چاپ کد خبر: 139039
15 فروردین 1403

۱۸ نکته ای که درمورد نگهداری گل ارکیده نمی دانید

بسیاری از مردم شکوفه‌های ارکیده را می‌خرند و تصور می‌کنند به محض محو شدن آن گل‌ها، ارکیده به پایان عمر خود می‌رسد اما در واقع، ارکیده‌ها می‌توانند به طور مداوم برای سال‌ها و حتی دهه‌ها، تحت شرایط مناسب شکوفا شوند و نگهداری از آن نیز به طرز شگفت‌انگیزی آسان است. همراه ما باشید تا رازهایی که هر کسی درباره گل ارکیده نمی‌داند را برای شما فاش کنیم.

نکاتی درمورد ارکیده

نکاتی که باید در مورد  گل ارکیده بدانید

۱-وانیل یک ارکیده است!

گیاه وانیل تنها محصول تجاری ارکیده است که شبیه انگور است که تمایل دارد به تنه درختان بچسبد.

۲- ۲۵۰۰۰ نوع ارکیده در جهان وجود دارد

ارکیده‌ها نه تنها بزرگ‌ترین خانواده گیاهان گل‌دار در جهان هستند، بلکه از قدیمی‌ترین گل هایی هستند که هنوز وجود دارند. ارکیده در همه قاره‌ها به جز قطب جنوب یافت می شوند و در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری در سرتاسر آمریکای جنوبی و مرکزی و آسیا و همچنین در بیابان‌های نیوزیلند و استرالیا رشد می‌کنند.

۳-ارکیده ها برای رشد از بذر چالش برانگیز هستند

برای گیاهی که میلیون‌ها سال رشد کرده است، عجیب است که رشد ارکیده از دانه‌ها بسیار مشکل است. در حالی که یک غلاف دانه می‌تواند تا سه میلیون بذر تولید کند،اما دو یا چند سال طول می‌کشد تا دانه‌های ارکیده جوانه بزنند و برگ بسازند و چهار تا هشت سال طول می‌کشد تا شکوفه بدهند. بدتر از همه، این است که دانه‌ها برای جوانه زدن نیاز به تماس با گونه‌های خاصی از قارچ به نام میکوریزا دارند.

۴- بسیاری از ارکیده‌ها به طور طبیعی روی درختان رشد می کنند

بیشتر گونه‌های ارکیده گرمسیری روی شاخه‌های درخت یا کنده رشد می‌کنند و در درجه اول رطوبت و مواد مغذی را از هوا می‌کشند و برگ‌ها را تجزیه می‌کنند. انواع دیگر ارکیده یا با شبکه‌ای از ریشه‌های کم عمق یا غده‌های عمیق در زمین رشد می‌کنند. این سبک رشد، نیازهای خاک را برای رشد ارکیده در داخل خانه تعیین می‌کند. گروه اول به ترکیبی از پوست، خاک و خزه نیاز دارند، در حالی که گروه دوم با یک ترکیب خاک استانداردتر بهترین عملکرد را دارند.

۵-چگونگی نگهداری از گل ارکیده در گلدان شیشه ای

اگر با نحوه ساخت تراریوم ها آشنا هستید باید بدانید نیاز گل های ارکیده به مقدار زیادی از رطوبت باعث می شود به راحتی بتوانید از آن ها در باغ های شیشه ای استفاده کنید. بنابراین لازم است به دلیل شیوه رشد ارکیده ها، گلدانی کشیده برای ساخت تراریومتان مهیا کنید و خاک مناسبی را نیز برای نگهداری ارکیده ها در باغ های شیشه ای در نظر بگیرید. همچنین بهتر است از مقداری زغال چوب یا قارچ کش در ترکیب خاک استفاده کنید. چرا که محیط بسیار مرطوب داخل شیشه شرایط خوبی برای رشد قارچ ها فراهم می کند. اما این ماده از شکل گیری آن ها جلوگیری می کند.

۶-ارکیده‌ها ضد حساسیت هستند

برای کسانی که آلرژی دارند، ارکیده‌ها جز بهترین انتخاب‌ها برای داشتن گل هستند. گرده ارکیده در هوا نیست و در بسته‌های مومی شکل به نام پولینیا ذخیره می‌شود.

نکاتی درمورد ارکیده

۷- ارکیده ریشه هوایی هم دارد

از آنجایی که ارکیده‌ها تمایل دارند روی شاخه‌ها بنشینند، وجود ریشه‌های در معرض دید حتی در گلدان‌ها رایج است. این مسئله نوعی استراتژی بقا برای بیرون کشیدن رطوبت اضافی از هوا است. گاهی اوقات بهتر است ریشه‌های در معرض دید را مه پاشی کنید.

۸-ارکیده در خاک مناسب

قبل از آموزش سومین روش از نحوه مراقبت و نگهداری از گلدان گل ارکیده، ابتدا باید این را به یاد داشته باشید که ریشه این گل بسیار نسبت به رطوبت و آب حساس است. اگر زمان زیادی مرطوب باشد و با آب در تماس باشد می پوسد. پس اولین شرط برای خاک مناسب ارکیده، زهکشی کامل آن است. بنابراین بهتر است در ته گلدان سوراخ هایی نیز ایجاد کنید که آب اضافی به سرعت خارج شود. بهترین فرمول خاک برای این گیاهان ترکیب خاک برگ، پوسته درختان یا کوکوپیت و خزه های درشت است. با این فرمول هم آب گلدان به سرعت خارج می شود و هم مواد مغذی مورد نیاز ارکیده تامین می شود.

۹-این گل نیازی به تعویض گلدان ندارد

هنگامی که ریشه‌های در معرض دید اکثر گیاهان آپارتمانی را می بینید، وقت آن است که گلدان را تعویض کرده و گلدان بزرگتری داشته باشید اما این مسئله در مورد ارکیده‌ها صدق نمی‌کند زیرا این گل فضاهای تنگ را ترجیح می‌دهد. تعویض گلدان را انجام ندهید مگر اینکه ریشه‌ها به طور کامل از ته گلدان رشد کرده باشند. زمانی که ارکیده‌ها خواب هستند یا هنوز گل می‌دهند از تعویض گلدان خودداری کنید.

۱۰-بهتر است برای اولین گل ارکیده، ارکیده شاپرکی را انتخاب کنید

شبیه سازی این گونه مبتدی آسان است. گل‌های ارکیده شاپرکی می‌توانند ماه‌ها دوام بیاورند و به راحتی می‌توانند دوباره شکوفا شوند.

۱۱- انتخاب جای مناسب برای دریافت نور

فرقی نمی کند که مشغول نگهداری از گلدان گل ارکیده صورتی، سفید یا فالانوپسیس هستید، بطور کلی گل ارکیده نور مستقیم خورشید را دوست ندارد و تابش نور مستقیم باعث آسیب به گل این گیاه می شود. بنابراین به جای استفاده از ارکیده به عنوان گل های مناسب کاشت در باغچه، باید آن را در گلدان کاشته و جای مناسبی برای گلدان خود پیدا کنید. بهترین مکان برای آن نیز پشت شیشه پنجره است. البته باید در نظر داشته باشید که بهتر است هنگام تابستان که نور آفتاب تیزتر است و فصل گلدهی گیاهتان نیز هست، یک پرده نازک نیز جلوی پنجره باشد تا از شدت آفتاب بکاهد. این را هم در نظر بگیرید که باید سعی کنید حد اعتدال را در رساندن نور به ارکیده حفظ کنید. چرا که همانطور که نور زیاد باعث از بین رفتن این گیاه می شود، کم نوری نیز علت اصلی پژمرده شدن آن است.

۱۲- گل‌های ارکیده می‌توانند ماه‌ها دوام بیاورند

در حالی که بیشتر گل‌ها حداکثر چند هفته شکوفا می‌شوند، ارکیده‌ها هر بار چندین ماه گل می‌دهند. این امر آن‌ها را به سرمایه گذاری ارزشمندی در دکوراسیون داخلی تبدیل می‌کند.

۱۳- کود لزوما دوست ارکیده نیست

یکی از اشتباهات رایج در مورد ارکیده استفاده بیش از حد کود است. هرچه کود کمتر، بهتر! استفاده از کود منجر به تجمع نمک می‌شود که می‌تواند به ارکیده آسیب برساند.بهتر است کود ارکیده را ½ یا حتی ¼ رقیق کنید و هر هفته آن را روی پایه گیاه بمالید. هر چهار هفته یک بار، کوددهی را حذف کنید. همچنیندر طول دوره خواب ارکیده و زمانی که برای اولین بار یک سنبله گل جدید ظاهر می شود از کوددهی خودداری کنید. پس از باز شدن جوانه‌ها می‌توانید کوددهی را دوباره شروع کنید.

نکاتی درمورد ارکیده

۱۴- هوای محیط ارکیده را مرطوب نگه دارید

با نگه داشتن ارکیده در محیطی مرطوب، رطوبت بیشتری به ارکیده‌ها بدهید. حمام و آشپزخانه و همچنین نگهداری گلدان روی سینی سنگریزه بهترین کار است. همچنین می‌توانید گیاهان را در کنار هم قرار دهید تا سطح رطوبت را به طور طبیعی افزایش دهید.

۱۵-نوسانات دما دوست ارکیده هستند

در حالی که منطقا گیاهان گرمسیری مانند ارکیده‌ها به دمای ثابتی نیاز دارند، در واقعیت، آن‌ها با نوسانات دمایی ملایم بهترین عملکرد را دارند. می‌توانید این کار را با نگه داشتن گلدان‌ها نزدیک به پنجره انجام دهید زیرا عایق نبودن باعث کاهش دما می‌شود. این کار برای ورود و خروج ارکیده از خواب و تولید گل بسیار مهم است.

۱۶-نیازهای دمایی ارکیده خود را بشناسید

بیشتر انواع ارکیده در یکی از سه گروه دمایی قرار می‌گیرند: گرم، متوسط و سرد. باید بدانید که گونه ارکیده شما متعلق به کدام یک از گروه دمایی است.

۱۷- ریشه‌ها رازهای ارکیده را آشکار می‌کنند

ریشه‌های ارکیده تمایل دارند در نزدیکی سطح خاک رشد کنند. اگر کنجکاو هستید که آیا ارکیده شما در حال رشد است یا خیر، نگاهی دقیق به ریشه‌ها بیندازید. ریشه‌های سست و بی جان نشان‌دهنده آب بسیار کم است، در حالی که ریشه‌های برنزه یا شکننده تشنه هستند. ریشه‌های سبز یا سفید نقره‌ای خشک هستند، در حالی که ریشه‌های روشن نشان از آبیاری دارند. اگر ریشه‌ها دارای نوک سیاه هستند، نمک کود زیادی در مخلوط گلدان وجود دارد.

۱۸-خورشید روشن و غیر مستقیم بهترین شرایط نوری برای ارکیده است

ارکیده‌ها نور خورشید را دوست دارند (اما عاشقش نیستند!). از این گذشته، زیستگاه طبیعی آن‌ها در شکاف‌هایی روی شاخه‌های درختان ست. آن‌ها را از آفتاب داغ تابستان دور نگه دارید و در صورت امکان از قرار دادن آن‌ها در شمال خانه خودداری کنید، چون ممکن است نور کافی برای گل‌دهی مجدد به ارکیده نرسد.

 

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار