چاپ کد خبر: 123978
25 مهر 1402

۵ باور غلط رایج درمورد لاغری و کاهش وزن که باید از آن با خبر باشید

باور های نادرست درمورد برخی از رژیم ها و تغذیه هایی به گوش ما می رسد که بیشتر انها افسانه ای بیش نیستند. بنابراین قبل از اقدام به هرگونه فعالیتی در راه لاغر شدن حتما باید مطالعات کامل داشته باشید تا سلامت خود را حفظ کنید.

لاغری و کاهش وزن

به گزارش اول فارس به نقل از فرارو، رسانه‌های اجتماعی با بیش از ۱۰۰ میلیون پست در اینستاگرام برای جذب فالوور و ایجاد انگیزه در آنان چشم‌انداز ورزش را تغییر داده‌اند. اگرچه برخی از اینفلوئنسرها اطلاعاتی مبتنی بر علم ارائه می‌دهند، اما بسیاری از آنان صرفا به خاطر فالوور بیشتر، مطالب  غیر علمی و نادرست نشر می کنند. به همین خاطر با کارشناسانی از جمله متخصصان تغذیه، مربیان تناسب اندام و فیزیوتراپیست‌ها صحبت شده تا افسانه‌های رایجی را که در مورد رژیم غذایی، ورزش و ریکاوری با آنان مواجه می‌شوند از بین ببرد.

بر اساس تحقیقات بیش از ۶۰ درصد از ۱۰۰ “فیت فلوئنسر” محبوب اینستاگرام محتوایی را که از نظر علمی ناسالم تلقی می‌شود با دنبال کنندگان خود به اشتراک گذاشته اند. طبق گزارش منتشر شده در BMC Public Health در ماه مه پیام‌های آنان راه‌های غیر واقعی و بالقوه خطرناک برای دستیابی به یک بدن “سالم” را ترویج می‌کند.

رسانه‌های اجتماعی با بیش از ۱۰۰ میلیون پست در اینستاگرام با استفاده از هشتگ Fitspiration مورد علاقه سازندگان محتوا برای جذب دنبال کننده و ایجاد انگیزه در آنان چشم انداز ورزش را تغییر داده اند. اگرچه برخی از اینفلوئنسرها اطلاعات مبتنی بر علم ارائه می‌دهند، اما بسیاری از آنان صرفا به خاطر به دست آوردن دنبال کننده‌های بیش‌تر با بهره برداری از احساسات دنبال کنندگان به دنبال جذب آنان هستند.

کاهش وزن

به همین خاطر نشریه “نشنال” امارات با کارشناسانی از جمله متخصصان تغذیه، مربیان تناسب اندام و فیزیوتراپیست‌ها صحبت کرده تا افسانه‌های رایجی را که در مورد رژیم غذایی، ورزش و ریکاوری با آنان مواجه می‌شوند از بین ببرد. در ادامه به این اپن باور های نادرست خواهیم پرداخت:

باور های غلط درمورد لاغری و کاهش وزن

۱- کتو موثرترین رژیم غذایی است

واقعیت: تحقیقات بیش تری برای تعیین تاثیر واقعی آن بر سلامتی مورد نیاز است.

رژیم کتوژنیک یکی از محبوب‌ترین روش‌های رژیم غذایی در رسانه‌های اجتماعی است. با این وجود، اثربخشی آن برای کاهش وزن اغلب اغراق آمیز و اشتباه درک شده است. رژیم غذایی کم کربوهیدرات و پرچرب به منظور ایجاد حالت کتوز در بدن است که می‌توان آن را حالتی متابولیک توصیف کرد که تصور می‌شود چربی سوزی را تقویت می‌کند و منجر به کاهش وزن سریع می‌شود.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در مورد این روایت پایداری آن است و این که واقعا برای افرادی که آن را دنبال می‌کنند چه اتفاقی رخ می‌دهد. کاهش وزن در ابتدا به دلیل از دست دادن آب است، زیرا ذخایر گلیکوژن بدن کاهش می‌یابد، اما در مورد اثربخشی آن در درازمدت تردید وجود دارد. فرد ممکن است پس از چند هفته از کاهش وزن خودداری کند و اگر رژیم ادامه یابد به طور بالقوه می‌تواند منجر به کمبود مواد مغذی، ناراحتی گوارشی، افزایش سطح کلسترول و بسیاری از پیامدهای منفی دیگر برای سلامتی شود.

۲- اگر می‌خواهید وزن کم کنید کربوهیدرات نخورید

حقیقت: کربوهیدرات‌ها بهترین منبع انرژی و در نتیجه بازیابی هستند.

درک این نکته ضروری است که افزایش وزن در وهله نخست توسط تعادل بین کالری مصرف شده و کالری مصرف شده تعیین می‌شود. برخلاف آن که برخی از تولید کنندگان محتوای رژیم غذایی قصد دارند دنبال کنندگان باور کنند.

کربوهیدرات‌ها ذاتا چاق کننده نیستند. کربوهیدرات‌ها منبع حیاتی انرژی برای بدن به ویژه برای مغز و ماهیچه‌ها هستند. کربوهیدرات‌ها هم چنین سرشار از فیبر، ویتامین و مواد معدنی هستند که برای سلامت کلی ضروری هستند. اجتناب از کربوهیدرات‌ها به طور کامل می‌تواند منجر به کمبود مواد مغذی و نوسانات انرژی شود.

مواد غذایی غنی از کربوهیدرات می‌تواند به افراد کمک کند تا ورزش و روزهای کاری را پشت سر بگذارند و این مواد غذایی نقش حیاتی در تامین انرژی فوری و محافظت از وارد آمدن صدمات جدی دارند. مصرف بیش از حد کربوهیدرات‌های تصفیه شده (آرد سفید و مواد غذایی فرآوری شده مانند چیپس) می‌تواند مضر باشد. نتیجه تحقیقات به طور مداوم از گنجاندن کربوهیدرات‌های سالم در یک رژیم غذایی متعادل حمایت می‌کنند. تعادل مصرف کربوهیدرات با پروتئین و چربی‌های سالم می‌تواند به کنترل گرسنگی و حفظ سطح انرژی ثابت در طول روز کمک کند.

۳-در روزهای ریکاوری در حالت استراحت کامل باشید

واقعیت: حرکت در اطراف به ریکاوری یا بازیابی و بهبودی کمک می‌کند.

علیرغم آن که استراحت برای ریکاوری بسیار مهم است فعالیت‌های سبک مانند پیاده روی و کشش‌های ملایم می‌تواند با تقویت گردش خون به آن کمک کنند. خستگی عضلانی می‌تواند پس از ورزش رخ دهد که از چند دقیقه تا چند روز به طول می‌انجامد. با این وجود، تحقیقات به مزایای “ریکاوری فعال” اشاره می‌کند که در آن افراد حتی پس از یک تمرین شدید هم چنان با گروه‌های عضلانی کار می‌کنند.

برخی از فعالیت‌هایی که در روزهای ریکاوری باید در نظر گرفته شوند عبارتند از: شنا، یوگا و دوچرخه سواری.

۴-هدف‌گیری نقطه‌ای باعث سوزاندن چربی در نواحی خاصی از بدن می‌شود

واقعیت: شما نمی‌توانید کنترل کنید کدام قسمت از بدنتان بیش‌ترین چربی را می‌سوزاند.

بدن در هر جایی چربی می‌سوزاند نه صرفا در بخشی که روی آن کار می‌کنید. از دست دادن چربی در سراسر بدن رخ می‌دهد، زیرا شروع به استفاده از آن به عنوان سوخت در طول ورزش صورت می‌گیرد. کاهش چربی در وهله نخست تحت تاثیر رژیم غذایی و ورزش و نه هدف گیری نقطه‌ای است.

۵-ورزش می‌تواند رژیم غذایی بد را جبران کند

واقعیت: ارزش غذایی غذا برای سلامتی بسیار مهم است.

فعالیت‌های بدنی، چه تمرینات قلبی و چه تمرینات قدرتی، همراه با مصرف غذا هستند. رژیم غذایی و تغذیه نقش مهم تری در مدیریت وزن و پیشگیری از سایر مشکلات سلامتی دارند. مواد مغذی مشتق شده از برخی غذاها وجود دارد که هرگز نمی‌توان آن‌ها را با فعالیت بدنی جایگزین کرد.

منبع : سلامت نیوز

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار