چاپ کد خبر: 144154
4 خرداد 1403

۶ راهکار ساده و موثر برای تمیز نگه داشتن گوش ها

قطعا داشتن کمی جرم در گوش ها کاملا طبیعی است و حتی می تواند در برابر برخی عفونت ها به گوش کمک کند.اما همه ما می خواهیم گوش هایمان تمیز باشد.در ادامه این مطلب ترفندهایی برای داشتن گوش های تمیز به شما معرفی می کنیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تمیز نگه داشتن گوش ها

۱-کاهش مصرف کافئین

مصرف کافئین، در حد معقول، می‌تواند به بیداری و انرژی در طول روز کمک کند. اما اگر این مصرف به مقدار بیش از حد افزایش یابد، ممکن است بر جرم گوش‌ها تأثیر منفی بگذارد. بنابراین، توصیه می‌شود که به تدریج مصرف کافئین را کاهش داده و در صورت لزوم، به روش‌های دیگر برای حفظ تمیزی گوش متوسل شوید.

۲-استفاده از قطره‌های گوش

قطره‌های گوش مخصوصی در داروخانه‌ها موجودند که به نرم کردن و خارج کردن جرم گوش کمک می‌کنند. این قطره‌ها معمولاً شامل مواد نرم کننده‌ای هستند که جرم را حل کرده و از بین می‌برند، در نتیجه، به حفظ تمیزی گوش‌ها کمک می‌کنند.

۳-از گوش پاک کن استفاده نکنید

تمیز کردن گوش ها با گوش پاک کن شاید راحت ترین و سریع ترین راه برای خلاصی از جرم گوش ها به نظر برسد، اما می تواند تأثیر عکس داشته باشد. گوش پاک کن می تواند مجرای گوش ها را تحریک کند و جرم را بیشتر به داخل گوش فشار دهد، امری که خارج شدن آن را دشوارتر می کند. به جای استفاده از گوش پاک کن، بیرون گوش هایتان را با کمی صابون بشویید و با یک حوله ی نازک خشک شان کنید.

تمیز نگه داشتن گوش ها

۴- آب بنوشید

نوشیدن به اندازه ی آب برای حفظ سلامتی ضروری است و این کار می تواند به حفظ تمیزی گوش ها هم کمک کند. حفظ آب بدن باعث انگیخته شدن مجرای گوش ها می شود، امری که به تمیز شدن آن ها کمک می کند. و از آنجایی که نوشیدن به اندازه ی آب کمک می کند بتواند تعادل مایعات بدن را حفظ کنید، این امر ممکن است به طور خودکار به کاهش انباشت جرم گوش هم کمک کند.

۵-استفاده از روغن‌های طبیعی

روغن‌های طبیعی مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل می‌توانند به نرم شدن جرم گوش کمک کنند. با ریختن چند قطره از این روغن‌ها به آرامی داخل گوش و انجام ماساژ، می‌توان جرم گوش را نرم کرده و به خارج کردن آن کمک کرد.

۶- درون گوش ها را تمیز نکنید

شاید تمیز کردن درون گوش ها وسوسه برانگیز به نظر برسد اما ضرر انجام این کار ممکن است بیشتر از فایده ی آن باشد. توصیه می شود تنها قسمت بیرونی گوش ها را تمیز کنید، مگر اینکه در محیط آلوده یا پر گرد و خاکی فعالیت داشته باشید. در غیر اینصورت، دوش روزانه و پاک کردن بیرون و پشت گوش ها با یک دست نم دار برای حفظ تمیزی گوش هایتان کفایت می کند.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار