چاپ کد خبر: 115952
15 تیر 1402

۴۵ کاربرد جالب و مفید خمیردندان در خانه که باید بدانید

خمیر دندان یکی از محصولاتی است که جدا از تمیز کردن دندان ها کاربردهایی جادویی و باورنکردنی دیگر دارد که دانستن آن ها خالی از لطف نیست در این بخش به ده ها مورد از آن اشاره کرده ایم که در ادامه می خوانید.

خمیردندان ماده ای شوینده،جرم زدا و گاه ضد عفونی کننده است که به شکل خمیر اغلب در بسته هایی استوانه ای شکل قرار داده شده است و افراد برای جرم گیری و برق انداختن دندان هایشان از آن استفاده می کنند.شاید بسیاری از شما بر این باور هستید که خمیر دندان همین یک کاربرد را دارد و صرفآ برای تمیز کردن دندان ها به کار می رود اما اینطور که فکر می کنید نیست از این محصول جادویی می توانید استفاده های زیادی داشته باشید که شاید تا به این حال حتی به ذهنتان هم خطور نکرده است.

45 کاربرد جالب و مفید خمیردندان در خانه که باید بدانید

در این بخش ترفند هایی جالب و کاربردی با این محصول جادویی برایتان گردآوری کرده ایم تا با بکارگیری آن در کارهای منزلتان اجسام و وسایل خانۀ خود را برق انداخته و لذت کافی را برده باشید.با ما باشید تا با ۱۵ ویژگی جادویی خمیر دندان آشنا شوید:

۱. از آنجایی که از خمیر دندان به منظور برطرف کردن بوی بد دهان استفاده می ‎شود، می ‎توانید از آن برای برطرف کردن بوی بد وسایل منزل خود نیز استفاده کنید .

۲. با استفاده از مسواک و کمی خمیر دندان می‎ توانید گرد و غبار و لکه های ایجاد شده بر روی چراغ های جلو و عقب ماشین خود را از بین ببرید و آن ها را به راحتی تمیز نگه دارید .

۳. با استفاده از خمیر دندان به راحتی قادر به از بین بردن لکه های موجود بر روی عینک های شنا و عینک های اسکی خود خواهید بود .

۴. اگر خمیر دندان می ‎تواند دندان های شما را تمیز کند، قطعا قادر به از بین برد لکه و گرد و غبار های موجود بر روی لاستیک درب های یخچال نیز خواهد بود .

۵. با استفاده از خمیر دندان به راحتی قادر به از بین بردن خراش های کوچک ایجاد شده بر روی وسایل نقلیه خود خواهید بود .

۶. لکه های به وجود آمده بر روی دیوار های منزل اگر کوچک و جزئی باشند، با استفاه از خمیر دندان به راحتی قابل پاک شدن هستند .

۷. با مالیدن مقداری خمیر دندان بر روی تکه ای اسفنج و یا دستمال به راحتی می‎ توانید شیشه های حمام خود را برق بیندازید .

۸. همانطور که با مسواک زدن، تیرگی های ایجاد شده ناشی از خوردن چای و قهوه بر روی دندان از بین می‎ روند، با مالیدن خمیر دندان بر روی میز و یا ظروف آشپزخانه خود، به راحتی قادر به از بین بردن لکه های چای و قهوه خواهید بود.

۹. لکه ها و خراش های ایجاد شده بر روی CD ها و DVD ها به وسیله خمیر دندان به آسانی برطرف خواهند شد .

۱۰. همان طور که خمیر دندان قادر به از بین بردن لکه های روی عینک های شنا شما می ‎باشد، می ‎تواند آینه های حمام و دسشویی منزل شما را نیز تمیز کرده و به آن ها شفافیت ببخشد .

۱۱. برای از بین بردن بوهای نامطبوع مانند بوی بنزین از دست های خود، شستن دست هایتان با خمیر دندان را به شما پیشنهاد می ‎دهیم . خمیر دندان نه تنها باعث از بین رفتن بوی بد دست هایتان می ‎شود بلکه بوی بسیار خوشایندی نیز به آن ها می‎ بخشد .

۱۲. اگر جواهرات و سنگ های قیمتی ‎تان مانند الماس و زمرد، دیگر آن درخشش سابق را ندارند ، با مالیدن کمی خمیر دندان به آن شاهد درخشش سابق آن ها خواهید بود .

۱۳. به جای استفاده از مواد تمیز کننده مضر مانند وایتکس و یا دیگرمواد شیمیایی برای تمیز کردن لکه های آب موجود بر در و دیوار حمام و یا دوچرخه و موتورسیکلت ، از خمیر دندان که ابزاری تمیز کننده عالی و بدون هیچ ضرری است بهره ببرید .

۱۴. با مالیدن مقداری خمیر دندان بر روی یک مسواک بلا استفاده، به راحتی قادر به تمیز کردن کفش های کتانی خود خواهید بود و البته دقت کنید که از خمیر دندان نباید برای تمیز کردن کفش های چرمی استفاده کرد .

۱۵. برای تمیز کردن زیور آلات خود و از بین بردن گرد و غبار و لک های موجود در آن به راحتی می ‎توانید از خمیر دندان استفاده کنید .

۱۶. استفاده طولانی مدت از اتو باعث ایجاد لکه های متعدد بر روی آن می ‎شود . با استفاده از مسواکی قدیمی و کمی خمیر دندان به راحتی می ‎توانید این لکه ها را از بین ببرید .

۱۷. با استفاده از خمیر دندان در زمان اندکی قادر به از بین بردن لکه های تیره بر روی در و دیوار منزل خود خواهید بود .

۱۸. با مالیدن کمی خمیر دندان بر روی خراش های ایجاد شده بر روی مبل های چرمی ‎تان می‎ توانید خراش های مورد نظر را کمرنگ تر جلوه دهید .

۱۹. برای از بین بردن علائم ناشی از کشیده شدن مداد شمعی بر روی دیوار، با مالیدن کمی خمیر دندان بر روی پارچه ای نم دار، می ‎توانید از شر این علائم و لکه ها خلاص شوید .

۲۰. استفاده از خمیر دندان برای از بین بردن لکه های ناشی از آب میوه بر روی پارچه و فرش بسیار کارآمد است و فقط کافیست قبل از استفاده از آن از عدم وجود ترکیبات سفید کننده در خمیر دندان مورد نظر اطمینان حاصل کنید .

۲۱. بطری های شیر خشک کودک، بعد از مدتی استفاده بوی نامطبوعی به خود می‎ گیرند که استفاده از محلول آب و خمیر دندان درون این بطری ها، به رفع بوی بد آن ها کمک زیادی می ‎کند .

۲۲. کلید های پیانو ممکن است با گذشت زمان کدر و تیره شوند که با استفاده از یک مسواک و اندکی خمیر دندان می‎توانید کلید های پیانو خود را مانند روز اول سفید کنید .

۲۳. استفاده از مسواک و خمیر دندان برای از بین بردن لکه های جوهر ریخته شده بر روی پارچه ها، کمک زیادی به شما می ‎کنند .

۲۴. با قدم زدن بر روی ساحل ممکن است لکه هایی بر روی لباس هایتان ایجاد شود . خمیر دندان به پاک شدن این لکه ها کمک زیادی می ‎کنند .

۲۵. برای از بین بردن سموم مختلف بر روی سبزیجات و گیاهان می ‎توانید از خمیر دندان بهره ببرید .

۲۶. خمیر دندان برای از بین بردن بوی بد کابینت ها و لکه های به وجود آمده بر روی آن ها بسیار موثر است .

۲۷. با تمیز کردن فضای داخلی خودرو خود با خمیر دندان و دستمال مرطوب هم توانسته اید خودرو خود را تمیز کنید و هم بوی معطر به فضای داخلی آن ببخشید .

۲۸. برای تمیز کردن صندلی های پلاستکی حیاط و بالکن منزل خود، می ‎توانید از خمیر دندان بهره ببرید .

۲۹. با استفاده از یک مسواک بلا استفاده و محلول آب و خمیر دندان می ‎توانید به راحتی صفحه کلید رایانه خود را تمیز کنید .

۳۰. از خمیر دندان می ‎توانید برای تمیز کردن افسار اسب خود نیز استفاده کنید .

۳۱. استفاده از خمیر دندان، راه حل مناسبی برای از بین بردن علائم ناشی از ماژیک های غیر وایتبورد است .

۳۲. خمیر دندان، ابزاری مناسب برای تمیز کردن لکه های ایجاد شده بر روی اسباب بازی کودکانتان است .

۳۳. برای چسباندن پوسترهای مختلف به دیوار، به جای استفاده از چسب های نواری می‎ توانید از خمیر دندان در پشت آن ها استفاده کنید .

۳۴. چنانچه در رازهای خانه داری نمناک میخوانید شیشه ساعت مچی ممکن است بعد از استفاده طولانی مدت دچار خراش های متعددی شود، با مالیدن کمی خمیر دندان بر روی آن به راحتی قادر به از بین بردن این خراش ها خواهید بود و همچنین برای برطرف کردن لک ها و خراش های ایجاد شده بر روی شیشه فر و پنجره ها نیز می ‎توانید از خمیر دندان بهره ببرید .

۳۵. استفاده از خمیر دندان در اطراف گیاهان کاشته شده در باغ می ‎تواند به کاهش یافتن میزان آفات محصولاتتان کمک کند .

۳۶. با استفاده از محلول آب و خمیر دندان، قادر به از بین بردن لکه های موجود بر روی رینگ های لاستیک وسیله نقلیه خود خواهید بود .

۳۷. برای برطرف کردن لکه های موجود بر روی سینک آشپرخانه خود، خمیر دندان بسیار کارآمد است .

۳۸. تمیز کردن صفحه نمایش تلفن همراه با خمیر دندان باعث تمیزی و نو به نظر رسیدن تلفن همراهتان می ‎شود .

و چند مورد ویژه با توضیحات بیشتر

۳۹.تمیز کردن کفش و کتانی سفید
معمولا تمیز کردن کفش‌ها و کتانی‌های سفید کار سخت و اغلب بی‌نتیجه‌ای است. کفش‌های سفید خیلی بیشتر از کفش‌های رنگی و مشکی دوده و سیاهی را به خود جذب می‌کنند. معمولا افراد برای تمیز کردن کفش‌های سفید از سفید کننده‌هایی مثل وایتکس یا مایع ظرفشویی استفاده می‌کنند یا کفش را داخل ماشین لباسشویی می‌اندازند که باز هم نتیجه رضایت بخشی نخواهد داشت. ما می‌خواهیم با استفاده از خمیر دندان یک ترفند عالی برای تمیز کردن کفش سفید را به شما آموزش بدهیم.

به این ترتیب که ابتدا اندازه یک قاشق مرباخوری خمیر دندان را با یک قاشق مرباخوری مایع ظرفشویی و نصف قاشق مرباخوری نمک مخلوط کنید؛ سپس مقدار خیلی کمی آب به آن اضافه کنید، در حدی که مخلوط شما حالت خمیری داشته باشد و شل نشود. حالا یک مسواک کهنه را داخل این مخلوط بزنید و مسواک را روی کفش سفید و دورتادور آن بکشید. بعد از اینکه همه کفش را با مسواک فرچه زدید، حالا با یک حوله نم‌دار تمیز روی کفش را بکشید تا کاملا سفید و تمیز شود، مثل روز اولی که آن را خریده‌اید!

۴۰. برق انداختن سینک و شیرآلات
برای تمیز کردن و برق انداختن سینک ظرفشویی، ظروف استیل و شیرآلات بهتر است همه مواد شیمیایی و اسپری‌های صنعتی را کنار بگذارید و به این روش کار را انجام بدهید. یک قاشق غذاخوری خمیر دندان + یک قاشق غذاخوری جوش شیرین + دو تا سه قاشق غذاخوری آبلیمو را داخل یک ظرف بریزید و خوب هم بزنید تا همه مواد با هم مخلوط شوند و محلول شما حسابی کف کند. حالا اسکاچ را داخل این محلول بزنید و روی سینک بکشید یا سبد و کاسه‌های استیل را با آن بشویید. همچنین این محلول برای برق انداختن شیرآلاتی که زنگ زده‌اند، بسیار عالی است.

۴۱. تمیز کردن چربی‌های سوخته روی سرشعله گاز
معمولا سر شعله‌های گاز پس از مدتی استفاده دچار لکه‌های ناشی از روغن می‌شوند و از آنجا که این لکه‌ها در اثر حرارت می‌سوزند، به سختی پاک می‌شوند. اینکه سرشعله‌های گاز تمیز و درخشان باشد، دغدغه بسیاری از خانم‌های خانه‌دار است و برای این منظور از انواع شوینده‌ها و اسپری‌های لکه‌بر و جرم‌گیر استفاده می‌کنند که در بیشتر موارد رضایت بخش نیست.

برای از بین بردن این لکه‌های چربی ابتدا سرشعله‌ها را داخل یک کاسه پلاستیکی بزرگ بگذارید؛ سپس سه قاشق غذاخوری جوش شیرین روی آن‌ها بریزید. حالا یک قوطی نوشابه سیاه را روی آن‌ها بریزید تا جایی که نوشابه روی سرشعله را کاملا بپوشاند. اجازه بدهید سرشعله‌ها حدود یک ساعت داخل این ترکیب بمانند.

در مرحله بعد سرشعله‌ها را خارج کنید و داخل یک کاسه دیگر بگذارید. دوباره سه قاشق غذاخوری جوش شیرین روی آن‌ها بریزید و آب جوش را به آن اضافه کنید تا جایی که کاملا روی سرشعله‌ها را بگیرد. بعد از اینکه آب جوش از حرارت افتاد و ولرم شد، سرشعله‌ها را خارج و آبکشی کنید و در مرحله آخر کمی خمیر دندان روی اسکاچ سیمی بریزید. حالا اسکاچ را روی سرشعله‌ها بکشید و بعد دوباره آبکشی کنید. مطمئن باشید که از دیدن تمیزی و درخشندگی آن‌ها حیرت زده می‌شوید!

۴۲. تقویت گیاهان
اگر می‌خواهید یک آفتکش طبیعی و عالی برای گل‌های خانه‌تان تهیه کنید، به این روش عمل کنید. ابتدا یک عدد پیاز را خرد کنید و داخل یک کاسه بریزید؛ سپس به اندازه دو تا سه قاشق غذاخوری خمیردندان به آن اضافه کنید. حالا دو لیوان آب داخل این مخلوط بریزید و خوب آن را هم بزنید. روی کاسه را با پلاستیک بپوشانید و بگذارید حدود دو ساعت بماند. حالا مخلوط موردنظر را با آبکش صاف کنید و آب صاف را داخل شیشه آبپاش بریزید و این محلول را روزی یکبار روی برگ‌های گیاه اسپری کنید.

۴۳. اسپری تمیز کننده چند منظوره
حتما همه شما چندین بار از اسپری‌های چند منظوره که در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند، برای تمیز کردن منزل استفاده کرده‌اید. ما در این مطلب می‌خواهیم یک اسپری طبیعی و دست ساز چند منظوره را به شما آموزش بدهیم که بسیار ارزان و به صرفه است و قدرت پاک‌کنندگی بالایی دارد. داخل قوطی خالی شیشه پاک کن یا آبپاش به اندازه یک تا دو قاشق غذاخوری خمیر دندان بریزید؛ سپس بقیه شیشه را با نوشابه پر کنید.

حالا سر شیشه را ببندید و شیشه را خوب تکان بدهید تا خمیر دندان و نوشابه کاملا با هم مخلوط شوند. از این اسپری می‌توانید برای تمیز کردن روشویی، سینک، کفپوش‌های سنگی، کاشی و سرامیک و شیشه اجاق گاز و… استفاده کنید و از تمیزی و درخشش آن‌ها لذت ببرید.

۴۴.پر کردن سوراخ های ریز
یکی از قابلیت های خوب و مفید خمیر دندان، پر کردن سوراخ های ریز بر روی دیوار و … است!

کافی است امتحان کنید، اگر سوراخ ریزی بر روی دیوار خوددارید و نگاه کردن به آن آزارتان می دهد، کمی خمیر دندان را برداشته و توسط آن سوراخ مورد نظر را پاک کرده و سپس اضافه آن را پاک کنید.

۴۵.پاک کردن چراغ های خودرو
چراغ های جلوی خودروی شما، به مرور کدر شده و پر از خط و خش می شوند. این اتفاق علاوه بر ایجاد ظاهر بد، بر نور ایجاد شده توسط چراغ های شما نیز تاثیر منفی می گذارد. خب همیشه تعویض آن ها با یک مدل نو و کریستالی، تنها راه حل مورد نظر نیست. ابتدا چراغ های مورد نظر را با آب و صابون تمیز نمایید. سپس با یک خمیر دندان به جانش افتاده و با یک پارچه نرم تا جای ممکن تمیزش کنید.

۱۵ تا از زیباترین گیاهان که در بالکن خانه تان باغچه زیبا بسازید

۸ حشره کش طبیعی -خانگی برای از بین بردن آفات گلدان ، باغ و باغچه

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار