• 07 / مهر 1402 / 21:15
  • شناسه خبر : 122418

اگر این ۷ ویژگی را دارید شک نکنید فردی ISFJ یا محافظه کار هستید

ISFJ یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی شناسایی‌شده در شاخص تیپ مایرز-بریگز (MBTI) است، تست شخصیتی‌ای که توسط ایزابل مایرز و مادرش کاترین بریگز بر اساس نظریه‌های کارل یونگ ساخته شده است.

آیا شما فرد محافظه کاری هستید؟

شخصیت محافظه کار یا همان تیپ شخصیتی ISFJ ساکت، محتاط و بسیار قابل اتکاء و صمیمی است. از نظر شخصیت شناسی این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران خدمت کند و سعی می‌کند برای اطرافیان خود مفید باشد.

محافظه کار

این شخصیت بسیار واقع گرا و عملیاتی و محافظه کار است و متعهد و ثابت قدم است. واقع بین است و بیشتر جذب انسانهای آرام و کم ادعا می‌شود.

از نظر شخصیت شناسی ، شخصیت ISFJ بسیار قابل پیش بینی است و می‌تواند تمام رویه‌ها و مقررات را بدون بهانه و بی کم و کاست انجام دهد.

ISFJ مخفف چهار کلمه Introverted, Sensing, Feeling ,  Judging است که به ترتیب این معناها را دارند: درون‌گرا، حسی، احساسی و قضاوت‌کننده

به این تیپ شخصیتی لقب محافظ (The Protector) یا مدافع (The Defender) هم داده شده است.

ویژگی افراد محافظه کار

۱. افراد دارای تیپ شخصیتی ISFJ، شخصیتی حامی و محافظ دارند

ISFJها یا افرادی که به عنوان افراد دارای شخصیت محافط دسته‌بندی می‌شوند، به عنوان درون‌گراهای اجتماعی شناخته شده‌اند. آن‌ها ممکن است وقتی در کانون توجه باشند احساس ناراحتی کنند به همین دلیل ترجیح می‌دهند در پشت صحنه کار کنند، جایی که بتوانند به راحتی کاری را که دوست دارند، که اغلب کمک به دیگران است، انجام دهند. آن‌ها یک نوع شخصیت حمایتگر هستند و از کمک به دیگران برای یادگیری و رشد لذت می‌برند.

۲. افراد دارای تیپ شخصیتی ISFJ قابل‌اعتمادند

ISFJها اغلب سخت‌کوش و فداکارند و می‌توانید برای انجام کارهایی که روی دوشتان است از آن‌ها کمک بخواهید. شخصیت محافظ یا همان فرد دارای تیپ ISFJ اغلب فراتر از آن چیزی که از او خواسته می‌شود، تلاش می‌کند و به دلیل ماهیت همدلانه شخصیتش می‌تواند به هر تیمی اضافه می‌شود.

 ۳. فرد دارای تیپ شخصتی ISFJ، مشاهده‌گر دقیقی است

طبیعت همدلانه شخصیت محافظ ISFJ به او این امکان را می‌دهد که محیط اطرافش را به دقت مشاهده کند و به راحتی حالات دیگران را از روی حالات صورت و زبان بدن تشخیص دهد. فرد دارای تیپ شخصیتی ISFJ دوست و شنونده خوبی است و تمایل دارد در حرفه‌‌هایی مثل مشاوره، تدریس و روانشناسی کار کند.

۴. تیپ شخصتی ISFJ، روشمند است

ISFJها بسیار محتاط هستند و با وظایفی که به آن‌ها داده شده است، به طور سیستماتیک برخورد می‌کنند. هرچند ممکن است گاهی اوقات به دلیل ماهیت آرام و بی‌سروصدای آن‌ها تلاش‌هایشان نادیده گرفته شود، اما تعهد خود نسبت به دیگران را به درستی اجرا می‌کنند.

۵. افراد دارای تیپ شخصیتی ISFJ اغلب دیگران را در اولویت قرار می‌دهند.

افراد دارای تیپ شخصیتی ISFJ به دلیل متواضع‌بودن خود تمایل دارند از مرکز توجه دوری کنند. برای آن‌ها کمک‌کردن به خودی خود یک فضیلت است اما این ویژگی می‌تواند برای آن‌ها مضر هم باشد چون در حین کار کسانی پیدا می‌شوند که کل کاری را که تیپ شخصیتی IFSJ انجام داده است، به نام خود می‌زنند و همین موجب انزوای شخصیت محافظ این تیپ خواهد شد. از آنجایی که ISFJ ها تمایل دارند دستاوردهای خود را کم اهمیت جلوه دهند، ممکن است در زمینه عزت نفس کمبودهایی داشته باشند.

۶. افراد دارای تیپ شخصیتی ISFJ «بیش ‌از‌ حد مهربانند»

اگر چیزی به نام «بیش از حد مهربان‌ بودن» وجود داشته باشد، کسانی که دارای شخصیت محافظ هستند دقیقا با این تعریف مطابقت دارند. بعضی از فرصت‌طلبان از این ویژگی استفاده می‌کنند تا از ISFJ و ماهیت بخشنده شخصیت او بهره ببرند. افراد دارای تیپ شخصیتی ISFJ، همچنین به این شکل هستند که با هر کسی که در تماس قرار می‌گیرند دلشان می‌خواهد به او کمک کنند. در‌حالی‌که این ویژگی معمولاً به عنوان یک چیز خوب در نظر گرفته می‌شود، بعضی از افراد ممکن است دلشان نخواهد کسی بهشان کمک کند. این ویژگی به طور بالقوه می‌تواند یک ISFJ  را در موقعیتی ناخوشایند در مورد روابطش قرار دهد، تا حدی که ممکن است متهم به مزاحمت برای دیگران شود.

۷. افراد دارای تیپ شخصیتی ISFJ بیش‌از‌حد کار می‌کنند

افرادی که دارای تیپ شخصیتی ISFJ هستند «نه»گفتن یا رد درخواست دیگران برایشان دشوار است. ISFJها بیش از حد کار می‌کنند تا آن جا که برای کمک به دیگران حتی ممکن است سلامت خود را نادیده بگیرند.


تست شخصیت|بگید در نگاه اول چه حیوانی می بینید تا ویژگی های درون تان را بگم


نقاط ضعف ISFJها چیست؟

ISFJها به سرکوب احساساتشان تمایل دارند که همین می‌‍تواند در دراز‌مدت منجر به بسیاری از بیماری‌ها شود. ISFJ باید یاد بگیرد که احساسات خود را بیان کند و مانند آتشفشان در حال انفجار نباشد. همچنین، آن‌ها نباید مسائل را خیلی شخصی کنند.

نقطه ضعف دیگر آن‌ها این است که بیش از حد واقع‌گرا هستند و احتمالات را نادیده می گیرند، اما آیا می‌توان به آن‌ها یادآوری کرد که این رویاپردازان جهان هستند که به جهان سروشکل می‌دهند؟ پس بهتر است کمی برای خلاقیت، تصادف و پیش‌بینی‌ناپذیری‎های دنیا زمان بگذارند. ISFJها تغییر را دوست ندارند. در حالی که گاهی اوقات تغییر می‌تواند عالی باشد چون قابلیت اطمینان و ثبات را نشان می‌دهد، بازبودن نسبت به تغییر می‌تواند به گسترش خلاقیت آن‌ها کمک کند.

پشت و روی شخصیت ISFJ در رابطه

تیپ ISFJ یا همان تیپ شخصیتی محافظ دوست دارد مورد قدردانی، ستایش و احترام دیگران قرار گیرد. به دلیل وفاداری و فداکاری آن‌ها، اولویت شماره یک آن‌ها اغلب خانواده آن‌هاست، همچنین فرزندپروری برای تیپ ISFJ یک کار طبیعی و نرمال به نظر می‌رسد.

اما جنبه سرکوبگر آن‌ها می‌تواند باعث ایجاد چالش در روابط صمیمی شود. افراد دارای تیپ ISFJ به کسانی که دوستشان دارند متعهد هستند، اما طبیعت خجالتی و فروتنانه آن‌ها می‌تواند بیان افکار و احساساتشان را برای آن‌ها دشوار کند.

ISFJها و دوستی

برایISFJ ها داشتن دوستان فراوان لذت‌بخش است، اما آن‌ها تمایل دارند در مورد اینکه با چه کسی صمیمی باشند و با چه کسی نه، قدرت انتخاب داشته باشند. البته حتی موقعی ‌که اعتماد ایجاد شد، کار تمام نمی‌شود و پیشنهادهای ناگهانی ممکن است باعث شود که ISFJها بی‌خیال صمیمیت با دوستانشان شوند. به دلیل ماهیت درون‌گرای آن‌ها، زمانی که یک دوست از یک ISFJ درخواست می‌کند تا او را در یک مهمانی همراهی کند، این پیشنهاد می‌تواند مشکل‌ساز شود، به خصوص وقتی او را به مهمانی کسی که نمی‌شناسدش، دعوت کنید.

تیپ شخصیتی ISFJ و شغل مناسب برای او

تیپ شخصیتی ISFJ با توجه به این‌که برای خدمت به آدم‌های دیگر انگیزه دارد، احتمالاً شغلی را انتخاب می‌کند که به درد همه آدم‌ها می‌خورد و می‌تواند برای جامعه مفید باشد. افراد دارای تیپ شخصیتی ISFJ معمولاً به خوبی با دیگران کار و از ایجاد اختلاف و درگیری در محل کار خودداری می‌کنند.

توجه شخصیت ISFJ به جزئیات و سازمان‌دهی هم آن‌ها را به یک شخص مناسب برای مشاغلی دارای فواید اجتماعی گسترده، تبدیل می‌کند. برهمین‌اساس است که تلاش یک ISFJ احتمالاً تأثیر مثبتی بر محل کار خواهد داشت. افراد دارای تیپ شخصیتی ISFJ برای مشاغلی مثل خدمات اجتماعی، مراقبت‌های بهداشتی، منابع انسانی، تدریس و مشاوره مناسب هستند.

حرف آخر؛ در مورد تیپ شخصیتی ISFJ باید بیش از همه به چه مسئله‌ای توجه کنیم؟

تیپ‌ شخصیتی ISFJ با ویژگی‌هایی مثل دفاع از دیگران، بخشش سخاوتمندانه و از خود گذشتگی و حمایت پایدار از خانواده و دوستان، شناخته می‌شود. با این حال، برای آن‌ها مهم است که فراموش نکنند که نیازهای خودشان هم مهم است، پس اگر تیپ شخصیتی ISFJ دارید یا کسی را می‌شناسید که دارای این تیپ است، در این مورد حواستان به او باشد. آن‌ها ممکن است برای مراقبت از خود، ابراز وجود و ایجاد مرزهای ارتباطی سالم با دیگران به کمک نیاز داشته باشند.

افرادی که شخصیت ISFJ را دارند به خون‌گرمی، مسئولیت‌پذیری و محجوب بودن معروف هستند. تیپ شخصیتی ENTP برعکس این تیپ است. این تیپ شخصیتی نادر نیست، در‌واقع یکی از رایج‌ترین تیپ‌های شخصیتی است. ISFJها حدود ۹ تا ۱۴ درصد از جمعیت را تشکیل می دهند.

با توجه به رنگ لباسی که می پوشید شخصیت خود را بشناسید

مطالب مرتبط

با انتخاب یک در میزان وفاداری شخصیت خود را بسنجید

این تست تصویری نشان می‌دهد که بهترین ویژگی‌ شخصیتی شما چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید فردی متواضع هستید یا مغرور بگویید که در نگاه اول چه می بینید؟

نظرات