چاپ کد خبر: 126169
27 آبان 1402

۶ روش سریع و طبیعی برای برق انداختن اجاق گاز شیشه ای

تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای می تواند یکی از دشوار ترین کارهای آشپزخانه باشد .این مدل اجاق گاز سریع لکه های چربی را نمایان می کنند و برق انداختن آنها کار چندان راحتی نیست در این مقاله چندین راه برای پاک کردن آسان این نوع اجاق گاز ها را معرفی کرده ایم.

پاک کردن اجاق شیشه ای

۱-تمیز کردن روزانه اجاق گازهای شیشه ای
برای این کار نیاز به :

یک بطری اسپری آب یا سرکه و یک پارچه میکروفیبر را آماده کنید.

مراحل انجام :

۱. اجازه دهید که اجاق گاز خنک شود.

۲. کمی سرکه و یا آب را روی آن اسپری کنید.

۳. هرگونه مایع را با پارچه پاک کنید.

۴. هرگونه کثیفی یا رد مایع را با یک دستمال خشک جدید از بین ببرید.

۲-تمیز کردن اجاق گازهای شیشه ای کثیف تر
اگر فکر می کنید که اجاق گاز شما از حد معمولی کثیف تر است، باید راهکار زیر را در پیش بگیرید.

مواد مورد نیاز :

جوش شیرین
یک عدد بطری اسپری سرکه سیب
یک عدد حوله تمیز
یک سطل پر از آب داغ
پارچه های میکرو فیبر
۱. بعد از این که گاز خنک شد ، اسپری سرکه را به آن بزنید.

۲. کمی جوش شیرین روی قسمت هایی که مایع اسپری ریخته است ، بپاشید.

۳. حوله تمیز را داخل آب داغ فرو ببرید و آب اضافی آن را بچلانید.

۴. حوله را روی قسمت های دارای جوش شیرین و سرکه روی گاز قرار دهید.

۵. ۱۰ الی ۱۵ دقیقه دست نگه دارید.

۶. سپس حوله را برداشته و با پارچه های میکروفیبر روی گاز بکشید.

۷. سطح گاز را دوباره با سرکه اسپری کنید و از یک پارچه میکروفیبر تمیز برای از بین بردن آلودگی های باقیمانده استفاده کنید.

۸. مراحل بالا را تا جایی تکرار کیند که گاز برق بیافتد.

۳-تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای با تیغ شیشه پاک کن

هرقدر هم درحین آشپزی مراقب باشید، بازهم ریختن سس یا مربا روی سطح شیشه‌ای اجاق‌گاز و سوختن آن اجتناب‌ناپذیر است. در تمیز کردن گاز شیشه ای باید مواد سوخته اطراف مشعل‌های گاز یا مواد چسبیده و غلیظی را که پاک نمی‌شوند، نیز در نظر داشته باشیم. تیغ شیشه پاک کن می‌تواند یکی از بهترین ابزارهای ما برای تمیز کردن گاز شیشه ای باشد. قبل از هر کاری مطمئن شوید که سطح اجاق خنک شده است. روی تمام قسمت‌های کثیف و آلوده سرکه اسپری کنید تا مواد سوخته باقی‌مانده نرم شوند. به‌ آرامی مواد باقی‌مانده را با تیغ بتراشید و جدا کنید.

پاک کردن اجاق گاز

با حرکات یکنواخت و ملایم هر بار روی یک لکه کار کنید تا از خط‌ انداختن روی شیشه جلوگیری شود. برای استفاده آسان، مؤثر و ایمن از تیغ شیشه پاک کن حتما باید از نگهدارنده یا خودتراشی استفاده کنید که به‌راحتی بتوانید آن را در دست بگیرید. باید تیغ را درست نگه دارید. هرگز از گوشه‌های تیغ استفاده نکنید، زیرا موجب ایجاد خط‌ و خش روی اجاق‌گاز می‌شود. لبه تیز تیغ را با زاویه بسیار کمی نسبت به سطح اجاق نگه دارید و سعی کنید که تیغ را تا جای‌ ممکن صاف نگه دارید. با استفاده از تیغ، به‌آرامی مواد باقی‌مانده خشک‌شده روی سطح گاز را بتراشید تا کاملا پاک شود و چیزی روی سطح شیشه‌ای اجاق‌گاز باقی نماند. اگر از این روش به درستی استفاده کنید به سرعت و با دردسر بسیار کمتر میتوانید برای مدت طولانی اجاق گاز خود را نو نگه دارید

۴-استفاده از خمیردندان برای لکه های قدیمی

مقداری خمیردندان را روی لکه غذای سوخته بریزید و به‌آرامی با مسواکی قدیمی یا انگشت خمیردندان را روی لکه بمالید. بگذارید خمیردندان ۱۵ دقیقه بماند و سپس با دستمالی مرطوب آن را پاک کنید. به همین راحتی!

۵-استفاده از واکس بدنه خودرو برای آسان‌تر پاک‌کردن لکه‌ها

واکس خودرو را روی اجاق‌گاز شیشه‌ای خود بمالید و سپس با دستمال کاغذی آن را پاک کنید. با این کار هر چیزی که در آینده روی سطح گاز شیشه‌ای شما بریزد (هرچقدر هم که سخت و خشن باشد) به‌سرعت پاک می‌شود.مقداری خمیردندان را روی لکه غذای سوخته بریزید و به‌آرامی با مسواکی قدیمی یا انگشت خمیردندان را روی لکه بمالید. بگذارید خمیردندان ۱۵ دقیقه بماند و سپس با دستمالی مرطوب آن را پاک کنید. به همین راحتی!

۶-استفاده از واکس بدنه خودرو برای آسان‌تر پاک‌کردن لکه‌ها

واکس خودرو را روی اجاق‌گاز شیشه‌ای خود بمالید و سپس با دستمال کاغذی آن را پاک کنید. با این کار هر چیزی که در آینده روی سطح گاز شیشه‌ای شما بریزد (هرچقدر هم که سخت و خشن باشد) به‌سرعت پاک می‌شود.

پاک کردن اجاق گاز شیشه ای

شیشه‌ پاک‌کن برای تمیز کردن گاز شیشه ای استفاده کنیم؟

متخصصان در مجله آمریکاییِ گزارش‌هایی برای مصرف‌کننده (Consumer Reports) می‌گویند که هرگز نباید از شیشه‌پاک‌کن برای تمیزکردن اجاق‌گاز شیشه‌ای استفاده کنیم، چون آمونیاک موجود در آن می‌تواند سطح اجاق‌گاز را خط بیندازد یا لکه کند. برای تمیزکردن سریع و روزانه، به‌جای شیشه‌پاک‌کن از محصولات پاک‌کننده اجاق‌گاز استفاده کنید تا از ایجاد خط‌وخش روی سطح شیشه‌ای اجاق‌گازتان جلوگیری کنید. محصولات پاک‌کننده چندمنظوره اجاق‌گاز نیز محصولات محبوبی هستند که در تمیز کردن گاز شیشه ای خوب عمل می‌کنند.

نکات مهم برای تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای
۱. زمانی که سرد است ، آن را تمیز کنید :هیچ وقت اجاق گاز را در حالتی که گرم یا داغ است ، تمیز نکنید.

۲. از مواد کم تری استفاده کنید:اصلا نیاز نیست که از مواد شوینده قوی و سنگین برای اجاق گاز خود استفاده کنید زیرا این مواد شوینده داخل گاز می روند و هنگام پخت و پز به جریان پخت غذا وارد می شوند و به بدن آسیب خواهند زد. در نتیجه هم ضرر و هم هزینه اضافه ای برای شما می ماند. علاوه بر این، شوینده های قوی ممکن است که روی اجاق گازها خط بیاندازد.

۳. از کارخانه ساخت مشاوره بگیرید :بعضی از این گازها نیاز به شیوه خاصی برای تمیز کردن دارند یا باید از محصولات خاصی برای آن ها استفاده کرد. گاهی اوقات نیز بعضی از مواد را هرگز نباید به آن ها زد که در این صورت تنها جایی که به شما این اطلاعات را می دهد ، کارخانه ساخت این نوع اجاق گاز می باشد.

۴. از ابزارهای ملایم تر استفاده کنید :مراقب باشید که پدها و اسکراب های زیر را به گاز نزنید تا روی آن خش نیافتد و همچنین از مواد شوینده نرم تر با پارچه های میکرو فیبر یا اسفنج ها استفاده کنید.

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال حافظ