چاپ کد خبر: 116618
25 تیر 1402

گَند آبیاری با« فاضلاب » در شیراز درآمد/ تهیه کیک و بیسکویت آلوده از محصولات فاضلابی / از این پاسگاه به آن اداره سرگردانیم 

گرچه چندی پیش خبر مسرت‌بخشی از امحای زمین‌های آلوده به فاضلاب در بخش‌های جنوبی شهر شیراز شنیده شد اما آنگونه که شواهد نشان می‌دهد بعد از مدت کوتاهی این روند دوباره توسط عده‌ای سودجو از سر گرفته شده است.

فاضلاب
خبرگزاری فارس از شیراز گزارش داد:  محصولات کشاورزی محصولاتی هستند که روزانه مردم به میزان زیادی از آن‌ها استفاده می‌کنند و در صورتی که به شکل صحیحی تولید نشوند به راحتی می‌توانند با خود بیماری را وارد بدن افراد کنند.

بارها خبرگزاری فارس در خصوص آبیاری زمین‌های کشاورزی مهارلو و برخی از مناطق حاشیه‌ای شهر شیراز از جمله بلوار اتحاد انتقاد کرده و مسوولین قول پیگیری دادند اما به مرور زمان به فراموشی سپرده شده است.

گفتنی است آبی که حاوی فلزات سنگین و آلودگی‌های شیمیایی بوده، خطرناک است و ماندگاری سموم در سبزیجات که غالب تولیدات کشت‌های زمین‌های یادشده است زمینه‌ساز بروز بسیاری از بیماری‌ها و سرطان‌ها خواهد شد.

همچنین بیشترین و خطرناک‌ترین آثار مسمومیت به وسیله فلزات سنگین، در‌ مراحل رشد و نمو انسان رخ می‌دهد و باعث کندذهنی و اختلال در یادگیری، اختلال در حافظه، آسیب دیدن سیستم عصبی و اختلالات حرکتی نظیر تشنج یا بیش‌فعالی در کودکان می‌شود.

لازم به ذکر است که مسوولین مربوطه باید این خطر را درک کرده و با جدیت به فکر اندیشیدن راه چاره در خصوص این مهم باشند.

یک کارشناس بهداشت محیط در این باره به گفت و گو با خبرنگار فارس پرداخت.

کشت با فاضلاب چقدر درآمد دارد که به هیچ عنوان حاضر به ترک فعل حرام نیستند؟

علیرضا فاتح با بیان اینکه مدتی است که از طرح نابودی کشت‌های آلوده با فاضلاب و بستن کانال انحرافی گذشته، گفت:  دوستان متخلف ما، در امر کشاورزی با فاضلاب خام، همگی آزاد و بدون ترس و لرز دست به کار شده اند.

وی افزود: اول کانال خودساخته شان را که همگی دوستان دخیل در ادارات مختلف با بدبختی و درد و مشقت بسته‌اند را مجددا باز کردند و شروع به آماده کردن زمین ها برای کشاورزی در ادامه تخلفات بیست ساله‌شان کردند.

این کارشناس بهداشت محیط زیست اشاره کرد:  نمی‌دانم کشت با فاضلاب چقدر درآمد حرام برایشان دارد که به هیچ عنوان حاضر به ترک فعل حرام و خلافشان نیستند.

فاتح عنوان کرد:  با چشم خود دیدم که با خودروهای شاسی بلند چند میلیاردی سر زمین های فاضلابی‌شان حاضر می‌شوند و فرزندانشان با موتورهای هزار و چند صد سی سی در خیابان ها و در زمین های کشاورزی جولان می‌دهند.

وی اضافه کرد: برای تخلف آبیاری با فاضلاب و اصرار بر ادامه اینکار باید از این جرم تعریفی جدید ارائه گردد و مجازاتی معادل با این جرم در نظر گرفته شود.

مشارکت آگاهانه در امر به خطر انداختن سلامت مصرف کنندگان مواد غذایی آلوده

کارشناس محیط زیست با ذکر یک مثال قضیه را کمی شفاف تر کرد و گفت: به کسانی که مواد مخدر صنعتی را در منزل و یا به قول خودشان آشپزخانه تولید می‌کنند و به فروش می‌رسانند فکر کنید، مصرف کنندگان این مواد مخدر صنعتی، آگاهانه این مواد را تهیه و مصرف می‌نمایند.

فاتح افزود:  اکثر این افراد هم بالغ بوده و از عوارض مصرف و جنون آور و مرگ آور این مواد هم خبر دارند، ولی مصرف کنندگان‌  مواد غذایی آلوده با فاضلاب و فلزات سنگین که می‌تواند عوارض بسیار خطرناک‌تری از مواد مخدر صنعتی، مانند مت‌آمفتامین و به قول خودشان شیشه داشته باشد، از همه قشر جامعه، اعم از کودک و پیر و جوان و افراد بیمار و با زمینه بیماری های ژنتیک و ارثی و غیر ارثی هستند و از آلودگی و عوارض مصرف این محصولات غذایی ناآگاه هستند و حق انتخابی ندارند؛ چون از کیفیت مواد غذایی در اختیارشان هیچ خبری ندارند.

وی افزود:  پس در این صورت جرم تولیدکنندگان محصولات آلوده با فاضلاب و کم کاری بازرسین و کارشناسان مسئول ادارات درگیر در این قضایا، نابخشودنی است، چون آگاهانه در امر به خطر انداختن سلامت و مرگ مصرف کنندگان مشارکت دارند.

فاتح اظهار کرد:  این را خدمتتان عرض کردم تا برسیم به این قضیه که چرا متخلفین آزاد هستند و چرا دوباره با توجه به باز بودن پرونده شان در مراجع قضایی، اصرار به تکرار جرم دارند و چقدر این جرم درآمدزا است که حاضر به دست برداشتن از جرمشان نیستند.

این کارشناس محیط زیست اضافه کرد:  سوال دیگر این است که چطور از برنامه و ساعات بازدید کارشناسان ادارات آگاه می‌شوند که به طور مثال در بازدید تاریخ ۱۴ تیر قبل از رسیدن بازرسین، تلمبه هایی که از آن برای برداشت پساب و آبیاری مزرعه شلتوک استفاده می‌کردند را برداشته و تلمبه های چاه های آب را روشن کردند و بازرسین بی خبر از همه جا را گمراه کردند؛ هر چند که همان چاه آب هم غیر مجاز حفر شده است.

فاتح عنوان کرد:  آیا لازم نیست فرد مخبر و خودفروش، از فلان اداره شناسایی و مجازات گردد؟ آیا جرم این شخص کمتر از شخص متخلف آبیاری کننده با فاضلاب است؟

وی گفت: از همه مسئولین خواهشمندم اولا خواسته ذکر شده و تعریف جدید از جرم یاد شده و مجازات درخور آن در نظر گرفته شود و در ثانی بدون فوت وقت،نسبت به ترمیم کانال و تخریب زمین های تحت کشت همین الان انجام پذیرد.

کیک و بیسکوییت های آلوده! 

فاتح با بیان اینکه دوستان متخلف ظاهرا قصد کشت ارزن با فاضلاب را دارند، گفت: باید به استحضارتان برسانم که مگر ما چه تعداد پرنده زینتی داریم که برایشان ۲۵۰ یا ۳۰۰ هکتار ارزن می‌کاریم؟ آن هم فقط در یک نقطه.

این کارشناس محیط زیست عنوان کرد: آرد ارزن جدیدا در صنایع غذایی به علت فاقد گلوتن بودن و راحتی هضم و مناسب بودن برای بیماران سلیاکی، در ابعاد وسیع خصوصا در شرکت های تولید بیسکویت و کیک سازی استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ما به آقایان گفته ایم برای کشت بهاره ذرت نکارید، در ادامع ذکر کرد: گروهی گوش به اخطار نداده و در حال کاشت ذرت بوده و گروهی هم به کاشت ارزن مشغول هستند.

فاتح با بیان ابنکه یعنی متخلفین عملا ما را بازی می‌دهند، گفت: کارگردان اصلی ایشان هستند و ما را از چاله درآورده و روانه چاه کرده اند؛  چون ذرت علوفه ای غیر مستقیم از طریق گوشت و شیر حیوان مصرف کننده باعث بیماری میشد و میزان خطر این امر کمتر از مصرف بیسکویت  و کیکی است که مستقیما از آرد ارزن آلوده تهیه شده است.

هیچ اداره‌ای عهده دار مدیریت فاضلاب خام بعد از تصفیه خانه شماره یک تا دریاچه مهارلو نیست

وی در ادامه با بیان اینکه در تیر و خرداد ماه ۱۴۰۲ با همکاری بسیار خوب و درخور ستایش دادستان، کانال فاضلاب خام از دسترس متخلفین، در حاشیه شرقی شیراز خارج شد، گفت: کشت های آلوده نیز، امحا گردید ولی متخلفین بلافاصله اقدام به تخریب کانال و هدایت فاضلاب به سمت زمین های کشاورزی کردند.

فاتح افزود: کانال انحرافی از شرق دهکده سلامی شروع شده و تا حوضچه پرورش ماهی واقع در حدفاصل بین دو روستای کفترک و نیلگونک امتداد دارد،  چیزی بیش از ۱۱ کیلومتر، که محصولات و  زمین های تحت کشت را آلوده می‌کند.

این کارشناس بهداشت محیط عنوان کرد: در این رابطه قبلا مکاتبات فراوانی انجام گرفته اما چیزی که باعث تاسف و تعجب است، این است که که هیچ اداره ای مسئولیت مدیریت فاضلاب خام را در فاصله بعد از تصفیه خانه شماره یک تا دریاچه مهارلو  بر عهده نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: مسئولین اداره آبفا می‌گویند متولی امر، سازمان آب منطقه ای است، سازمان آب منطقه ای دیگری را به عنوان متولی معرفی می‌کند و این تسلسل مسئولیت را به گردن دیگری انداختن  ادامه دارد.

حکم امحا در دست، از این پاسگاه، به آن پاسگاه و از این اداره به آن اداره سرگردانیم

فاتح با اشاره به اینکه آن متخلف کشاورز نما هم به سرعت در حال کشت و آبیاری با فاضلاب است، گفت: و ما کارکنان مرکز بهداشت هم دستمان کوتاه از همه جا به مطالبه رو آورده ایم.

این کارشناس بهداشت محیط با بیان اینکه پایان کار را هم می‌دانیم،  افزود:  چشم به هم بزنیم، آبان ماه شده است و فصل برداشت محصولات،و ما حکم امحا در دست، از این پاسگاه ،به آن پاسگاه و از این اداره ،به آن اداره سرگردانیم.

فاتح اضافه کرد: قسمت اعظم کشت آلوده، شبانه درو شده و تحویل سیلوها و … داده و قسمت اندکی  هم با هزار مشکل و بگیر و ببند، معدوم می‌شود.

وی با بیان اینکه خوب چرا لقمه را دور سرمان می‌چرخانیم؟! گفت:  چرا متولی مدیریت فاضلاب خام مشخص نمی‌شود، تا از همان اول کار اجازه دسترسی  فاضلاب خام به متخلفین داده نشود؟چرا همه کار بقول معروف به دقیقه ۹۰ حواله می‌شود.

کارشناس بهداشت محیط در پایان عنوان کرد: آیا لازم نیست به جای یقه این کشاورز و آن کشاورز گرفتن و شکایت این و آن کردن، شکایت ادارات و مسئولین آنها را بکنیم؟

براساس این گزارش  آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب خام و پساب تصفیه نشده ممنوع است و در صورت مشاهده، بر اساس ماده ۶۸۸ قانون مجازات های اسلامی، ماده ۱۵ حفاظت از خاک و ماده ۴۶ قانون توزیع عادلانه آب، از سوی مراجع قضایی با متخلفان برخورد و در صورت لزوم مزرعه معدوم می شود.

سه مطلب پیشنهادی برای مطالعه بیشتر: 

قیمت رحم اجاره‌ای ، اسپرم و تخمک در ایران این روزها چنده؟

زورگیران جاده شیراز- زرقان ، صدرا و مرودشت را شناسایی کنید+عکس

این زن در جستجوی پدر و مادر اش است کمکش کنید+عکس

با عضویت در  کانالها زیر از اخبار اول فارس آگاه شوید

اشاره 1

 کانال تلگرام 

 کانال واتساپ 

در کانال ایتا

کانال سروش 

 کانال روبیکا

 کانال بله

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

لی لی سه شنبه , ۲۷ تیر ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۷

جناب آقای دکتر ایمانیه استاندار محترم فارس اگر دوتا نوجوون … خوب عزمت رو جزم می‌کنی و میفتی دنبالشون تا به راه راست هدایتشون کنی اون وقت تو شیراز این همه جنایت میشه مثل کبک سرت رو کردی زیر برف
اگر ذره ای ترس از مجازات داشتند آنقدر آزادانه و وقیحانه عمل زشتی مثل کشت با فاضلاب را انجام نمی دادند
الله اعلم شاید به جایی وصل هستند که ککشان هم نمیگزد

سهیل سه شنبه , ۲۷ تیر ۱۴۰۲ - ۰:۵۹

همون فاضلاب رو بریزین توی حلقوم خودشون.

سهیل سه شنبه , ۲۷ تیر ۱۴۰۲ - ۰:۵۹

فقط اعدام جزای این حرام زاده ها هس. همون فاضلاب رو بریزین توی حلقوم خودشون.

سهیل سه شنبه , ۲۷ تیر ۱۴۰۲ - ۰:۵۸

فقط اعدام جزای این حرام زاده ها هس.

ناشناس دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۳

خدا حوایضون بده ان شاء الله دولت راحت میتونه باهاشون مبارزه جدی کنه اهمیت داده نمیشه ?

ناشناس دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۲

دادستان محترم لطفا یکم جدی برخورد کنید اصلا ازماگذشت فکر خانواده و زن وبچه خودتون کنید

ناشناس دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۰

دادستان کوتاهی میکنه اگه جدی باهاشون برخورد کنه ببینید کدومشون جرات این کارارو دارن

ناشناس دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۰

واقعا چه تاسف آور

ناشناس دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۴

باتشکروقدردانی ازشمابابت تذکرهزارباره ی این غده ی سرطانی(فاضلاب)معروف شیراز?ایکاش اسم این کدخداوآقازاده شانویاآدرس دقیق شالیزارراجهت شکایت آحادمردم ازاین سوداگران مرگ؛که ریشه ای مردم ونوزادان دررحم مادران رادرحال پرپرکردند؛؛رابه اشدمجازات برسانند

ناشناس دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۶

کشاورزوآقازاده هایی که بافاضلاب؛ مردم شیرازراوحومه رابه کشتاروانواع سرطان هاکشانده اند؛بایدمعرفی وبه اشدمجازات برسانند?بدون دادگاه؛وقبل ازفراربه کانادا?

ناشناس دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۶

… های شیراز؛…؛اداره هاهمگی رشوه گیرند?علت قطب پزشکی بودن شیرازبخاطرهمین محصولات کشاورزی آلوده است؛سرطان وبیماری های گوارشی بیدادمیکند?آقای اژه ای شخصابیایدوبرروی این فاضلاب معروف شیرازرسیدگی کند

ناشناس دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۳

خدا لعنب کنه اون حرومزاده بی شرفی که اینطور با سلامت مردم بازی می‌کنه و همچنین اون مسیول بی پدر و مادری که با اینا همدسته.به نظرم خود مردم باید تا اونجایی که بتونن این مزارع رو به هر صورتی که بشه تخریب کنند.

شاهین دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۱

اینم شده قاچاق گزاییل که نمیتونن چون دست خودشان هست

سهیل دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۹

هر که هرکه است مملکت

حسین دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۳

خدا پشت و پناهت مهندس.کافی بود در همین گزارش اسمی از افتادن… توش می‌بود اونوقت میدیدین چه‌ها که نمی‌کردن…!
اینجا هیشکی به فکر سلامت ملت بخت برگشته نیست.

ناشناس دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۲

گازوئیل بریز تو فاضلاب دیگه اون زمین قابل کشت نمیشه

رسول دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۳

سلام استاندار فارس که خیلی ادعا داره بهتره به این موارد که باجان مردم بازی می‌کنند رسیدگی کنه

ناشناس دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۶

.. به مسعولین که نمیتونن جلوی این اب فاضلاب بگیرن برخی شدن رشوه گیر خدا به زمین گرم بزنتشون اقای ایمانیه استاندار محترم تورا خدا شما جلوی این فاضلاب بگیرین تمام مردم سرطان گرفتن

ایرانی دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۹

خدا ازسرشان نگذرد که نون تو خون مردم میزنند ای حروم خورها باور کنید این کشاورزها از این محصولات آلوده خودشون مصرف نمیکنند امیدوارم تمام مریضیها گریبانگیر خود و خانوادشون بشه، تو رو خدا مسئولین یه کاری کنید و جلوشون رو بگیرید

ناشناس دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۶

دیگه خیلی وقته شیراز شده شیرازو

دارایی دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۹:۵۱

شهرداروفرماندارشیرازبایدزیردین تمام مردم شیراز هستن وبایدجواب گوباشن که چرا اجازه میدهن فاضلاب انقدر راهت ازکنارشهر ردبشه وبه دراختیارکشاورزان قراربگیرد حتما سودفراوانی برای شهرداری دارد

ناشناس دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۹:۳۴

شک نکنید که این افراد سودجو پشتوانه محکمی در ادارات مرتبط داشته ووبا خیال راحت کشاورزی کثیف انجام می دهند سرنخ های اصلی این قضیه در ادارات مرتبط میباشد

شیرازی دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۹:۱۵

تاوقتی استاندار وشهردارو…..مسیولین شیراز در فکر انتخابات مجلس و منتخب شدن خودشون در پستهای بهترند کی بفکر مردم بدبخته؟؟!

ناشناس دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۸:۵۵

خاک بر سر مسولین بدرد نخور

مریم دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۸:۳۷

خداخیرت بده ک شفاف سازی کردی وکمکت گنه بتوتی جلوجرکت این بی وجدانهارپبگیری..هرچندبقول مردم پشتشون ب یکی گرمه. مخبرهم دارن ….چرابجون مردم بازی میکنید..خدافقط بدادمون‌ برسه دارودکترهمش گرونه

Fari دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۸:۲۶

خدایی کوتاهی نکنید به خاطر خودتون و خانوادتون ..

شیرازی دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۸:۲۰

اچرا هیچکس یه فکراساسی نمیکنه

شیرازی دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۸:۱۹

کاش همه مثل شما اینقدر مسئولیت پذیربودن

شیرازی دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۸:۱۹

خدا بهت خیربده که بفکرسلامتی مردم هستی

شیرازی دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۸:۱۸

رحمت به شیری که خوردی که اینقدر بفکرسلامتی مردم هستی

کارگر دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۸:۱۱

خدا لعنت اون اداره ای بکنه که با اینا همکاری میکنه اخه بی مروت زن وبچه خودت هم دارند از این محصولات استفاده میکنن ،،،باید مردم وارد صحنه بشن ،،،اخه تا چند روز دیگه سر هر خیابون ذرت بلال میفروشن وای وای ،،،،،حیف مردم شیراز که اینقدر توسط خودی ها مورد ظلم قرار میگیرند

مجتبی دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۷:۵۲

بقول مجری معروف همه چیزمون به همه چیزمون میاد.
بجای مدینه فاضله به شهر هرت رسیده ایم.

پریسا حسبنی دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۵:۳۰

سلام و احترام دمتون گرم اداره بهداشت و محیط زیست حذف سموم و آبهای آلوده از زنجیره غذایی مردم کاری بسیار پسندیده و علمی است خدا خیرتون بده
فلزات سنگین انگلهای فاضلاب از راه خون به کبد و مغز می‌رسد و متاسفانه این بیماریها در فارس شیوع پیدا کرده است آمار پزشکی بگیرید همه در اثر فاضلابها در مواد غذایی مردم هست

ناشناس دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۵:۰۱

روستای مهارلو اصلا از این آب کشاورزی نمیکنه چرااسم مهارلو میارید

ناشناس دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۴:۴۷

توایران .کدخداراداشته باش .
ده رابه چاپ

علی دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۳:۵۴

یه حکم بدین زمین شون مصادره بشه تا آدم بشن

نادان دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۳:۳۵

اگر باا این آب کیک هم درست کنند کسی نیست جلو آنها بگیرد

ناشناس دوشنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱:۲۶

دوست عزیز سلام دست خود همین اگردن کلفت های ادارات تو کار هست وگرنه چرا باید این تخلف سنگین دائمی باشه جون مردم شده براشون تپاله فقط بفکر رفاه وپول حروم خودشونن

آخرین اخبار