کافی برای کودکتان وجود داشته باشد.
  • تمامی مایحتاج یک کودک را در این خصوص در اختیار او بگذارید تا مجبور نباشد وقت خود را بیهوده از دست بدهد.

تست روانشناسی| فرم گرفتن خودکار رازهای شخصیت شما را فاش میکند

تست روانشناسی| کدام جغد را انتخاب می کنید؟ شخصیت تان را بشناسید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال حافظ