چاپ      کد خبر: 147047
1 تیر 1403

۵ فعالیت روزانه رایجی که انجام آنها آسیب جبران ناپذیری بر سلامتی می گذارند!

یک سری فعالیت ها هستند که به صورت یک روتین شاید عادت شده باشد که آنها را انجام دهیم.اما باید بدانید که برخی از این کارهای روزانه که در طول روز انجام میدهید می تواند آسیب زیان باری بر سلامتی شما بگذارد.در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با این کارهای مضر روزانه آشنا شوید.

فعالیت هایی که به سلامت بدن آسیب می زنند

۱-نوشیدن قهوه در ابتدای صبح

بسیاری از ما صبح خود را با نوشیدن قهوه آغاز می کنیم. با این حال، صبح زود زمان مناسبی برای نوشیدن قهوه نیست، چون بدن ما در آن زمان از روز کورتیزول بالایی تولید می کند. مصرف قهوه در زمانی که بدن کورتیزول بالایی تولید می کند می تواند سطح هورمون اضطراب را افزایش دهد، امری که به مرور مشکلات دیگری برای سلامت ایجاد خواهد کرد.

از آنجایی که سطح کورتیزول در بدن ۳ بار در روز بالا می رود، کافئین باید بین ۱۰ صبح تا ظهر و بین ۲ ظهر تا ۵ بعد از ظهر مصرف شود.

۲- به پهلوی راست خوابیدن

بسیاری از ما دوست داریم به پهلو بخوابیم. با این حال، هر دو طرف بدن ما یکسان نیستند. خوابیدن به پهلوی راست عملکرد دستگاه گوارش را مختل می کند، به ویژه برای آن هایی که با مشکل سوزش معده درگیر هستند.

از آنجایی که معده در سمت چپ بدن قرار دارد، خوابیدن به پهلوی چپ باعث می شود اتصال ماهیچه ای میان معده و مری را راحت تر می کند، امری که به کنترل رفلاکس اسید معده کمک می کند.

۳-خوردن غذا به سرعت

خوردن سریع غذا می‌تواند به افزایش وزن و مشکلات سلامتی مانند چاقی شکمی و افزایش فشار خون منجر شود. سعی کنید آهسته و با توجه به غذا خوردن تا به بهترین شکل ممکن از آن لذت ببرید و از مزایای سلامتی آن بهره‌مند شوید.

۴- مسواک زدن بعد از غذا

مسواک زدن بعد از خوردن غذاهای اسیدی می تواند به مینای دندان ها صدمه بزند. به همین دلیل بعد از خوردن غذا، برای مسواک زدن باید دست کم ۳۰ دقیقه صبر کنید یا یه لیوان آب بنوشید.

۵- پاک کردن دست ها با دستمال های آنتی باکتریال قبل یا بعد از غذا

استفاده از دستمال های آنتی باکتریال در حال افزایش است. با این حال، توصیه می شود به جای آن، دست ها را به مدت یک دقیقه با آب و صابون بشویید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار